TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Автобусите дислоцирани пред Град Скопје – претставниците на компаниите бараат средба со премиерот

ТВ21 - 09.12.2022

По 4 дневната блокада, приватните превозници денеска одлучија да деблокираат две раскрсници во Скопје, кај ТЦ Мавровка и Црвен Крст. Автобусите се преместени на булеварот Илинден во близина на Град Скопје.

Приватните превозници „тропнаа“ на врата кај Владата и бараат помош

Deutsche Welle

Превозниците протестираат, партиите се препукуваат, граѓаните во нервоза како до работа, на училиште и до дома

Телма

Тргнати блокадите од неколку клучни крстосници во Скопје

Канал5

Автобуските превозници бараат решение преку Владата, не со Арсовска

Алсат-М

Автобусите заминаа кон Град Скопје, превозниците бараат средба со премиерот

МКД

Приватните автобуси се паркираа на Илинденска/ФОТОГАЛЕРИЈА

Вечер Прес

Мета Вечер Прес Скопје1 Сител Радио МОФ Сакам да кажам Канал5 Вечер Прес

Приватните превозници бараат средба со премиерот, за да ѝ ги одземе ингеренциите на Данела Арсовска

Алфа - 09.12.2022

Приватните превозници бараат средба со премиерот Димитар Ковачевски, со надеж дека ќе помогне во решавње на нивниот проблем. Тие писмено побараа да бидат примени во Владата за да му кажат да направи напор да им се исплатат парите, но ако може и да ...

Данела не им отвора, приватните превозници бараат прием на „Илинденска“ бб

Вечер Прес

Приватните превозници во Скопје бараат средба со премиерот за да ѝ ги одземе ингеренциите на Арсовска

Сакам да кажам

Блокадата би можела да биде само пред Град Скопје, приватните превозници в сабота ќе решат дали ќе ги ослободат крстоснците

А1 On

Бесот е кон Арсовска и најверојатно протестите ќе бидат само пред Град Скопје, велат Приватните превозници

Сакам да кажам

Приватните превозници најавија дека е можно протестите во иднина да бидат само пред Град Скопје

ТВ21

(ФОТО) Приказната „Скопје на апарати“ продолжува и денеска

Press24

Локално Frontline 4NEWS Фокус Скопје1

Блокадите останаа само на Илинденска - превозниците бараат помош од Ковачевски

Сител - 09.12.2022

Автобусите на приватните превозници се преселија само на Илинденска. Утринава крстосниците кај црвен крст и судската палата беа ослободени, а булеварот кај Град Скопје блокиран во сите 4 ленти. Сега нема отстапување, тврдат организаторите.

Приватните превозници на протест пред град Скопје – отстранети блокадите кај Мавровка и Црвен Крст

Телма

Приватните превозници од денеска ќе протестираат пред Град Скопје – се повлекуваат автобусите од пред Мавровка и Црвен Крст

Телма

Од утре во 10 часот превозниците ќе го ослободат центарот, ќе блокираат од Фонтана во Парк до „МИ-ДА“

Република

Од утре се крева блокадата кај Мавровка и Црвен крст, Илинденска останува блокирана

Денешен

Превозниците повлекуваат дел од блокадите, ќе протестираат кај Град Скопје

Слободен Печат

Превозниците повлекуваат дел од блокадите, ќе протестираат кај Град Скопје

Факултети

Фокус Zoom 24Инфо Бизнис Вести Слободен Печат Фокус Независен Скопје инфо

Превозниците повлекоа дел од блокадите, ќе протестираат кај град Скопје

24 Вести - 09.12.2022

Приватните превозници притисокот го засилуваат кон градската власт. Велат се повлекуваат за да го олеснат движењето на возилата и граѓаните, но остануваат на барањата да им се подмири долгот. Денеска поднеле барање за средба во Владата.

Ленин: Нема никава политичка позадина на протестите, јас се повлекувам, останатите превозници ќе ја продолжат блокадата

MakPress

За да нема хаос, блокадите во Скопје утре се дислоцираат само пред бараките на Град Скопје

МКД

Муриќ: Од утре во 10 часот протестите ги дислоцираме само пред бараките на Град Скопје

Агротим

Приватните превозници ги дислоцираат протестите, целосно блокирана ќе биде „само“ Илинденска – од Владата до „Алумина“

365

Муриќ: Од утре во 10 часот протестите ги дислоцираме само пред бараките на Град Скопје

Бриф

ПРОМЕНА НА ТАКТИКА:Приватните превозници ги дислоцираат протестите, блокирана ќе биде „само“ Илинденска

Пулс24

MakPress Бизнис Вести Опсервер Бриф Курир Скопје инфо 4NEWS Либертас

Приватните автобуски превозници доставиле барање за средба со Ковачевски

Сител - 09.12.2022

Приватните автобуски превозници доставиле барање до премиерот Димитар Ковачевски за средба со цел наоѓање решение на проблемот со исплатата на долгот што го побаруваат од Град Скопје и ЈСП, поради што веќе пет дена протестираат со блокади во ...

Приватните скопски превозници бараат средба со Ковачевски

Слободен Печат

Приватните автобуски превозници доставиле барање за средба со премиерот Ковачевски

Бизнис Вести

Приватните автобуски превозници доставиле барање за средба со премиерот Ковачевски

Канал5

Приватните превозници бараат средба со премиерот Ковачевски

Скопје инфо

Приватните автобуски превозници побарале средба со Ковачевски

24Инфо

Приватните автобуски превозници бараат средба со премиерот Ковачевски

Н.Македонија

4NEWS ТВ21 Скопје24 +инфо Р.С.Европа Нетпрес Во Центар

Од денеска блокада на превозниците само на „Илинденска“ пред Градското собрание

Локално - 09.12.2022

И денеска продолжуваат блокадите на приватните превозници од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“, но со значајна промена со оглед на тоа што ќе бидат само на булеварот „Илинденска“ во двете ленти.

Муриќ: Од утре во 10 часот протестите ги дислоцираме само пред бараките на Град Скопје

Сител

Протестите на превозниците продолжуваат утре во 10 часот само пред бараките на Град Скопје

Слободен Печат

Протестите од утре се дислоцираат: Еве каде ќе блокираат приватните превозници

Курир

АВТОБУСИТЕ ЗАСЕГА ОСТАНУВААТ НА УЛИЦИТЕ Утре од 10 часот целосна блокада на Илинденска, се ослободуваат крстосниците Мавровка и Црвен Крст

+инфо

Муриќ: Од утре протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Скопје инфо

Протестите од утре се дислоцираат: Еве каде ќе блокираат приватните превозници

Lider

360 степени 24Инфо Zoom 24 Вести Нетпрес Н.Македонија Press24 CivilMedia

Приватните превозници од утре ќе протестираат пред Град Скопје

Алсат-М - 08.12.2022

Денеска е ослободена една коловозна лента, додека од утре ќе бидат ослободени раскрсниците на кои се одржуваше протестот, автобусите ќе бидат повлечени и ќе бидат распоредени кај бараките на Град Скопје.

Од утре автобусите се повлекуваат од раскрсниците – ќе се стационираат само пред Град Скопје

ТВ21

Автобусите се повлекуваат од раскрсниците – ќе се стационираат само пред Град Скопје

Република

Од утре автобусите се повлекуваат од раскрсниците – ќе се стационираат само пред Град Скопје

Zoom

Автобусите се повлекуваат од блокадите - ќе протестираат само пред канцеларијата на Арсовска

Press24

ОД ДЕНЕСКА НЕМА БЛОКАДИ ВО ЦЕНТАРОТ - автобусите се повлекуваат од раскрсниците, ќе бидат лоцирани само на Илинденска

Фактор

Приватните автобуси се повлекуваат од крстосниците, остануваат пред Град Скопје

Иновативност

Четврти ден блокади на приватните превозници, во саботата ќе се состане координативното тело

Канал5 - 08.12.2022

Околу 200 автобуси на приватните превозници и денеска четврти ден продолжуваат да блокираат неколку главни улици во Скопје. Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“ во изјава за медиумите информира дека во саботата ќе одржи состанок координативното тело на ...

МВР МОЖЕ ДА ГИ РАСТУРИ БЛОКАДИTE НА ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ ВО СКОПЈЕ САМО АКО СЕ ЗАГРОЗИ ЖИВОТОТ И БЕЗБЕДНОСТА НА ГРАЃАНИТЕ

Сакам да кажам

ДУРИ В САБОТА ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ ЌЕ ОДЛУЧУВААТ ДАЛИ ДА ПРОДОЛЖАТ СО БЛОКАДИТЕ: Во меѓувреме, продолжуваат протестите и главоболките за скопјани

Фактор

Четврти ден блокади на приватните автобуски превозници, во саботата ќе се состане координативното тело

24Инфо

Во сабота состанок, блокадите остануваат: Долгот на Град Скопје кон приватните превозници е над 90 милиони денари

Курир

Четврти ден блокади на приватните автобуски превозници, во сабота ќе се состане координативното тело

еМагазин

АВТОБУСИТЕ ЗАСЕГА ОСТАНУВААТ НА УЛИЦИТЕ В саботата ќе се состане координативното тело на превозниците

+инфо

Денешен Lider Независен Press24 Р.С.Европа Сител ММС МКД

(ВИДЕО) Повеќе автобуси од луѓе: Кој блокира во Скопје, автобусите или превозниците?!

Скопје1 - 08.12.2022

Протест и блокади можат да се организираат само ако се соберат повеќе од 20 граѓани, превидува Законот за јавни собири по кој постапува Министерството за внатрешни работи. Согласно овој закон, на секоја од блокираните крстосници или булевари, во ...

И денеска автобусите на приватните превозници се паркирани по скопските раскрсници

МКД

„Макекспрес“: Ние не ги организираме протестите, не знаеме до кога и каде ќе блокираме

Слободен Печат

Продолжуваат блокадите на приватните автобуски превозници

Lider

„Макекспрес превоз“: Имаме мака и реален проблем, не блокираме заради нечии политички препукувања

MakPress

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Независен

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Опсервер

Слободен Печат MakPress Република 360 степени Во Центар Р.С.Европа +инфо Курир

Скопје ќе се одблокира: Бесот е кон Арсовска, ќе протестираме само пред Град Скопје

Либертас - 08.12.2022

Градоначалничката Данела Арсовска, пак, јавно на седница на Советот изјави дека нема намера да им го плати долгот на приватниците, им рече да ја ...

МВР може да ги растури блокадите во Скопје само ако се загрози животот и безбедноста на граѓаните

Либертас - 08.12.2022

Министерството за внатрешни работи може да ги прекине и растури протестите и блокадите на приватните превозници во Скопје само ако се загрози безбедност и животот на граѓаните. Од Министерството за внатрешни работи (МВР) велат дека досега протестите ...

МВР ќе ги растури блокадите само доколку се загрози безбедноста

Фокус