TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вакцина „решение“ против карцином и ковид-19

Н.Македонија - 24.11.2020

Додека светот ја чека вакцината против ковид-19, со големиот пробив на научниците во битката против пандемијата би можело да се дојде и до непосакуваниот првичен резултат односно до пронаоѓање евентуална вакцина и против рак, но и против други ...

„Телеграф“: Предноста на оксфордската вакцина е што таа ќе биде достапна за сите во светот

360 степени - 24.11.2020

Нејзините производители ја истакнуваат цената од три до четири долари по доза и тоа што не мора да се чува на многу ниски температури Вакцината против коронавирусот, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „Астра Зенека“, ќе биде ...

Еве колку вакцини против ковид-19 се во завршна фаза ширум светот

+инфо - 24.11.2020

Светската здравствена организација бара во клиничките испитувања да биде потврдена ефикасноста на вакцината од најмалку 70 отсто, американската Управа за контрола на лекови од 50 отсто, додека Европската агенција за лекови соопшти дека би можела да ...

Иднината на светот зависи од белгиското гратче каде што се чека вакцината на „Фајзер“

Н.Македонија - 24.11.2020

Иднината на светот зависи од белгиски Пурс, место толку мало што неговиот паркинг се нарекува „срцето на селото“. „Фајзер“ очекува да ја произведува вакцината против ковид-19 што ја создаде со „Бионтек“ токму во ова место со 17 илјади жители, пишува ...

Наменета за целиот свет, дури и за најсиромашните земји: Колку ќе чини Оксфордската вакцина

Женски магазин - 24.11.2020

Директорот на тимот што ја направи вакцината во Оксфорд, Ендру Полард, вели дека тие направиле „вакцина за светот“. Вакцината против вирусот корона, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со АстраЗенек, ќе биде за целиот свет, бидејќи ...

Оксфордската вакцина ќе биде за целиот свет – Цена: три до четири долари по доза

Локално - 24.11.2020

Вакцината против коронавирус, изработена од Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека“, ќе биде за целиот свет, бидејќи ќе чини помеѓу три и четири долари. „Оксфордската вакцина е вакцина за целиот свет.

Телеграф: Оксфордската вакцина ќе биде за целиот свет

Бизнис Вести - 24.11.2020

Вакцината против коронавирусот, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „Астра Зенека”, ќе биде за целиот свет, бидејќи ќе чини само помеѓу три и четири долари, објави британски „Телеграф”.

Оксфордската вакцина против КОВИД ќе биде далеку поевтина од другите

Акцент - 24.11.2020

Вакцината против коронавирусот, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со АстраЗенек, ќе биде за целиот свет, бидејќи ќе чини само помеѓу три и четири долари, објави британски Телеграф. “Оксфордската вакцина е вакцина за целиот свет.

Оксфордската вакцина дава висока ефикасност во спречувањето на Ковид -19

Сител - 23.11.2020

Астра зенека и Британскиот Универзитет Оксфорд објавија дека нивната вакцина за ковид 19 покажала „висока ефикасност во спречување на Ковид-19“ кај сите волонтери.Тестирани се два начина на дозирање.

Откриена е цената на вакцината од Оксфорд

Press24 - 23.11.2020

Вакцината против коронавирусот која ја развива универзитетот во Оксфорд во соработка со АстраЗенек ќе чини помеѓу три и четири долари, пренесува британски Телеграф. -Оксфордската вакцина е за целиот свет.

Оксфордската вакцина ефикасна до 90 проценти, а ќе чини само 3 долари

Макфакс - 23.11.2020

Вакцината против коронавирус, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека“, ќе чини меѓу три и четири долари, објави денес британски „Телеграф“. Тестирањето покажало дека вакцината ќе биде ефикасна до 90 проценти, во ...

Откриена најголемата тајна на Оксфордската вакцина против Ковид-19: Светот на медицината сега го знае најважното за ...

Точка - 23.11.2020

Познато е на каков принцип ќе делува Оксфордската вакцина против коронавирусот. Резултатите од тестирањето на вакцината против коронавирусот од Универзитетот Оксфорд и компанијата „АстраЗенека“, покажале како вакцината може да има значајна ...

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите вакцини против Ковид-19 кон крајот на годината

ТВ21 - 23.11.2020

Европската агенција за лекови соопшти дека првите вакцини против Ковид-19 најверојатно ќе ги одобри на крајот на годинава или на почетокот на следната година, по проверка на најперспективните кандидати.

Вакцината на „Астразенека“ е 90% ефикасна

ТВ21 - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗенека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

СЗО ги поздрави резултатите од испитувањата на вакцината на „АстраЗенека“

Локално - 23.11.2020

Вестите за резултатите од тестот на вакцината произведена од компанијата „АстраЗенека“ се охрабрувачки и среќни сме што гледаме такви резултати, како и други резултати што ги видовме во текот на изминатите недели, изјави Сумја Сваминатан, главен ...

„АстраЗенека“: Ќе можеме да вакцинираме повеќе луѓе за пократок временски период

Локално - 23.11.2020

Извршниот директор на „АстраЗенека“, Паскал Сориот, во понеделникот рече дека голем плус на нивната вакцина против коронавирус е што повеќе луѓе ќе можат да се вакцинираат за пократок временски период благодарение на помалата прва доза.

„АстраЗанека“: Вакцината е 90 отсто ефикасна, може долго да се чува во фрижидер

Телма - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја нарече „фантастична“.

„АстраЗенека“ објави дека нејзината вакцина е ефикасна 90 проценти

Локално - 23.11.2020

Британската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ во понеделникот изјави дека доцните фази на тестирање покажале дека нејзината вакцина против коронавирус е ефикасна до 90 проценти, давајќи им на јавните здравствени власти надеж дека пристапот до ...

Договорите за вакцини се чуваат во тајност, и покрај огромните вложувања во нив

Н.Македонија - 23.11.2020

Автор: Донато Паоло Манчини Фајненшл тајмс На почетокот од годинава, Сандра Галина, италијанска бирократка која е задолжена за набавка на вакцините против коронавирус за Европската Унија (ЕУ), се обрати пред Европскиот парламент на покана на ...

Оксфордската вакцина против коронавирус е 70 проценти ефикасна

24Инфо - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

Оксфордската вакцина против коронавирус е 70 проценти ефикасна

Опсервер - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

Оксфордската вакцина против коронавирус е 70 проценти ефикасна

Точка - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

Оксфордската вакцина против коронавирус е 70 проценти ефикасна

Фокус - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

Дебакл на оксфордската вакцина против корона: Само 70 проценти е ефикасна

Република - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

Оксфордската вакцина против коронавирус е 70 проценти ефикасна

Вечер - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

Оксфордската вакцина против коронавирус има 70-процентна ефикасност

Н.Македонија - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-би-си. Би-би-си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

Вакцината на Оксфорд дава 70-процентна заштита од ковид-19

Скопје1 - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

Оксфордската вакцина против Ковид-19 е 70 отсто ефикасна

Независен - 23.11.2020

Вакцината за коронавирусот која ја развива Универзитетот во Оксфорд има ефикасност од 70 проценти, покажале резултатите од масовното тестирање. Информацијата доаѓа истовремено како триумф и разочарување откако вакцините на „Модерна“ и „Фајзер“ ...

Оксфордската вакцина против коронавирус е 70 проценти ефикасна

USB - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

Оксфордската вакцина против коронавирус е 70 проценти ефикасна

24 Вести - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува дека тоа е и победа и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на ...

„АстраЗанека“: Вакцината е 90 отсто ефикасна

А1 On - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

Вакцината на Оксфорд дава 70-процентна заштита од ковид-19

Алфа - 23.11.2020

Вакцината што ја развиваат Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“ обезбедува заштита од ковид-19 од 70%, според последните резултати. Ова претставува и триумф и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на „Фајзер/БиоНТек“ и на „Модерна“ покажале ...

„АстраЗанека“: Вакцината е 90 отсто ефикасна

+инфо - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 отсто од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

„АстраЗанека“: Вакцината е 90 отсто ефикасна; Џонсон: Фантастична вест

Кумановски м. - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

„АстраЗанека“: Вакцината е 90 отсто ефикасна

Курир - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

„АстраЗанека“: Вакцината против коронавирусот е 90 отсто ефикасна

Нетпрес - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 отсто од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

Вакцината на „АстраЗенека“ е 90 ОТСТО ЕФИКАСНА

Вечер - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

„АстраЗенека”: Нашата вакцина е ефикасна во 90 отсто од случаите

Слободен Печат - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗенека” денеска соопшти дека вакцината што ја развива против ковид-19 може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон ја оцени веста како „фантастична” .

„АстраЗанека“: Вакцината е 90 отсто ефикасна; Џонсон: Фантастична вест

Либертас - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Centar - 23.11.2020

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-си. Би-би-си пишува дека тоа е и победа и разочарување имајќи предвид дека вакцините на компаниите ...

„АстраЗанека“: Вакцината е 90 отсто ефикасна; Џонсон: Фантастична вест

Вечер Прес - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

„АстраЗанека“: Вакцината е 90 отсто ефикасна; Џонсон: Фантастична вест

MakPress - 23.11.2020

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како ...

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите вакцини против Ковид-19 кон крајот на годината

А1 On - 23.11.2020

Европската агенција за лекови соопшти дека првите вакцини против Ковид-19 најверојатно ќе ги одобри на крајот на годинава или на почетокот на следната година, по проверка на најперспективните кандидати.

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите бакцини против Ковид-19 кон крајот на годината

Опсервер - 23.11.2020

Европската агенција за лекови соопшти дека првите вакцини против Ковид-19 најверојатно ќе ги одобри на крајот на годинава или на почетокот на следната година, по проверка на најперспективните кандидати.

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите бакцини против Ковид-19 кон крајот на годината

24Инфо - 23.11.2020

Европската агенција за лекови соопшти дека првите вакцини против Ковид-19 најверојатно ќе ги одобри на крајот на годинава или на почетокот на следната година, по проверка на најперспективните кандидати.

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите вакцини против ковид-19 кон крајот на годината

Слободен Печат - 23.11.2020

Европската агенција за лекови соопшти дека првите вакцини против Ковид-19 најверојатно ќе ги одобри на крајот на годинава или на почетокот на следната година, по проверка на најперспективните кандидати.

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите вакцини против Ковид-19 кон крајот на годината

Курир - 23.11.2020

Европската агенција за лекови соопшти дека првите вакцини против Ковид-19 најверојатно ќе ги одобри на крајот на годинава или на почетокот на следната година, по проверка на најперспективните кандидати.

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите вакцини против Ковид-19 кон крајот на годината

Либертас - 23.11.2020

Европската агенција за лекови соопшти дека првите вакцини против Ковид-19 најверојатно ќе ги одобри на крајот на годинава или на почетокот на следната година, по проверка на најперспективните кандидати.

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите вакцини против Ковид-19 кон крајот на годината

Денешен - 23.11.2020

Европската агенција за лекови соопшти дека првите вакцини против Ковид-19 најверојатно ќе ги одобри на крајот на годинава или на почетокот на следната година, по проверка на најперспективните кандидати.

ЕУ ќе одобри вакцина против ковид-19 до почетокот на следната година

+инфо - 23.11.2020

Европската агенција за лекови соопшти дека во оваа фаза е тешко да се предвиди кога може да се издаде дозвола, бидејќи сѐ уште се собираат информации. Европската агенција за лекови соопшти дека првите вакцини против ковид-19 најверојатно ќе ги ...