TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Подготвителните материјали остануваат во игра и за следната учебна година

Р.С.Европа - 06.06.2023

Министерството за образование ќе го даде максимумот учебната година од 1 септември да не започне со подготвителни материјали, изјави на 6 јуни, министерот за образование Јетон Шакири. Во учебната 2022/2023 немаше учебници по сите предмети, па се ...

Шаќири уверува дека МОН прави сè за да има учебници од први септември

Локално

Шаќири очекува 1 септември со учебници

Frontline

Шаќири очекува 1 септември со учебници, проблем се предметите за кои нема пријави од автори

Бизнис Вести - 06.06.2023

– Очекувам овој 1 септември да бидеме поподготвени од сите претходно. Очекувам, верувам и сигурен сум дека МОН ќе го даде максимумот за се да биде навремено и учебната година да не почне со подготвителни материјали за предметите што веќе имаат ...

Шаќири очекува 1 септември со учебници, проблем се предметите за кои нема пријави од автори

Сител

Шаќири очекува 1 септември со учебници, проблем се предметите за кои нема пријави од автори

Опсервер

Шаќири очекува 1 септември со учебници, проблем се предметите за кои нема пријави од автори

Слободен Печат

Шаќири очекува 1 септември со учебници, проблем се предметите за кои нема пријави од автори

24Инфо

Шаќири очекува 1 септември со учебници, проблем се предметите за кои нема пријави од автори

Zoom

Шаќири ветува дека учебната година ќе почне со учебници, а не се подготвителни материјали

МКД

+инфо MakPress ТВ21 Либертас Република Press24 Скопје инфо Канал5

Дел од учениците и од септември ќе стартуваат без некои од учебниците

ММС - 06.06.2023

Голема е веројатноста од септември да се повтори веќе виденото сценарио и дел од учениците да ја започнат новата учебна година без дел од своите учебници, со оглед на тоа, што според новата програма летово треба да се изработат учебници за трето и ...

И од септември нема сите ученици да имаат учебници

Независен

Средба на Шаќири и Неделков со претставници на Solidarity Center

Press24 - 06.06.2023

Искуствата на најголемите синдикални организации во САД кои се занимаваат со правата на работниците, особено во областа на образованието, можат многу да ни помогнат во унапредување на националните политики преку кои ние се залагаме за подигнување на ...

Шаќири и Неделков со претставници на Solidarity Center за подигање на дигнитетот на просветителите

Независен

Средба на Шаќири и Неделков со претставници на Solidarity Center – најголемата американска синдикална организација и со Федерацијата на наставници во САД

Нетпрес

Шаќири на средба со претседателот на СОНК и претставници на Solidarity Center и Американската федерација на наставници

Опсервер - 06.06.2023

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска ќе оствари средба со претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков и со претставници на Solidarity Center, најголемата меѓународна организација за ...

Шаќири на средба со претседателот на СОНК и претставници на Solidarity Center и Американската федерација на наставници

Сител

Шаќири на средба со претседателот на СОНК и претставници на Solidarity Center и Американската федерација на наставници

24Инфо

Шаќири на средба со претседателот на СОНК

Канал5

Шаќири на средба со претседателот на СОНК и претставници на Solidarity Center и Американската федерација на наставници

24 Вести

(Во живо) Прес-конференција на Шаќири и Неделков

Независен

Изјава за медиуми по средбата во МОН на министерот Шаќири и претседателот на СОНК Неделков

Бизнис Вести