TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брзо, лесно и вкусно: печени пиперки со лук и магдонос, мезе за мерак

Скопје24 - 01.08.2020

Рецепт кој многу често се подготвува на нашите простори. Ако имате мерак за мезе, добро е да се запознаете со овој стар, проверен и одличен рецепт. Состојки – Свежи пиперки (по можност црвени како за ајвар) – Магдонос – Лук – Сол, масло и оцет ...

(ФОТО) Запечени тиквички со јајца и сирење: Никогаш поедноставен, побрз и повкусен оброк!

Екран - 01.08.2020

Кога немате време и немате идеја што да подготвите за ручек или вечера, овој рецепт е идеален Состојки (количина за едно лице): 1 тиквички со средна големина 1 јајце 100 гр младо сирење со малку маснотии (или урда) 0,5 дл јогурт 2 лажички маслиново ...

Одлична идеја за вкусен ручек: Пилешко со блитва и павлака

Gotvi.mk - 01.08.2020

Ако немате идеја што да спремите за ручек, еве одличен предлог. Состојки: пилешко бело месо 1 веза блитва 1 мала главица кромид 3-4 чешниња лук 100 гр кисела павлака Пекабела 1 јајце малку кашкавал сол масло Начин на подготовка: На масло пропржете ...

Зошто докторите сметаат дека секоја жена треба да ја јаде оваа салата?

Убавина и Здравје - 01.08.2020

Почнете да се храните здраво со оваа салата Докторите тврдат дека секоја жена би требало да јаде салата од пиперка и лук или рендани моркови и лук. Тоа ќе ѝ обезбеди здравје, виталност и убавина.

Потпечени тиквички со јајца и со сирење: Наједноставен и највкусен оброк!

Убавина и Здравје - 01.08.2020

Кога немате време и идеја што да приготвите за ручек или вечер, овој рецепт е ...

Тиквички со слатка пченка

Вечер Прес - 01.08.2020

Совршен летен ручек со сезонски зеленчуци, брзо се подготвува, а одушевува со вкусот и леснотијата. Потребно е: 4 тиквички со средна големина, исечени многу тенко 1 лажица маслиново масло 1 рендан кромид 3 клавчиња пченка, исчистени Лажичка морска ...

Викенд рецепт: Брза и вкусна салата со пилешко и тестенини

Fashionel - 01.08.2020

Кога температурите се високи, никој не е расположен да минува многу време во кујна и покрај шпорет. Затоа, ние ви предлагаме еден рецепт кој нема да ви одземе многу време, богат е со протеини, а совршено е вкусен и кога не е топол - Салата со ...

Совршена летна пица со моцарела, босилек и пченка

Црнобело - 01.08.2020

Доколку сакате да испробате нешто ново и интересно, поедноставнета верзија на пица со помалку тешки состојки за летниот период, го имаме вистинскиот рецепт за вас. Тенко, крцкаво тесто, многу доматен сос, моцарела, босилек и пченка.

Печени пиперки со лукче – рецепт кој секоја домаќинка треба да го знае

Пулс24 - 01.08.2020

Старите домаќинки веќе знаат да подготват пиперки со лук, па затоа ова повеќе е упатство за помладите жени. Состојки – Свежи пиперки – Магдонос – Лук – Сол, масло и ...

Совршена летна пица со моцарела, босилек и пченка

Пулс24 - 01.08.2020

Доколку сакате да испробате нешто ново и интересно, поедноставнета верзија на пица со помалку тешки состојки за летниот период, го имаме вистинскиот рецепт за вас. Тенко, крцкаво тесто, многу доматен сос, моцарела, босилек и пченка.

Чорбест грав со суви ребра

Gotvi.mk - 31.07.2020

Вкусно јадење – прсти да излижеш! Состојки: 250 гр грав 500 гр суви ребра 3 главици кромид 2 моркови магдонос лута пиперка мелена пиперка 2 лажици брашно 4 лажици маст сол бибер сув зачин Начин на подготовка: Во големо тенџере на две лажици маст ...

Салата со пиперки и лук

Gotvi.mk - 31.07.2020

Салата која оди со секој ручек… Состојки: свежи пиперки магдонос лук сол масло оцет Начин на подготовка: Пиперките добро измијте ги и печете во рерна на 200 степени 25-30 минути. Потоа пиперките излупете ги од кожа. Исечкајте ситно лук и магдонос.

Совршена за ручек или додаток – брза посна компир салата на три начини

Вечер Прес - 31.07.2020

За овие рецепти не ви се потребни мерки. Потребни ви се само состојките, а количината сами одредете ја во зависност за колкумина ја подготвувате. Класична компир салата Оваа салата е составен дел од секоја посна трпеза. Обично се служи со риба.

Пиперки полнети со сирење, лук и јајца

Gotvi.mk - 31.07.2020

Лесен летен ручек… Состојки: 6-8 пиперки 250 гр сирење 3 јајца 2 лажици гриз сол бибер лук масло магдонос Начин на подготовка: Сирењето издробете го, додајте јајца, гриз, магдонос, бибер по желба, сол и лук во гранули. Измешајте.

Деликатес: Пиперки полни кашкавал и сирење

Gotvi.mk - 31.07.2020

Вкусни пиперки полни кашкавал и сирење како деликатес на вашата трпеза. Состојки: 10 пиперки 150 гр. кашкавал 200 гр. сирење 1 домат 1 лажица крем сирење 1 лажица мајонез 2 јајца Подготовка: Се мијат и сечат по должина пиперките и им се тргаат ...

Печени пиперки со лукче - рецепт кој секоја домаќинка треба да го знае

Точка - 31.07.2020

Старите домаќинки веќе знаат да подготват пиперки со лук, па затоа ова повеќе е упатство за помладите жени. Состојки - Свежи пиперки - Магдонос - Лук - Сол, масло и оцет Подготовка : Пиперките добро измијте ги и печете ги во рерна на 200 степени, ...