TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полицијата вечерва го спроведува Кежаровски во затвор

24 Вести - 16.01.2015

Полицијата вечерва дошла во домот на Кежаровски веднаш да го спроведе во затворот Идризово откако судот му досуди две години затвор на новинарот. Од семејството на Кежаровски за 24 Вести потврдуваат дека полицијата е во нивниот дом и дека Кежаровски ...

Кежаровски во секој момент треба да пристигне во Шутка, новинарите се веќе таму

Нова ТВ - 16.01.2015

Во секој момент се очекува новинарот Томислав Кежаровски да пристигне во затворот во Шутка, откако полицијата вечерва дојде да го земе од дома. Претставници на новинарскиот синдикат веќе се пред истражниот затвор, каде чекаат да пристигне Кежаровски.

СЛУЧАЈ КЕЖАРОВСКИ: Новинарот спроведен во Шутка

Телеграф - 16.01.2015

Како што потвдрува неговиот адвокат Филип Медарски тој е спроведен во затворот „Шутка“ и покрај тоа што упатниот акт предвидува право на жалба на одлуката а и потенцира дека тие се уште ја немаат примено пресудата на Апелација Полициски службеници ...

Остра осуда на македонското судство во случајот Кежаровски

Либертас - 16.01.2015

Цивил – Центар за слобода, Репортери без граници и н-ост ја осудуваат затворската казна на македонскиот новинар Томислав Кежаровски. Апелациониот суд во Скопје ја донесе пресудата во четврток, намалувајќи ја на две години од четири и пол години ...

Кежаровски вечерва оди во затвор

Нова ТВ - 16.01.2015

Во моментов полиција е во домот на новинарот Томислав Кежаровски дојдена да го земе новинарот и да го однесе во истражниот затвор во Шутка откако вчера пресудата на Апелациониот суд Скопје стана правосилна, а со која што доби две години затвор.

Кежаровски префрлен во затвор

Н.Македонија - 16.01.2015

Во секој момент, новинарот Томислав Кежаровски ќе пристигне во истражниот затвор во Шутка, откако полицијата по итна постапка вечерва го приведе Откако Апелациониот суд во Скопје вчера досуди затворска казна од две години, полицијата вечерва го ...

Реакции за Кежаровски: Апсурдна пресуда и сеење страв

24 Вести - 16.01.2015

Апсурдна и срамна одлука која се претвора во казна за слободата на изразување во Македонија, реагираат домашните и меѓународните организации по судската одлука за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски.

Кежаровски под итно се префрла во затвор!

Фактор - 16.01.2015

Во домот на новинарот Томислав Кежаровски вечерва дојде полиција за да го спроведе на отслужување на затворска казна. Тој е осуден на две години затвор откако вчера Апелација ја преиначи првостепената пресуда од 4 и пол години затвор.

Новинарските здруженија револтирани од одлуката за Кежаровски

24 Вести - 16.01.2015

Политичка калкулација е одлуката на Апелација за новинарот Томислав Кежаровески, реагираат ЗНМ, ССНМ и од Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски. Тие денеска со пароли „Ијас сум Кежаровски“, пред апелациониот суд го изразија револтот ...

ГАЛЕРИЈА Кежаровски однесен во Шутка, семејството во шок

+инфо - 16.01.2015

Со солзи во очите новинарот Томислав Кежаровски, пред пет минути од дома беше однесен во затворот во Шутка. Во солзи се и сопругата и ќерката на новинарот.. Пред куќата е и неговиот бранител Филип Медарски.

ЗНМ: Кежаровски е одведен на одлежување на затворската казна

Телеграф - 16.01.2015

Вечерва од својот дом Кежаровски е одведен на одлежување на затворската казна, објави ЗНМ преку социјалната мрежа „Твитер“ Вечерва од својот дом Кежаровски е одведен на одлежување на затворската казна.

ФОТО: Кежаровски во затвор

А1 On - 16.01.2015

Полицијата вечерва го спроведува новинарот Томислав Кежаровски во затворот во Шутка. вечерва, итно,вон работно време и пред празник, по пресудата на Апелациониот суд,со која новинарот е осуден на две години казна затвор, дојде за да го спроведе на ...

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва го приведуваат за издржување на затворската казна!

Фокус - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва по итна постапка ќе биде префрлен на издржување затворска казна, откако Апелација вчера досуди 2години затвор. Со оглед… Новинарот Томислав Кежаровски вечерва по итна постапка ќе биде префрлен на издржување ...

Новинарот Кежаровски вечерва префрлен во затвор!

Бриф - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва по итна постапка е префрлен на издржување затворска казна, откако Апелација вчера досуди две години затвор. Тој претходно беше осуден на 4,5 годишна казна, беше во притвор па потоа во домашен притвор, а сега му ...

Кежаровски го приведуваат - ќе го носат в затвор

+инфо - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва по итна постапка ќе биде префрлен на издржување затворска казна, откако Апелација вчера досуди 2 години затвор, јави Фокус. Со оглед дека во целокупната казна му е пресметен и притворот на Кежаровски за ...

Полицијата пред куќата на Кежаровски

А1 On - 16.01.2015

Полицијата е пред вратата на домот на новинарот Томислав Кежаровски за да ја реализира одлуката на Апелацискиот суд кој што го осуди на 2 години затвор и да го спроведе Кежаровски во затвор, дознава А1 он.

Новинарските здруженија бараат слобода за Кежаровски-одбраната ќе бара преиспитување на пресудата

Алфа - 16.01.2015

Новинарските здруженија не се задоволни од намалувањето на казната затвор за новинарот Кежаровски од 4 ипол на две години, што најверојатно само по себе значи дека нема да помине ниту ден во затвор, затоа што времето поминато во домашен притвор е ...

Кежаровски секој момент ќe пристигне во Шутка, новинарите се веќе таму

Либертас - 16.01.2015

Се очекува новинарот Томислав Кежаровски да пристигне во затворот во Шутка. Претставници на новинарскиот синдикат се веќе таму, каде чекаат да пристигне нивниот колега, пренесува Нова. На влезот на затворот залепени се плакати на кои пишува „JE SUIS ...

Новинарите: Протест, бидејќи само ослободителна пресуда прифаќаме за Кежаровски!

Нова ТВ - 16.01.2015

Здружението на новинари на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски ги повикуваат новинарите, медиумските работници и сите граѓани во вторник (20 ...

Знм: Единствена праведна пресуда е слобода за Кежаровски

Телма - 16.01.2015

Трагедија за целото македонско новинарство и удар врз слободата. Со намалување на казната на две години, Апелацискиот суд не успеа даја поправи штетата што ја предизвика Основниот суд што го осуди Кежаровски на 4,5 години затвор, рече Насер Селмани ...

Пресудата за Кежаровски: апсурд и срам за земјата

Deutsche Welle - 16.01.2015

Меѓународните новинарски здруженија остро ја осудуваат пресудата на Апелацискиот суд во Македонија против новинарот Кежаровски. Порака за цензура и кон останатите новинари. Протести во Скопје Остри реакции од меѓународните новинарски здруженија и ...

Новинарски протест во вторник против пресудата за Кежаровски

Радио МОФ - 16.01.2015

Повеќе новинари и медиумски работници се собраа денеска пред Апелациониот суд во Скопје за да го искажат својот револт од пресудата со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затвор.

Кежаровски ќе мора да оди во затвор

Призма - 16.01.2015

Остануваат уште три месеци и 10 дена за Кежаровски да го заврши одлежувањето на затворската казна од две години. Во моментот кога ќе ја прими одлуката на Апелацискиот суд и кога ќе му стигне поканата за одлежување на затворската казна, тој ќе мора ...

„Хелсиншки“: Пресудата за Кежаровски незаконски се одолговлекуваше 10 месеци

Нова ТВ - 16.01.2015

Доколку двата суда, и Основиот и Апелацискиот, постапуваа во согласност со законот второстепената пресуда за новинарот Томислав Кежаровски мораше да биде позната уште во март 2014 година, се вели во последиот извештај на „Хелсиншкиот комитет за ...

Пресудата за Кежаровски е казна за сите новинари

Р.С.Европа - 16.01.2015

Новинарските здруженија сметаат дека Кежаровски е невин и бараат ослободителна пресуда. Судот вчера му ја намали казната, скоро во висина на досега одлежаниот притвор. Со листови во рацете на кои на повеќе јазици беше испишано „И јас сум ...

Кежаровски по итна постапка префрлен во затвор

Либертас - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски вечерва по итна постапка е префрлен на издржување затворска казна, откако Апелација вчера досуди две години ...

Новинарските здруженија бараат ослободителна пресуда, а не намалување на казната затвор за Кежаровски

Сител - 16.01.2015

Новинарските здруженија и самостојниот новинарски синдикат најостро ја осудија одлуката на скопска Апелација со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна. Иако апелациониот суд ја намали првичната казна од 4 ипол на ...

(ФОТО) Селмани: Одлуката на Апелацскиот суд за Кежаровски е неправична

Утрински - 16.01.2015

Одлуката на Апелацискиот суд во случајот со новинарот Томислав Кежаровски е неправична, бидејќи Судот место да дели правда и да го ослободи невиниот новинар, реши да направи политички калкулации.

Во вторник новинарите ќе протестираат за Кежаровски

Нова ТВ - 16.01.2015

Со транспаренти „JE SUIS KEZAROVSKI“ (преведен на неколку јазици) денеска новинарите пред Апелациониот суд во Скопје изразија незадоволство за донесената одлука да се осуди новинарот Томислав Кежаровски притоа со намалена затворска казна од 4,5 на ...

Условената слобода е најголем притвор

Призма - 16.01.2015

Во демократските земјиза силеџиство врз вистината и законите се оди во затвор. Кај нас, за силеџиствоврз правдата се (о)станува судија или се влегува во политиката. За она што кајнас се добива „авторитет“, во нормалните земји се добива дијагноза.

Кежаровски ќе мора да оди во затвор

Локално - 16.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски остатокот од казната ќе мора да ја издржува во затворот во Шуто Оризари, велат од адвокатскиот тим на Кежаровски, пишува Призма ...

Протест на новинарите во вторник – ќе се бара слобода за Кежаровски

Кумановски м. - 16.01.2015

Остануваат уште три месеци и 10 дена за Кежаровски да го заврши одлежувањето на затворската казна од две години. Во моментот кога ќе ја прими одлуката на Апелацискиот суд и кога ќе му стигне поканата за одлежување на затворската казна, тој ќе мора ...

Неговата слобода е слобода за новинарството: И јас сум Кежаровски

Фокус - 16.01.2015

Во вторник голем новинарски протест. Новинарските здруженија денеска го изразија револтот пред Аплеациониот суд во Скопје од одлуката со која на новинарот Томислав Кежаровски му беа одредени две години затвор, односно намалена првичната казна од ...

Протест пред скопска Апелација по пресудата за Кежароски

Канал 77 - 17.01.2015

Претставници на повеќе медиумски здруженија и организација одржаа протесетен собир пред зградата на Апелациониот суд - Скопје, револтирани од објавувањето на пресудата со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години.

За новинарите само ослободителна пресуда за Кежаровски е прифатлива, нов протест во вторник (ФОТО)

МКД - 16.01.2015

Во вторник во 12 часот новинарите ќе одржат протест пред зградата на скопските судови. Тогаш ќе се договори и стратегијата во борбата за слободата на колегата Томислав Кежаровски, изјави на денешниот протест пред Апелацискиот суд Скопје, Насер ...

Одбраната на Кежароски ќе бара вонредно преиспитување на пресудата пред Врховен

Академик - 16.01.2015

„Откако ќе ја разгледам пресудата, ќе поднесеме барање за вонредно преиспитување на пресудата пред Врховниот суд со цел да ги исцрпиме сите правни лекови во Македонија и да поднесеме жалба пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур“, вели ...

Кежаровски мора да биде ослободен од сите обвиненија

Вечер Прес - 16.01.2015

Двете новинарски здруженија истакнуваат дека одлуката на Апелација со која на новинарот Томислав Кежаровски казната му е намалена на две години е грешка и дека само ослободителна пресуда е исправното решение во овој случај Македонската асоцијација ...

Селмани: Пресудата за Кежаровски е политички вкалкулирана

Фокус - 16.01.2015

Наместо да води сметка дека новинарот сакаше да открие злоупотреба на јавните институции, Апелација одлучи да го спаси образот на тие што направија погрешна процена дека затворањето на новинар во Македонија може лесно да помине – рече Селмани.

ОДБРАНАТА НА КЕЖАРОВСКИ: Ќе бараме вонредно преиспитување пред Врховен

Телеграф - 16.01.2015

Во зависност од пресудата ќе одлучат и како ќе постапат во однос на притворот. Кежаровски е во притвор од отворање на случајот. Шест месеци беше во притворското одделение во Шутка, по што беше пуштен во куќен притвор Сега е веќе факт дека новинар е ...

Новинарите ќе протестираат против пресудата за Кежаровски

Kumanovo News - 16.01.2015

Во вторник, во 12 часот пред Апелациониот суд во Скопје, новинарите ќе протестираат против судската одлука со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затвор. На Кежаровски му се судеше во процесот „Ликвидација“ каде што тој беше ...

ЗНМ: Одлуката на Апелација за Кежаровски е неприфатлива

Н.Македонија - 16.01.2015

Единствената прифатлива одлука беше ослободување на Кежаровски, а Апелација не успеа да ја поправи грешката на Основниот суд Скопје 1, беше кажано на денешната прес-конференција пред Апелациониот суд Откако вчера беше објавена одлуката на ...

(ВИДЕО) Чаусидис: Пресудата за Кежаровски е пресуда за сите новинари

А1 On - 16.01.2015

Претседателката на новинарскиот синдикат, Тамара Чаусидис ги повика сите граѓани да се солидаризираат со Томислав Кежаровски и неговата голгота. Според Чаусидис недозволиво е невин човек да одговара за пишан збор со кој се демаскира работењето на ...

Одбраната на Кежаровски најавува барање за вонредно преиспитување на пресудата пред Врховен

Макфакс - 16.01.2015

Барање за вонредно преиспитување на пресудата пред Врховниот суд со цел да се исцрпат сите правни лекови во Македонија е следниот чекор на одбраната на новинарот Томислав Кежаровски. „Откако ќе ја разгледам пресудата, ќе поднесеме барање за вонредно ...

СЛУЧАЈ КЕЖАРОВСКИ: И еден ден казна е погубно за македонското новинарство

Телеграф - 16.01.2015

Насер Селмани ги повика сите новинари, граѓани и јавноста на протест пред Апелацискиот суд во вторник Апелацискиот суд не успеа да ја поправи грешката што ја направи Кривичниот суд, со која Томислав Кежаровски беше осуден на четири и пол години ...

(ВИДЕО) ЗНМ: Слобода за Кежаровски – Апелација и го бели образот на власта

А1 On - 16.01.2015

Здружението на новинари денеска од пред Апелациониот суд порача дека политичките калкулаци при носењето одлуки на судската власт се недозволиви за да се амнестираат грешките на власта. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани рече дека сите новинари се ...

(ФОТО) Новинарски протест: Слободата на Кежаровски е и наша слобода

Бриф - 16.01.2015

Новинарите денеска пред Апелациониот суд во Скопје го изразија нивното незадоволство од пресудата со која на новинарот Томислав Кежаровски казната му е намалена од четири на две години затвор.

ГАЛЕРИЈА Во вторник новинарите во одбрана на Кежаровски: Слободата на Кежо е и наша слобода!

+инфо - 16.01.2015

Апелацискиот суд со оваа пресуда се обиде да ја поправи грешката која ја направија претходните судски инстанци, каде тој беше осуден на 4,5 години затвор. Единствена пресуда која можеше да биде донесена е ослободителна, а не намалување на две години ...