TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 130 ракети се испукани кон Израел, Нетанјаху се заканува со жесток контраудар (ВИДЕО)

Канал5 - 12.05.2021

Хамас нешто пред 19 часот објави дека истрелале нови 130 ракети кон Израел , односно кон Тел Авив и другите градови. Велат дека тоа е одмазда за нападот и уривањето на облакодерот ал-Шурук во Газа и за убиството на важен командант на Хамас и други ...

Бајден порача: Израел има право да се брани! (ВИДЕО)

Локално

Израел ја гранатира Газа: Срушена Националната банка, авијацијата ги ракетира симболите на Хамас! (ВИДЕО)

Локално

Размената на оган меѓу палестинските милитанти во Појасот Газа и израелската војска продолжува

Сител

ВИДЕО| Во израелски напад убиен важен командант на Хамас, во палестинско ракетирање убиено израелско дете

Нетпрес

(ВИДЕО) Израел срамни со земја зграда во Газа, Палестинците со ракети го погодија Ашкелон

Lider

Интервју со Дан Оријан, израелски амбасадор во Македонија

24 Вести

Кајгана Курир Канал5 МКД Канал5 Слободен Печат Сител ТВ21

Нетанјаху: Ова е само почеток

Press24 - 12.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на таа милитантна организација. „ Ова е само почеток! Ние ќе му нанесеме удари на Хамас за кои тие никогаш не ...

Бројот на загинати во нападите на Израел во Газа се зголеми на 53 лица

ММС

Израел: "Ова е само почеток",Вашингтон се подготвува да испрати претставник во регионот

Р.С.Европа

Израел се закани дека нема да запре со нападите на Газа додека не биде целосна тишина

Сакам да кажам

ИЗРАЕЛ ОБЈАВИ СПИСОК: Ова се убиените припадници на Хамас (ФОТО)

Локално

Прва жртва на израелските воени сили: Загинал 21-годишен војник

Точка

Ескалација на конфликтот на Блискиот Исток: ОН предупредуваат дека цената на војната ја плаќа народот

360 степени

Р.С.Европа Слободен Печат Deutsche Welle Глас на Америка Канал5 Сакам да кажам +инфо Р.С.Европа

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО| Палестинец се обидува да избега со автомобил, но е фатен од Израелци

Слободен Печат - 12.05.2021

Во некои делови од градот Бат Јам преовладуваат арапските групи, додека во други, еврејските. Арапските жители започнаа немири, кршејќи го имотот на Израелците, па следеше одмазда. Конфликти меѓу еврејските и арапските групи се случуваат во неколку ...

ФОТО+ВИДЕО: Немирна ноќ во Лод, запалени синагоги, дуќани и возила, Израел ја испрати граничната полиција да воведе ред

Слободен Печат

Хаос во Израел : Горат синагоги, Нетанјаху прогласи вонредна состојба (ВИДЕО)

Канал5

Врз Израел испукани нови 180 ракети, насилство на улиците на градовите (ВИДЕО)

МКД - 12.05.2021

Хамас нешто пред 19 часот објави дека испукале нови 130 ракети врз израелски градови. Порачаа дека тоа е одмазда за уривањето на облакодерот Ал шурук во Газа и за убиството на важен командант и други припадници на Хамас.

Израел уби најмалку 16 припадници на военото крило на Хамас во Појасот Газа

ТВ21

Израел уби најмалку 16 припадници на военото крило на Хамас во Појасот Газа

Слободен Печат

Израел уби најмалку 16 припадници на военото крило на Хамас во Појасот Газа

Вечер Прес

Расте бројот на жртви во израелско-палестинскиот конфликт

Канал5

Расте бројот на жртви во израелско-палестинскиот конфликт

ТВ21

Расте бројот на жртви во израелско-палестинскиот конфликт

24 Вести

ТВ21 Курир 24Инфо Опсервер Нетпрес Слободен Печат Либертас Вечер Прес

ВАКВИ НАПАДИ НЕМАЛО ОД 2014 ГОДИНА: Израел ќе запре кога во Газа ќе настапи целосна тишина

Фактор - 12.05.2021

Властите на Израел не планираат да го запрат нападите во Појасот Газа. Воздушни и ракетни напади имаше во текот на целиот ден. „Израел нема да ја запре својата воена операција додека не се постигне целосна тишина“, изјави министерот за одбрана Бени ...

Абас: Ерусалим беше, ќе биде и ќе остане палестински

Локално

„Ерусалим беше, ќе биде и ќе остане палестински“

Локално

Пораки од ЕУ до израелскиот претседател за деескалацијата на насилството

Слободен Печат

Гардијан: Конфликтот меѓу Израел и Палестина ја фати администрацијата на Бајден неподготвена

Слободен Печат

Зошто џамијата Ал Акса во Ерусалим е фитиљ во арапско-израелскиот конфликт

Независен

Горат израелски знамиња во Германија! Нападнати синагоги, летале камења, тензиите растат и надвор од Израел и Палестина

Точка

Во Центар Точка Факултети Press24 Локално Локално Слободен Печат МКД

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Слободен Печат - 12.05.2021

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска најави дека висок американски пратеник ќе отпатува да се сретне со израелските и палестинските лидери во обид да се најде излез од насилствата што ескалираа.

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестина

ТВ21

Блинкен испраќа висок дипломат во обид за деескалација на насилствата меѓу Израел и Палестинците

+инфо

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Frontline

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Либертас

Блинкен испраќа висок дипломат во обид да се прекинат насилствата меѓу Израел и Палестинците

Опсервер

Блинкен го испраќа Хами Адр, заменикот на помошникот државен секретар, да посредува меѓу Израел и Палестинците

Денешен

СБ на ОН повторно за Израел и за Хамас, САД блокираа заедничко соопштение

Слободен Печат - 12.05.2021

Неколку извори наведоа дека 14 од 15 членки на Советот за безбедност се залагале за заедничко соопштение за намалување на тензиите. Советот за безбедност на ОН денеска го одржа својот втор вонреден состанок поради непријателствата меѓу Израел и ...

СБ на ОН повторно за Израел и за Хамас, САД блокираа заедничко соопштение

Вечер Прес

Советот за безбедност на ООН закажа итна седница поради кризата меѓу Израел и Палестинците

Слободен Печат

Итен состанок на Советот за безбедност на ООН поради ескалацијата на нападите меѓу Израел и Палестина

24Инфо

Итен состанок на Советот за безбедност на ООН поради ескалацијата на нападите меѓу Израел и Палестина

Точка

ИТЕН СОСТАНОК: ООН денес заседаваат поради ескалацијата на немирите меѓу Израел и Палестина

Локално

Итен состанок на Советот за безбедност на ООН поради ескалацијата на нападите меѓу Израел и Палестина

MTM

Centar MakPress Канал5 Вечер Прес

Трамп: Џо Бајден е виновен за ескалацијата на насилството меѓу Израел и Хамас

Денешен - 12.05.2021

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го обвини сегашниот шеф на државата Џо Бајден дека е виновен за ескалација на насилството меѓу Израел и Хамас. „Под владеењето на Бајден, светот станува се понасилен и нестабилен, бидејќи неговата ...

Трамп го обвини Бајден за ескалацијата на насилството меѓу Израел и Хамас

Независен

Трамп го обвинува Бајден за конфликтот меѓу Израел и Хамас

+инфо

Трамп: Со Бајден светот станува се понасилен и нестабилен

Lider

ТРАМП: Бајден е виновен за нападите во Израел!

Кумановски м.

Трамп го обвини Бајден за ескалацијата на насилството меѓу Израел и Хамас

Опсервер

Трамп го обвини Бајден за ескалацијата на насилството меѓу Израел и Хамас

Фокус

Канал5 Сител Слободен Печат 24Инфо Нетпрес Република Либертас Кајгана

Тензиите од Блискиот исток се прелеваат во Германија: Напади врз синагогите во Бон и Минстер

Слободен Печат - 12.05.2021

Тензиите од Блискиот исток се прелеа во Германија, каде се случија напади врз две синагоги. Во Бон синоќа неколку млади луѓе фрлаа камења кон синагогата. Полицијата на лице место открила и три хартии со арапски натписи.

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

24Инфо

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Точка

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

MTM

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Centar

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Вечер Прес

Конфликтот во Израел предизвика хаос во Европа: Насилство на улиците во Британија и Германија

Локално

Трамп: Додека јас бев во Белата куќа, владееше мир

Точка - 12.05.2021

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, зборуваше за конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас, велејќи дека на тоа подрачје владеел мир за време на неговиот мандат, бидејќи непријателите на Израел знаеле дека САД стојат цврсто покрај таа ...

Трамп: Додека јас бев во Белата куќа, владееше мир

MTM

Трамп: Додека јас бев во Белата куќа, владееше мир

Centar

Трамп: Додека јас бев во Белата куќа, владееше мир

Н.Македонија

Џонсон: Израел и Палестинците да го прекинат насилството

Опсервер - 12.05.2021

– Велика Британија е загрижена поради ескалацијата на насилството и цивилните жртви во судирите меѓу Израел и Палестинците, а премиерот Борис Џонсон ги повика денеска двете страни да ги намалат тензиите и да покажат воздржаност од натамошни судири.

Џонсон: Израел и Палестинците да го прекинат насилството

24Инфо

Џонсон: Израел и Палестинците да го прекинат насилството

Слободен Печат

Џонсон ги повика Израел и Палестина да го прекинат насилството

Нетпрес

Џонсон: Израел и Палестинците да го прекинат насилството

MakPress