TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп го започна одбележувањето на 11. Октомври

Сител - 10.10.2019

Со спектакуларен огномет и импровизиран напад на Участакот, кој во минатото бил седиштето на бугарската фашистичка полиција синоќа во Прилеп започна одбележувањето на 78 годишнината на еден од најголемите македонски празници 11 Октомври.

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

+инфо - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...

Започна чествувањето на 11 октомври – денот на народното востание

Скопје1 - 10.10.2019

Со свечена седница, денес, започна чествувањето на 11 Октомври – Денот на Народното востание. На свеченоста свое пригодно обраќање имаше градоначалникот Константин Георгиески. – Почитувани дами и господа, борци и следбеници на идеалите на учесниците ...

Честитка на градоначалникот Георгиески по повод 11 октомври

Скопје1 - 10.10.2019

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати честитка по повод 11 Октомври, денот на востанието на македонскиот народ. – 11 Октомври е темелник на вековните определби на македонскиот народ за слободна и самостојна држава.

Свечености по повод одбележувањето на државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“

Скопје1 - 10.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“ на 11 октомври ќе се одржат во Куманово, Скопје и Прилеп. Куманово Свеченоста за одбележување на празникот во Куманово ќе започне во 10:00 часот со ...

Што се случуваше на 11 октомври 1941?

Скопје24 - 10.10.2019

Република Македонија денеска го одбележува Денот на антифашистичкото востание на кое македонскиот народ се кренал. Организираното востание против бугарскиот, италијанскиот и германскиот окупатор за ослободување на земјата почнало со нападот на ...

Почна одбележувањето на празникот 11 октомври

OhridNews - 10.10.2019

Со свечена седница, денес, започна чествувањето на 11 Октомври – Денот на Народното востание. На свеченоста се обратија градоначалникот Константин Георгиески и претседателот на општинската организација на „Сојузот на борци од НОАВМ 1941-1945 и на ...

Прилеп започна со одбележување на 78 годишнината од кревање на востание

Канал5 - 10.10.2019

Прилеп градот херој и првоборец започна со одбележување на 78 годишнината од востанието на македонскиот народ. Во рамките на заедничкото одбележување со Куманово синоќа во Домот на културата Марко Цепенков беше отворена меѓународна ликовна ...

Премиерот Заев утре ќе се обрати од Спомен Костурница

Кумановски м. - 10.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“ ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје, на 11 октомври. Содржините за одбележување на 78 годишнината од денот на народното востание на ...

Изложба за 11 Октомври за зацврстување на соработката на Прилеп и Куманово

МКД - 09.10.2019

Вечерва во прилепскиот Центар за современа ликовна уметност, во рамките на прославата на 11 Октомври – Денот на народното востание е отворена изложба на дела од Меѓународната ликовна колонија „Куманово 2018".

Утврдена владината програма за одбележување на 11 Октомври

Centar - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври, Денот на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното востание на македонскиот народ против ...

Утврдена владината програма за одбележување на 11 Октомври

Макфакс - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник „11 Октомври – ден на народното востание“ ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје, на 11 октомври. Содржините за одбележување на 78 годишнината од денот на народното востание на ...

Свеченостите по повод 11 Октомври ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје

24Инфо - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“ ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје, на 11 октомври, соопштија од Владата. Содржините за одбележување на 78 годишнината од денот на народното ...

Еве ја програмата за одбележување на 11 Октомври

+инфо - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и во Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на ...

Утврдена програмата за одбележување на 11 Октомври

Алсат-М - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното ...

Утврдена владината програма за одбележување на 11 Октомври

Точка - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври, Денот на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното востание на македонскиот народ против ...

Владина прослава на 11 Октомври: Заев во Куманово, Сугарески во Прилеп, а Анѓушев во Скопје

Денешен - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното ...

Утврдена програмата за одбележување на 11 Октомври

Канал5 - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното ...

Утврдена програмата за одбележување на 11 Октомври

Либертас - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното ...

Утврдена програмата за одбележување на 11 Октомври

Опсервер - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното ...

Утврдена програмата за одбележување на 11 Октомври

4NEWS - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното ...

Утврдена програмата за одбележување на 11 Октомври

Сител - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното ...

Утврдена програмата за одбележување на 11 Октомври

Нетпрес - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното ...

Еве каде и како ќе се одбележува државниот празник „11 Октомври – „Ден на народното востание“

Скопје1 - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје, на 11 октомври. Содржините за одбележување на 78 годишнината од денот на народното востание на македонскиот ...

Свечености по повод 11-ти октомври во Скопје, Куманово и Прилеп

MakPress - 09.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје. Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното ...

Преку изложба Прилеп и Куманово ја зацврстуваат соработката и ја продолжуваат заедничката прослава на „11 Октомври“

Опсервер - 09.10.2019

Вечерва во прилепскиот Центар за современа ликовна уметност, во рамките на прославата на 11 Октомври – Денот на народното востание е отворена изложба на дела од Меѓународната ликовна колонија „Куманово 2018“.

Еве каде и како ќе се одбележува државниот празник „11 Октомври – „Ден на народното востание“

Скопје24 - 10.10.2019

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје, денеска на 11 октомври. Содржините за одбележување на 78 годишнината од денот на народното востание на ...

Честитка од Џафери по повод Денот на народното востание 11 Октомври

4NEWS - 10.10.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска упати честитка до граѓаните по повод државниот празник 11 Октомври, Денот на народното востание. -Ова е ден со кој се обележува почетокот на одлучната борба против ...

Честитка од Талат Џафери по повод Денот на народното востание 11 Октомври

Република - 10.10.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска упати честитка до граѓаните по повод државниот празник 11 Октомври, Денот на народното востание. Ова е ден со кој се обележува почетокот на одлучната борба против ...

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

Фокус - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

Канал5 - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на настаните од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври-денот на народното востание.

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

Вечер - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

Сител - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

Нова ТВ - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

24Инфо - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

Либертас - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...

Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври со огномет и импровизиран напад

Нетпрес - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

Опсервер - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп го започна одбележувањето на 11. Октомври

4NEWS - 10.10.2019

Со спектакуларен огномет и импровизиран напад на Участакот, кој во минатото бил седиштето на бугарската фашистичка полиција синоќа во Прилеп започна одбележувањето на 78 годишнината на еден од најголемите македонски празници 11 Октомври.

Со огномет и импровизиран напад, Прилеп ги почна чествувањата за 11 Октомври

MakPress - 10.10.2019

Со импровизиран напад на градот, како потсетување на виорните настани од 41-та кога со нападот на тогашниот Участак, сега Меморијален музеј 11 октомври, почна Народното востание, и со богат огномет Прилеп вечерва ги почна чествувањата за 11 ...