TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АКО ТРЕБА И СО НОКТИ ЌЕ СЕ БОРИМЕ Нетанјаху одговори на најавата дека САД ќе ја прекинат испораката на оружје

+инфо - 10.05.2024

Ако треба да стоиме сами, ќе стоиме сами. Ако треба ќе се бориме со нокти. Но, имаме многу повеќе од нокти, рече Нетанјаху. „Ќе се бориме со нокти“, рече премиерот на Израел откако САД се заканија дека ќе ја суспендираат испораката на оружје ако ...

Ќе се бориме и со нокти ако САД престанат да ни даваат оружје, вели Нетанјаху

Сакам да кажам

Нетанјаху по најавата на Бајден дека ќе престане да испраќа оружје: Ќе се бориме со нокти

Макфакс

Нетанјаху: Ако треба да стоиме сами, ќе стоиме сами

Денар

Нетанјаху по најавата на Бајден дека ќе престане да испраќа оружје: Ќе се бориме со нокти

Опсервер

Нетанјаху по најавата на Бајден дека нема да испраќа оружје за Израел: Ќе се бориме со нокти

Канал5

Нетанјаху: Ќе се бориме со нокти ако треба

24Инфо

Денешен Кајгана Локално Фокус Точка

Германија размислува за забрана за испраќање оружје во Израел

Вечер Прес - 10.05.2024

Откако американскиот претседател Џозеф Бајден објави дека ќе ги сопре дополнителните испораки на оружје за Израел доколку тој започне голема офанзива врз Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, германскиот министер за одбрана Борис Писториус рече дека ...

И Германија размислува за запирање на испораките на оружје за Израел

Телма

Германски министер: И Берлин размислува за забрана за испраќање оружје во Израел

Макфакс

Германски министер: И Берлин размислува за забрана за испраќање оружје во Израел

Опсервер

И Германија размислува за забрана на испораки на оружје за Израел

Независен

Писториус: И Германија размислува за забрана на испораки на оружје за Израел

Бизнис Вести

И Германија размислува за забрана на испораки на оружје за Израел

Слободен Печат

Либертас 24Инфо MTM Скопје1 Точка МКД

Израел планира повеќе помали воени операции во Рафа, изјави египетски функционер

Бизнис Вести - 10.05.2024

Израел планира да започне неколку мали воени операции во градот Рафа во јужниот дел на Газа, изјави неименуван египетски воен функционер за либанскиот весник Ал Акбар. Тој рече дека Израел планира да го избегне незадоволството на Соединетите ...

Белата куќа: Израелската офанзива на Рафа нема да го порази Хамас

МКД

Бела куќа: Голема операција во Рафа нема да го победи Хамас

Курир

Белата куќа: Неприфатливо е Израел да ја блокира хуманитарната помош за Газа

МКД

Гутереш: Голема офанзива во Рафах ќе доводе до катастрофа

А1 On

Бела куќа: Голема операција во Рафа нема да го победи Хамас

Frontline

Бела куќа: Голема операција во Рафа нема да го порази Хамас

Слободен Печат

Слободен Печат Нетпрес Макфакс Опсервер Рацин 360 степени Алсат-М Република

Египет ги повика Хамас и Израел да покажат флексибилност и што поскоро да постигнат примирје во Газа

Бизнис Вести - 10.05.2024

Египет апелираше до Хамас и Израел да покажат флексибилност со цел што поскоро да се постигне прекин на огнот во борбите во Газа, соопшти утрово египетското Министерство за надворешни работи.

Блинкен: САД се против принудно иселување на Палестинците од Газа

Бизнис Вести

Блинкен: САД се против принудно иселување на Палестинците од Газа

Слободен Печат

Блинкен: САД се против принудно иселување на Палестинците од Газа

Бриф

Блинкен: САД се против принудно иселување на Палестинците од Газа

24Инфо

Блинкен: САД се против принудно иселување на Палестинците од Газа

Сител

Египет ги повика Хамас и Израел да покажат флексибилност и што поскоро да постигнат примирје во Газа

Курир

Слободен Печат Канал5 Независен 24 Вести Фокус Frontline 24Инфо

Амнести предупреди на раст на смртноста кај цивилите во случај на копнена офанзива во Рафа

Слободен Печат - 10.05.2024

Американскиот огранок на групата за човекови права Амнести интернешнал денеска предупреди дека израелската копнена офанзива врз градот Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, ќе доведе до смрт на голем број цивили кои не можат да добијат помош.

Амнести предупреди на раст на смртноста кај цивилите во случај на копнена офанзива во Рафа

Бизнис Вести

Амнести предупреди на раст на смртноста кај цивилите во случај на копнена офанзива во Рафа

Либертас

Амнести предупреди на раст на смртноста кај цивилите во случај на копнена офанзива во Рафа

Независен

Амнести предупреди на раст на смртноста кај цивилите во случај на копнена офанзива во Рафа

Курир

Амнести предупреди на раст на смртноста кај цивилите во случај на копнена офанзива во Рафа

Локално

Амнести предупреди на раст на смртноста кај цивилите во случај на копнена офанзива во Рафа

24 Вести

А1 On

Одлуката ќе биде донесена вечерва: Воениот кабинет на Израел свика „судбоносен состанок“

Фокус - 09.05.2024

Воениот кабинет на Израел вечерва на „судбоносна“ средба со најблиските членови на израелската влада задолжени за безбедноста ќе одлучи како да продолжи борбата во Газа и Либан. Таа средба доаѓа по одлуката на Белата куќа делумно да ја прекине ...

САД ја запреа испораката на оружје за Израел

Телма

Израел ја гранатира Рафа додека Бајден предупредува на прекин на испораката на оружје

Канал5

САД не сакаат да испорачуваат оружје за голем напад на Рафах

Deutsche Welle

Бајден: САД нема да доставуваат оружје во Израел aко градот Рафах е нападнат

Мета

САД стопирале пратка со бомби за Израел зашто се противат на најавената офанзива во јужна Газа

Сакам да кажам

САД ја прекина пратката од 3.500 бомби за Израел пред офанзивата во Рафа

Канал5

Глас на Америка Телма Макфакс Слободен Печат Рацин Независен Нетпрес 365

Словенија започна процедура за признавање на Палестина

Вечер Прес - 09.05.2024

Словенечката министерка за надворешни работи, Тања Фајон, денеска потврди дека Словенија ќе го започне процесот за признавање на Палестина како независна држава. Говорејќи пред словенечката влада, Фајон изјави дека тоа е „неповратен чекор“ и дека ...

Турција ја одложи забраната за трговија со Израел

Канал5 - 09.05.2024

Турското Министерство за трговија соопшти денеска дека компаниите од таа земја имаат рок од три месеци да достават предвремени нарачки за производи во Израел. Турското Министерство за трговија соопшти денеска дека компаниите од таа земја имаат рок ...

Турција ја одложи забраната за трговија со Израел

Сител

Турција ја одложи забраната за трговија со Израел

Frontline

Словенија ја започна процедурата за признавање на Палестина

Макфакс - 09.05.2024

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, изјави дека словенечката влада ја започнала процедурата за „признавање на независната, суверена држава Палестина“. По состанокот на владата, таа изрази надеж дека признавањето ќе се случи ...

Словенија ја започна процедурата за признавање на Палестина

Опсервер

Словенија ја започна процедурата за признавање на Палестина

Локално

Четири лица убиени во напад со израелски дрон во Либан

Рацин - 09.05.2024

Четири лица загинаа денеска во напад на израелски дрон врз возило во јужен Либан, соопшти либанската цивилна одбрана, а безбедносни извори наведоа дека станува збор за членови на екстремистичкиот Хезболах.

Израелското бомбардирање предизвика штета од 1,5 милијарди долари во јужен Либан

Рацин

Напад со израелски дрон во Либан, четворица мртви

Слободен Печат

Ирска, Шпанија, Словенија и Малта пред договор за признавање на Палестина

МКД - 09.05.2024

Два извори велат дека како датум се разгледува 21 мај, пренесува овој медиум. Трет извор рекол дека контактите меѓу Даблин и Мадрид, како и меѓу Словенија и Малта, се интензивираат со цел земјите заеднички да ја признаат палестинската државност.

Четири европски земји наскоро би можеле да ја признаат Палестина

Либертас

Протест на вработени во институциите на ЕУ против израелските воени операции во Газа

Frontline - 08.05.2024

Повеќе од 100 вработени во институциите на Европската унија се собраа денеска во Брисел на протест против војната што Израел ја води во Појасот Газа. Демонстрантите поставија транспаренти, бели платна со црвени дамки, на плоштадот пред седиштето на ...

Протест на вработени во институциите на ЕУ против израелските воени операции во Газа

Рацин

Протест на вработени во институциите на ЕУ против израелските воени операции во Газа

Сител

Протест на вработени во институциите на ЕУ против израелските воени операции во Газа

MakPress