TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петровска: Не е точно дека полицијата врши притисок врз верници, остваруваме комуникација со верските челници за да ...

360 степени - 22.05.2020

Дополнителната заменик министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска во интервју за „360 Степени“ зборуваше за реакцијата на ИВЗ со која се обвинува полицијата за упади во џамиите. „ИВЗ реагираше денеска, веројатно погрешни информации стигнале ...

Власта подлегна на притисокот од верниците и ИВЗ

Република - 22.05.2020

Власта денеска подлегна на притисокот кој ИВЗ веќе извесно време го врши, односно се закани дека нема да почитува полоциски час. Поглаварот јавно вчера кажа дека верниците ќе одат во Џамија.

Спасовски објави Ковид19 мерки за Бајрам и доби болни коментари (ЛИНК)

Expres - 22.05.2020

Техничкиот премиер Спасовски објави дека карантинот во недела на Рамазан Бајрам ќе започне од 5 часот наутро а ќе трае до 11 часот по што блокадата за граѓаните ќе трае до вторник наутро. ИВЗ која признава дека тоа го побарала од владата е задоволна ...

ИВЗ тврди дека власта врши притисок врз имами, полицискиот час нема да ја спречи рамазанската молитва в недела

Сител - 22.05.2020

ИВЗ ќе поднесе кривична пријава против полицијата која вршела притисок врз верски служители а за случајот се пожалиле во владата но и кај сите амбасадори во земјава. Заканите до оџите биле упатени од полицајци во текот на вчерашниот ден откако ИВЗ ...

ИВЗ обвинува за полициски притисоци, МВР демантира

360 степени - 22.05.2020

Исламската верска заедница (ИВЗ) обвини дека Министерството за внатрешни работи врши притисок преку влегување во џамиите низ целата држава особено во Скопје и околината. Ова, вчера го соопшти поглаварот на ИВЗ на неговата Фејсбук-страница.

ИВЗ обвинува, МВР категорично демантира: „Полицајци вршат притисок врз оџите да нема молитви во џамии“

ТВ21 - 22.05.2020

Преписката меѓу Исламската верска заедница и властите, се претворила во притисок врз оџите од страна на полицијата, тврди ИВЗ. Наводно оџите се пожалиле дека полицајци вршеле притисок врз оџите во недела да нема бајрамска молитва.

ИВЗ обвинува за полициски притисок, МВР демантира

Р.С.Европа - 22.05.2020

Во интерес на вистината, на објективното информирање на јавноста, а особеново интерес на интегритетот на институцијата, МВР категорично ги отфрла како паушални и неточни изесените тврдења во денешната реакција на Исламската верска заедница околу ...

Во пресрет на Фитр Бајрам

Тера - 22.05.2020

Пред Владата да ја соопшти одлуката дали викенов ќе има продолжен полициски час, како што предложи Комисијата за заразни болести за 58-часовен карантин од сабота во 19 часот до вторник во 5 часот, предходно Исламската верска заедница донесе низа ...

Коронавирусот ги менува традициите за Рамазан Бајрам

Р.С.Европа - 22.05.2020

Муслиманите во светот овој викенд го означуваат крајот на месечниот рамазански пост. Но, коронавирусот закочи многу од свеченостите. Здравствените експерти стравуваат дека ќе има нови појави на коронавирус во муслиманските заедници кои се собираат ...

Спасовски: „Никој не е посилен од државата, ниту верски лидери, ниту функционери“

ТВ21 - 22.05.2020

Оливер Спасовски, денеска ги коментираше информациите дека полицијата вршела притисок врз имамите да не клањаат намаз, по што следуваше реакција и од ИВЗ. Исто така на техничкиот премиер му беше поставено и прашање дали е обратно, односно дали ИВЗ ...

Собирот за Бајрам на стадионот во Чаир е откажан

Република - 22.05.2020

Верскиот собир по повод Бајрам кој требаше да се одржи на стадионот во Чаир е откажан, пренесуваат албанските медиуми. Не се знае која е причината за одложување на овој настан. Дали причината е апелот на ИВЗ поради корона кризата или пак најавата на ...

Нема да има верски собир на стадионот во Чаир

Фактор - 22.05.2020

Прославата на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам на стадионот на ФК Шкупи во Чаир е откажана, јавуваат медиуми на албански јазик. Засега не се знае која е причината за одложување на овој настан.

БАЈРАМ ВО КАРАНТИН: Владата чека последен момент за одлука

Фактор - 22.05.2020

Владата денеска треба да ја одржи седницата на која ќе донесе одлука дали од утре до вторник не очекува 58-часовен карантин. Мерката што ја предложи Комисијата за заразни болести е забрана за движење на граѓаните од сабота од 19.00 до втрник до ...

Полиција вршела притисок врз имамите да не клањаат намаз, реагира ИВЗ доцна вечерва

ТВ21 - 22.05.2020

Доцна вечерва до претседателството на ИВЗ биле испратени соопштенија од страна на муфтиите и хоџите во кои пишувало дека полицијата им се јавувала и се обидувала да влијае врз нив да не го клањаат намазот на Фитр Бајрам.

Полициски час за време на Бајрам, владата нема одлука

Алсат-М - 21.05.2020

Владата се уште не собра сили да донесе одлука за полициски час за овој викенд, што се совпаѓа со празникот Фитр Бајрам. Исламската верска заедница денеска излезе со протокол за тоа како да се спроведат заштитни мерки за време на клањање на Бајрам.

Владата утре ќе одлучува за полициски час на Бајрам, ИВЗ излезе со протокол за верниците

Фокус - 21.05.2020

Владата денеска не одржа седница и не донесе одлука дали викенов ќе има продолжен полициски час, откако Комисијата за заразни болести предложи 58-часовен карантин од сабота во 19 часот до вторник во 5 часот.

ИВЗ не ја дочека одлуката на Владата – ги објави мерките за бајрамската молитва и празникот Бајрам

ТВ21 - 21.05.2020

„Повикот за молитвата ќе се слуша и в недела за празникот Бајрам, но дали муслиманските верници ќе можат да одговорат на повикот зависи од одлуката на Владата – дали ќе има или не полициски час“, истакна репортерката на ТВ21.

Ријасетот на ИВЗ ја откажа централната манифестација за Фитр Бајрам

24 Вести - 21.05.2020

За утринска молитва дома за Рамазан Бајрам во џамија, одлучи денеска Ријасетот на Исламската Верска Заедница во Македонија, објави на својот фејсбук профил Реисот Сулејман Реџепи а во пресрет на празникот Рамазан Бајрам.

Здравствените власти и дел од верските заедници со различен став за Бајрам

Глас на Америка - 21.05.2020

ИВЗ денеска објави дека ја откажува централната манифестација по повод Бајрам, но исто така и повика дел од верските обреди да се извршуваат дома Сериозни разлики меѓу здравствените власти и дел од верските заедници – ИВЗ, се спротивстави на ...

Неизвесна пресметка помеѓу Рамазан и карантинот

Слободен Печат - 21.05.2020

Од Владата се категорични дека сите мора да ги почитуваат владините уредби, а институциите соодветно да ги казнуваат прекршувачите, а од ВМРО-ДПМНЕ во најавата за празничен карантин за време на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам гледаат ...

Дали владата ќе го издржи притисокот од ИВЗ?

Слободен Печат - 21.05.2020

Во најновиот број на Слободен печат читајте: – Дали владата ќе го издржи притисокот од ИВЗ – Неизвесна пресметка помеѓу Рамазан и карантинот! – Разрешена дилемата со плаќањето партиципација – Болните од ковид 19 се лекуваат бесплатно – Владина помош ...

По заканите од ИВЗ, Владата попуштa за полицискиот час?!

Алфа - 21.05.2020

Попушта ли Владата пак пред заканите од реисот Сулејман Реџепи? По најавата од министерот Венко Филипче дека полицискиот час ќе почне во сабота во 19 и ќе трае до вторник до пет часот наутро зошто анализите покажале дека најмногу луѓе се заразиле на ...

ИВЗ не се откажува од организирањето молитва викендов

Сител - 21.05.2020

ИВЗ ја откажа централната манифестација за Фитер Бајрам но не и молитвата во џамиите по повод празникот. Поглаварот Сулејман Реџепи објави мерки според кои треба да се одржи намазот, откако претходно преку писмо и порача на Владата дека без оглед ...

Комисијата за заразни болести предлага 58-часовен карантин за викендов, се чека одлука на Владата

24 Вести - 21.05.2020

Полицискиот час за претстојниот викенд кој е продолжен со два празника, според предлогот на Комисијата за заразни болести треба да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник. Овој предлог Комисијата го достави вчера до Владата.

ИВЗ објави мерки за заштита за Бајрам: Секој да си носи сеџаде, молитви во дворовите на џамиите

360 степени - 21.05.2020

Во пресрет на претстојниот празник Рамазан Бајрам, Исламската верска заедница (ИВЗ) соопшти дека Ријасетот ја откажал традиционалната централна манифестација. Исто така, објавија и мерки за заштита од ковид-19 меѓу кои препорачуваат за молитви што ...

ИВЗ објави мерки по повод Бајрам: Што помалку посети, маската задолжителна во џамија, откажана централната ...

ТВ21 - 21.05.2020

Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи, денеска ги објави мерките по повод престојниот празник Бајрам. Тој напиша како треба да се однесуваат верниците за време на намазот на Фитр Бајрам. ИВЗ во РСМ, поради обавувањето на намазот на Фитр Бајрам, ги ...

ИВЗ СО ВОНРЕДНО СООПШТЕНИЕ: Сабах намаз да се извршува дома, да се откажат посетите на гробиштата

Фактор - 21.05.2020

ИВЗ уште вчера објави дека нема да го почитуваат полицискиуот час за време на претсојниот викенд кога е празникот Рамазан Бајрам, заради што денеска донесоа дополнителни мерки кои бараат да бидат спроведени од страна на верниците и џамиите.

ИВЗ уште пред два дена најавила дека нема да го почитува најавениот полициски час за Рамазан Бајрам

Телма - 20.05.2020

Исламската верска заедница уште пред два дена до владата и комисијата за заразни болести испратила писмо во кое се заканува дека нема да го почитува евентуалниот полициски час за верскиот празник Рамазан Бајрам, ниту пак има намера да ги откаже ...

ИВЗ во Владата: Молитва за Бајрам ќе има, а ако има полициски час ќе ја изгубите нашата доверба пред избори

МКД - 21.05.2020

Ако се воведе полициски час целиот викенд, за време на нашиот празник Фитер Бајрам, тогаш вие како компетентни органи ќе ја изгубите довербата од сите верници од исламската заедница, имајќи предвид дека земјата се наоѓа пред одржување на ...

ИВЗ уште пред два дена најавила дека нема да го почитува најавениот полициски час

Канал5 - 21.05.2020

Исламската верска заедница уште пред два дена до Владата и Комисијата за заразни болести испратила писмо. Во пшисмото ја известува Владата дека нема да го почитува евентуалниот полициски час за верскиот празник Рамазан Бајрам, ниту пак има намера да ...

И ИВЗ и ВМРО-ДПМНЕ против викенд-полицискиот час

Мета - 21.05.2020

Исламската верска заедница (ИВЗ), уште во понеделникот со писмо ја известила Владата дека ако се воведе планираниот полициски час за време на продолжениот викенд, тоа ќе значи дека Владата ќе ја изгуби довербата на сите муслимански верници, оти во ...

ИВЗ со порака до Владата: Изборите се ближат, со полицискиот час за Бајрам ќе ја загубите довербата

Нетпрес - 20.05.2020

Исламската верска заедница (ИВЗ) во средата вечерта го објави писмото коешто го испратила до Владата на 18-ти мај, во кое јасно се наведува дека ИВЗ е против прогласување на полицискиот час, како и дека нема да ја откажат молитвата за Фитер Бајрам.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 40 заболени од Ковид 19, но и реакции за 58 часовниот карантин

Фактор - 21.05.2020

ДЕНЕС НОВИ 40 ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД -19 Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. од новозаболените од Скопје се 26, од Куманово 1, од Прилеп, 1, од Тетово 10, ...

ИВЗ бара да не се воведува дополнителен полициски час за време на Рамазан Бајрам

Н.Македонија - 20.05.2020

Исламската верска заедница (ИВЗ) пред два дена испратила писмо до Владата, кое денеска го објавија и јавно, со кое бараат да не се воведува дополнителен полициски час за време на продолжениот викенд, односно празникот Рамазан Бајрам.

ИВЗ најавува дека нема да ги затвори џамиите за Бајрам

OhridNews - 21.05.2020

Исламската верска заедница со допис ја известила Владата, дека нема да ги затвори џамиите за празникот Рамазан Бајрам, претстојниот викенд. Дека е сириозна во намерите потврди потегот на нејзиниот поглавар, Сулејман Реџепи, кој, дописот напишан само ...

ИВЗ ја известила владата дека е против полициски час за Бајрам

Тера - 21.05.2020

Пред да биде донесена мерка за воведување на полициски час за Бајрам, Исламската верска заедница испратила писмо до Илинденска со кое вели дека е против воведување на забрана за движење. Како што објави Лајмпрес, ИВЗ на чело со поглаварот Сулејман ...

ИВЗ нема да ги откаже молитвите за Рамазан Бајрам

Слободен Печат - 20.05.2020

Исламската верска заедница (ИВЗ) во писмо испратено пред два дена до Владата напишала дека е против зголемување на полицискиот час за претстојниот празник Рамазан Бајрам, кој годинава е на 24 мај (недела).

Муфтиството во Кичево делеше хуманитарна помош за социјално загрозени семејства

Опсервер - 21.05.2020

Кичево, 21 мај 2020 () – Муфтиството во Кичево во соработка со хуманитарната организација „Хилал“ која работи во рамките на ИВЗ во РСМ, дистрибуираше помош за социјално загрозени семејства во Кичево, со намера да помага во олеснување на тешката ...

(ФОТО) ИВЗ испрати писмо до Владата дека нема да го почитува полицискиот час за Рамазан Бајрам

Фактор - 21.05.2020

Реисот на Исламската верска заедница, Сулејман Рецепи, објави дека Владата била информирана писмено дека нема да бидат почитувани ограничувањата на движењето за време на продолжениот викенд, односно за муслиманскиот празник Рамазан Бајрам.

Борисов се договори со бугарскиот муфтија: За Рамазан бајрам молитви само во дворовите

Фактор - 21.05.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се договори со бугарскиот главен муфтија Мустафа Хаџи молитвите на исламската верска заедница во земјата молитвите за празникот Рамазан Бајрам да се одржуваат само во дворовите на џамиите.

ИВЗ нема да ги откаже молитвите за празникот и е против зголемување на полицискиот час

iPortal - 20.05.2020

Исламската верска заедница вечерва го објави писмото што го испратила до Владата на 18 мај. Во него стои напишано дека ИВЗ е против прогласување на полицискиот час, и воедно потенцираат дека нема да ја откажат молитвата за Фитер Бајрам.

ИВЗ ДО ВЛАДАТА: Не си правете „бајрам“, не ја откажуваме молитвата за Фитер Бајрам

Денешен - 20.05.2020

ИВЗ само што го објави писмото што го испратила до Владата на 18 мај. Како што објави Лајмпрес, ИВЗ на чело со поглаварот Сулејман Реџепи писмото до Владата го ипратила завчера. Во писмото јасно се наведува дека ИВЗ е против прогласување на ...

Борисов: Бугарија е единствената земја во Европа што не ги затвори храмовите за Велигден

365 - 21.05.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска оствари средба со главниот муфтија во земјата – Мустафа Хаџи, во пресрет на празникот Рамазан Бајрам. На средбата, на која присуствуваше и Националниот оперативен штаб, централна тема беа мерките против ...

Бугарија: Нема забрани за Рамазан Бајрам како што немаше ни за Велигден

Expres - 21.05.2020

Молитвите за празникот Рамазан Бајрам да се одржуваат само во дворовите на џамиите, договорија бугарскиот премиер Бојко Борисов и главниот муфтија во таа земја Мустафа Хаџи. Борисов по состанокот потсети дека Бугарија била единствената земја во ...

ИВЗ со закана: Нема да ги откажеме молитвите за Рамазан Бајрам

Сител - 20.05.2020

До: – Влада на РСМ – Главниот координативен кризен штаб – Комисија за заразни болести Почитувани, Исламската Верска Заедница на РСМ секогаш била и ќе биде за тоа та се почитуваат сите препораки и мерки донесени од страна на надлежните органи за да ...

ИВЗ со закана: Нема да ги откажеме молитвите за Рамазан Бајрам

4NEWS - 21.05.2020

До: – Влада на РСМ – Главниот координативен кризен штаб – Комисија за заразни болести Почитувани, Исламската Верска Заедница на РСМ секогаш била и ќе биде за тоа та се почитуваат сите препораки и мерки донесени од страна на надлежните органи за да ...

ИВЗ: Ако има полициски час за Рамазан, власта ќе ја изгуби довербата кај нашите верници во пресрет на изборите

MakPress - 21.05.2020

Исламската верска заедница во Република Македонија доставила писмо до Владата во кое наведува дека доколку биде воведен карантински викенд за време на Фитер Бајрам ќе се одрази негативно врз верниците со муслиманаска вероисповед и дека кај нив ќе ...

ИВЗ бара Владата да се откаже од намерата за дополнителен полициски час во текот на викендот

Скопје инфо - 21.05.2020

Исламската верска заедница (ИВЗ) пред два дена испратила писмо до Владата, кое денеска го објавија и јавно, со кое бараат да не се воведува дополнителен полициски час за време на продолжениот викенд, односно празникот Рамазан Бајрам.

ИВЗ и се закани на Владата: Ако има полициски час за Бајрам ќе ја изгубите нашата поддршка

Република - 21.05.2020

Ако се воведе полициски час целиот викенд, за време на нашиот празник Фитер Бајрам, тогаш вие како компетентни органи ќе ја изгубите довербата од сите верници од исламската заедница, имајќи предвид дека земјата се наоѓа пред одржување на ...

ИВЗ бара Владата да се откаже од намерата за дополнителен полициски час во текот на викендот

MTM - 21.05.2020

Исламската верска заедница (ИВЗ) пред два дена испратила писмо до Владата, кое денеска го објавија и јавно, со кое бараат да не се воведува дополнителен полициски час за време на продолжениот викенд, односно празникот Рамазан Бајрам.