TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски: Членството во НАТО, води кон економски раст и повисок животен стандард

Слободен Печат - 02.12.2019

Според министерот Спасовски, во овој момент за државата не постои нити една реална опиплива опција во поглед на обезбедување долгорочна стабилност и сигурност на државата, освен патот кон целосно евроатлантско членство.

Министерот Спасовски на трибина во Битола за членството во НАТО

Тера - 02.12.2019

Инфо центарот за евроатлантски интеграции продолжува со организацијата на НАТО Караванот низ неколку градови во државата. Денешниов панел на невладина организација МОСТ, посветен на темата „Безбедносни предизвици за Северна Македонија од членството ...

Ден пред Самитот на НАТО – Модерните предизвици, верскиот тероризам и лажните вести

ТВ21 - 02.12.2019

Ден пред лондонскиот самит, амбасадорката на САД, Кејт Брнс, заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, пред студентите на Факултетот за безбедност, зборуваа за придобивките од членството во НАТО и за предизвиците на Алијансата.

Утре почнува самитот на НАТО, македонското знаме на јарбол

Канал5 - 02.12.2019

Процесот за ратификација на протоколот за членство на земјава во НАТО се уште не е завршен, но македонското знаме, од денеска се вее заедно со знамињата на останатите земји членки на Алијансата.

Нервоза во НАТО пред славеничкиот самит во Лондон

Deutsche Welle - 02.12.2019

Што ќе донесе самитот по повот прославата на 70-годишнината на НАТО? Дали Алијансата навистина е во состојба на „клиничка смрт“? Претстојната средба на врвот на Алијансата може да донесе различни изненадувања.

Пендаровски: Со нашиот влез во Алијансата дефинитивно се стабилизира јужното крило на Алијансата

Слободен Печат - 02.12.2019

Претседателот Пендаровски потенцираше дека нашиот влез во НАТО ќе придонесе и ќе ја заокружи регионалната безбедност на таканареченото јужно крило на Алијансата. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска учествуваше ...

Кои се придобивките од членството во НАТО

Тера - 02.12.2019

„Членството во НАТО како гаранција за сигурна иднина на младите“ е темата на која денеска се дебатираше со студентите на Правниот факултет во Битола која се одржа како дел од НАТО караванот, а го спроведува Инфо центарот за евроаттлантски интеграции.

Пендаровски: Почитувањето на плурализмот во Алијансата е многу важно за држава како нашата

Press24 - 02.12.2019

Солидарноста, демократијата и слободата се клучните вредности на Алијансата. Солидарноста искажана во конститутивниот акт на НАТО каде членот 5 првпат влезе во употреба по нападите од 11 септември.

Дебата: Членството во НАТО ќе го означи крајот на повеќедецениската македонска транзиција

MakPress - 02.12.2019

Правниот факултет при Универзитетот „Св.Климент Охридски“-Битола одржа дебата на тема „Членството во НАТО како гаранција за сигурна иднина на младите“. Пред академскиот аудиториум во Битола, проректорот на УКЛО, професорот д-р Марјан Ѓуровски ...

Самитот на НАТО ќе го спои проблематичното трио

Н.Македонија - 02.12.2019

Приказна за тројцата претседатели Економист Прославата за седумдесетгодишнината од постоењето на НАТО требаше да биде триумфален марш. Просечниот животен век на сојузите за колективна одбрана во текот на изминатите пет века беше само 15 години.

Министерот Спасовски во Битола на трибина за НАТО

Тера - 02.12.2019

Инфо центарот за евроатлантски интеграции продолжува со организацијата на НАТО Караванот низ неколку градови во државата. Во рамките на караванот во секој град во ист ден се оддржуваат по неколку настани.

Германија го поддржува дијалогот со Русија во согласност со политиките на НАТО

Макфакс - 02.12.2019

Берлин поддржува задржување на прозорецот за дијалог со Русија во согласност со постојните политики на НАТО, посочи Нилс Ан, министер за државни работи во германското Министерство за надворешни работи, пренесува „Спутник“.

Знамето на Македонија се виори на самитот на НАТО: Од членството во истиот ја дели само потпис од Шпанија

Точка - 02.12.2019

На самитот на НАТО во Лондон, Македонија ќе седне на иста маса со лидерите на државите членки на Алијансата. Во вторник и среда во Лондон ќе биде одржан самитот на НАТО, а иако Македонија сè уште не е членка, нејзиното знаме се најде на јарболот ...

Заев предводи делегација на Состанокот на лидерите на НАТО во Лондон во чест на 70 годишнината на алијансата

24Инфо - 02.12.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на нашата земја во чиј состав се и заменичката на претседателот во Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменик претседателот во Владата ...

НАТО Караванот денеска во Скопје и Битола

Слободен Печат - 02.12.2019

Во Битола, пак, ќе биде одржана панел дискусија на тема „Безбедносни придобивки и предизвици за Северна Македонија од членството во НАТО". НАТО Караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и во Битола.

Македонското знаме на јарбол во Лондон пред самитот на НАТО

А1 On - 01.12.2019

„Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше!“, напиша на својот Фејсбук профил министерката за одбрана Радмила Шекеринска во пресрет на самитот на ...

(ФОТО) Шекеринска: Гордост, знамето на нашата татковина кренато на јарболот во Лондон!

Фокус - 01.12.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на својот профил постави фотографија на која се гледа знамето на Македонија, во пресрет на Самитот на НАТО во Лондон. Гордост🇲🇰! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на ...

Шеќеринска се пофали на Фејсбук: Нашето знаме се вее во Лондон пред самитот на НАТО

Слободен Печат - 01.12.2019

Самитот ќе се одржи на почетокот од наредната година (3-4 јануари 2020 година) во Лондон, а најавено е присуство на лидерите на сите земјите членки на НАТО. Рамноправно со знамињата на другите држави членки на НАТО, се вее и знамето на нашата земја.

И македонското знаме на јарбол во Лондон пред самитот на НАТО

+инфо - 01.12.2019

Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше! (статус на Фејсбук на министерката за одбарана Радмила ...

Шеќеринска: ГОРДОСТ, знамето на нашата татковина кренато на јарболот во Лондон – ВРЕДЕШЕ

Магазин - 01.12.2019

„Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше!“, напиша Шекеринска на својот профил на Фејсбук. На 3 април 2008 година, на Самитот на НАТО во Букурешт, ...

Утре НАТО Караванот пристигнува во Битола

Тера - 01.12.2019

Инфо центарот за евроатлантски интеграции продолжува со организацијата на НАТО Караванот низ државата. По Велес, Штип, Куманово, Струмица и Прилеп, в понеделник НАТО Караванот пристигнува во Битола.

И македонското знаме на јарбол во Лондон пред самитот на НАТО

Либертас - 01.12.2019

Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше! (статус на Фејсбук на министерката за одбарана Радмила ...

Македонското знаме во Лондон на јарбол до знамињата на останатите членки на НАТО

Канал5 - 01.12.2019

Македонското знаме подигнато на јарбол заедно со знамињата на останатите 29 членки на Алијансата во пресрет на Самитот на НАТО во Лондон. „Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на Самитот на НАТО.

Македонското знаме во Лондон на јарбол до знамињата на останатите членки на НАТО/фото

Вечер - 01.12.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук профил постави фотографија на која се гледа дека македонското знаме е подигнато на јарбол заедно со знамињата на останатите 29 членки на Алијансата во пресрет на Самитот на НАТО во Лондон.

Шекеринска: Гордост, знамето на нашата татковина кренато на јарболот во Лондон!

Република - 01.12.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на својот профил постави фотографија на која се гледа знамето на Македонија, во пресрет на Самитот на НАТО во Лондон. „Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на ...

Македонското знаме на јарбол во Лондон пред самитот на НАТО

24Инфо - 01.12.2019

„Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше!”, напиша на својот Фејсбук профил министерката за одбрана Радмила Шекеринска во пресрет на самитот на ...

Македонското знаме на јарбол во Лондон пред самитот на НАТО

Сител - 01.12.2019

„Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше!“, напиша на својот Фејсбук профил министерката за одбрана Радмила Шекеринска во пресрет на самитот на ...

Македонското знаме на јарбол во Лондон пред самитот на НАТО

4NEWS - 01.12.2019

„Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше!“, напиша на својот Фејсбук профил министерката за одбрана Радмила Шекеринска во пресрет на самитот на ...

Македонското знаме на јарбол во Лондон пред самитот на НАТО

Нова ТВ - 01.12.2019

„Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше!“, напиша на својот Фејсбук профил министерката за одбрана Радмила Шекеринска во пресрет на самитот на ...

Шекеринска: Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон

MakPress - 01.12.2019

„Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше!“, напиша на својот Фејсбук профил министерката за одбрана Радмила Шекеринска во пресрет на самитот на ...

Пред самитот на НАТО во Лондон поставено е и македонското знаме

МКД - 02.12.2019

„Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше!“, напиша на својот Фејсбук профил министерката за одбрана Радмила Шекеринска во пресрет на самитот на ...

Македонското знаме на јарбол во Лондон пред самитот на НАТО

Р.С.Европа - 02.12.2019

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска на нејзиниот Фејсбук профил изрази гордост поради тоа што македонското знаме е кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО, а заедно со на останатите 29 членки.

Македонското знаме на јарбол во Лондон пред самитот на НАТО

Опсервер - 02.12.2019

„Гордост! Знамето на нашата татковина кренато на јарбол во Лондон, во пресрет на самитот на НАТО. Заедно со останатите 29 членки. Вредеше!“, напиша на својот Фејсбук профил министерката за одбрана Радмила Шекеринска во пресрет на самитот на ...

НАТО Караванот денеска во Скопје и Битола

Press24 - 02.12.2019

НАТО Караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и во Битола. На Факултетот за безбедност во Скопје ќе биде оджана дебата со студенти на тема „Улогата на Република Македонија во НАТО: цели, предизвици и ...

НАТО Караванот денеска во Скопје и Битола

Локално - 02.12.2019

– НАТО Караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и во Битола. На Факултетот за безбедност во Скопје ќе биде оджана дебата со студенти на тема „Улогата на Република Северна Македонија во НАТО: цели, ...

НАТО-караванот денеска во Скопје и во Битола

ММС - 02.12.2019

НАТО-караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и во Битола. На Факултетот за безбедност во Скопје ќе биде оджана дебата со студенти на тема „Улогата на Република Северна Македонија во НАТО: цели, предизвици ...

НАТО Караванот денеска во Скопје и Битола

Опсервер - 02.12.2019

НАТО Караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и во Битола. На Факултетот за безбедност во Скопје ќе биде оджана дебата со студенти на тема „Улогата на Република Северна Македонија во НАТО: цели, предизвици ...

НАТО Караванот денеска во Скопје и Битола

Канал5 - 02.12.2019

НАТО Караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и во Битола. На Факултетот за безбедност во Скопје ќе биде оджана дебата со студенти на тема „Улогата на Република Северна Македонија во НАТО: цели, предизвици ...

НАТО Караванот денеска продолжува во Скопје и Битола

iPortal - 02.12.2019

– НАТО Караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и во Битола. На Факултетот за безбедност во Скопје ќе биде оджана дебата со студенти на тема „Улогата на Република Северна Македонија во НАТО: цели, ...

НАТО Караванот денеска во Скопје и Битола

Сител - 02.12.2019

НАТО Караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и во Битола. На Факултетот за безбедност во Скопје ќе биде оджана дебата со студенти на тема „Улогата на Република Македонија во НАТО: цели, предизвици и ...

НАТО Караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и Битола

MakPress - 02.12.2019

НАТО Караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции денеска продолжува во Скопје и во Битола. На Факултетот за безбедност во Скопје ќе биде оджана дебата со студенти на тема „Улогата на Република Македонија во НАТО: цели, предизвици и ...

Германија го поддржува дијалогот со Русија во согласност со политиките на НАТО

24Инфо - 02.12.2019

Берлин поддржува задржување на прозорецот за дијалог со Русија во согласност со постојните политики на НАТО, посочи Нилс Ан, министер за државни работи во германското Министерство за надворешни работи, пренесува „Спутник“.

Заев со владина делегација на состанокот на лидерите на НАТО во Лондон

Press24 - 02.12.2019

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на нашата земја во чиј состав се и заменичката на претседателот во Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменик претседателот во Владата за европски прашања, Бујар Османи и министерот ...

Делегација предводена од Заев ќе учествува на Состанокот на лидерите на НАТО во Лондон

Мета - 02.12.2019

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на нашата земја во чиј состав се и министрите Радмила Шекеринскa, Бујар Османи и Никола Димитров, на Состанокот на лидерите на НАТО во Лондон на 3 и 4 декември, со кој одбележува 70 годишнината од ...

Премиерот Заев ја предводи владината делегација на Самитот на НАТО во Лондон

Фактор - 02.12.2019

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на нашата земја, во чиј состав се и заменичката на претседателот во Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменик претседателот во Владата за европски прашања, Бујар Османи и министерот ...

Германија го поддржува дијалогот со Русија во согласност со политиките на НАТО

Точка - 02.12.2019

Берлин поддржува задржување на прозорецот за дијалог со Русија во согласност со постојните политики на НАТО, посочи Нилс Ан, министер за државни работи во германското Министерство за надворешни работи, пренесува „Спутник“.

Заев со владината делегација на Самитот на НАТО во Лондон

Слободен Печат - 02.12.2019

Во состав на владината делегација се вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Заев ја предводи владината делегација на Самитот на НАТО во Лондон

А1 On - 02.12.2019

Владина делегација, предводена од премиерот Зоран Заев ќе учествува утре и задутре на Самитот на НАТО во Лондон, на кој се одбележува 70-годишнината од постоењето на Алијансата. Во состав на владината делегација се вицепремиерката и министерка за ...