TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како се извлечени децата кои не знаеле да пливаат ВИДЕО

+инфо - 12.07.2018

Се појавија нови смимки од спасувачката мисија на 12-те млади фудбалери кои беа заробени во пештера во Тајланд и првпат се дозна дека за да биде успешна мисијата и децата да бидат спроведени низ тесните тунели, тие биле под лекови.

Нови снимки од спасувачката мисија: Децата во полусвесна состојба на носилки низ пештерата (видео)

Press24 - 12.07.2018

Поминаа веќе два дена откако беа спасени децата и нивниот тренер откако беа заробени внатре пшовеќе од две недели. Тие со својот тренер сега се во болница и сеуште се опоравуваат а во межуврме се појавија нови смимкиод спасувачката мисија.

Јунакот на тајландската пештера: бегалец од Мјанмар единствен можел да комуницира со нуркачите (ВИДЕО)

МКД - 12.07.2018

Момче од Мјанмар било единственото кое можело да комуницира со британските нуркачи за време на мисијата за спасување од тајландската пештера. Медиумите момчето го нарекуваат јунак на операцијата за спасување на тренерот и дванаесетте момчиња, кои ...

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

А1 On - 12.07.2018

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адун Сам-Он, чие познавање на англискиот јазик било клучно во текот на комплицираната операција за спасување.

Што ќе се случи со пештерата во која беа заробени момчињата?

Скопје24 - 12.07.2018

Пештерата во северен Тајланд, каде што 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер беа заробени повеќе од две недели, ќе се претвори во музеј, соопштија официјални претставници. Според информациите, музејот ќе покаже како се одвивала операцијата за ...

Страшни поројни дождови и спасување во кал, кога ќе ги погледнете овие фотографии ќе сфатите низ што поминувале ...

Точка - 12.07.2018

Светот и понатаму слави за хероите кои со надчовечки сили и напори ги спасија 12 млади фудбалери и нивниот тренер од потпопената пештера во Тајланд. На социјалните мрежи кружат фотографии кои покажуваат низ каква мака поминувале спасувачите и каков ...

Што ќе се случува понатаму со „проколнатата“ пештера во Тајланд?

Кајгана - 12.07.2018

Пештерата Там Луанг, во која 12 деца од Тајланд и нивниот фудбалски тренер останаа заглавени 18 дена, ќе добие сосема поинаква намена. Имено, комплексната пештера Там Луанг, која се наоѓа на границата помеѓу Тајланд и Мјанмар, ќе стане музеј, каде ...

(ФОТО и ВИДЕО) Операција „Невозможна мисија -Тајланд“: Ова се нуркачите кои ги извлекоа децата

Бриф - 12.07.2018

Група состаена од тим од цел свет ги спаси момчиња заробени во пештерата, во соработка со Тајландската поморница. Дванаесетте дечиња и нивниот фудбалски тренер најпрвин се пронајдени од британски нуркачи кои ги открија во пештерата.

Фотографии што ги покажуваат борбата и решителноста на тајландските спасувачи

Макфакс - 12.07.2018

Светот и натаму ги слави хероите што со натчовечки напори ги спасија 12-те млади фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера на Тајланд. Низ какви сè маки поминаа за да успеат во својата намера видете во галеријата ...

Кои се британските херои што први стигнаа до заглавените момчиња?

Н.Македонија - 12.07.2018

Целиот свет со недели нетрпеливо го очекуваше епилогот од неверојатната приказна за спасувањето на 12-те деца и тренерот од пештерата во Тајланд. За среќниот крај, заслуги има целата армија тивки херои што учествуваа во извлекувањето на младиот ...

Нуркачите откриваат детали околу успешната спасувачка мисија во Тајланд (Видео)

1tv - 12.07.2018

По успешната спасувачка мисија во Тајландската пештера, нуркачите ги откриваат деталите. Сите 12 момчина и нивниот тренер закрепнуваат во болница. -Всушност тие спиеја, но беа свесни затоа што докторите константно ги проверуваа нивната состојба, ...

Пештерите во кои беа заглавени тајландските деца ќе станат музеј

Сакам да кажам - 12.07.2018

Пештерскиот комплекс во северен Тајланд, кадешто 12-мина млади фудбалери и нивниот тренер беа заглавени повеќе од две недели, ќе биде претворен во музеј. Властите кажаа дека музејот ќе прикажува како се одвивала спасувачката операција, предвидувајќи ...

Испраќање на тајландскиот херој: Загина помагајќи им на заробените дечиња, последните пораки на татко му и сопругата го ...

Курир - 12.07.2018

Телото на тајландскиот нуркач кој загина на 6-ти јуни додека доставуваше кислород на дечињата на заробени во пештерата во Тајланд, ќе биде вратено во неговиот роден град и погребано со најголеми почести.

ЌЕ ПРАВИ ЛИ ПАРИ ТАЈЛАНД: Познати деталите што ќе се случи со мистериозната пештера

Фактор - 12.07.2018

Пештерата на северот од Тајланд во која 12 момчиња и нивниот тренер биле заробени повеќе од две недели ќе биде претворена во музеј. Според првите информации во музејот ќе биде претставен начинот на кој се одвивала акцијата за спасување на момчињата, ...

Нуркачите објавија детали од спасувањето од пештерата„Не сме ние хероите“

Канал5 - 12.07.2018

Водачот на акцијата за спасување на децата фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера во Тајланд контраадмиралот Апракон Јуконгкаев за ББЦ зборување за неверојатната акција. 12-те деца и нивниот тренер во пештерата поплавена од монсунските ...

Последните моменти во пештерата во Тајланд: За малку ќе имаше трагедија

Кајгана - 12.07.2018

Акцијата за спасување на 12 деца и нивниот тренер за малку ќе завршеше трагично, открија спасувачите за „Guardian“, истакнувајќи дека пумпите за вода, неколку часа по извлекувањето на последното момче, наеднаш престанале да работат.

Извлекувањето во Тајланд за малку ќе имало трагичен крај, тврдат спасувачите

Макфакс - 12.07.2018

Акцијата за спасување на 12 момчиња и нивниот тренер во Тајланд за малку не завршила трагично, откриле некои од спасувачите за британски „Гардијан“, истакнувајќи дека пумпите за вода неколку часа по извлекувањето на последното дете нагло престанале ...

Спасувачите објавија шокантни детали од пештерата: "Ние не сме херои, овој човек е!"

Точка - 12.07.2018

Водичот на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата во Тајланд, контраадмиралот Арпакон Јуконгкаев говореше за неверојатната повеќедневна акција. Тренерот и 12 деца поминаа 17 дена без храна и светлина во пештерата која беше ...

Пештерата на Тајланд ќе стане музеј, а ќе се снима и филм за спасувањето на момчињата

Макфакс - 12.07.2018

Пештерата на северот на Тајланд, каде што 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер беа заробени повеќе од две недели, ќе се претвори во музеј, соопштија официјални претставници. Според информациите, музејот ќе покаже како се одвивала операцијата за ...

Го изгубил семејството на 10 години: Факти за тренерот на момчињата кои беа заглавени во пештера во Тајланд

Црнобело - 12.07.2018

Веќе неколку недели вниманието на светот беше свртено кон 12-те момчиња и нивниот тренер, кои беа заглавени во пештера во Тајланд. Конечно, мисијата за спасување заврши успешно и сите 12 фудбалери и тренерот се извадени живи од пештерата.

Oпасните болести што демнат во пештерите

Факултети - 12.07.2018

Докторите ги ставија во карантин момчињата што беа извлечени од тајландската пештера поради заразните организми со кои можеби се сретнале под земја. На кои болести би можеле да бидат изложени и колку се тие сериозни? Засега момчињата се наоѓаат во ...

ВИДЕО: Први снимки од децата од Тајланд – во карантин и никој не смее да им се доближи

МК News - 12.07.2018

Децата и нивниот тренер кои повеќе од 2 недели беа заробени во пештера на Тајланд успешно се опоравуваат во болница. Тајландските власти објавиле први снимки од младиот фудбалски тим од болницата.

Родителите ги видоа момчињата за првпат по спасувањето од тајландската пештера (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Родителите на момчињата спасени од тајландската пештера пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето им беше дозволено да ги видат децата, пишува Си-ен-ен. Момчињата кои минаа две недели заробени во пештерата во Тајланд денес од ...

Тајланд се простува од нуркачот кој загина спасувајќи ги децата во пештерата

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Телото на нуркачот кој загина доставувајќи боци со кислород на затобениот тајландски фудбалски тим ќе биде вратено во неговиот роден град каде ќе биде погребан со најголеми почести.

Родителите плачеа од среќа на првата средба со своите деца ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Дванаесетте деца кои две недели беа заробени во пештерата во Тајланд, денеска, еден ден откако беа извлечени, од болничките кревети им мавтаа на своите семејства, на кои им беше дозволено да ги видат децата низ заштитно стакло, затоа што засега се ...

Родителите ги видоа момчињата за првпат по спасувањето

Тера - 11.07.2018

Родителите на момчињата спасени од тајландската пештера пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето им беше дозволено да ги видат децата. Момчињата кои минаа две недели заробени во пештерата во Тајланд од болничките кревети им мафтаа на ...

Спасувачите објавија детали од пештерата: Ние не сме херои

Курир - 11.07.2018

Водачот на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата на Тајланд, Арпакон Јуконгкаев за Би-Би-Си зборуваше за повеќедневната акција. Тренерот и 12. деца поминаа 18 дена без храна и светлина во пештерата која беше поплавена од ...

Објавени првите фотографии и видео од момчињата на Тајланд по спасувачката акција

Макфакс - 11.07.2018

Објавени се првите фотографии на момчињата од Тајланд, по драматичната спасувачка акција од поплавената пештера. Децата лежат во болнички кревети со маски на лицата, а едното од нив со прстите покажува знак на победа.

Родителите на дечињата од Тајланд за првпат по спасувањето ги видоа одблиску

365 - 11.07.2018

Со солзи радосници беше проследена средбата оддалеку меѓу момчињата од фудбалскиот тим од Тајланд и нивните родители. Сите деца се наоѓаат во карантин, бидејќи нивното здравје мора да биде следено од лекари.

(ФОТО) Спасените деца испратија фото порака на победа

Нова ТВ - 11.07.2018

Владата на Тајланд појави во јавност прва фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека, при што едно од нив позира со знакот за победа.

Пештера со мамут ја запре изградбата на новиот автопат „Таврида” на Крим

Руска реч - 11.07.2018

Во текот на изградбата на автопатот „Таврида” е откриена голема варовничка пештера во која се пронајдени остатоци од мамут. Пронајдената пештера е најголемата на Крим. „Работите на оваа делница привремено се запрени додека не се завршат ...

Објавена првата фотографија од спасените тајландски момчиња во болница

Факултети - 11.07.2018

Се појави првата фотографија од болницата каде се сместени тајландските момчиња, кои минаа повеќе од две недели во пештера и успешно беа извадени по тридневна мисија. На фотографијата може да се видат неколку момчиња со маски на лицето и болнички ...

Еден од хероите: Ова дете имало важна улога во спасувањето- со една важна вештина им помогнало на своите другари ...

Курир - 11.07.2018

Приказната за 12-те деца кои заедно со својот фудбалски тренер 18 дена беа заробени во пештера на Тајланд ја дозна целиот свет. Сега сите се на безбедно и се лекуваат во болница. Во меѓувреме, се собираат впечатоци и се откриваат помалку познати ...

(ВИДЕО) ПАДНАА СОЛЗИ РАДОСНИЦИ: Децата спасени од пештерата се видоа со родителите

Фактор - 11.07.2018

Родителите пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето oд пештерата во Тајланд им беше дозволено да ги видат децата. Децата поминаа две недели заробени во пештерата во Тајланд.

Пештера крие грозоморна тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка жртва? ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две ...

Објавени првите фотографии од децата од болницата (фото)

Канал5 - 11.07.2018

Објавени првите снимки од децата од болницата во која се лекуваат после драматичното спасување од поплавената пештера во Тајланд. На снимката се гледаат децата во болнички кревети со маски на лицата.

„Хује!“ – како извикот на тајландските маринци стана глобален симбол на триумфот и посветеноста

Сакам да кажам - 11.07.2018

Кога тајландските маринци конечно ги напуштија пештерите Там Луанг по спасувањето на преостанатите четири деца и на нивниот тренер, тие беа пречекани од кордон луѓе, кои им аплаудираа и извикуваа „Хује“ (Hooyah).

Медитација – како преживеале момчињата од Тајланд

Smartportal - 11.07.2018

Кој би помислил дека простиот чин на длабоко дишење и следење на здивот ќе биде главното „оружје“ за спасување на тајландските момчиња кои беа заробени во пештера повеќе од 14 дена? Како што пишуваат медиуми низ светот, токму медитацијата била ...

Што ќе се случи со пештерата Там Луанг?

Курир - 11.07.2018

Пештерата Там Луанг во која 12 деца и нивниот тренер 18 дена беа заробени ќе добие потполно нова намена. Комплексната пештера, која се наоѓа на границата меѓу Тајланд и Мјанмар ќе стане музеј кој ќе прикаже на кој начин е извршена спасувачката ...

Лекарот-херој од Тајланд го дочека семејна трагедија по излегувањето од пештерата

Слободен Печат - 11.07.2018

Само неколку мига по успешно завршената мисија, тој добил телефонски повик во кој го известиле за смртта на неговиот татко. Австралискиот лекар кој беше назначен како најдобар од страна на спасувачкиот тим во Тајланд, веднаш по завршувањето на ...

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на Мундијалот

Сител - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаа 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

Први снимки од болницата: Децата од Тајланд се одлично расположени и имаат една посебна порака за сите

Точка - 11.07.2018

Младите тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на земјата, им се заблагодариле на сите кои им помогнале да излезат на површината со традиционален тајландски поздрав - со споени дланки.

Први снимки од децата кои се спасија од пештерата во болница

Бриф - 11.07.2018

Сите 12 млади тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на Тајланд се добро. Моментално се уште се во болница и во карантин, но неизмерно среќни што завршила нивната голгота.

Тајландската пештера крие морничава тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка жртва?

Точка - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две недели. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и ...

(ВИДЕО) ТАЈЛАНДСКАТА ПЕШТЕРА КРИЕ ТАЈНА: За ослободување на момчињата била потребна човечка жртва

Фактор - 11.07.2018

Страшна легенда оживеа овие денови во тајланската покраина Чиуанг Раи, каде 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер повеќе од две недели беа заглавени во подземна пештера. На влезот во пештерата бројни Талански граѓани оставале во прилог накит и ...

СП: Погба победата во полуфиналето ја посвети на децата од Тајланд

Нова ТВ - 11.07.2018

Францускиот фудбалер Пол Погба, победата над Белгија (1:0) во полуфиналето на Светското првенство ја посвети на децата кои беа спасени од пештерата во Tајланд. – Оваа победа е за хероите на денот, секоја чест момчиња, толку сте силни, напиша Погба ...

Се слушнале крици од пештерата во која биле заробени децата: Спасувачите откриваат драматични настани од последниот ден ...

Точка - 11.07.2018

Последниот ден од спасувачката акција на Тајланд бил многу драматичен, а само среќата ги спасила нуркачите да не настрадаат. Имено, откако ги извлекле сите деца и тренерот, главната пумпа која ја испумпувала водата од пештерата престанала да работа, ...

Трагедија на херојот спасувач: Помогна во спасување на децата, а доби страшен повик веднаш по излегувањето од пештерата

+инфо - 11.07.2018

Д-р Харис требаше да биде на одмор, но тој одговори на повикот од тајландските власти за помош, откако беше именуван од британскиот нуркачки тим како најдобар во таа работа. Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за ...

Последици со кои ќе се соочат момчињата од Тајланд

Факултети - 11.07.2018

Членовите на младинскиот фудбалски тим поминаа низ пекол. Повеќе од две недели беа заглавени во темната пештера на далечните северни долини на тропскиот Тајланд. Во пештерата немало ниту зрак светлина, момчињата биле гладни, а дишеле воздух кој бил ...

Пумпите за вода откажале веднаш штом излегло последното момче, се слушале вресоци и трчање (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Во првиот објавен детален извештај за мисијата, спасувачите велат дека слушнале врескање и трчање во потрага по суво тло. Операцијата за спасување на последното од 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер од тајландската пештера можело да биде ...