TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Главниот обвинител на Хашкиот суд: Ова не е пресуда против српскиот народ

МКД - 20.03.2019

Главниот обвинител на Хашкиот суд Серж Брамерц изјави дека пресудата против поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ не е „пресуда против српскиот народ“. „Противниците на Трибуналот ќе тврдат дека ова е пресуда против српскиот народ.

САД: повик до сите, да се почитува пресудата за Караџиќ

Глас на Америка - 20.03.2019

Американски реакции по доживотната казна затвор за поранешниот лидер на босанските Срби По објавувањето на доживотната казна затвор за Радован Караџиќ, Стејт департментот ја коментираше пресудата преку соопштение од амбасадата на САД во Босна и ...

Доживотен затвор за Караџиќ

Телма - 20.03.2019

Хашкиот трибунал ја отфрли жалбата на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ и ја зголеми неговата казна на доживотен затвор. Во 2016-та година, 73-годишниот Караџиќ, беше прогласен за виновен за геноцид и воени злосторства од страна ...

Соња Караџиќ-Јовичевиќ: Пресудата нема врска со правото

Вечер - 20.03.2019

Соња Караџиќ-Јовичевиќ, потпретседателка на Народното собрание на Република Српска и ќерка на Радован Караџиќ изјави дека пресудата за нејзиниот татко е резултат на политички притисок и оти нема никаква врска со правото.

Реакции на босански политичари на пресудата за Караџиќ

+инфо - 20.03.2019

Босанскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ оцени дека казната доживотен затвор за Радован Караџиќ е заслужена и оти „жртвите на неговите злосторства како и целиот цивилизиран свет можат да бидат задоволни“.

Реакции од Србија за пресудата за Караџиќ

Независен - 20.03.2019

Поединци, претставници на разни организации и политички партии од Србија реагираа на пресудата со која Радован Караџиќ е осуден на доживотна казна затвор. Босанската новинска агенција Фена пренесува дека поранешниот српски обвинител за воени ...

Ќерката на Караџиќ: Пресудата е резултат на политички притисок

Макфакс - 20.03.2019

Соња Караџиќ-Јовичевиќ, потпретседателка на Народното собрание на Република Српска и ќерка на Радован Караџиќ, изјави дека и 20 и 40 години затворска казна е доживотен затвор и дека пресудата за нејзиниот татко е резултат на политички притисок.

Бертон: Утврдувањето на одговорност за злосторствата води кон траен мир во БиХ

Независен - 20.03.2019

Шефот на Мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Босна и Херцеговина, Брус Бертон денеска изјави дека пресудата за Радован Караџиќ претставува уште еден важен чекор кон приведување на правдата на лице кое е ...

Загреб: Пресудата за Караџиќ причина за соочување со минатото

Опсервер - 20.03.2019

Хрватската Влада денеска ја поздрави пресудата за првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ и оцени дека врз основа на доказниот материјал и другите пресуди би требало да се поврзи и со политичкиот и воен врв на тогашна Сојузна ...

Доживотен затвор за Радован Караџиќ

24 Вести - 20.03.2019

Радован Караџиќ е осуден на казна доживотен затвор. Со оваа одлука преиначена е првостепената пресуда на Трибуналот во Хаг со која во март 2016 беше осуден на 40 години затвор. Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични ...

Доживотен затвор за Радован Караџиќ

Deutsche Welle - 20.03.2019

Поранешниот претседател на Република Српска е правосилно осуден на доживотна казна затвор за геноцид и злосторства против човештвото во БиХ. Жалбениот совет на Судот во Хаг со тоа потврди голем дел од првичната пресуда Данскиот судија Ван Јонсен ...

Реакции во Република Српска на пресудата за Караџиќ

А1 On - 20.03.2019

Претседателот на Владата на Република Српска Радован Вишковиќ изјави дека пресудата за Радован Караџиќ е очекувана и оти со неа е потврдена досегашната пракса на Хашкиот суд во процесите кои биле водени против Срби.

Казна доживотен затвор за Радован Караџиќ

Призма - 20.03.2019

Жалбениот совет на MМКТ, го осуди поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, за некои од најтешките воени злосторства во Европа по Втората светска војна, изрекувајќи му казна доживотен затвор.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Уште една жртва од несреќата кај Ласкарци, Караџиќ осуден на доживотен затвор

Фактор - 20.03.2019

Почина 19 годишната девојка која беше повредена во автобуската несреќа кај селото Ласкарци на 13 февруари. Како последица на тешката сообраќајка девојката ја загуби ногата. Бројот на загинати во несреќата се искачи на 16.

Додик: Цинична пресуда за Радован Караџиќ

А1 On - 20.03.2019

Претседавачот со Претседателството на БиХ Милорад Додик денеска изјави дека пресудата за првиот претседател на Република Српска Радован Караџиќ е прилично арогантна и цинична и е дел од порамнување на сметките меѓу претходните пресуди на Хашкиот ...

Светските медиуми за Караџиќ: Воен злосторник со 1.000 лица

А1 On - 20.03.2019

Светските медиуми ја објавија веста за пресудата за Радован Караџиќ, а во голем број медиуми тоа е една од најважните вести, јави Танјуг. Асошиејтед прес пишува дека на Караџиќ му е продолжена затворската казна за геноцид, воени злосторства и ...

Караџиќ осуден на доживотна казна затвор

Нова ТВ - 20.03.2019

Жалбениот совет на Механизмот за кривични судови во Хаг му изрече доживотна казна затвор на бившиот претседател на Република Српска Радован Караџиќ, за злосторства против човештвото, кршење на законите и обичаите на војување во Босна и Херцеговина.

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Макфакс - 20.03.2019

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото направени во Босна и ...

Мијатовиќ: Победи правдата, сега е важна едукација за вистината

А1 On - 20.03.2019

Комесарката за човекови права на Советот за Европа, Дуња Мијатовиќ изјави дека во одлуката на Хашкиот суд за доживотен затвор за Радован Караџиќ надвладеа правдата и дека борбата против негирањето на воените злосторства сега е поважна од кога било.

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Н.Македонија - 20.03.2019

Горан Петронијевиќ, адвокатот на Радован Караџиќ ги пренесе првите зборови на поранешниот претседател на Република Српска по денешната пресуда со која е осуден на доживотна казна затвор. -Ова нема врска со правото, ова е нивна правда – рекол Караџиќ.

Хашкиот суд го осуди Радован Караџиќ на доживотен затвор

Сакам да кажам - 20.03.2019

Хашкиот суд го осуди поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ на доживотен затвор, откако му ја потврди речиси целата првостепена пресуда. Во конечната пресуда, Караџиќ, кој во 2016 беше осуден на 40 години затвор, е прогласен за виновен ...

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Макфакс - 20.03.2019

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави главниот обвинител Серж Брамерц откако денеска Жалбениот совет го осуди Караџиќ на доживотна ...

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор

МКД - 20.03.2019

Судот во Хаг го осуди Радован Караџиќ на доживотен затвор. Жалбениот совет на Механизмот за кривични судови во Хаг го осуди на доживотен затвор првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ.

Цвијановиќ: Пресудата за Караџиќ нема политички последици за РС

Локално - 20.03.2019

Претседателката на Република Српска (РС), Жељка Цвијановиќ изјави дека пресудата за првиот претседател на РС Радован Караџиќ, нема, ниту може да има политички последици за РС. Таа истакна дека се утврдува само индивидуална вина и оти во никој случај ...

Доживотен затвор за Караџиќ

Академик - 20.03.2019

Поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, во второстепена постапка пред Хашкиот трибунал е осуден на казна доживотен затвор. Со второстепената пресуда зголемена му е казната од 40 години која му беше досудена во 2016 година.

Радован Караџиќ правосилно осуден на доживотна казна затвор

Фокус - 20.03.2019

Воениот злосторник и поранешен претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е осуден денеска на доживотна казна затвори пред Жалбениот совет Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал).

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор

365 - 20.03.2019

Механизмот за меѓународни казнени судови (MICT) денеска му ја зголеми казната на воениот лидер на босанските Срби – Радован Караџиќ, за геноцидот во Босна и Херцеговина, оценувајќи дека казната од 40 години, досудена во првостепената постапка, е ...

Караџиќ осуден на доживотен затвор

Глас на Америка - 20.03.2019

Ова значи зголемување на неговата претходна казна затвор од 40 години Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ доби доживотна затворска казна за геноцид и воени злосторства. Ова значи зголемување на неговата претходна казна затвор од 40 ...

Ова нема врска со правото, ова е нивна правда: Прва изјава на Радован Караџиќ по објавување на доживотната казна затвор

Република - 20.03.2019

Горан Петронијевиќ, адвокат на Радован Карџиќ, ги пренел за РТРС првите зборови на поранешниот претседател на РС после изрекување на пресудата, со која е осуден на доживотна казна затвор. Ова нема врска со правото, ова е нивна правда – рекол ...

Коцијанчич: Лидерите од регионот да ја поддржат одлуката на судот

1tv - 20.03.2019

Портпаролката на Европска Унија, Маја Коцијанчич изјави дека ЕУ во целост ја почитува одлуката на Меѓународниот механизам за воени злосторства. Таа по изрекувањето на пресудата за поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ ги повика ...

Шешељ: Пресудата за Караџиќ е скандалозна

Макфакс - 20.03.2019

Претседателот на Српската рдикална партија, Војислав Шешељ, изјави дека денешната правосилна пресуда за поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, со која е осуден на доживотен затвор, е скандалозна и непрофесионална.

„Мајките од Сребреница“ одбија да отстранат транспарент на кој го споредуваат Караџиќ со Хитлер

Фокус - 20.03.2019

Половина час пред изрекување на правосилната пресуда за воениот злосторник Радован Караџиќ, пред зградата на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал), беше раширен транспарент на кој Караџиќ е спореден со ...

Високиот претсетавник во БиХ по пресудата за Караџиќ: Нема лоши народи, само лоши поединци

24Инфо - 20.03.2019

Високиот претсетавник во Босна и Херцеговина, Валентин Инцко изјави дека денешната пресуда за првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ изјави дека ја потврдува индивидуалната одговорност, а не колективната вина и дека тоа треба да е ...

Демонстранти се собраа пред судот во Хаг, дојде и до инцидент (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.03.2019

Демонстранти против Радован Караџиќ, вклучувајќи и роднини на жртвите од масакрот во Сребреница во 1995 година, се собраа пред судницата во Хаг, во која поранешниот водач на босанските Срби денеска ќе ја слушне конечната пресуда за неговата улога во ...

КАРАЏИЌ TОП ТЕМА: Го нарекоа крвник и воен злосторник со 1.000 лица

Фактор - 20.03.2019

Откако првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ денеска во Хаг беше осуден на доживотен затвор, по што сите регионални и светски медиуми ја објавија веста. АФП пишува дека тој е воен злосторник со 1.000 лица, при што се наведува дека ...

Адвокатот на Караџиќ: Денешната пресуда беше чисто политичка

Магазин - 20.03.2019

Горан Петронијевич, адвокатот на Радован Караџиќ ги пренесе првите зборови на поранешниот претседател на Република Српска по денешната пресуда со која е осуден на доживотна казна затвор. -Ова нема врска со правото, ова е нивна правда рекол Караџиќ.

Радован Караџиќ осуден на доживотна робија! Хаг ја соопштил конечната пресуда, од галеријата се слушнале и негодувања и ...

Точка - 20.03.2019

Радован Караџиќ бил осуден денес пред Меѓународниот казнен суд за поранешна Југославија за најтешки воени злосторства на европска територија по Втората светска војна. Караџиќ е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и кршење ...

Радован Караџиќ осуден на казна доживотен затвор

Н.Македонија - 20.03.2019

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови, наследник на Хашкиот трибунал, денеска, по три години жалбена постапка, ја изрече второстепената пресуда на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, со која тој ...

Судот ги одби жалбите на Караџиќ, потврдена пресудата од 40 години затвор

Вечер - 20.03.2019

Механизмот за кривични постапки во Хаг ја изрече второстепената пресуда на некогашниот претседател на Република Српска Радован Караџиќ, потврдувајќи ја првостепената осуда на 40 години затвор поради геноцид во Сребреница и злосторства извршени во ...

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

Макфакс - 20.03.2019

Апелациониот суд на ОН му ја зголеми казната на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на доживотен затвор поради, како што се вели, масовните убиства во Сребреница за време на босанската војна во 90-тите, пренесува РТ.

Пресудата за Радован Караџиќ – анализа во Студио 1

1tv - 20.03.2019

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови, наследник на Хашкиот трибунал, денеска, по три години жалбена постапка, ја изрече второстепената пресуда на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, со која тој ...

ВИДЕО: Радован Караџиќ чека пресуда, се одбиваат неговите жалби

А1 On - 20.03.2019

Жалбениот совет на кривичниот суд во Хаг почна со читање на второстепената пресуда за првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ. Советот досега ги отфрли сите жалби на Караџиќ за нападите на Сараево и за Сребреница, а делумно ја ...

Судот во Хаг одлучи: Доживотен затвор за Радован Караџиќ

Магазин - 20.03.2019

Радован Караџиќ, поранешниот претседател на Република Српска, денеска од меѓународниот суд во Хаг, доби доживотна казна затвор. Денеска пред судот во Хаг во 14 часот и 30 минути Караџиќ беше изведен за конечна пресуда, при што му беше потврдена ...

Доживотна казна затвор за Радован Караџиќ

iPortal - 20.03.2019

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ е осуден на доживотна казна затвор. По едночасовно образложување на одлуките од жалбите поднесени од Караџиќ, Жалбениот совет ја донесе оваа одлука.

ВИДЕО: Инцидент пред пресудата на Караџиќ - Мајките од Сребреница излегоа пред Судот

Press24 - 20.03.2019

„Радован Караџиќ - геноцид, Адолф Хитлер - холокауст“ стои на транспарентите со кои денеска мајките од Сребреница стојат пред Судот каде треба да му биде изречена пресуда на Караџиќ. Мајките се судриле со полицијата откако одбиле да го тргнат ...

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

ТВ21 - 20.03.2019

Горан Петронијевиќ, адвокатот на осудениот Радован Караџиќ, за РТРС ги пренесе првите зборови на Караџиќ по изрекување на пресудата, со која е осуден на доживотна казна затвор за неколку дела.

Радован Караџиќ доби доживотен затвор

Нетпрес - 20.03.2019

Некогашниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ денес пред во Хашкиот трибунал е осуден на доживотна казна затвор. Караџиќ во 2016 година првостепено беше осуден на 40 години затвор заради геноцид во Сребреница и злосторства сторени во Босна и ...

Караџиќ осуден на казна доживотен затвор

1tv - 20.03.2019

Механизмот за кривични судови во Хаг му изрече казна доживотен затвор на поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ. Жалбениот совет се согласи со обвинителството дека казната од 40 години не соодветствува со тежината на кривичните ...

Мајките од Сребреница одбиле да отстранат транспарент на кој Караџиќ се споредува со Хитлер (ВИДЕО)

+инфо - 20.03.2019

„Радован Караџиќ – геноцид, Адолф Хитлер – холокауст“, овој транспарент поставен на заштитна ограда ја натерала полицијата да интервенира. Претставници на Здружението на Мајките од Сребреница одбиваат да го отстранат транспарентот, пренесува РТРС од ...