TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рот бара отпочнување на преговорите: Итно ни е потребен позитивен сигнал за Западен Балкан

360 степени - 26.11.2020

Германскиот министер за Европа потенцира дека на состанокот на Советот на министри речиси сите делегации уште еднаш ставиле до знаење дека билатералните теми помеѓу две земји би требало и таму да останат и порачува дека на Европа итно ѝ е потребен ...

Германија бара почеток на преговорите со ЕУ на Северна Македонија во декември

Deutsche Welle - 26.11.2020

Речиси сите во ЕУ го отфрлаат бугарското барање билатералните прашања со С. Македонија да се сместат во Преговарачката рамка. Германскиот министер за Европа Михаел Рот вели дека и натаму засилено се бара решение.

Рот: Речиси сите во ЕУ го отфрлаат бугарското барање за билатералните прашања со С. Македонија

Локално - 26.11.2020

„Речиси сите во ЕУ го отфрлаат бугарското барање билатералните прашања со С. Македонија да се сместат во преговарачката рамка“, вели германскиот министер за Европа, Михаил Рот во заедничкото интервју со Никола Димитров за „ Ди Велт“ .

Заедничко интервју на Димитров и Рот за Die Welt

Бриф - 26.11.2020

Заедничко интервју на Димитров и Рот за Die Welt ВЕЛТ : Бугарија ги блокира пристапните преговори поради јазичниот спор. Дали Ве изненади ставот на вашиот сосед? Затоа што претходно Бугарија ги поддржуваше овие преговори.

Димитров: Ова е бесмртниот „вирус“ на идеали против кој залудно се бара „вакцина“

А1 On - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, спорот со Бугарија го нарече битка за македонската суштина и сржта на европските вредности од кои нема отстапување. „Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да ...

Димитров: Македонската суштина е бесмртен вирус против кој залудно се бара вакцина

Макфакс - 26.11.2020

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во однос на преговорите со ...

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите

iPortal - 26.11.2020

Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината. Да ги решаваме билатералните прашања билатерално, без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ.

Димитров: Мојот став е бесмртниот “вирус” на идеали против кој залудно се бара “вакцина”

Република - 26.11.2020

По вчерашното контроверзно интервју на премиерот Зоран Заев, со свое мислење се јави и вицепремиерот за надворешни работи . Во тоа интервју Димитров беше посочен како виновник за „нарушените“ односи меѓу Македонија и Бугарија.

Димитров едвај се огради од Заев: Ова е битка не само за македонската суштина, туку и за сржта на европските вредности

Република - 26.11.2020

По вчерашното контроверзно интервју на премиерот Зоран Заев, со свое мислење се јави и вицепремиерот за надворешни работи Никола Димитров. Во тоа интервју Димитров беше посочен како виновник за „нарушените“ односи меѓу Македонија и Бугарија.

Димитров: Нема отстапување од битката за македонската суштина

Press24 - 26.11.2020

Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината. Да ги решаваме билатералните прашања билатерално, без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ, напиша на својот фејсбук профил ...

Против европските вредности залудно се бара вакцина, вели Никола Димитров по обвинувањата дека за Бугарија е поопасен ...

Сакам да кажам - 26.11.2020

Мој принципиелен став е дека ова е битка не само за македонската суштина, туку и за сржта на европските вредности, од кои нема отстапување, вели вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров за спорот со Бугарија.

Димитров: Ова е бесмртниот “вирус” на идеали против кој залудно се бара “вакцина”

Бизнис Вести - 26.11.2020

„Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината. Да ги решаваме билатералните прашања билатерално, без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ.

Димитров: Македонската суштина е бесмртен „вирус“ против кој залудно се бара „вакцина“

Опсервер - 26.11.2020

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во однос на преговорите со ...

Димитров: Македонската суштина е бесмртен „вирус“ против кој залудно се бара „вакцина“

Вечер - 26.11.2020

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во однос на преговорите со ...

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите

Фактор - 26.11.2020

Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината. Да ги решаваме билатералните прашања билатерално, без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ, вели Никола Димитров, вицепремиер ...

Димитров: Македонската суштина е бесмртен „вирус“ против кој залудно се бара „вакцина“

24Инфо - 26.11.2020

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во однос на преговорите со ...

Димитров: Билатералните прашања да се решаваат без истите да бидат пречка на патот кон ЕУ

Слободен Печат - 26.11.2020

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во однос на преговорите со ...

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите

24 Вести - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите

Канал5 - 26.11.2020

Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и иднината, вели Никола Димитров. Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се ...

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и ...

ТВ21 - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и ...

Кумановски м. - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите

360 степени - 26.11.2020

Според вицепремиерот за европски прашања, политичарите треба да се занимаваат со сегашноста и со иднината, а билатералните прашања треба да се решаваат билатерално, а не да бидат пречка кон ЕУ Идејата на Договорот беше историјата да им се остави на ...

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите

Алсат-М - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и ...

Либертас - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Историјата на историчарите, сегашноста и иднината да остане на политичарите

Локално - 26.11.2020

На својот фејсбук профил, вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, уште еднаш потенцира дека историјата треба да се остави на историчарите, а политичарите според него, треба да се интересираат за сегашноста и иднината.

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и ...

ММС - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Македонската суштина е бесмртен „вирус“ против кој залудно се бара вакцина

Н.Македонија - 26.11.2020

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во однос на преговорите со ...

Димитров се огради од Заев: Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се ...

PressingTV - 26.11.2020

По вчерашното контроверзно интервју на премиерот Зоран Заев, со свое мислење се јави и вицепремиерот за надворешни работи Никола Димитров. Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и ...

Димитров до Бугарите кои го оценија како поопасен од корона вирусот: Ова е бесмртниот „вирус“, залудно барате ...

Фокус - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Битката за македонската суштина е бесмртниот „вирус“

МКД - 26.11.2020

Македонскиот идентитет не може да биде пречка за интеграција во ЕУ, тоа е мојот став, тоа е битка за македонската суштина и е сржта на европските вредности, од кои нема отстапување, тоа е бесмртниот "вирус" на идеали против кој залудно се бара ...

Димитров: Ова е бесмртниот “вирус” на идеали против кој залудно се бара “вакцина”

Акцент - 26.11.2020

Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината. Да ги решаваме билатералните прашања билатерално, без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ, напиша вицепремиерот за европски ...

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и ...

Независен - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Македонската суштина е бесмртен „вирус“ против кој залудно се бара „вакцина“

Точка - 26.11.2020

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во однос на преговорите со ...

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите, ние да се занимаваме со сегашноста и ...

+инфо - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Ова е бесмртниот „вирус“ на идеали против кој залудно се бара „вакцина“, напиша Димитров на ФБ

Телма - 26.11.2020

Мој принципиелен став е дека ова е битка не само за македонската суштина, туку и за сржта на европските вредности, од кои нема отстапување, вели вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров за спорот со Бугарија во војот ФБ статус .

Димитров: Ова е битка не само за македонската суштина, туку и за сржта на европските вредности, од кои нема отстапување

Граѓански збор - 26.11.2020

Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината. Да ги решаваме билатералните прашања билатерално, без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ.

Димитров: Македонската суштина е бесмртен „вирус“ против кој залудно се бара „вакцина“

MTM - 26.11.2020

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во однос на преговорите со ...

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите

Нетпрес - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и ...

Frontline - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Македонската суштина е бесмртен „вирус“ против кој залудно се бара „вакцина“

Centar - 26.11.2020

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во однос на преговорите со ...

Димитров: Идејата на Договорот со Бугарија беше историјата да им се остави на историчарите

365 - 26.11.2020

„Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината. Да ги решаваме билатералните прашања билатерално, без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ“, пишува вицепремиерот за европски ...

Димитров: Идејата на Договорот со Бугарија беше историјата да им се остави на историчарите

Нова ТВ - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Димитров: Идејата на договорот беше историјата да се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и ...

MakPress - 26.11.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината.

Заедничко интервју на Димитров и Рот за Die Welt

Канал5 - 26.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров и германскиот министер за Европа, Михаил Рот дадоа заедничко интервју за германскиот дневен весник Die Welt, соопшти Секретаријатот за европски прашања. Велт: Бугарија ги блокира пристапните преговори поради јазичниот ...

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Макфакс - 26.11.2020

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција, кој траеше скоро 30 години. Тоа сега треба и да се награди, вели германскиот министер за Европа, Михаел Рот, во заедничко ...

Заедничко интервју на Димитров и Рот за Die Welt

Независен - 26.11.2020

ВЕЛТ : Бугарија ги блокира пристапните преговори поради јазичниот спор. Дали Ве изненади ставот на вашиот сосед? Затоа што претходно Бугарија ги поддржуваше овие преговори. Никола Димитров : Сето ова започна во октомври, 2019 година.

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Опсервер - 26.11.2020

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција, кој траеше скоро 30 години. Тоа сега треба и да се награди, вели германскиот министер за Европа, Михаел Рот, во заедничко ...

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Вечер - 26.11.2020

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција, кој траеше скоро 30 години. Тоа сега треба и да се награди, вели германскиот министер за Европа, Михаел Рот, во заедничко ...

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

24Инфо - 26.11.2020

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција, кој траеше скоро 30 години. Тоа сега треба и да се награди, вели германскиот министер за Европа, Михаел Рот, во заедничко ...

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Точка - 26.11.2020

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција, кој траеше скоро 30 години. Тоа сега треба и да се награди, вели германскиот министер за Европа, Михаел Рот, во заедничко ...