TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Москва загрижена поради одлуката на Трамп за преместување на амбасадата

А1 On - 07.12.2017

Москва е сериозно загрижена поради одлуката на САД да го премести седиштето на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим, соопштија од руското Министерство за надворешни работи. Тие наведуваат дека чесно и трајно решавање на стариот палестинско-израелски ...

Русија загрижена, ЕУ бара Ерусалим да биде главен град и на Палестинците

Нетпрес - 07.12.2017

Русија во четвртокот изрази „голема загриженост“ по одликата на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел, повикувајќи ги сите страни во израелско-палестинскиот конфликт на „воздржаност и дијалог“, а ...

Хамас повика на нова интифада

Deutsche Welle - 07.12.2017

Лутиот палестински протест против одлуката на американскиот претседател за Ерусалим го достигна својот прв зенит: лидерот на Хамас, Ханија, бара ништо помалку од трето арапско востание против Израел.

И Чешка го призна Ерусалим, гори Западниот брег - Хамас повика на Интифада!

Канал5 - 07.12.2017

Трамп ја отвори пандорината кутија на Блискиот Исток. Расте гневот во Арапскиот свет. Радикалното движење Хамас повика на мобилизација и покренување нова трета Интифада, света војна против Еврејската држава.

Чешка го призна западен Ерусалим како престолнина на Израел

+инфо - 07.12.2017

Чешка, заедно со други држави членки на ЕУ, смета дека Ерусалим во иднина ќе биде град на две држави... Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од ...

Главното бугарско муфтиство: Блискиот исток е буре барут, а фитилот е Ерусалим!

Локално - 07.12.2017

Средниот Исток е буре барут, а фитилот е Ерусалим. Ова беше предупредено од страна на Канцеларијата на главниот муфтија на муслиманската деноминација во Бугарија. Институцијата го изрази својот став во врска со одлуката на американскиот претседател ...

Драма во Амстердам: Маж со палестинско знаме извикувал "Бог е голем", па ги скршил прозорите од еврејски ресторан

Точка - 07.12.2017

Ден откако американскиот претседател Доналд Трамп го признал Ерусалим како главен град на Израел, поголем дел од муслиманскиот свет бил бесен, а во Амстердам се случил и еден инцидент. Холандската полиција во четвртокот уапсила маж со палестинско ...

Зошто е проблематичен Ерусалим?...

Н.Македонија - 07.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекуваше вчера да го признае Ерусалим за израелска престолнина. Трамп, според најавите, исто така ќе му нареди на Стејт департментот да подготви преместување на американската амбасада во Израел од Тел Авив ...

Хамас повика на интифада - палестинско востание како одговор на планот на Трамп за Ерусалим

МКД - 07.12.2017

Исламистичката група Хамас во четвртокот ги повика Палестинците да ги напуштат мировните напори и да започнат ново востание против Израел, како одговор на признавањето на Доналд Трамп на Ерусалим како главен град.

Израел очекува и други држави да го признаат Ерусалим по примерот на САД

Глас на Америка - 07.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас рече дека планот на Трамп е еднаков на откажување на САД од нивната улога како мировен медијатор Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека не се сомнева оти други држави ќе го следат примерот на САД, во ...

Трамп долева масло на огнот

Deutsche Welle - 07.12.2017

Со одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, се ризикува опасна ескалација на насилство на Блискиот Исток. Подеднакво ќе трпат и Израелците и Палестинците, проценува Рајнер Золих.

Загриженост по одлуката ан Трамп за Ерусалим

Телма - 07.12.2017

Контроверзната одлука на американскиот да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Одлуката е во спротивност со долгогодишната политика на САД дека статусот на овој град ...

Хамас повика на востание откако Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Сакам да кажам - 07.12.2017

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија, изјави дека одлуката на САД да го признае Ерусалим за нов главен град на Израел е објава на војна против Палестинците и повика на нова Интифада, односно востание.

Американците не губат време: Веднаш започнува процесот за преместување на амбасадата во Ерусалим

Точка - 07.12.2017

Откако американскиот претседател Доналд Трамп и официјално го призна Ерусалим за главен град на Израел, пристигнаа и најавите за преместување на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Загрозена мировната улога на САД на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел би можела да ја загрози улогата на Соединетите Држави како медијатор во регионот, сметаат аналитичарите.

Закажана вонредна седница на ОН поради одлуката на Трамп

Макфакс - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обеднинетите Нации за утре закажа вонредна седница, по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како пресртолнина на Израел.

Вонредна седница на Советот за безбедност по одлуката на Трамп за Еурсалим

МРТ - 07.12.2017

Осуда и жестоки реакции на муслиманските земји од Блискиот исток по одлуката на американскиот претседател Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Според палестинскиот претседател Махмуд Абас, тоа ги поништува сите права САД да бидат ...

Прогласувањето на Ерусалим за главен град на Израел е црвената линија за муслиманите

Репортер - 07.12.2017

Турција се заканува дека ќе ги прекине дипломатските односи со Израел доколку САД го признаат Ерусалим како нејзин главен град. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во вторникот дека американското признание Ерусалим да биде прогласен како ...

Макрон: Не ја одобрувам одлуката на Трамп за Ерусалим

Стандард - 07.12.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не ја одобрува одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел, дефинирајќи го како едностран потег, пренесе Асошиејтед прес.

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Мета - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Како што пренесува „Си-би-ес њуз“, итна седница побарале осум од ...

Улична војна во Витлеем, протести во Газа, штрајк во Ерусалим! Палестинците ги напаѓаат силите за ред, летаат камења и ...

Точка - 07.12.2017

На повик на терористичката организација Хамас, Палестинците излегле на улиците на градовите и со насилство одговориле на одлуката на претседател на САД, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за престолнина на Израел.

Контроверзната одлука на Трамп и очекуваниот сеизмички потрес во муслиманскиот свет

Алфа - 07.12.2017

Исламистичката група Хамас повика на нова Интифада против Израел. Лидерот на Хамас Исмаил Ханија изјави дека одлуката на Трамп е објава на војна кон палестинскиот народ Шок, неверување а потоа бес.

Лидертот на Хамас ги повика Палестинците на востание

Макфакс - 07.12.2017

Палестинското движење Хамас ги повика своите поддржувачи на интифада, востание на Палестинците, по одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Треба да работиме на започнување на интифада против ...

Арапите бесни на Трамп, а Палестинците палат негови слики и американски знамиња

Мета - 07.12.2017

Телевизиската мрежа „Си-ен-ен“ на својот профил на „Твитер“ објави дека илјадници Палестинци во Појасот Газа од синоќа палат американски знамиња и слики од претседателот Доналд Трамп. Арапскиот свет негодува.

Хамас повика на „интифада“, Израел испраќа војска на Западниот Брег

Мета - 07.12.2017

Палестинското движење Хамас денеска ги повика своите приврзаници на интифада, востание на Плаестинците, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел.

Нетанјаху очекува многу други држави да го следат примерот на САД

Алфа - 07.12.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“.

Хамас повика на нова Интифада против Израел

Курир - 07.12.2017

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание – Интифада против Израел, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град. – Треба да упатиме повик и да работиме на започнување Унтифада против ...

Ердоган: Трамп го претвора Ерусалим во „огнен прстен“

Стандард - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја осуди одлуката на американскиот колега Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, велејќи дека тоа ќе го претвори реонот во „огнен прстен“.

И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

Мета - 07.12.2017

Чешка синоќа соопшти дека го прознава западен Ерусалим за главен град на Израел, но оти нема да ја премести својата амбасада од Тел Авив. Соопштението следеше откако претседателот на САД, Доналнд Трамп, соопшти дека неговата администрација го ...

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

+инфо - 07.12.2017

Ние цврсто сметаме дека имаме шанса за траен мир, изјави Тилерсон за време на неговата посета на американската воена база Рамштајн во Германија. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Стејт департментот веднаш ќе почне со ...

Трамповото признавање на Ерусалим може да го запали Блискиот Исток

Канал5 - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел е потег кој не само што ќе го зоврие Блискиот Исток, туку и ги прекршува меѓународните правила анализираат дел од светските медиуми.

Палестински повик на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп за Ерусалим

+инфо - 07.12.2017

Палестинците синоќа ги изгасија и сијаличките на новогодишната елка кај Црквата на Христовото раѓање во Витлеем, во знак на протест против одлуката. Палестински граѓански и исламисткички организации повикаа денеска да се одржат генерален штрајк и ...

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа со предупредување до американските граѓани

Р.С.Европа - 07.12.2017

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа ги предупредија своите граѓани кои патуваат или живеат на тие простори на можност од насилни протести откако американскиот претседател Доналд Трамп објави дека го признава Ерусалим како главен град на ...

Божикната елка во Витлеем во темница

Нетпрес - 07.12.2017

Палестинците ги изгаснаа божикните светилки во местото на Исусовото раѓање во Витлеем во средата навечер во знак на протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го призне Ерусалим како главен град на Израел.

Светот на нозе после одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел: Лидерите на западните, но и на ...

Точка - 07.12.2017

Британската премиерка Тереза Меј не се согласува со одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, затоа што смета дека таквата одлука на американскиот претседател нема да придонесе за мирот во регионот.

Ердоган: Трамп го претвора Ерусалим во огнен прстен

Фактор - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Ердоган ја осуди одлуката на неговиот американски колега, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим како главен град на Израел, велејќи дека тоа ќе го претвори регионот во „прстен на оган“.

Побарано вонредно заседание на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Press24 - 07.12.2017

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Локално - 07.12.2017

Израелските локални власти ги осветлија ѕидовите на стариот град во Ерусалим во црвена, бела и сина боја, за да покажат благодарност за признавањето од претседателот Трамп како главен град на Израел.

Трамповото признавање на Ерусалим може да го запали Блискиот Исток

МКД - 06.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел е потег кој не само што ќе го зоврие Блискиот исток, туку и ги прекршува меѓународните правила.

Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел

Глас на Америка - 06.12.2017

Чекорот предизвика негативна реакција во поголем дел од светот Претседателот Доналд Трамп кажа дека САД официјално го признаваат Ерусалим како главен град на Израел и дека започнува процесот на преместување на американската амбасадата од Тел Авив.

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

24 Вести - 06.12.2017

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции на муслиманските земји на Блискиот Исток. Турското Министерство за надворешни работи денеска ја осуди одлуката на САД ...

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Нова ТВ - 06.12.2017

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада.

Трамп: Ерусалим е главниот град на Израел (ВИДЕО)

МКД - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави денес дека дошол моментот Ерусалим да биде официјално признат како престолнина на Израел. Тој истовремено му даде инструкции на Стејт департментот да почне со подготовки за преместување на амбасадата на ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Алсат-М - 06.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. – Мојата денешна објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и Палестинците.

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

24 Вести - 06.12.2017

САД го признаваат Ерусалим како главен град на Израел, потврди вечерва американскиот претседател Доналд Трамп кој официјално се обрати во јавноста. Мојата објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и Палестинците.

Абас: САД не можат веќе да бидат мировен медијатор

Сител - 06.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој нагласи денеска дека тоа ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско- ...

Абас: САД веќе не може да бидат медијатор во израелско-палестинските преговори

А1 On - 06.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори смета палестинскиот претседател Махмуд Абас. Тој ја осуди одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим ...

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

А1 On - 06.12.2017

Претседателот на Франција повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Макрон изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд Трамп и повика на смиреност.

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, лидерот на Хамас предупредува дека ова е крај на мировните преговори

А1 On - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прогласи Ерусалим за главен град на Израел, истакнувајќи дека тоа е почетокот на новиот пристап кон конфликтот помеѓу Израел и Палестина. Покрај тоа, Трамп најави дека САД ќе ја премести американската ...

Американските амбасади на Блискиот исток и во Европа ги предупредија своите граѓани

Кумановски м. - 07.12.2017

loading... Амбасадите на Соединетите Американски Држави на Блискиот исток и во Европа ги предупредија своите граѓани кои патуваат или живеат на тие простори за можни насилни протести откако америакнскиот претседател Доналд Трамп објави дека го ...