TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поради ,,Жолтите елеци” откажани четири француски првенствени натпревари

Канал5 - 06.12.2018

Четири натпревари на француската прва лига се откажани поради протестите , што за време на викендите се одржуваат поради зголемените цени на горивата. И покрај тоа што француската влада се откажа од зголемување на данокот на горивата , ќе продолжат ...

Не се закачај со Французите: Макрон е како Луј XVI, а Луј XVI грешките ги плати со главата

365 - 06.12.2018

Демократијата во Франција ја замени монархијата, но културата на народот да го излева својот гнев на улиците на Париз – не е променета. Денес би можеле да се повлечат паралелели меѓу претседателот Макрон и кралот Луј XVI, кој во 1789 година ...

Интернет кампања во Франција против Договорот на ОН за миграција

А1 On - 06.12.2018

Франција ќе го загуби својот суверенитет со потпишувањето на Глобалниот договор на ОН за миграција, што ќе резултира со оставка на францускиот претседател Емануел Макрон. Ваквата теза, како што јави дописникот на МИА, се шири низ профилите на ...

Француската левица бара изгласување недоверба на Владата

Алфа - 06.12.2018

Партиите од француската левица бараат да и се изгласа недоверба на Владата на претседателот на Франција, Емануел Макрон, поради насилните протести во земјата. Левичарските партии ги оставија на страна своите разлики и најавија дека в понеделник ќе ...

„Жолтите елеци“ не попуштаат, Француската влада стравува од големи нереди викендов

Сакам да кажам - 06.12.2018

Француската влада стравува од големи насилства во Париз претстојниот викенд, бидејќи националните протести на таканаречените „жолти елеци“ не покажуваат знаци на попуштање. Владата се откажа од планот да го зголеми данокот на горивата, што беше ...

НЕМА ДОВОЛНО ПОЛИЦИЈА: Четири меча во Франција одложени поради „жолтите елеци“!

SportMedia - 06.12.2018

Француските власти одложуваат натпревари поради најавите демонстрации на „жолтите елеци" ширум земјата, а помеѓу тие мечеви е и дербито меѓу екипите на ПСЖ и Монпеље. Освен споменатиот меч, на барање на локалната полиција од истите причини одложени ...

Француската левица бара гласање на недоверба за Макрон

Нетпрес - 06.12.2018

Француската левица во Парламентот ќе подаде барање за гласање на недоверба на Владата на претседателот на Емануел Макрон, пренесува Асошиејтед прес. Француската социјалистичка партија, крајнолевата партија „Непокорна Франција“ и Француската ...

Жолтите елеци притискаат, Макрон во рикверц

Deutsche Welle - 06.12.2018

Под притисок на протестите на „Жолтите елеци“, француската влада го одложи еко-данокот, а сега донесе одлука да го стави целосно под мраз за 2019 година. Сепак, притисокот врз претседателот Макрон и натаму се зголемува.

Опозицијата во Франција ќе поднесе иницијатива за изгласување недоверба на владата

Макфакс - 06.12.2018

Пратениците од Француската социјалистичка партија, крајната левица „Ла Франс Инсумис“ и Француската комунистичка партија, незадоволни од одговорот на владата на кризата со „жолтите елеци, следниот понеделник ќе поднесат иницијатива за изгласување ...

Француската левица бара да ѝ се изгласа недоверба на владата

Макфакс - 06.12.2018

Партиите од француската левица бараат да ѝ се изгласа недоверба на владата на францускиот претседател Емануел Макрон во време кога во земјата не стивнуваат протестите. Агенцијата АП пренесува дека левичарските партии оставајќи ги настрана своите ...

Франција, Даноците повлечени, но демонстрантите со нови барања

Алсат-М - 06.12.2018

Француската влада се откажа од зголемувањето на данокот на гориво во 2019 година, кој претходно беше суспендиран на шест месеци, објави доцна синоќа и официјално францускиот премиер, Едуард Филип.

Француската левица бара да се изгласа недоверба на Владата

24Инфо - 06.12.2018

Партиите од француската левица бараат да се изгласа недоверба на владата на францускиот претседател Емануел Макрон во време кога во земјата не стивнуваат ...

„ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ“ ЖЕСТОКО МУ ВОЗВРАТИЈА НА МАКРОН: „Прекасно се сетивте“!

Фактор - 06.12.2018

Француските демонстранти ја поздравија одлуката на претседателот Емануел Макрон за откажување од зголемување на данокот на горивата, кој беше планиран за следната година. Сепак, тие велат дека тоа можеби нема да биде доволно за да се заузда гневот ...

Канцеларијата на Макрон стравува од големи и насилни протести во сабота

Макфакс - 06.12.2018

Франција стравува од насилството до кое би можело да дојде во сабота, па властите повикаа смирување на состојбата. „Имаме причина да се сомневаме дека би можело да има големо насилство“, објави канцеларијата на францускиот претседател, додека повици ...

„Жолти елеци“: Предоцна е донесена одлуката за откажување од зголемувањето на данокот

Макфакс - 06.12.2018

Француските демонстранти синоќа ја поздравија одлуката на претседателот Емануел Макрон за откажување од зголемувањето на данкот на горивото, кое беше планирано за следната година, но велат дека можеби тоа нема да биде доволно за да се смири гневот ...

„Жолтите елеци“ победија, но цената е превисока

Порта 3 - 06.12.2018

Суспензијата на планираните такси за горивото на шест месеци во Франција, ќе чини две милијарди евра, јавува Ројтерс, повикувајќи се на извори од владата во Париз. Се наведува дека оваа „дупка“ во јавните финансии во целост ќе се покрие со соодветни ...

Жолтите елеци: Одлуката на Макрон е донесена предоцна

Курир - 06.12.2018

Француските демонстранти ја поздравија синоќешната одлука на претседателот Емануел Макрон, кој се откажа од зголемување на данокот за гориво планирано за следната година, но истакнаа дека можеби тоа не би било доволно да се смири гневот на јавноста.

Француската Влада се откажа од зголемување на данокот на гориво во 2019 година

Локално - 06.12.2018

Француската Влада се откажа од зголемување на данокот на гориво во 2019 година, кој претходно беше суспендиран на шест месеци, изјави синоќа францускиот премиер Едуар Филип. Тој пред пратениците во францускиот Парламент наведе дека „засега се ...

Париз повторно ќе гори

Окно - 06.12.2018

Француската република е заснована врз насилството на побунетиот народ. Овде политиката се прелива на улиците многу полесно отколку во која било друга западна демократија. 22 години живеев во Франција и сум видел улични протести на работници, селани, ...

„Жолтите елеци“ во Франција имаат 41 барање. Прочитајте кои се тие…

4NEWS - 06.12.2018

Демонстрантите во Франција не протестирале само за цените на горивата. Тие во следните денови најавија уште пожестоки протести, се додека не се исполнат нивните барања, или барем поголем дел од нив. А, тие се вкупно 41 на број.

Победа на „Жолтите елеци“: француските власти се откажуваат од зголемувањето на данокот на гориво

МКД - 05.12.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон го повлече денес предлогот за зголемување на данокот за гориво по повеќенеделните протести низ земјата и најголемите немири во Париз во последните децении.

Француската опозиција бара да се прогласи вонредна состојба поради протестите (ВИДЕО)

МКД - 05.12.2018

Лидерот на најголемата француска опозициска партија побара да се воведе вонредна состојба во земјата бидејќи во сабота се очекуваат нови протести на Жолтите елеци. „Тоа би обезбедило заштита за безбедносните сили и би ни овозможило да ги заштитиме ...

Француската влада целосно се откажа од данокот на гориво по протестите на „Жолтите елеци“

Нетпрес - 06.12.2018

Владата на францускиот претседател Емануел Макрон се откажа од само до неодамна црвстата намера да го зголеми данокот на гориво, соочена со масовните протести поради зголемувањето на животните трошоци ширум Франција, објави во средата францускиот ...

Одредени првите затворски казни за ,,Жолтите елеци”

Канал5 - 05.12.2018

Двајца демонстранти ,кои во неделата учествуваа во насилните протести, се првите на кои им е изречена затворска казна. На казна затвор од шест и осум месеци се осудени едно 19 и едно 22 годишно момче, кои за време на протестите во саботата во ...

Макрон против враќањето на данокот на богатство

А1 On - 05.12.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон се спротивстави на повторното воведување на данок на богатство, соопшти Елисејската палата. – Ние нема да поништиме ништо што е направено во изминатите 18 месеци, рече Макрон.

Победа на „Жолти елеци“: Владата се откажа од зголемување на данокот на гориво во 2019 година

Макфакс - 05.12.2018

Француската влада се откажа од зголемувањето на данокот на гориво во 2019 година, кој претходно беше суспендиран на шест месеци, изјави доцна вечерва францускиот премиер, Едуард Филип. Филип на пратениците во францускиот парламент им соопшти дека ...

„Данокот за гориво е само трошките, ние го сакаме лебот“

МКД - 05.12.2018

Шестмесечниот мораториум што француската влада го воведе на зголемувањето на данокот на гориво не е тоа што го сакаа „Жолтите елеци“, изјави лидерот на протестот. Луѓето го сакаат „багетот“, а не трошките, и в сабота повторно ќе излезат на улица, ...

Двајца француски демонстранти добија неколкумесечни казни затвор

Макфакс - 05.12.2018

Двајца француски демонстранти, на возраст од 19 и 22 години, денеска беа осудени на шест и осум месеци затвор поради напад на полицијата за време на протестите. Како што соопштија француските власти, лицата за време на протестот на движењето „Жолти ...

Француската опозиција бара воведување вонредна состојба

Макфакс - 05.12.2018

Лидерот на најголемата опозициска партија во Франција побара воведувањето вонредна состојба во земјата бидејќи в сабота се очекуваат нови протести на движењето „Жолти елеци“. „Тоа би обезбедило заштита за безбедносните сили и ќе ни овозможи да ги ...

Протестите во Франција го запреа растот на данокот на гориво

Глас на Америка - 05.12.2018

Новиот данок за гориво во Франција, кој требаше да стапи на сила на 1-ви јануари, ќе биде ставен на чекање шест месеци Француската влада го суспендираше планираното зголемување на даноците на горивата, откако реакциите ексалираа со повеќедневни ...

Макрон бара партиите да испратат јасни повици за смирување на ситуацијата

+инфо - 05.12.2018

Францускиот претседател, Емануел Макрон денеска побара од „политичките и синдикалните сили и работодавачите да испратат јасен и експлицитен повик за смирување”, рече портпаролот на Владата, Бенџамин Гриво, со цел понатаму да се спречат ризиците од ...

Рејтингот на Макрон се понизок

Канал5 - 05.12.2018

Продолжува стрмоглавиот пад на популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон, па според најновата анкета го поддржуваат само 23 отсто од Французите. Откако протестите на “жолтите елеци“ земаа замав, според анкетата на „Ифоп-Фидусијал“, ...

Франција: Да живее анархијата!

Deutsche Welle - 05.12.2018

Бунтот има долга традиција во Франција. Но, насилството на викендот во Париз ги надмина сите граници. На Макрон му е потребна подобра полициска стратегија, смета Барбара Везел. Во суштина, уличните битки на викендот следеа позната шема: се одржуваат ...

Француски синдикати на професионални возачи повикаа на штрајк

+инфо - 05.12.2018

Два француски синдикати на професионалните возачи повикаа на штрајк на неопределно време, што би започнал в недела вечер. Како што јави дописникот на МИА, синдикатите тврдат дека сакаат да ја заштитат куповната моќ на професионалните возачи, ...

„Жолтите елеци“ ја помрачија европската зора на Макрон

Н.Македонија - 05.12.2018

Многумина во Европа ја најавија убедливата победа на Емануел Макрон на француските претседателски избори, како „нова зора“, во која Стариот континент доби нов лидер кој ќе го избави од непријатностите и од превирањата.

Барање до „жолтите елеци“ да не протестираат в сабота во Париз

Р.С.Европа - 05.12.2018

Францускиот министер за внатрешни работи Кристоф Кастанер ги повика, како што рече, „разумните жолти елеци“ в сабота да не се собираат во Париз и предупреди дека ќе го зголеми бројот полицајци на улиците.

Француската левица бара изгласување недоверба на Владата

1tv - 06.12.2018

Партиите од француската левица бараат да и се изгласа недоверба на Владата на претседателот на Франција, Емануел Макрон, поради насилните протести во земјата. Левичарските партии ги оставија на страна своите разлики и најавија дека в понеделник ќе ...

Макрон зборува за крајот на светот, а Французите се борат да го дочекаат крајот на месецот

Факултети - 05.12.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон сака да му се претстави на светот како умерен центрист кој успева да го контролира бесот на гласачите. Сепак, во својата земја тој е политичар под опсада и е под ризик да биде совладан од растечкиот бунт.

Француската влада попушти пред демонстрантите во жолти елеци и го одложи зголемувањето на данокот на горивата

Сител - 04.12.2018

Француската влада попушти пред демонстрантите во жолти елеци и го одложи зголемувањето на данокот на горивата. Одлуката ќе се применува од 1 јануари 2019 година и ќе важи 6 месеци.Еден од лидерите на движењето на жолти елеци, Бенжамен Коши го ...

Жолтите елеци победија – Макрон се повлекува од намерата за поскапување на горивата

24 Вести - 04.12.2018

Француската влада ќе ја суспендира одлуката за зголемување на данокот на горива а со тоа и нивното поскапување по насилните протести во земјата. Претходно, премиерот Едуар Филип повика на компромис со демонстрантите, но тие ги откажаа преговорите ...

Белгиските „жолти елеци“ подготвија список со барања, нов протест в сабота

А1 On - 04.12.2018

Белгиските „жолти елеци” подготвија листа на барања, кои имаат намера да ги презентираат на протестот в саботата во Брисел, објавија локалните медиуми. Меѓу барањата е итно зголемување на платите, особено на минималните плати, воведување можност за ...

Француските ученици продолжуваат со протестите

Н.Македонија - 04.12.2018

Француските средношколски протести се интензивираа денеска, при што се регистрирани неколку инциденти низ целата земја. Во текот на последните неколку дена, учениците постепено почнаа да учествуваат во протестите на движењето „жолти елеци” против ...

„Жолти елеци“: Предоцна е донесена одлуката за откажување од зголемувањето на данокот

Денар - 06.12.2018

Француските демонстранти синоќа ја поздравија одлуката на претседателот Емануел Макрон за откажување од зголемувањето на данкот на горивото, кое беше планирано за следната година, но велат дека можеби тоа нема да биде доволно за да се смири гневот ...

Брисел се спрема за нови протести на жолтите елеци

Слободен Печат - 04.12.2018

Освен „жолтите елеци“, кои протестираат поради високите цени на горивата, на демонстрациите се очекува да се придружат и возачи на камиони и земјоделци. Белгиската полиција се спрема да реагира на нов бурен викенд откако на социјалните мрежи неколку ...

Натпреварот ПСЖ – Монпелје одложен поради протестите на Жолтите елеци

Слободен Печат - 04.12.2018

Од Лига 1 објавија дека одлуката била донесена на барање на полицијата во Париз. Натпреварот од 17. круг од Француското фудбалско првенство помеѓу Париз Сен Жермен и Монпелје, закажан за 8 декември, е одложен.

Се укинуваат зголемувањата на даноците за гориво во Франција

MTM - 04.12.2018

Француската влада им отстапи на "Жолтите елеци" откако беше најавено замрзнување на зголемувањето на цените, кои во земјата предизвикаа протести од средината на ноември. Три од одлуките кои беа основа на масовното незадоволство беа стопирани.

Жолтите елеци: Одлуката на Макрон е донесена предоцна

+инфо - 06.12.2018

Француските демонстранти ја поздравија синоќешната одлука на претседателот Емануел Макрон, кој се откажа од зголемување на данокот за гориво планирано за следната година, но истакнаа дека можеби тоа не би било доволно да се смири гневот на јавноста.

Француската Влада се откажа од зголемување на данокот на гориво во 2019 година

Курир - 06.12.2018

Француската Влада се откажа од зголемување на данокот на гориво во 2019 година, кој претходно беше суспендиран на шест месеци, изјави синоќа францускиот премиер Едуар Филип. Тој пред пратениците во францускиот Парламент наведе дека „засега се ...

„Жолтите елеци“ во Франција имаат 41 барање. Прочитајте кои се тие…

ТВ21 - 06.12.2018

Демонстрантите во Франција не протестирале само за цените на горивата. Тие во следните денови најавија уште пожестоки протести, се додека не се исполнат нивните барања, или барем поголем дел од нив. А, тие се вкупно 41 на број.

Макрон против враќањето на данокот на богатство

Нова ТВ - 05.12.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон се спротивстави на повторното воведување на данок на богатство, соопшти Елисејската палата. – Ние нема да поништиме ништо што е направено во изминатите 18 месеци, рече Макрон.