TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Апасиев: Џафери е првиот претседател на Собранието со најмногу кривични пријави за пречекорување на службената ...

Антропол - 30.06.2022

Говор на претседателот на Левица – Димитар Апасиев, во однос на интерпелацијата на спикерот Талат Џафери На денешната седница на Собранието на Република Македонија, претседателот на политичката партија Левица имаше можност да даде свое мислење за ...

Апасиев: Џафери воведе скафандер-демократија

Локално

Апасиев: Џафери воведе скафандер-демократија

Press24

Заклучување на салата е кривично дело, вели Мицевски, Џафери: Да се погледнете во огледало пред да ме обвинувате

ТВ21 - 30.06.2022

Образложението на поднесената интерпелација даде координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски кој голем дел од својот говор го посвети на критики на досегашната работа на Џафери и на писмениот одговор што Џафери го даде по ...

Стојаноски: Скандалозното однесување на Џафери ги поттикнува и другите пратеници да се однесуваат како него

Курир

Мицевски бара од Џафери доследно да се спроведува контролата на Владата

Канал5

Мицевски обвини за неделовничко работење, Џафери возврати: И вас ве штитев како пратеник и оваa институција

МКД

Мицевски до Џафери: Не ја сфативте пораката на интерпелацијата, бегате од директни одговори

Слободен Печат

Мојот премиер во 2018 година ме поли со вода,  да легнам да ме газите?! – Џафери во своја одбрана

ММС

Мицевски до Џафери: Собранието е претворено во гласачка машина, каде се крши деловникот и се злоупотребува европското знаменце

Zoom

Опсервер Lider Press24 Во Центар ТВ21 4NEWS Р.С.Европа Lider

На полноќ истекува рокот за усвојување на спорниот закон за работни односи

Алсат-М - 30.06.2022

На полноќ истекува рокот за усвојување на спорниот закон за работни односи, за продолжување на мандатот на судиите и обвинителите уште три години по навршувањето на старосната граница за пензионирање.

Расправа по барањето за интерпелација за Џафери

Телма - 30.06.2022

Прекршување на Уставот и законите, непочитување на Деловникот, заклучување на пратениците, навредување на службениците. Ова се само дел од наводите на ВМРО ДПМНЕ зошто спикерот Талат Џафери треба да биде разрешен.

Стојановска: Џафери се збуни од нашата активна блокада и правеше грешки

Сител

Џафери останува на функцијата, Собранието не ја прифати интерпелацијата

Р.С.Европа

Пратениците од СДСМ и ДУИ во одбрана на Талат Џафери

MakPress

Стојановска: Џафери ме третира како да сум забавувачка во биртија

Слободен Печат

Интерпелација - опозициска манипулација или неодговорност на Џафери

Р.С.Европа

Дафина Стојаноска: Талат Џафери даде па одзеде новогодишни пакетчиња, а сапун немаше со месеци

Фактор

МКД ТВ21 Слободен Печат Независен Опсервер Курир Слободен Печат 24Инфо

Собраниска седница за интерпеланцијата на спикерот Талат Џафери

Канал5 - 30.06.2022

Во Собранието претпладнево почна собраниската седница за интерпеланцијата на спикерот Талат Џафери. Во парламентот е Андријана Лазова која ја следи седницата. Дали и попладнево имаше дебата на висок тон и навреди меѓу ...

Почна расправата за интерпелацијата за Џафери, седницата ја води Мисовски

360 степени

Мицевски ја образложува интерпелацијата за Џафери

Фокус

Мисовски ќе ја води седницата за интерпелација, Џафери ќе седи до Ахмети, Мицевски прв ќе „распали“ по спикерот

Слободен Печат

Пауза во Собранието – Мицевски бара стенограми од говорот на Џафери

ТВ21

Мисовски ја води седницата за интерпелација на Џафери, Мицевски прв за збор

Локално

Почна, па се одложи собраниската седница за спорните измени на Законот за работи односи

Канал5

Курир Фокус Нетпрес Алсат-М Р.С.Европа Вечер Прес 4NEWS

Адеми: „Џафери е најпоткованиот претседател на Собранието досега“

МКД - 30.06.2022

Во својата дискусија по Интерпелацијата за работата на претседателот на Собранието, пратеникот од ДУИ Арбер Адеми рече дека Талат Џафери е досега најпоткованиот собраниски спикер, дека е одличен познавач на Деловникот, Уставот и на законите и дека ...

Џафери: „Не е во ред сите да викаме по Арбер Адеми“

Алсат-М

Џафери не го оправдува однесувањето на Адеми, инцидентот бил испровоциран

еМагазин

„Пратениците да си седат на столче за да нема инциденти “

Локално

Адеми: Џафери никогаш не остава ништо на случајност

Локално

(Видео) Почна седницата – Џафери ја извади интерпелацијата од фиока

Нова ТВ - 30.06.2022

Многупати ме имаат обвинето дека интерпелациите ги држам во фиока. Да бидам јасен, тие прашања не се однесуваат до мене, туку до постапката , порача собранискиот спикер, Талат Џафери во процедуралното обраќање пред пратениците на седницата со ...

ВИДЕО: Џафери пред пратениците: Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока

ТВ21

Џафери: Многу пати ме обвинуваа дека Интерпелациите сум ги држел во фиока

Press24

Џафери: Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока

4NEWS

Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока, вели Џафери

Фокус

Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока, вели Џафери

Курир

Џафери: Многу пати ме обвинуваа дека Интерпелациите сум ги држел во фиока

Либертас

Стојановска до Џафери: Ме третирате како забавувачка во кабаре, вие сте женомрзец

Фокус - 30.06.2022

Ако сакаме да ја споредиме работата на претседателот на Собранието, тоа е една чаша со пиво кога ќе се преполни и ќе почне да претекува, објаснува пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска на седницата за интерпелација на ...

Стојановска до Џафери: Вие ме третирате како забавувачка во кабаре, вие сте женомрзец

Press24

Стојановска: Џафери ме третира како забавувачка, да го прогласиме за женомрзец

Локално

Стојановска до Џафери: Ме третирате како забавувачка во кабаре, вие сте женомрзец

Курир

Стојановска до Џафери: Ме третирате како забавувачка во кабаре, вие сте женомрзец

Република

ЏАФЕРИ МЕ ТРЕТИРА КАКО ЗАБАВУВАЧКА ВО КАБАРЕ, ТОЈ Е ЖЕНОМРАЗАЧ Стојаноска распали по спикерот, а тој возврати со поговорка

+инфо

Стојановска до Џафери: Ме третирате како забавувачка во кабаре

Мак. Весник

Либертас Zoom

Џафери до Мицевски: Имам култура, нема да се спуштам на ваше ниво и на ниво на Мицкоски

Фокус - 30.06.2022

Да се погледнеме во огледало сите и да се преиспитаме сите кога ќе се спорат фактите и аргументите. Колега таков ти беше настапот, упатен кон мене лично и мора таков одговор да добиете, истакна собранискиот спикер Талат Џафери на координаторот на ...

Џафери: Нема да се спуштам на ниво да навредувам како Мицкоски

Локално

Џафери: Нема да паднам на нивото на Мискоски и Мицевски

Либертас

Законот за кој имаше тепачка и хаос остана неизгласан, извесно е дека судиите и обвинителите ќе одат во пензија

А1 On - 30.06.2022

Мали или скоро невозможни се шансите да се изгласаат измените на Законот за работни односи, за кој во изминатите два дена имаше тепачка, тензии, навреди. Потпретседателот на Собранието, Горан Мисоски, ја отвори седницата за интерпелација на ...

Измените на Законот за работните односи, за кои беше тепачката, останаа неизгласани

Макфакс

Измените на Законот за работните односи, за кои беше тепачката, останаа неизгласани

Точка

Џафери се однесува како да е во кабаре, рече Стојаноска, а Џафери возврати: Играјте ако се чувствувате како во кабаре

МКД - 30.06.2022

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска во своето излагање по однос на Интерпелацијата за претседателот на Собранието Талат Џафери, меѓу другото, рече дека тој се однесувал кон пратенички, како и кон неа, како да се наоѓаат во некое кабаре и ...

Џафери се однесува како да е во кабаре, рече Стојаноска, а Џафери возврати: Играјте ако се чувствувате како во кабаре

4NEWS

Џафери се однесува како да е во кабаре, рече Стојаноска, а Џафери возврати: Играјте ако се чувствувате како во кабаре

Република

Џафери: Јас не ги отворив вратите на 27 април за да го загрозам животот на луѓето

Фокус - 30.06.2022

Нема да дозволам да се узурпира Собранието. Нема да дозволам да се вратат сликите од 27 април, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери. „И сега да застанете сите тука и да ми тргате микрофон.

Џафери: Јас не ги отворив вратите на 27 април за да го загрозам животот на луѓето

Либертас

Милошоски е меѓу поледните говорници , затоа што знае дека нема да дојде на ред, вели Џафери

Локално

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија

MakPress - 30.06.2022

Позади ова интерпелација стои повеќе од половина Македонија. Повеќе од половина Македонија е потпишана на оваа интерпелација, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков на денешната седница на која се дискутира за интерпелацијата на собранискиот ...

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија

Канал5

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија, недоличното и противуставно однесување на Џафери е за заштита на криминалот на владата

Курир

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија

Република

Лeфков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија

Фокус

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија, однесување на Џафери е за заштита на криминалот на владата

Press24

Лефков: Зад интерпелацијата за Џафери стои повеќе од половина Македонија

Нетпрес

24Инфо Макфакс +инфо Точка

Прекината собраниската седница на која требаше да се гласаат измени на законот за работни односи со што ќе се ...

360 степени - 29.06.2022

Предлог-законот за дополнување на законот за работните односи се однесува на делот на престанок на договорот за вработување кој предвидува исклучок за судиите и јавните обвинители како и одредби за продолжување на нивниот мандат Претседателот на ...

Цела опозиција се пријави за збор и го блокираше Законот што ќе овозможи непензионирање на 60 судии, Џафери ги испрати пратениците дома

Сакам да кажам

Судиите и обвинителите сепак ќе си одат во пензија?

Фокус

Советот на јавни обвинители ќе бира нови обвинители откако ќе се изгласаат измените на законот

Канал5

Опозицијата го блокираше законот за непензионирањето на 60 судии, Џафери ја прекина седницата

Нова ТВ

Џафери ја прекина седницата за носење закон 70 тина судии и обвинители во пензија да одт на 67 години

Либертас

Џафери: Јас ги заклучив, ама вие ги отворивте вратите и ги доведивте животите на луѓето во опасност

4NEWS - 30.06.2022

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска во своето обраќање по повод поднесената Интерпелација, за делот каде тој ги заклучил вратите за пратениците од опозицијата во пленарната сала додека траеше поединечното изјаснување, истакна дека тој ...

Џафери: Јас ги заклучив, ама вие ги отворивте вратите и ги доведивте животите на луѓето во опасност

Република

Џафери: За разлика од некои, не сум ги отворил вратите па да ги доведам во прашање животите на луѓето

ТВ21

Законот за работни односи, денеска го одложи изборот на јавни обвинители

Сител - 29.06.2022

Законот за работни односи, денеска го одложи изборот на јавни обвинители кои треба да пополнат места во обвинителствата низ земјава. Се чека одлуката дали ќе им биде продолжен работниот век на обвинителите, но и нивни оценки да пристигнат до Советот ...

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Сител - 29.06.2022

– Собранието на Република Северна Македонија вечерва треба да ја продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година и ...

Собранието вечерва ќе ја продолжи 75. седница

Канал5

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Курир

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Во Центар

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Опсервер

СДСМ и ДУИ уште вечерва сакаат да го изгласаат законот за продолжен мандат на подобните судии и обвинители

Денешен

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Сител - 29.06.2022

По доцнење од околу половина час, вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година и Предлог на ...

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Во Центар

ПОВЕЌЕ ДОЦНЕШЕ, ОТКОЛКУ ШТО ТРАЕШЕ Прекината седницата за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

+инфо

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Либертас

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

24Инфо

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Опсервер

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Frontline

Н.Македонија Вечер Прес Денешен МКД Република MakPress Република