TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пазарните инспектори констатирале лажни попусти за „Црн петок“

Сител - 26.11.2022

„Црн петок” во Македонија - маркетиншки трик за празни кеси и полни каси. Пазарните инспектори вчера во моловите во Скопје извршиле проверки, дали трговците даваат реални попусти. Во над 30 акциски надзори, најголем дел од пропустите се кај ...

Црниот петок го собори рекордот на онлајн продажба во САД

Независен - 26.11.2022

Купувачите потрошиле рекордни 9,12 милијарди долари за купување преку Интернет за време на Црниот петок оваа година, според Adobeu, која ја следи продажбата на веб-страниците на трговците на мало.

Како помина „црн петок“ во САД годинава

Независен - 26.11.2022

Се очекуваше купувачите уморни од инфлација да се упатат во продавниците во рекорден број на црниот петок, но немаше големи турканици овој петок во Њујорк, Рали, Чикаго и Лос Анџелес, на историски најпрометниот ден во годината во трговските центри.

Американците помалку купуваат овој црн петок поради инфлацијата

Глас на Америка - 25.11.2022

Продавниците се подготвуваат за нивниот најголем тест во годината: Дали американските потрошувачи ќе трошат многу на црниот петок кога почнува и сезоната на празничен шопинг? Зголемената инфлација во најголемата светска економија предизвика ...

Има ли “Black Friday” во Македонија? – неинвентивни кампањи и игри со бројки и проценти, а на крајот цената иста како и ...

Centar - 25.11.2022

Деновиве трговските центри, големите продажни салони беа преполни со луѓе очекувајќи го Black Friday и попустите, но наместо тоа граѓаните наидоа на тотално неинвентивни кампањи, кои како да се креирани “колку да се одбележи” овој светски “празник” ...

Европските трговци се надеваат дека „црн петок“ ќе ја спаси лошата божиќна сезона

Курир - 25.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Како најдобро да ги искористите попустите за Black Friday?

Кајгана - 25.11.2022

Секој последен петок во ноември е посветен на Black Friday шопинг, па така и овој. Имаме неколку совети како навистина да направите добар шопинг и да не жалите подоцна. Без разлика дали веќе се подготвувавте или не за шопинг овој петок, има попусти ...

Нема „Black friday“ понуда што може да го победи „Три за 100“

Скопје инфо - 25.11.2022

Денеска и претстојниот викенд „Црн петок“ по терк на западните економско-конзумеристички трендови. Акции и големи попусти насекаде! Но, кај нас има уште една популарна „трговска финта“, а тоа е „3 за 100 денари“, но и голем број на продавници со ...

Пејачката со весела ама исплатлива „Black Friday“ математика: Кај Марија Луиса Тодоровска се’ на половина цена за полна ...

Вистина.мк - 25.11.2022

Милиони луѓе ширум светот со нетрпение го чекаат „Black Friday“ и попустите во продавниците. Треската на масовно купување означено како феномен „Црн петок “ до пред неколку години бил апсолутно непознат и нерпизнаен во нашата култура, за да сега ...

Темната и светлата страна на Black Friday: Од колапс на пазарот на злато до сајбер понеделник, ова се занимливости за ...

Еспресо - 24.11.2022

Терминот „црн петок“ (Блек Фрајдеј) се однесува на големата распродажба по Денот на благодарноста и е релативно неодамнешен кога станува збор за значењето поврзано со попусти за шопинг. Долги години, фразата „црн петок“ значеше колапс на пазарот на ...

Што е „ЦРН ПЕТОК“ и зошто тогаш сите купуваат?

Кумановски м. - 25.11.2022

Попустите за таканаречениот „црн петок“ ширум светот привлекуваат огромен број клиенти, а еве како „црниот петок“ го добил името. Како од сите страни да слушаме за шопинг за „црн петок“, сите се подготвуваат денеска да ги одврзат чантите и да се ...

Што всушност значи „црн петок“? Мрачни случувања, кои немаат врска со шопинг и попусти

ММС - 25.11.2022

Милиони луѓе ширум светот со нетрпение го чекаат црн петок и попусти во продавниците, но дали всушност знаете од каде потекнува овој израз? Треската на масовно купување означено како феномен „црн петок“ до пред неколку години бил апсолутно непознат ...

Што всушност значи „црн петок“: Мрачни случувања, кои немаат врска со шопинг и попусти

Курир - 25.11.2022

Милиони луѓе ширум светот со нетрпение го чекаат црн петок и попустите во продавниците, но дали всушност знаете од каде потекнува овој израз? Треската на масовно купување означено како феномен „црн петок“ до пред неколку години бил апсолутно ...

Изразот „црн петок“ нема врска со шопинг и со попусти

Нетпрес - 25.11.2022

Милиони луѓе ширум светот со нетрпение го чекаат „црн петок“ и попустите во продавниците, но дали всушност се знае од каде потекнува овој израз? Треската на масовно купување означено како феномен „црн петок“ до пред неколку години бил апсолутно ...

Европските трговци се надеваат дека „црн петок” ќе ја спаси лошата божиќна сезона

24Инфо - 25.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Европските трговци се надеваат дека „црн петок“ ќе ја спаси лошата божиќна сезона

Независен - 25.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Европските трговци се надеваат дека „црн петок“ ќе ја спаси лошата божиќна сезона

Опсервер - 25.11.2022

– Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Европските трговци се надеваат дека „црн петок“ ќе ја спаси лошата божиќна сезона

Република - 25.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Европските трговци се надеваат дека „црн петок“ ќе ја спаси лошата божиќна сезона

ММС - 25.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Европските трговци се надеваат дека „црн петок“ ќе ја спаси лошата божиќна сезона

Нетпрес - 25.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Европските трговци се надеваат дека „црниот петок” ќе ги спаси

Слободен Печат - 25.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Европските трговци се обложуваат на „црн петок“:Надежни дека попустите ќе ја спасат лошата божиќна сезона

Вечер Прес - 25.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Европските трговци се надеваат дека „црн петок“ ќе ја спаси лошата божиќна сезона

Lider - 25.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

Има ли “Black Friday” во Македонија? – неинвентивни кампањи, игри со бројки и проценти

Бриф - 25.11.2022

Деновиве трговските центри, големите продажни салони беа преполни со луѓе очекувајќи го Black Friday и попустите, но наместо тоа граѓаните наидоа на тотално неинвентивни кампањи, кои како да се креирани “колку да се одбележи” овој светски “празник” ...

Европските трговци се надеваат дека „црн петок“ ќе ја спаси лошата божиќна сезона

MakPress - 26.11.2022

Трговците на мало во Европа стравуваат дека целата божиќна сезона би можела да биде најлоша во изминатата деценија, бидејќи купувачите ја намалија потрошувачката, а оперативните трошоци продолжуваат да растат, намалувајќи ги нивните профитни маржи.

За „Црн петок“ пазарните инспектори констатирале лажни попусти

Нетпрес - 26.11.2022

„Црн петок” во Македонија – маркетиншки трик за празни кеси и полни каси. Пазарните инспектори вчера во моловите во Скопје извршиле проверки, дали трговците даваат реални попусти. Во над 30 акциски надзори, најголем дел од пропустите се кај ...

За „Црн петок“ пазарните инспектори констатирале лажни попусти

Скопје24 - 26.11.2022

„Црн петок” во Македонија – маркетиншки трик за празни кеси и полни каси. Пазарните инспектори вчера во моловите во Скопје извршиле проверки, дали трговците даваат реални попусти. Во над 30 акциски надзори, најголем дел од пропустите се кај ...

Пазарните инспектори констатирале лажни попусти за „Црн петок“

Lider - 26.11.2022

„Црн петок” во Македонија – маркетиншки трик за празни кеси и полни каси. Пазарните инспектори вчера во моловите во Скопје извршиле проверки, дали трговците даваат реални попусти, објавува Сител ТВ.

„Црн петок“ во Македонија, ама со лажни попусти

Zoom - 26.11.2022

„Црн петок” во Македонија – маркетиншки трик за празни кеси и полни каси. Пазарните инспектори вчера во моловите во Скопје извршиле проверки, дали трговците даваат реални попусти. Во над 30 акциски надзори, најголем дел од пропустите се кај ...