TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шарена револуција за фарбање на народот и за перење пари

Курир - 07.05.2016

„Се моли шарената револуција да не го фарба народот“, „Нема дневници за протест“, „Протестирам на СДСМ има 5.332.759 причини за протестирање, колку што е и буџетот на СОРОС изразен во евра… Ова се само дел од транспарентите кои деновиве можат да се ...

Ни коњаникот Филип Втори во Битола не И избега на Шарената револуција

Сакам да кажам - 08.05.2016

Фото: Битолско движење Ни коњаникот Филип Втори, поставен во центарот на Битола, синоќа не и избега на Шарената револуција. Демонстрантите античкиот владетел го обоија со шарени бои. Прво беше обоен столбот од споменикот на синот во Скопје, поточно ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Обоена најскапата ограда на мост во Македонија

еМагазин - 08.05.2016

Дел од учесниците на протестот, организиран од граѓанската инцијатива „Протестирам“ фрлија боја врз оградата на мостот „Слобода“, која важи за најскапа во Македонија. Деновиве боја добија многу институции и споменици, од Порта Македонија, до Владата ...

Обоен судот во Битола, полицајците добија цвеќиња од демонстрантите

МКД - 08.05.2016

На денешниот протест на Шарената револуција во Битола беше обоен битолскиот Основен суд, а демонстрантите им дадоа цвеќиња на полицајците во чест на Денот на полицијата, 7 мај, и побараа ослободување на сите уапсени демонстранти.

ВИДЕО: Шарената револуција ja обои МРТ поради партиската пропаганда

А1 On - 07.05.2016

По завршувањето на настапот на Белизе бенд, демонстрантите го обоија и објектот на Македонското радио. „Фарбање“, извикуваа демонстрантите. Откако ја исфарбаа зградата на МРТ, тие напишаа „Крај на програмата на Шарената револуција“.

„Шарената револуција“ ја обои милионската ограда од мостот „Слобода“ (ФОТО)

МКД - 07.05.2016

„Протестирам“ и поддржувачите денеска од 18 часот повторно го започнаа својот протест пред СЈО, а потоа се упатија кон МРТВ, која е во фокусот на денешниот собир. На патот до таму „Шарената револуција“ ја обои оградата од мостот „Слобода“ (после ...

Шарена револуција: Обоена оградата на мостот кај МНР

Нова ТВ - 07.05.2016

Граѓаните кои денеска излегоа на протест, Шарената револуција ја продолжија фрлајќи бој на оградата на мостот помеѓу новото седиште на МНР и хотелот Холидеј Ин. За оваа ограда беа потреошени неколку милиони како склоп од проектот Скопје ...

ВИДЕО: Во боите на револуцијата и мостот „Слобода“

А1 On - 07.05.2016

Движејќи се кон зградата на Македонската радиотелевизија, демонстрантите со боите на Шарената револуција го обоија и мостот Слобода, кој е дел од владиниот проект „Скопје 2014“. Скандалозната цена на оградата, чие барокизирање чинеше над 2 милиона ...

ГАЛЕРИЈА: Кичево протестираше – „Нема правда, нема мир!“

Либертас - 07.05.2016

Денеска и Кичево излезе на протест како дел од Шарената револуција. Граѓаните протестираа против аболицијата која Иванов ја овозможи на политичарите под слоганот „Нема правда, нема ...

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција на протест и во Кочани

Либертас - 07.05.2016

И Кочани излезе на протест како дел од Шарената револуција, со транспаренти, свирчиња и шарени балони, против одлуката за помилување на ...

Милионската ограда на мостот „Слобода“ во боите на револуцијата

Фокус - 07.05.2016

Скопје 2014 останува мета на балоните со боја. Демонстрантите од „Протестирам“ кои тргнаа од Специјалното јавно обвинителство кон МРТВ каде што ќе ги испратат главните пораки од денешните протести, ја обоија оградата на мостот „Слобода“ кај ...

ГАЛЕРИЈА: Битола и вечерва на протест, Шарената револуција го обои судот

Либертас - 07.05.2016

Во продолжение погледнете фотографии од вечерашниот протест. После Скопје, Битола е вториот најактивен град во Шарената револуција уште од самиот почеток, по скандалозната одлука на Иванов за помилување на политичарите.

ФОТО: Протест на Шарената револуција во Струмица, обоени постери со ликот на Иванов

Либертас - 07.05.2016

Шарената револуција и вечерва излезе на протест во Струмица, а беа обоени и постери со ликот на ...

Шарената револуција ја обои скапата ограда на мостот „Слобода“ (ФОТО+ВИДЕО)

+инфо - 07.05.2016

Во боите на револуцијата вечерва е обоен и мостот „Слобода“, кај хотелот „Холидеј Ин“. Демонстрантите ја ишараа скапата ограда на мостот и под неа напишаа „Сиромаштија“. За оваа намена тие беа опремени со пушки-играчки наполнети со ...

Граѓаните со порака до СДСМ: Се моли шарената револуција да не го фарба народот (ФОТО)

Курир - 07.05.2016

Се моли шарената револуција да не го фарба народот. Ова е пораката која се појави покрај насобраните од иницијативата на СДСМ „Протестирам“. Неколкуте стотина лиц од СДСМ кои излегоа да протестираат зачудено ја гледаа пораката која очигледно беше ...

ФОТО: „Специјалните единици“ на Шарената револуција

Либертас - 07.05.2016

Денеска на Шарената револуција и се придружија и „специјални единици“ кои со пушки-играчки наполнети со боја помогнаа во боењето на милионската ограда на мостот кај МНР. Вообичаено, демонстратите досега ги гаѓаа објектите со балони со боја.

Шарената револуција ја обои скапата ограда на мостот „Слобода“ (ФОТО)

+инфо - 07.05.2016

Во боите на револуцијата вечерва е обоен и мостот „Слобода“, кај хотелот „Холидеј Ин“. Демонстрантите ја ишараа скапата ограда на мостот и под неа напишаа ...

(ВИДЕО) Шарената револуција ja обои МРТ поради партиската пропаганда

Репортер - 07.05.2016

По завршувањето на настапот на Белизе бенд, демонстрантите го обоија и објектот на Македонското радио. „Фарбање“, извикуваа демонсрантите. Откако го исфарбаа Македонското радио, тие напишаа „Крај на програмата на Шарената ...

ВИДЕО: Шарената револуција стигна пред Собрание, ечи „Неправда“ од Лева патика

Либертас - 07.05.2016

Новиот протест на Шарената револуција кој започна од пред СЈО во 18 часот пристигна пред Собранието. Протестниот марш го предводи возило „облечено“ во боите на револуцијата, а од него се слушаат песни.

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција ја обои милионската ограда на мостот кај Холидеј ин

Либертас - 07.05.2016

Продолжуват акциите на Шарената револуција. Денеска на мета се најде ограда на мостот „Слобода“ кај Холидеј ин, која беше платена над 1,3 милиони евра. Фото – ...

ВИДЕО: Свирчиња и револуционерни песни на протестниот марш на Шарената револуција

Либертас - 07.05.2016

Со свирчиња и револуционерни песни, се одвива протестниот марш на Шарената револуција која денеска оди кон зградата на МРТВ. Демонстрантите извикуваат „Оставка“, „Мафија на робија“ и „Дојдете со нас“ Видео – ...

Денеска се протестираше и во Цирих (ФОТО)

+инфо - 07.05.2016

Триесетина Македонци кои живеат и работат во Берн и во Цирих, Швајцарија, протестираа денеска од 12 до 14 часот во Цирих. Тие носеа транспаренти со кои ги поддржаа протестите во Скопје, односно шарената револуција, како и работата на Специјалното ...

За провладини медиуми „шарената револуција“ е еднаква на ИСИС

Фактор - 07.05.2016

Граѓански презир и лавина од негативни коментари предизвика споредбата на провладино настроените медиуми на шарената револуција со Исламска држава. Откако многу портали меѓу кои и Фактор објави дека протестантите од „шарената револуција“ добиле ...

(ВИДЕО-ФОТО) „Мостот Слобода“ и златната ограда обоени во боите на „шарената револуција“

Фактор - 07.05.2016

Златната ограда која е поставена на „Мостот Слобода“ вечерва протестантите ја направија шарена. До оградата испишаа „сиромаштија“. Толпата со граѓани кои вечерва и покрај дождот излегоа да му дадат поддршка на движењето „Протестирам“ се движи кон ...

Обоена оградата од мостот кај „Холидеј Ин“ (ФОТО)

Стандард - 07.05.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ денеска почнаа порано со боење: движејќи се кон зградата на МРТВ ја бојадисаа оградата на мостот „Слобода“ кај хотелот „Холидеј ин“, која чини над еден милион евра.

ФОТО: Поддршка за Шарената револуција и од Цирих

Либертас - 07.05.2016

Поддршка за ‪‎протестите‬ на Шарената револуција денес пристигна и од нашата дијаспора во ...

Шарената револуција денеска (сабота) на протести во Скопје, Кичево, Кочани, Битола, Струмица

Репортер - 07.05.2016

Денеска (сабота, 7 мај), протести на Шарената револуција во повеќе градови: – Кичево, 14:00, Дом на култура – https://www.facebook.com/events/620454671439435/ – Скопје, 18:00, СЈО, – Кочани, 18:00, Градски парк – ...

ГАЛЕРИЈА: Поддршка за Шарената револуција и од Бали

Либертас - 07.05.2016

Продолжува интернационалната поддршка за протестите на Шарената револуција. На социјалните мрежи се споделуваат фотографии направени во градот Убуд на индонезискиот остров ...

„Нема правда, нема мир“ порачаа Македонците од Цирих

Стандард - 07.05.2016

Македонците од Цирих, Швајцарија денеска дадоа поддршка за протестите кои се одвиваат во цела Македонија, а кои се дел од „Шарената револуција“. Нашите иселеници дадоа поддршка за СЈО и за граѓанското движење ...

ФОТО: Покрај од Бали, поддршка за „Протестирам“ стигна и од ИСИС

Курир - 07.05.2016

Дел од опозициските медиуми денеска објавија дека соросовите протестанти на таканаречената „Шарена револуција“ добиле поддршка дури од Бали. Со оглед на тоа што „Протестирам“ и ИСИС имаат исти методи на рушење на спомен-обележја и споменици кои се ...

(ФОТО) Поддршка за „Шарената револуција“ дури од Бали!

Фактор - 07.05.2016

Дека за „шарената револуција“ која спонтано се појави од протестите во Скопје, се знае ширум светот го потврдуваат и овие фотографии кои се раширија по социјалните мрежи. Протестантите добија поддршка од далечниот Бали.

Шарена револуција за фарбање на народот и за перење пари

Lider - 07.05.2016

„Се моли шарената револуција да не го фарба народот“, „Нема дневници за протест“, „Протестирам на СДСМ има 5.332.759 причини за протестирање, колку што е и буџетот на СОРОС изразен во евра… Ова се само дел од транспарентите кои деновиве можат да се ...

Моќта на добриот дизајн против неправдата

Deutsche Welle - 07.05.2016

Шарените антивладини протести на улиците на Скопј станаа плодно поле за креативност. Повеќемина графички дизајнери бесплатно со јавноста споделуваат свои дизајни инспирирани од „Протестирам“ и „Шарената револуција“. „Хулиганка“ – петомајска.

[Став] Лицата на Шарената Револуција

Радио МОФ - 07.05.2016

Тие ја бранат својата партија-држава, но ние ја браниме слободата на говор и правдата. Нема да ја попречиме нивната слобода на изразување, но ќе ги сквернавиме злите симболи на режимот, пишува Демијан Хаџи- Ангелковски од Студентски пленум во ...

Црвена лента на зградата на вмро!

Либертас - 07.05.2016

Прв пат да ми падне драго што сме различни од Европа: никаде на континентот општественото шаренило од етнички, верски, културни, социјални, генерациски различности не се излева на улиците во битка за слобода; тие демонстрираат против мигрантите, ...

Власта врши притисок за затворски казни за обвинетите за демолирање на канцеларијата на Иванов

Либертас - 07.05.2016

Обвинетите за демолирање на Народната канцеларија на претседателот Иванов во центарот на Скопје на вториот ден од протестите на Шарената револуција, по барање на обвинтелката од ОЈО, засега со одлука на судијката која го води случајот се во ...

ФОТО: И манекенката Катарина Ивановска дел од „Шарената револуција“

Либертас - 07.05.2016

И македонската манекенка со интернационална кариера, Катарина Ивановска, деновиве е дел од протестите на Шарената револуција низ скопските улици. Таа маршира заедно со граѓаните за поништување на одлуката на Иванов за помилување на политичарите, и ...

# ПРОТЕСТИРАМ : Скопје доби нов споменик „Пералница за пари“- балоните го обоија и небото

Локално - 07.05.2016

Револуцијата на граѓаните и #Протестираме не запира, напротив цела Македонија се дига на нозе . На вчерашните протести ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА со стотици чарени балони го обои и небото над Скопје .

(ВИДЕО) Во боите на револуцијата и мостот „Слобода“

Репортер - 07.05.2016

Движејќи се кон зградата на Македонската радиотелевизија, демонстрантите со боите на Шарената револуција го обоија и мостот Слобода, кој е дел од владиниот проект „Скопје 2014“. Скандалозната цена на оградата, чие барокизирање чинеше над 2 милиона ...

ГАЛЕРИЈА: Кичево протестираше – „Нема правда, нема мир!“

Репортер - 07.05.2016

Денеска и Кичево излезе на протест како дел од Шарената револуција. Граѓаните протестираа против аболицијата која Иванов ја овозможи на политичарите под слоганот „Нема правда, нема мир!“. ...

(ГАЛЕРИЈА) Шарената револуција на протест и во Кочани

Локално - 07.05.2016

И Кочани излезе на протест како дел од Шарената револуција, со транспаренти, свирчиња и шарени балони, против одлуката за помилување на политичарите. ...

ГАЛЕРИЈА: Битола и вечерва на протест, Шарената револуција го обои судот

Репортер - 07.05.2016

Во продолжение погледнете фотографии од вечерашниот протест. После Скопје, Битола е вториот најактивен град во Шарената револуција уште од самиот почеток, по скандалозната одлука на Иванов за помилување на политичарите.

(ФОТО) Протест на Шарената револуција во Струмица, обоени постери со ликот на Иванов

Репортер - 07.05.2016

Шарената револуција и вечерва излезе на протест во Струмица, а беа обоени и постери со ликот на Иванов. ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Боја и за Антикорупциска

еМагазин - 07.05.2016

На протестот, организиран од граѓанската инцијатива „Протестирам“, дел од учесниците фрлија боја и врз зградата каде што е сместена Антикорупциската комисија. Претходните денови боја добија и Владата, Министерството за култура, Министерството за ...

Граѓаните со порака до СДСМ: Се моли шарената револуција да не го фарба народот

Press24 - 07.05.2016

Се моли шарената револуција да не го фарба народот. Ова е пораката која се појави покрај насобраните од иницијативата на СДСМ „Протестирам“. Неколкуте стотина лицa од СДСМ кои излегоа да протестираат зачудено ја гледаа пораката која очигледно беше ...

(ФОТО) „Специјалните единици“ на Шарената револуција

Репортер - 07.05.2016

Денеска на Шарената револуција и се придружија и „специјални единици“ кои со пушки-играчки наполнети со боја помогнаа во боењето на милионската ограда на мостот кај МНР. Вообичаено, демонстратите досега ги гаѓаа објектите со балони со боја.

(ВИДЕО) Шарената револуција пред Собрание – Ечи „Неправда“ од Лева патика

Репортер - 07.05.2016

виот протест на Шарената револуција кој започна од пред СЈО во 18 часот пристигна пред Собранието. Протестниот марш го предводи возило „облечено“ во боите на револуцијата, а од него се слушаат песни.

ГАЛЕРИЈА: Шарената револуција ја обои милионската ограда на мостот кај Холидеј ин

Репортер - 07.05.2016

одолжуват акциите на Шарената револуција. Денеска на мета се најде ограда на мостот „Слобода“ кај Холидеј ин, која беше платена над 1,3 милиони евра. Фото – ...

(ВИДЕО) Свирчиња и револуционерни песни на протестниот марш на Шарената револуција

Репортер - 07.05.2016

Со свирчиња и револуционерни песни, се одвива протестниот марш на Шарената револуција која денеска оди кон зградата на МРТВ. Демонстрантите извикуваат „Оставка“, „Мафија на робија“ и „Дојдете со нас“ Свирчиња и револуционерни песни на протестниот ...

(ФОТО) Поддршка за Шарената револуција и од Цирих

Локално - 07.05.2016

Поддршка за ‪‎протестите‬ на Шарената револуција денес пристигна и од нашата дијаспора во ...