TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов „гаф“ на СП во Египет: Ракометарите сместени со други гости во хотел!

Sport 1 - 14.01.2021

Уште во првите денови од Светското ракометно првенство во Египет стигаат поплаки од организаторот, како за протоколите и безбедноста поврзана со коронавирусот, така и за генералната организација.

Здравјето на прво место, но условите не се на ниво на Светско првенство

24 Ракомет

Условите не се сјајни: За тренинг Македонија се возеше четири часа, во хотелот се шетаат и други гости

Gol.mk

И Македонија се жали на организацијата во Египет: За тренинг од 50 минути изгубивме четири часа

МКД

Хаотично и во Каиро: Ракометари се возеа четири часа за тренинг од 50. минути

SportMedia

Ракометарите четири часа во автобус за тренинг од 50 минути

Екипа

„Со Македонија нашата група стана многу потешка“

24 Ракомет

Gol.mk МКД 24 Ракомет TopSport Спортманија Слободен Печат СуперСпорт Sport M

Традицијата е на наша страна, Македонија победнички ги отвара Мундијалите

Спортклуб - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација во последен момент доби повик да настапи на Светското првенство во Египет по откажувањето на Чешка, а првиот натпревар на Мундијалот нашите ракометари го играат денеска против Шведска (20:30 часот).

Најголем е коефициентот во Sport Life, а историјата покажува дека Македонија победува во првиот меч на СП

Спортманија

Победнички и оптимистички – така се отвора СП!

24 Ракомет

Нов резил на СП во Египет: Кога игра домаќинот - стотици гледачи во сала! (ФОТО)

Sport 1

„Организацијата во Египет е ужасна, а секојдневно станува уште – полоша!“

Sport 1

Парондо изгубен во преводот

24 Ракомет

Македонија со пет победи и еден пораз на стартот од светските шампионати!

Слободен Печат

Sport M SportMedia Канал5 24 Ракомет Дриблинг SportMedia Gol.mk Дерби

Парондо: Честитки за Македонија, среќен сум дека ќе играат на СП

Спортклуб - 14.01.2021

Поранешниот тренер на Вардар, кој успеа да ја донесе втората европска титула за „Црвено-црните“, Роберто Гарсија Парондо, во моментов ја има функцијата селектор на Египет. Парондо имаше успешен старт на Мундијалот, откако земјата домаќин го совлада ...

Парондо: Среќен сум за Македонија, имам прекрасни спомени од таму

Дриблинг

Парондо: Среќен сум за Македонија што ќе игра на СП

Sport 1

Парондо: Среќен сум што Македонија ќе игра на Светското првенство

МКД

Парондо: Мило ми е што Македонија ќе игра во Египет!

24 Ракомет

Парондо: Мило ми е што Македонија игра на СП … Имам навистина убави спомени од Скопје

Екипа

Парондо: Би сакал да ѝ честитам на Македонија која се приклучи на турнирот

Sport M

SportMedia СуперСпорт Gol.mk Слободен Печат Н.Македонија SportMedia Курир Gol.mk

Пред повеќе од две децении Лазаров го постигна првиот гол за Македонија на големите натпреварувања (ВИДЕО)

Дерби - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на Светското првенство во Египет и тоа против селекцијата на Шведска во мечот кој е закажан за 20:30 часот. Ова е дуел, првенство кое ќе биде специјално за нашиот капитен, ...

Лазаров: Ќе ми биде тешко да одиграм шест меча во девет дена!

Sport 1

Лазаров: Натпреварот со Шведска ќе биде тежок за нас, но ќе се обидеме да ги изненадиме

Дриблинг

Лазаров: Немаме инфо за Шведска, но веруваме во изненадување

Екипа

ВИДЕО: Првиот гол на Лазаров во дресот на Македонија, пред 22 години, токму во Египет

Sport M

Првиот гол на Кире на СП 1999… Kолку ќе даде овој јануари? (ВИДЕО)

Екипа

Деби голот на капитенот во Египет: Треба да му се даде поголема шанса на Лазаров (ВИДЕО)

SportMedia

24 Ракомет Спортски Дриблинг Gol.mk СуперСпорт Република Спортклуб Кајгана

Брестовац: Нема „бело знаме“ со Шведска, колку и да сме неподготвени

24 Ракомет - 14.01.2021

Машката ракометна репрезентација на Македонија за околу 48 часа, од тренинг успеја да стигне до Каиро и веќе да се подготвува за вечерниот меч со Шведска (20:30 часот), прв во групната фаза на Мундијалот во Египет.

Македонските ракометари одржаа тренинг во „Каиро Стадиум“

Дриблинг

Ковид-проблеми засега нема, Македонија утринава тренираше во Каиро

Gol.mk

На Швеѓаните не им е сеедно: Ќе беше подобро да играме против Чешка отколку против Македонија

24 Ракомет

Даниловски: Со Томовски и Митревски ем сме конкуренција, ем сме одлични пријатели

24 Ракомет

Сѐ е под конец во Каиро, Македонија дури и тренираше

Sport 1

Македонија ќе го отвори СП против „осакатената“ Шведска!

СуперСпорт

OhridNews 24 Ракомет Канал5 Опсервер Дерби СуперСпорт Gol.mk Екипа

Во Каиро сепак имаше публика: Околу 1.000 навивачи на премиерата на СП

SportMedia - 14.01.2021

ИХФ непоресдно пред стартот на Светското првенство во Египет ја промени одлуката околу за публика. По бројните протести од страна на капитените на европските земји учеснички беше одлучено овој ракометен спектакл да се игра пред празни трибини.

ИХФ со строги протоколи: Македонија ќе направи два ПЦР теста во рок од 24 часа

SportMedia

Мундијалот официјално започна: Празните трибини го засенија гламурот на свеченото отворање (ФОТО/ВИДЕО)

24 Ракомет

Избраниците на Брестовац се негативни, а чекаат позитивни вести од Египет

Точка

И ИХФ потврди: Македонија ќе игра на СП на 14, 16 и 18 јануари

Република

ИХФ потврди: Македонија ќе настапува на Мундијал во Египет

Sport M

ИХФ потврди: Македонската ракометна репрезентација ќе игра на Мундијалот во Египет

Опсервер

SportMedia Спортманија Алфа Вечер Прес Екипа TopSport Сител 24 Ракомет

ВИДЕО: Што кажа легендарниот коментатор Златко Калински за Кире Лазаров пред 22 години кога дебитираше за Македонија во ...

Sport M - 14.01.2021

Кире Лазаров се враќа онаму каде што дебитираше за македонската репрезентација. Во 1999-та година го одигра првиот меч во националниот дрес, а со само 19-години на дебито го постигна и својот прв гол во репрезентацијата и тоа против Саудиска Арабија.

Червар: Тука е како да одиме во војна, навистина е тешко!

SportMedia - 14.01.2021

Хрватска репрезентација утре го игра првиот меч на Светското првенство за противник ја има селекцијата на Јапонија. Денешната прес-конференција на интересен начин ја почна селекторот, Лино Червар, вели дека се чувствуваат како да одат во војна, со ...

Лазаров: Ако биравме група, ќе ја одберевме баш оваа!

Тера - 14.01.2021

Македонските репрезентативци пристигнаа во Египет и се наоѓаат во својот хотел, откако сите брзи тестови на ковид-19. што им беа направени веднаш по слетувањето во Каиро, се негативни. Капитенот Кирил Лазаров е особено задоволен од изгледот на ...

Лазаров: Подобра група ни самите не можевме да избереме

Екипа

Сагосен: Ова не може да се нарече „балон“, трагикомично е - див запад!

Gol.mk - 14.01.2021

Норвешка пристигна во Египет како еден од главните фаворити за златниот медал, а човекот кој ќе има можеби најголемо влијание на овој Мундијал, Сандер Сагосен е загрижен од условите. Бекот на норвешкиот тим имаше бројни критики за организацијата, ...

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

Кајгана - 12.01.2021

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) вечерва изрази благодарност до Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) за поканата македонската репрезентација да настапи на Мундијалот што утре започнува во Египет.

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

MakPress

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

Сител

По ракометниот пласман на СП, РФМ: Подготвени сме да заиграме на Мундијалот

Фокус

Одиме на Светско – РФМ ја доби поканата за учество на нашите репрезентативци во Египет

Канал5

Одиме на Светско – РФМ ја доби поканата за учество на нашите репрезентативци

Канал5

Мукаетов: Благодарам за поканата Македонија да настапи на ракометниот спектакл!

Sport 1

Gol.mk 24 Ракомет Слободен Печат Екипа Дриблинг SportMedia Вечер Прес Опсервер

Брестовац ги избра ракометарите за СП: Ги нема Ристовски и Манасков!

Скопје24 - 13.01.2021

Поради вчерашното повлекување на репрезентацијата на Чешка од Светското Првенство во ракомет, Македонија доби место на овогодинешниот мундијал во Египет, буквално во пет до дванаесет. Македонскиот селектор Данило Брестовац денеска објави кои ...

„Ако има потреба, ќе го викнам Манасков за втората фаза“

Sport 1

Брестовац ги избра ракометарите за СП: Меѓу нив ги нема Ристовски и Манасков!

СуперСпорт

Брестовац го избра тимот за СП: Седум дебитанти, без Борко и Манасков

Спортски

Шок за Бразилците пред СП: Останаа без селекторот и Петруш

Sport M - 13.01.2021

Бразилската ракометна репрезентација се соочи со проблеми поради пандемијата со коронавирусот. Обелоденето дека во своите редови два нови члена заразени со коронавирус. Се работи за членот на европскиот вицешампион Барселона, Тиагуш Петруш, кој имал ...