TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакции по изгласувањето на Законот за јазици

МРТ - 12.01.2018

СДСМ нема што да додаде, ВМРО-ДПМНЕ со критика ден по донесувањето на Законот за употреба на јазиците. Опозицијата тврди- актот е неуставен. Власта останува на ставот дека сѐ е регуларно...

Костовски: Законот за јазици може да има последици на Уставот

Макфакс - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност ја деградира употребата на македонскиот јазик (ВИДЕО)

Стандард - 12.01.2018

„Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија“, изјави денеска ...

Сите мислеа дека Груевски лаже, но вистината ја видовме вчера

Курир - 12.01.2018

Додека траеја протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, многу граѓани, политичари, надворешни фактори и медиуми тврдеа дека опасноста од двојазичност и Тиранската платформа е нереална и дека ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски само го користат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност

Локално - 12.01.2018

Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата, обвинија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Истовремено, додаваат од таму, ја задолжуваат Македонија за половина милијарда евра, пари кои ќе ги трошат за ...

Заев избега од црниот четврток: Двојазичност, притвори и задолжувања – премиерот скија, Кочо дипли милиони на сметка на ...

Република - 11.01.2018

Црн четврток, вака слободно може да биде наречен 11.01.2018. Македонската јавност е бесна поради бројните скандали и национални отстапки кои се случија во последните 24 часа. Закон со кој Македонија станува двојазична земја, продолжен притвор за ...

Без дебата и без опозиција Македонија станува двојазична

Алфа - 11.01.2018

За законот притиснаа „ЗА“ пратениците од СДСМ, ДУИ, сите од Беса и Алијанса за Албанците плус гласовите на пратениците Амди Бајрам и Чедомир Саздовски кои излегоа од коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен

Нова ТВ - 11.01.2018

ВМРО ДПМНЕ смета дека Законот за употреба на јазиците кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин, како што се вели во соопштението, власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е донесен со измама

Р.С.Европа - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен и е донесен со измама, односно лажно исцртување на европско знаменце, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, откако Собранието, без присуство на опозицијата, го изгласа ...

Македонија станува двојазична - законот мина во Собрание

Алфа - 11.01.2018

Без дебата и без опозиција Македонија станува двојазична. Пратениците конечно се собраа и го изгласаа законот. Без дебата и без опозиција Македонија станува двојазична. Пратениците конечно се собраа и го изгласаа законот.

ВМРО – ДПМНЕ : Законот за јазиците е во спротивност со Амандманот 5 од Уставот на Република Македонија

Канал5 - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонијам реагираат од ВМРО ...

Се на што предупредуваше иницијативата „За заедничка Македонија“, станува реалност – Македонија е двојазична

Република - 12.01.2018

Додека траеја протестите на иницијативата „За задрничка Македонија“, многу граѓани, политичари, надворешни фактори и медиуми тврдеа дека опасноста од двојазичноста и тиранската платформа е нереална, и дека ВМРО и Груевски само го користат прашањето ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен

Курир - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Костовски: СДСМ донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик

А1 On - 12.01.2018

„Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен

+инфо - 11.01.2018

Власта треба да сноси одговорност за оваа манипулација со граѓаните, смета ВМРО-ДПМНЕ. Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за ...

Костовски: Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик- целата постапка беше ...

Курир - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен, институциите ќе потонат во преводот

Макфакс - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, реагира опозицијата откако денеска мнозинството во Собранието даде зелено светло за Законот за јазици .

Костовски: Законот за јазици може да има последици на Уставот

Точка - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен, институциите ќе потонат во преводот

Вечер - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, реагира опозицијата откако денеска мнозинството во Собранието даде зелено светло за Законот за јазици .

Костовски: Законот за јазиците е противуставен и беше донесен шверцерски

МКД - 12.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека партламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност кој денеска се изгласа во Собранието е неуставен

Мета - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека „со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата, за неа е само мртво ...

Костовски: Со неуставниот закон за двојазичност се деградира употребата на македонскиот јазик

Нетпрес - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

ВМРО ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен

Либертас - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија.

ВМРО-ДПМНЕ: Со Законот за јазици се деградира Македонскиот јазик

Телевизија Нова - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците e неуставен, двојазичноста ќе креира хаос

Фактор - 11.01.2018

Oд ВМРО ДПМНЕ велат дека Законот за употреба на јазиците кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин сметаат дека власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија.

Костовски: Со новиот закон, македонскиот стана само еден од јазиците што се говорат

Фокус - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија, изјави денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност кој денеска се изгласа во Собранието е неуставен

Локално - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека „со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата, за неа е само мртво ...

КОСТОВСКИ: Со Законот за употреба на јазиците се фаворизира албанската заедница

Фактор - 12.01.2018

Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазици го деградира македонскиот јазик

МРТ - 12.01.2018

Според партијата, Законот го крши Уставот на државата, го надминува и рамковниот договор во делот на образованието и употребата на јазиците. Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ донесе неуставен закон за двојазичност, со кој се деградира ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен, тој ќе создаде паралелизам во институциите

Фокус - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, чии пратеници не присуствуваа на денешната парламентарна седница на која мнозинство од пратениците го усвоија новиот закон за ...

Костовски: Со новиот закон, македонскиот стана само еден од јазиците што се говорат

Либертас - 12.01.2018

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија, изјави денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен

Стандард - 11.01.2018

„Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија“, реагират денеска од ВМРО-ДПМНЕ на носењето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен...

Н.Македонија - 11.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен Законот за употреба на јазиците што денеска го изгласа парламентарното мнозинство за ВМРО-ДПМНЕ е неуставен, а власта, според нив, покажа дека највисокиот правен акт на државата Уставот, за неа ...

ВМРО ДПМНЕ: Донесениот Закон за двојазичност е неуставен!

Таратур - 11.01.2018

Од најголемата опозициска партија велат дека новиот Закон со кој Македонија станува двојазична држава е неуставен и е донесен со измама. Во продолжение го објавуваме нивното соопштение во целост: Законот за двојазичност кој денес го изгласа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен, институциите ќе потонат во преводот

Точка - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, реагира опозицијата откако денеска мнозинството во Собранието даде зелено светло за Законот за јазици. „Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен

Канал5 - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците што денеска го изгласа парламентарното мнозинство за ВМРО-ДПМНЕ е неуставен, а власта, според нив, покажа дека највисокиот правен акт на државата Уставот, за неа е само мртво слово на хартија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен

еМагазин - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците што денеска го изгласа парламентарното мнозинство за ВМРО-ДПМНЕ е неуставен, а власта, според нив, покажа дека највисокиот правен акт на државата Уставот, за неа е само мртво слово на хартија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен

МКД - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците што денеска го изгласа парламентарното мнозинство за ВМРО-ДПМНЕ е неуставен, а власта, според нив, покажа дека највисокиот правен акт на државата, Уставот е само мртво слово на хартија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законост за двојазичност е неуставен, ќе креира хаос во правниот промет

А1 On - 11.01.2018

„Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен, институциите ќе потонат во преводот

А1 On - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, реагира опозицијата откако денеска мнозинството во Собранието даде зелено светло за Законот за јазици.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е донесен со измама

24 Вести - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците што денеска го изгласа парламентарното мнозинство за ВМРО-ДПМНЕ е неуставен, а власта, според нив, покажа дека највисокиот правен акт на државата уставот, за неа е само мртво слово на хартија.

ВМРО ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е неуставен и не придонесува за правата на албанската заедница

Нетпрес - 11.01.2018

ВМРО ДПМНЕ смета дека Законот за употреба на јазиците кој претходно во четвртокот беше изласан во парламентот е неуставен, и со овој чин, како што се вели во соопштението, власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само ...

ВМРО ДПМНЕ: Законот за јазици е неуставен, два јазика-две архиви

AKO - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен

Телевизија Нова - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен, институциите ќе потонат во преводот

Sky - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, реагира опозицијата откако денеска мнозинството во Собранието даде зелено светло за Законот за јазици.

Мицкоски: Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен

Република - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен – смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој на својот фејсбук профил го коментира законот кој денеска беше изгласен во собранието, при што го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност кој денеска се изгласа во Собранието е неуставен

Слободен Печат - 11.01.2018

Законот за двојазичност кој денеска го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека „со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата, за неа е само мртво ...