TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија против Црна Гора за „чиста совест“ и продолжение на сонот за втора фаза

Gol.mk - 15.01.2022

Репрезентацијата на Македонија денес ќе го одигра вториот натпревар на Европското ракометно првенство. Во „Феникс Арена“ во Дебрецин, втор предизвик за момците на Кирил Лазаров е селекцијата на Црна Гора .

Лазаров: Моите играчи треба да знаат како се победува, и тоа малку ме загрижува

Слободен Печат

Лазаров: Како колектив сме подобри од Црна Гора

Макфакс

ВИДЕО: Нека биде повторно среќен 15 јануари, пред 4 години на ЕП ја победивме Црна Гора

Слободен Печат

Лазаров: Паднавме на договорени работи, Црна Гора има подобри индивидуалци, но…

Дерби

„Црна Гора веројатно има подобри индивидуалци, но ние сме подобар колектив“

Gol.mk

Лазаров: Црна Гора не е за потценување, но колективно сме поквалитетни

Нова ТВ

Точка Независен OhridNews Фокус +инфо Либертас Република Опсервер

ЕХФ ја казни Македонија со 2.000 евра!

SportMedia - 15.01.2022

И на ова Европско првенство, македонската репрезентација уште по само еден одигран меч заработи парична казна од ЕХФ. Европската ракометна федерација традиционално не казнува за една иста работа.

Лазаров: Ми се допаѓа што јавноста е позитивно настроена, но нема успивање

Спортманија

ПРЕСИНГ: Лазаров го надмудри Врањеш, но за победа мораше да селектира пофункционална клупа

24 Ракомет

Момчиња како Цветан Кузманоски се причина да се верува во иднината на македонскиот ракомет

Спортманија

Момчиња како Цветан Кузманоски се причина да се верува во иднината на македонскиот ракомет

Курир

Стоилов испиша историја во македонската репрезентација

Точка

Момчиња како Цветан Кузманоски се причина да се верува во иднината на македонскиот ракомет

Zoom

Дерби Дерби Слободен Печат Gol.mk Екипа Gol.mk Слободен Печат Дерби

Стоилов испиша историја во македонската репрезентација

Дерби - 14.01.2022

За „Дерби“ од Унгарија, Ристе Влахов Членот на Вардар, Стојанче Стоилов испиша нова страница во историјата на македонскиот ракомет со вчерашниот настап против Словенија на Европското првенство.

Стоилов испиша историја во македонската репрезентација

Курир

Стоилов испиша историја во македонската репрезентација

Zoom

Миркуловски: Пропуштивме голема шанса, пресудни беа…

Дерби - 14.01.2022

За „Дерби“ од Унгарија, Ристе Влахов Македонската ракометна репрезентација со пораз од Словенија го започна настапот на Европското првенство, но и покрај негативниот резултат дефинитивно има да се извлечат многу позитивни работи ако се земе во ...

Миркуловски: Пропуштивме голема шанса, пресудни беа…

Точка

Миркуловски: Пропуштивме убава шанса за победа… Словенците беа во грч, не очекуваа дека така ќе одиграме и без Лазаров

Екипа

Миркуловски: Се виде дека младите имаат квалитет, има иднина во сите нив

Слободен Печат

Миркуловски: Пропуштивме голема шанса, Словенија беше во грч!

Sport 1

Миркуловски: Да направевме неколку грешки помалку, ќе имавме позитивен резултат

МКД

Миркуловски: Техничките грешки беа пресудни, пропуштивме голема шанса

Спортски

Екипа 24 Ракомет Спортклуб SportMedia Курир Спортклуб Н.Македонија

Јанц призна дека Словенците останале тактички изненадени од Македонија

Дерби - 14.01.2022

За „Дерби“ од Унгарија, Ристе Влахов Словенечките ракометари признаа дека имаа сериозен прв тест на Европското првенство против Македонија и не пропуштија да ја пофалат храбрата игра на репрезентацијата предводена од Кирил Лазаров, но Блаж Јанц ...

Јанц призна дека Словенците останале тактички изненадени од Македонија

Курир

Јанц призна дека Словенците останале тактички изненадени од Македонија

Zoom

Ракометар на Словенија со интересно признание по мечот со Македонија

Фокус

Јанц: Подготвувавме тактика за Лазаров, но Македонија ни претстави нова генерација

Gol.mk

Јанц: Беше чудно, се подготвувавме за Македонија со Лазаров, а него го немаше на теренот

Екипа

Словенците видоа мака против Македонија: Се подготвуваме за Лазаров, ама на крајот…

24 Ракомет

Историја за пикерот – Стоилов стана играч со најмногу настапи за Македонија на ЕП

24 Ракомет - 14.01.2022

Машката репрезентација остана со празни раце, иако можеби заслужи повеќе од пораз од Словенија, 27-25. Сепак овој натпревар ќе го памети кружниот напаѓач Стојанче Стоилов, кој сега е прв на листата на македонски ракометари со најмногу настапи на ЕП.

Македонски специјалитет: Георгиевски му сервира перфектен „цепелин“ на Кузмановски (ВИДЕО)

Gol.mk - 13.01.2022

Второто полувреме започна со атрактивна акција на македонските ракометари. Кирил Лазаров се одлучи за игра „седум на шест“, која резултира со погодок уште на почетокот од продолжението. Топката стигна до Гоце Георгиевски, кој имаше тежок агол, па ...

ГОЛ НА МЕЧОТ: Цепелинот Георгиевски – Кузмановски (ВИДЕО)

Екипа

Атракција на вечерта, македонски специјалитет - цепелинот на Георгиевски до Кузмановски

Оff.net

Македонскиот специјалитет го „проба“ и Словенија (ВИДЕО)

24 Ракомет

Ристовски: Ме радува нашата игра, можеме да се надеваме на победа против Црна Гора и Данска

Екипа - 13.01.2022

Ракометната репрезентација на Македонија во еден крајно неизвесен натпревар загуби од Словенија со 27-25 во првиот натпревар од групата А на Европското првенство во Словачка и Унгарија. Поранешниот чувар на мрежата на Македонија, Борко Ристовски во ...

Борко: Играта денес ни дава за право да се надеваме на победи со Црна Гора и Данска

Спортски

Ристовски: Штета што не ги искористивме одбраните на Томовски

Курир

Врањеш: Македонците се силен противник, очекувам тежок натпревар

ТВ21 - 13.01.2022

Селекторот на Словенија, Љубомир Врањеш очекува тежок натпревар со македонската репрезентација на стартот на Европското ракометно првенство. – Во последната година напредуваа. Со нетрпение го очекуваме натпреварот, знаеме дека ќе биде тежок, ...

Селекторот на Словенија пред вечерашниот меч: Македонците се силни, со нетрпение го чекаме мечот

Sport M

Врањеш: Македонците се силен противник, очекувам тежок натпревар

Опсервер

Словенечкиот селектор стравува од Македонија

Република

Врањеш: Македонците се силен противник, очекувам тежок натпревар

MakPress

Врањеш: Ние покажавме нервоза, но покажавме и дека сме добар тим

Курир - 13.01.2022

Селекторот на машката ракометна репрезентација на Словенија Љубомир Врањеш е задоволен од играта на своите момци, бидејќи игра со балканска репрезентација и во вакви натпревари секогаш се е можно.

Врањеш призна: Македонија одигра добро, нас не фати нервоза!

SportMedia

Врањеш: Ние покажавме нервоза, но покажавме и дека сме добар тим

Zoom

Борко оптимист и по поразот: Можеме да ги победиме Црна Гора и Данска!

Sport 1 - 13.01.2022

Некогашниот најголем адут на македонската ракометна репрезентација, Борко Ристовски, актуелното Европско првенство (ЕП) во Унгарија и Словачка го следи во „цивилка“, откако не се најде на списокот на селекторот Кирил Лазаров.

Врањеш: Ги знаеме слабостите на Македонија и ќе се обидеме да ги искористиме

Слободен Печат - 13.01.2022

Во таборот на Словенија владее оптимизам пред вечерашната пресметка со Македонија на стартот од Европското првенство. Селекторот Љубомир Врањеш најавува дека неговите ракометари ќе се обидат да дојдат до првите бодоби против Македонија за со голем ...

Стоилов: Оваа репрезентација е на вистински пат

Курир - 13.01.2022

„Честитки до Словенија за победа и добрата игра. Не одиграа најдобри ги натеравме да играат така бидејќи се подготвивме за нив. Немавме искуство, невме среќа за да победиме или да освоиме бод.

Видео: Атрактивниот цепелин на Георгиевски и Кузмановски e гол на мечот

Н.Македонија - 13.01.2022

Атрактивната акција завршена со цепелин помеѓу македонските ракометари Гоце Георгиевски и Филип Кузмановски, без сомнение беше најубавиот гол на денешниот меч со Словенија (25-27), во рамките на групата А од Европското првенство.