TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белата куќа: Трамп не бил известен за средбата на Макрон и Зариф

Макфакс - 25.08.2019

Франција не го известила претседателот на САД, Доналд Трамп дека дека шефот на иранската дипломатија ќе се состане денеска со француската делегација на маргините на самитот Г7, соопшти Белата куќа.

Макрон го изненади Трамп со ,,падобранец” од Иран на самитот Г7

Канал5 - 25.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон им повика неочекуван гостин на самитот Г7 во Бијариц, за што не бил известен ниту американскиот претседател Трамп. Среде самитот во Бијариц се појави иранскиот министер за надворешни работи , Мохамад Џавад ...

Првите дами на светските лидери во моден натпревар (ФОТО)

Канал5 - 25.08.2019

Меланија Трамп за време на самитот Г7 во Бијариц блесна во бел фустан, а Брижит Макрон на тоа одговори со Луј Витон. Додека лидерите на САД, Франција, Германија, Јапонија, Британија, Италија и Канада, т.н.

Авион на иранската влада слета во францускиот град Бијариц каде што се одржува Самитот на Г7

Р.С.Европа - 25.08.2019

Авион Ербас на иранската влада кој полетал од Техеран денеска слета на аеродромот во францускиот град Бијариц, кој е затворен за целиот воздушен сообраќај, освен за оној поврзан со Самитот Г7.

Лидерите на Г-7 на спротиставени позиции

Телма - 25.08.2019

Седумте најмоќни дојдоа во Бијариц со своите спротивставени позиција и како рече Меркел „времето ќе биде кратко, бидејќи има толку многу проблеми“. Денешниот ден на самитот е посветен на трговските врски.

Лидерите на Г7 сакаат разговор со Русија , но не ја примаат назад

Канал5 - 25.08.2019

Лидерите на седумте најмоќни земји на светот , се договорија на самитот во Бијариц , Франција, дека ќе го интензивираат дијалогот со Русија , која во 2014 беше исклучена од оваа групација.

Трамп сака да ја врати Русија на следниот самит на Г7

Канал5 - 25.08.2019

Лидерите на земјите членки на Г7 продолжуваат со самитот во Франција. Вториот ден е посветен на разговори за трговските тензии. Трамп на следниот самит сака да го покани и Путин. Со кавги од внатре и демонстрации надвор продолжува самитот на Г7 во ...

Иранскиот шеф на дипломатијата пристигна на самитот на Г7

Слободен Печат - 25.08.2019

Според извори од француското претседателство, кое е домаќин на форумот, засега не е во план средба со американската делегација. Иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека шефот на дипломатијата Мохамед Џавад Зариф пристигнал во Биариц ...

Трамп сака да ја врати Русија на следниот самит на Г7, полицијата апси демонстранти

Р.С.Европа - 25.08.2019

Лидерите на земјите членки на Г7 продолжуваат со самитот во Франција. Вториот ден од самитот е посветен на разговори за трговските тензии. Самитот започна вчера, а првиот ден во голема мера беше посветен на предлозите на претседателот на САД Доналд ...

Навидум пријателскиот ручек ги крие заткулисните пресметки на самитот Г7

Н.Македонија - 25.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека ќе изврши притисок врз светските лидери на самитот Г7 со цел да спречи потполна трговска војна, односно забавување на светската економија, но американскиот претседател Доналд Трамп не покажа знаци ...

Трамп негира соопштение на француското претседателство

Опсервер - 25.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп негираше соопштение на француското претседателство дека Г7 му дозволиле на францускиот претседател Емануел Макрон да испрати порака до Иран во име на групата. „Јас за тоа не сум разговарал“, рече Трамп.

Кремљ ќе размисли за повикот за учество на самитот на Г7 во САД

Макфакс - 25.08.2019

Кремљ ќе размисли за повикот на американскиот претседател Донал Трамп за учество на Русија на следниот самит на Г7 во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „На прес-конференцијата, претседателот Путин веќе одговори дека ако (поканата) ...

Русија ќе разгледа евентуален повик за влез во Г7 на следниот самит во САД

А1 On - 25.08.2019

Кремљ ќе размисли за повик до Русија за учество на следниот самит на Г7 во САД доколку го добие, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „На прес-конференцијата, претседателот Путин веќе одговори дека ако (поканата) пристигне, ние дефинитивно ...

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7 во Франција

Макфакс - 25.08.2019

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот на Г7. Регионалната управа соопштија дека уапсените биле обвинети за фрлање разни проектили, криење на лицето или ...

Интензивна програма на самитот на Г7 во Биариц

MTM - 25.08.2019

Противниците на Г7 најавија и за денеска протести, од кои вчера дел беа проследени со насилство. Околу тркалезната маса се најдоа лидерите на Г7 Емануел Макрон, Доналд Трамп, Шинѕо Абе, Џузепе Конте, Доналд Туск, Борис Џонсон, Џустин Трудо и Ангела ...

Трамп: Веројатно Путин ќе биде поканет на следната средба на Г7

MTM - 25.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави на самитот на Г7 во Бијариц, Франција, дека рускиот претседател Владимир Путин најверојатно ќе биде поканет на следниот самит на најнапредните економски земји, пренесоа медиумите.

Трамп размислува да ја покани Русија на следниот самит на Г-7

Фактор - 25.08.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави во Бијариц дека е „можно“ тој да ја покани Русија да се врати на годишниот самит на индустријализираните земји следната година кога е домаќин на самитот на Г-7.

Трамп и Макрон на приватниот ручек се согласиле за некои важни теми, најмногу за вината (ВИДЕО)

Канал5 - 24.08.2019

Претседателите Емануел Макрон и Доналд Трамп на двочасовниот приватен ручек пред почетокот на самитор Г7 во Бијариц , се договориле за некои важни прашања. Макрон и Трамп се согласиле за прашањата поврзани со трговските договори, кризата со Иран и ...

Туск : Нема да преговарам за Брегзит без договор

Канал5 - 24.08.2019

Претседателот на Еверопскиот совет , Доналд Туск денеска во Бијариц, на самитот Г7 изјави дека нема да преговара за Брегзит без договор. Претседателот на Европскиот совет , Доналд Туск се надева дека британскиот премиер Борис Џоонсон не би сакал ...

Протести во Франција против Г7: Да им покажеме дека борбата продолжува! (ВИДЕО)

Канал5 - 24.08.2019

Илјадници антиглобалистички и еколошки активисти , на кои им се придружија и ,,Жолтите елеци” и баскиските сепаратисти денеска излегоа на протести со барање конкретни мерки од светските лидери, учесници на самитот Г7 во Бијариц.

Илјадници луѓе на улиците на Франција: Мирно заврши протестот против Г7 (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.08.2019

Протестниот марш на повеќе илјадници активисти против самитот Г7 заврши мирно. Колоната од француското место Андес стаса во шпанскиот Ирун, недалеку од Бијариц. За време на протестот немало апсења или инциденти, а според проценките во него ...

Г7 – Кои се и со што се занимаваат

А1 On - 24.08.2019

Г7 (Група Седум) е организација составена од седум држави со најголеми, т.н. напредни економии во светот: Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и САД. Групата е опишана како „заедница на вредности“ чии основни принципи се ...

Самитот на Г7 посветен на Иран, трговските војни, пожарите во Амазон

Р.С.Европа - 24.08.2019

Лидерите на земјите од Г7 на самитот во Франција ќе разговараат за нуклеарната програма на Иран, за трговските војни и за пожарите во Амазонските шуми. Претседателот на САД, Доналд Трамп и новиот британски премиер Борис Џонсон се меѓу лидерите кои ...

Трамп на ручек со Макрон: ,,Ги сакам француските вина”

Макфакс - 24.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и американскиот претседател Доналд Трамп денес имаа приватен ручек пред официјално да започне самитот на Г7 во Бијариц. Макрон подоцна изјави дека разговарал со Трамп за „големиот број кризи“ во светот, ...

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Макфакс - 24.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили да му помогнат на Бразил и на другите земји од Јужна Америка во борбата против пожарите во Амазонија.

Протестниот марш против Г7 помина мирно

Макфакс - 24.08.2019

Маршот против самитот на Г7 помина мирно, откако илјадници активисти кои што дојдоа од југозападна Франција, под силно обезбедување, преминаа во Шпанија. Регионалната полиција соопшти дека немало апсења или инциденти за време на саботниот марш од ...

Белата куќа: Трамп не бил известен за средбата на Макрон и Зариф

24Инфо - 25.08.2019

Франција не го известила претседателот на САД, Доналд Трамп дека дека шефот на иранската дипломатија ќе се состане денеска со француската делегација на маргините на самитот Г7, соопшти Белата куќа.

Прво ручек со Макрон: Трамп пристигнал на Самитот Г7, а успеал да направи проблем и поради француското вино

Точка - 24.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот француски колега Емануел Макрон ќе ручаат пред почетокот на самитот Г7 во францускиот град Бијариц, а се очекува да разговараат за зголемените трговски тензии меѓу двете земји.

Масовни протести во Франција пред почетокот на Г7 самитот- полицијата ги растерува со солзавец (ВИДЕО)

Канал5 - 24.08.2019

Полицијата со солзавец ги растерува демонстрантите , кои се собраа во близина на Бијариц , местото на одржувањето на самитот на лидерите на седумте најмоќни земји. Илјадници активисти , на кои им се придружија и ,,Жолтите елеци” протестираа т против ...

Макрон: Сакам овој Г7 да биде корисен

MTM - 24.08.2019

Од пред ч етири години, еднаш годишно, се состануваме да разговараме за најголемите светски теми. Оваа средба е важна, во спротивно секој би тргнал по својот пат. Она што се очекува од нас е да се координираме, рече претседателот на Франција Емануел ...

Туск: Самитот на Г7 „тежок тест за единството и солидарноста“

А1 On - 24.08.2019

Самитот на седумте индустриски најразвиени држави Г7 ќе биде „тежок тест за единството и солидарноста“ по година во која лидерите на богатите држави имаа тешко време да најдат заеднички јазик, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд ...

Туск: Самитот Г7 ќе биде тежок тест на единството и солидарноста

Макфакс - 24.08.2019

Самитот на групата на седумте индустриски најразвиени држави Г7 ќе биде тежок тест за единството и солидарноста по годината во која лидерите на богатите земји тешко успеваат да пронајдат заеднички јазик, изјави претседателот на Европскиот Совет, ...

Во мрачна атмосфера почна самитот на лидерите на седумте најмоќни земји

Канал5 - 24.08.2019

Седумтемина лидери на најмоќните земји на светот ,го почнаа Г7 самитот , на кој ќе се зборува за пожарите во Амазонија , состојбата во Хонг Конг и трговските спорови на Трамп со Кина. Самитот во Бијариц , место на атлантскиот брег на Франција ќе ги ...

Зошто Доналд Трамп ја игнорира Германија?

Deutsche Welle - 24.08.2019

Со оглед на тоа дека Трамп ќе учествува на самитот на Г7 викендов, а подоцна ќе ја посети Полска, многумина се прашуваат зошто на листата нема попатна посета на Ангела Меркел во Берлин. Игнорирање како дел од стратегија? Американскиот претседател ...

Иранскиот шеф на дипломатијата пристигна во Биариц каде се одржува самитот на Г7

А1 On - 25.08.2019

Иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека шефот на дипломатијата Мохамед Џавад Зариф пристигнал во Биариц каде се одржува самитот на Г7. Спореед извори од француското претседателство, кое е домаќин на форумот, засега не е во план ...

Трамп сака да ја врати Русија на следниот самит на Г7

Алфа - 25.08.2019

Лидерите на земјите членки на Г7 продолжуваат со самитот во Франција. Вториот ден од самитот е посветен на разговори за трговските тензии. Самитот започна вчера, а првиот ден во голема мера беше посветен на предлозите на претседателот на САД Доналд ...

Трамп негира дека се согласил Макрон да преговара со Иран во име на Г-7

А1 On - 25.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп негираше соопштение на француското претседателство дека Г7 му дозволиле на францускиот претседател Емануел Макрон да испрати порака до Иран во име на групата. „Јас за тоа не сум разговарал“, рече Трамп.

Кремљ ќе размисли за повикот за учество на самитот на Г7 во САД

Точка - 25.08.2019

Кремљ ќе размисли за повикот на американскиот претседател Донал Трамп за учество на Русија на следниот самит на Г7 во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „На прес-конференцијата, претседателот Путин веќе одговори дека ако (поканата) ...

Русија ќе разгледа евентуален повик за влез во Г7 на следниот самит во САД

24Инфо - 25.08.2019

Кремљ ќе размисли за повик до Русија за учество на следниот самит на Г7 во САД доколку го добие, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „На прес-конференцијата, претседателот Путин веќе одговори дека ако (поканата) пристигне, ние дефинитивно ...

Солзавец, водени топови и апсења на протестот против Г7

Н.Македонија - 25.08.2019

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот на Г7. Регионалната управа соопштија дека уапсените биле обвинети за фрлање разни проектили, криење на лицето или ...

Интензивна програма на самитот на Г7 во Биариц

Опсервер - 25.08.2019

Самитот на Г7 денеска продолжува со официјалната работа.Седумте шефови на држави и влади заедно со претседателот на Европскиот совет, работниот ден го започнаа во Конгресниот центар со работна сесија посветена на Стратешката и безбедносната агенда, ...

Трамп размислува да ја повика Русија на следниот Самит Г7

Макфакс - 25.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во Бијариц дека е „можно“ тој да ја покани Русија да се врати на годишниот состанок на индустриски најразвиени држави следната година кога е домаќин на самитот на Г7.

Г7 – Кои се и со што се занимаваат

MTM - 24.08.2019

Г7 (Група Седум) е организација составена од седум држави со најголеми, т.н. напредни економии во светот: Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и САД.Групата е опишана како „заедница на вредности“ чии основни принципи се ...

Самитот на Г-7 посветен на Иран, трговските војни, пожарите во Амазон

+инфо - 24.08.2019

Лидерите на земјите од Г-7 на самитот во Франција ќе разговараат за нуклеарната програма на Иран, за трговските војни и за пожарите во Амазонските шуми. Претседателот на САД, Доналд Трамп и новиот британски премиер Борис Џонсон се меѓу лидерите кои ...

Трамп и Макрон на приватна вечера разговараа за светските прашања

Н.Македонија - 24.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и американскиот претседател Доналд Трамп денес имаа приватен ручек пред официјално да започне самитот на Г7 во Бијариц. Макрон подоцна изјави дека разговарал со Трамп за „големиот број кризи“ во светот, ...

Макрон побара од светските сили да му помогнат на Бразил во борбата со пожарите

Н.Македонија - 24.08.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили да му помогнат на Бразил и на другите земји од Јужна Америка во борбата против пожарите во Амазонија.

Демонстрантите мирно ги искажаа своите барања до лидерите од Г7

Н.Македонија - 24.08.2019

Маршот против самитот на Г7 помина мирно, откако илјадници активисти кои што дојдоа од југозападна Франција, под силно обезбедување, преминаа во Шпанија. Регионалната полиција соопшти дека немало апсења или инциденти за време на саботниот марш од ...

(Видео) Протести во Франција пред почетокот на Г7 самитот

Тера - 24.08.2019

Полицијата со солзавец ги растерува демонстрантите , кои се собраа во близина на Бијариц , местото на одржувањето на самитот на лидерите на седумте најмоќни земји. Илјадници активисти , на кои им се придружија и ,,Жолтите елеци” протестираа т против ...

Макрон: Сакам овој Г7 да биде корисен

Опсервер - 24.08.2019

Од пред четири години, еднаш годишно, се состануваме да разговараме за најголемите светски теми. Оваа средба е важна, во спротивно секој би тргнал по својот пат. Она што се очекува од нас е да се координираме, рече претседателот на Франција Емануел ...

Туск: Самитот на Г7 „тежок тест за единството и солидарноста”

24Инфо - 24.08.2019

Самитот на седумте индустриски најразвиени држави Г7 ќе биде „тежок тест за единството и солидарноста” по година во која лидерите на богатите држави имаа тешко време да најдат заеднички јазик, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд ...