TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предлог на Милошоски: Заев да биде министер за финансии, Анѓушев премиер, а избори наесен ВИДЕО

+инфо - 26.06.2019

Претеникот Антонио Милошоски денеска предложи како да се разреши дилемата на премиерот Зоран Заев. Тој предложи Заев да биде министер за финансии, вицепремиерот Кочо Анѓушев технички премиер, а опозицијата да предложи свои министри за пржинска ...

Антикорупционерите „му удрија метла“ на министерот Зоран Заев

Алсат-М - 26.06.2019

Собранието денеска ја започна дебатата за разрешување и именување на нови министри во владиниот кабинет. Пред почетокот на седницата, Антикорупциската комисија достави мислење дека предлогот на премиерот Зоран Заев самиот тој да ја преземе ...

Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии и го знаат по криминал

Press24 - 26.06.2019

Жестока дебата се водеше денеска во Парламентот по повод гласањето за реконструкцијата на Владата. Премиерот Зоран Заев се повлече од идејата да биде и Премиер и министер за финансии, а обраќање и критика имаше Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Заев кон опозицијата: Ќе ви одржам економска лекција!

Канал5 - 26.06.2019

Веќе неколку часа пратениците дебатираат за досега најголемата реконстуркција на Владата на Заев. Уште на почетокот, премиерот го повлече предлогот да биде и министер за финансии, откако претходно реагираа Антикорупциската комисија и опозицијата...

Владина реконструкција- Белизе, името и криминалот

Р.С.Европа - 26.06.2019

Предлогот за владина реконструкција на собраниската седница ја разжешти дебатата меѓу пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за тоа која власт била по криминална, а која била подобра за граѓаните.

Заев се повлече од намерата да биде и министер за финансии по реакцијата на опозицијата и ДКСК

Сител - 26.06.2019

Антикорупцинерите го предупредија Заев дека не може да биде и премиер и министер за финансии. Пред почетокот на денешната собраниска седница комисијата со допис ги извести пратениците дека според Законот за спречување корупција и судир на интерси ...

Заев „се спаси“ од министерството за финансии и глоба од 500 евра- ВМРО-ДПМНЕ се врати на Белизе

Телма - 26.06.2019

Законска бомба со европско знаменце, членот 44 од законот за спречување на корупцијата ја спречи намерата претседателот на владата да го води и министерството за финансии. До 19-ти јануари оваа година, Заев можел да биде и премиер и министер, но ...

Премиерот Заев нема да биде формално министер за финансии, ама ќе ја врши должноста

Канал5 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го повлече предлогот да биде и министер за финансии. Антикорупциска комисија пред почетокот на собраниската седницата испратила известување во кое стои дека неговиот избор за министер е судир на интереси.

Премиерот Заев се откажа од министерската позиција во финансии

24 Вести - 26.06.2019

Остра расправа на пратениците од власта и опозицијата во собранието за реконструкцијата на владата. По укажувањето на антикорупциската комисија, но и опозицијата за судир на интереси, премиерот Зоран Заев се премисли.

Милошоски најде решение за маките на Заев (ВИДЕО)

Expres - 26.06.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски со спојување на две желби на Заев му нуди решение на проблемот во кој влезе. “Заев да даде оставка од премиер, да го избереме за мин финансии во пржинска влада, нека го стави Кочо Анѓушев за технички ...

Милошоски: Само во Белизе Премиерот е и министер за финансии, и тој е најспоменуван за криминал; Заев: Гледам вие ...

ТВ21 - 26.06.2019

Жестока дебата се водеше денеска во Парламентот по повод гласањето за реконструкцијата на Владата. Премиерот Зоран Заев се повлече од идејата да биде и Премиер и министер за финансии. Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ го обвини премиерот дека спроведува ...

Милошоски: Имаме премиер кој ни самиот не знае дека не може да се предложи за министер

Фокус - 26.06.2019

Белизе е единствената земја во светот каде премиерот е и министер за финансии, но овој премиер е најспоменуван за криминал и корупција, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната владина седница каде се дебатира за реконструкција ...

Ќе ви одржам економска лекција И тоа ќе ви донесе 4 нови години опозиција, им кажа Заев на Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ

Сакам да кажам - 26.06.2019

Собраниската расправа за реконструкција на Владата продолжи со барање од ВМРО-ДПМНЕ премиерот Зоран Заев да го повлече предлогот да биде и министер за финансии. „Јас нема да бидам министер.

За Белизе многу ви е познато, не знам од каде, му рече Заев на Милошоски по забелешката дека само таму премиерот е и ...

Сакам да кажам - 26.06.2019

Ако во иднина потпишете каков било документ како министер за финансии, а притоа таму си има заменик-министер Ширете Елези што го заменува министерот за финансии, вие Зоран Заев го кршите Законот за органите на државната управа, му кажа пратеникот од ...

Заев: Ветив економска лекција на ВМРО ДПМНЕ и ќе ја одржиме

Нова ТВ - 26.06.2019

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ на собраниската расправа за реконструкција на Владата побараа од премиерот Заев да го повлече предлогот да биде и министер за финансии. „Зошто го менувате министерот за финансии, ако економијата е толку добра како што се ...

ДУИ до Заев: Не си играј со оган, не ја понижувај заменичката министер во финансии

Expres - 26.06.2019

Со најавата дека тој нема да биде формално министер за финансии но дека ќе го води и контролира министерството за финансии премиерот Заев предизвика многу реакции во јавноста но го испровоцира и својот коалиционен партнер ДУИ.

Како Заев ја ископа законската дупка за да биде и премиер и министер

А1 On - 26.06.2019

Дали премиерот Зоран Заев може привремено да ја извршува функцијата министер за финансии до изборот на нов и дали тоа е сива зона и правен вакуум кој донесе дилеми и кај правните експерти.

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

Канал5 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе ...

Заев во Собранието: Имаме видливи економски резултати, е се носат храбри одлуки, 2020 година ќе биде година на ...

24Инфо - 26.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се обрати во Собранието на Република Северна Македонија, во врска со предлозите за разрешување членови на Владата на Република Северна Македонија и избор на членови на ...

ПРЕМИЕР ПИШМАН АЏИЈА: Ќе бидам – нема да бидам министер!

Вечер - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев се премисли, не сака уште една функција освен претседател на Владата. На седница на Собранието на која се расправаше за реконструкција на владата, најави дека до Собранието ќе достави предлог за повлекување од негово назначување ...

Собранието расправа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри

Локално - 26.06.2019

Пратениците од опозицијата попладнево во рамки на 103. седница на Собранието на која треба да се гласа по предлозите за разрешување членови на Владата и за избор на нови министри, истакнаа дека очекувале од премиерот Зоран Заев да слушнат зошто се ...

Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако Уставот и законите го дозволуваат тоа, кажа Заев во ...

Сакам да кажам - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница на седницата за владината реконструкција кажа дека го повлекува предлогот да биде и министер за финансии. Тој кажа дека Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер, но, како што ...

ДКСК: Заев не може да биде и премиер и министер за финансии

Телма - 26.06.2019

Со речиси еден час задоцнување почна собраниската седница на која се разрешуваат досегашни министри и на нивно место ќе дојдат нови. Оставките на министрите само се констатираат засега и не се образложуваат.

Милошоски: Ова е дезориентираност на премиерот кој има 40 советници

+инфо - 26.06.2019

На денешната седница во Собранието каде се расправа за реконструкција на Владата, премиерот Зоран Заев најави дека иако законот и Уставот дозволуваат, тој сепак ќе го повлече предлогот да биде именуван за министер за финансии.

(ВИДЕО) Милошоски: Само во Белизе премиерот е и министер за финансии и е најспомнуван за корупција

А1 On - 26.06.2019

Само во Белизе премиерот е и министер за финанансии и е најспомнуван за криминал и корупција, рече пратеникот Антонијо Милошоски. Милошоски потенцира дека во случај на болест или поради спреченост од друга причина, законот предвидува ...

Заев: Ќе раководам со Министерството за финансии се додека не се избере министер

Фокус - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната седница им се заблагодари на министрите кои дадоа оставка, додавајќи дека ќе раководи со Министерството за финансии, се додека не биде избран министе. „Сакам да се заблагодарам на сите министри кои дадоа оставка и ...

Заев: Дадов налог на кабинетот да ја повлечат кандидатурата на Зоран Заев за Министер за финансии(видео)

AKO - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната седница на Собранието на која имаше експозе за реконструкцијата на владата, го повлече предлогот тој самиот да биде и министер за финансии и рече дека со овој ресор ќе раководи додека не биде избран нов ...

Заев го повлече предлогот да го преземе Министерството за финансии

Телма - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го повлече предлогот да го преземе Министерството за финансии. По реакциите на опозицијата и ДКСК дека според закон премиерската и министерската функција се неспоиви, од собраниската говорница Заев соопшти дека поради дебатата ...

Заев го повлекува предлогот да биде министер за финансии

Р.С.Европа - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев за време на денешната седница најави дека до Собранието ќе достави предлог за повлекување од негово назначување на функцијата министер за финансии. „Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер.

На кого Заев вети дека ќе одржи економска лекција?

Фактор - 26.06.2019

Ветив економска лекција, ќе ја одржам, изјави премиерот Зоран Заев денеска во Собранието, одговарајќи на критиките на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. „Враќање нема. И знаете што ќе значи тоа? Тоа ќе донесе 4 нови години опозиција на ВМРО-ДПМНЕ“, рече ...

Заев ќе раководи со Министерството за финансии до изборот на нов министер

Нова ТВ - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ја повлече кандидатурата за министер за финансии. По укажувањето на Антикорупциската комисија дека премиерската е неспоива со министерската функција, Заев рече дека ќе раководи со ова министерство само привремено до изборот на ...

Милошоски, Ѓорчев, Димовски „го нападнаа“ координирано Заев во Собрание

Фактор - 26.06.2019

Зоран Заев не смее да потпишува документи од министерството за финансии. Тој е единствениот премиер, со оној на Белизе, кој сака да биде и министер за финансии, рече пратеникот Антонио Милошоски на денешната собраниска седница на која треба да бидат ...

Непознавањето на Заев дека не може да биде и премиер и министер за финансии е голем гаф на целата Влада ! !

Магазин - 26.06.2019

Магазин вчера пишуваше дека претседателот на Владата Зоран Заев не може да биде и министер за финансии бидејќи има судир на интереси утврден во Законот за спречување на корупција и судир на интереси. Премиерот Зоран Заев на денешната 103.

„Оливер Андонов подолго издржа“: Твитер реакции по повлекувањето на предлогот Заев да биде и министер за финансии

еМагазин - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев , по реакцијата на Антикорупциска комсија дека неможе да биде и претседател на Владата и министер го повлече предлогот да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе раководи ...

(видео) Милошоски: Само во Белизе има и премиер и министер за финансии, кој е најпознат по криминал и корупција.

Магазин - 26.06.2019

Жестока дебата се разви во македонскиот парламент за предлогот за двојната фунцкија на Заев, каде се предлагаше да биде и претседател на Влада и министер за финансии. Белизе е единствената земја во светот каде премиерот е и министер за финансии, но ...

Единствена Македонија: Сите 63 советници на Заев се правно неписмени

Нетпрес - 26.06.2019

Единствена Македонија изразува шокираност од непознавањето на законските прописи на големиот број советници на Зоран Заев во Владата на Република Македонија. „Скандалозен е податокот дека според Законот за спречување на корупцијата и судирот на ...

Заев потврди: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии

+инфо - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев, на почетокот на денешната седница во Собранието, како што објави Плусинфо, објави дека го повлекува предлогот тој да биде назначен и за министер за финансии. Тој рече дека Уставот и Законот за Влада, дозволуваат на премиерот да ...

Заев го повлекува предлогот да биде и министер

Вечер - 26.06.2019

Премерот Зоран Заев го повлече предлогот да биде и министер за финансии, најави предмалку од од собраниската говорница. Тој рече дека иако законите дозволуваат, тој одлучил дека требаа да се послушаат сугестиите на опозицијата на и Антикорупциската ...

Заев го повлече предлогот, но сака да биде министер за финансии до изборот на нов

А1 On - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев го повлече предлогот тој да биде и министер за финансии. „Уставот и Законот за Влада дозволува премиерот да е и министер, но кога е отворена дилемата и дебатата во јавноста треба да ги слушаме Државната комисија за спречување ...

Заев се повлече, нема да биде министер, ама ќе раководи со Министерството за финасии

Мета - 26.06.2019

Образлагајќи го предлогот за разрешување на министри, како втора точка на денешната седница на Собранието, премиерот Зоран Заев истовремено ја повлече својата кандидатура за министер за финансии, но рече дека ќе раководи со министерството сè до ...

Заев: Ќе раководам со министерството за финансии до избор на министер

OhridNews - 26.06.2019

По реакциите на опозицијата и ДКСК дека според закон премиерската и министерската функција се неспоиви, премиерот Зоран Заев од собраниската говорница, изјави дека одлучил да го повлече предлогот.

Заев ќе го повлече предлогот за да биде министер за финансии

Магазин - 26.06.2019

Откако Антикорупциска пресече, дека Заев не може да биде на две функции односно да биде премиер и министер за финансии истовремено, бидејќи тие две функции се неспоиви, сега Заев реши да го повлече предлогот да биде министер за финансии, пренесува ...

Премиерот Заев нема да биде министер за финансии, но ќе раководи со ресорот

365 - 26.06.2019

Со доцнење од повеќе од 1 час започна седницата на која ќе се гласа по разрешувањата на старите и избор на новите министри во Владата, кои се дел од долгонајавуваната реконструкција на истата.

Заев: Ќе одржам економска лекција

PressingTV - 26.06.2019

Чувме како блеска владата, а не зошто се разрешени министрите“, рече координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски. Потенцираше дека премиерот не може да биде министер за финансии, упатувајќи на Членот 13 од Законот за влада, кој пропишува дека ...

Заев ќе го повлече предлогот да биде министер за финансии

+инфо - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев ќе го повлече предлогот истовремено да биде министер за финансии, дознава Плусинфо од собраниски извори. Седницата за избор на нови членови на Владата требаше да почне во 11 часот, но сѐ уште не е почната токму поради оваа ...

Заев го повлече предлогот да го преземе Министерството за финансии, но ќе го раководи до избор на министер

Скопје1 - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната седница на Собранието го повлече предлогот тој самиот да биде и министер за финансии и рече дека со овој ресор ќе раководи додека не биде избран нов министер.

Заев призна: ВМРО-ДПМНЕ беше во право, не можам да бидам и премиер и министер за финансии

Курир - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната собраниска седница за реконструкција на владата на СДСМ посочи дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ била во право кога укажувала дека тој како претседател на Владата на Република Македонија не може да биде носител и на ...

Антикорупциска пресече: Заев не може да биде премиер и министер за финансии

Магазин - 26.06.2019

Претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска за Фокус објаснува дека премиерот Зоран Заев кој пред неолку дена изјави дека сака да одржи економска лекција, па поради тоа тој ќе го води министерството за финансии, сепак е невозможно.

Милошоски: Постои една земја во светот каде што премиерот е и министер за финасии, а тоа е Белизе

PressingTV - 26.06.2019

„Постои една земја во светот каде што премиерот е и министер за финасии, а тоа е Белизе. Не сакаме и во Република Македонија, премиерот Заев да ја има својата сличност со премиерот на Белизе“, рече пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.