TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби на ММФ и СБ: Носителите на политики ќе дискутираат за состојбите и ...

Макфакс - 18.04.2024

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и заменик-министерот за финансии, Филип Николоски, ја предводат нашата делегација, којашто учествува на Пролетните средби на групацијата на Светскатa банка (СБ) и Меѓународниот монетарен фонд ...

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби на ММФ и СБ: Носителите на политики ќе дискутираат за состојбите и перспективите во економијата

Опсервер

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби на ММФ и СБ: Дискусии за состојбите и перспективите во економијата

Нетпрес

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби на ММФ и СБ: Носителите на политики ќе дискутираат за состојбите и перспективите во економијата

24Инфо

Гувернерката Ангеловска - Бежоска т на Пролетните средби на ММФ и Светска банка

Канал5

Гувернерката Ангеловска – Бежоска и вицегувернерот Бајрами учествуваат на Пролетните средби на ММФ и Светска банка

Курир

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби на ММФ и СБ: Носителите на политики ќе дискутираат за состојбите и перспективите во економијата

Независен

НЕМА НАДЕЖ ЗА ПОДОБРИ ПЕРФОРМАНСИ: домашната економија се бори со „институционални кочници“, потребни се структурни ...

Фактор - 18.04.2024

Македонија оваа година според ММФ треба да ја заврши со раст на економија од 2,7 проценти, додека следната година со 3,7 отсто, а во 2026 - 3,5 проценти. Бројките говорат дека нашата земја има меѓу најниските прогнозирани стапки за раст на ...

Народна банка: Основната каматна стапка се задржува на нивото од 6,30 отсто

Макфакс

Македонија годинава со раст од 2,7 отсто, прогнозира ММФ

Независен

Народна банка: Основната каматна стапка се задржува на нивото од 6,30%

Опсервер

Основната каматна стапка се задржува на нивото од 6,30%

еМагазин

ОСНОВНАТА КАМАТА ОСТАНУВА ВИСОКА ДО СМИРУВАЊЕ НА ИНФЛАЦИЈАТА - Народна банка: „нивото сѐ уште е над историскиот просек“

Фактор

Народна банка: Основната каматна стапка се задржува на нивото од 6,30%

Точка

Телма Независен Н.Македонија Република Нетпрес Слободен Печат Пари Zoom

ММФ: Русија годинава ќе расте повеќе од сите западни економии

Оff.net - 17.04.2024

Меѓународниот монетарен фонд предвидува дека оваа година руската економија ќе расте побрзо од сите напредни економии на светов. ММФ на Русија ѝ прогнозира раст од 3,2%, многу повеќе од Германија, Франција и Велика Британија.

ММФ ја зголеми својата прогноза за светската економија

Денар

ММФ незначително ја зголеми прогнозата за светската економија

Нетпрес

СО РАСТОТ ЌЕ БИДЕМЕ НА ДНОТО ВО РЕГИОНОТ Меѓународниот монетарен фонд оценува дека имаме висок дефицит и јавен долг

+инфо - 17.04.2024

Како што се наведува во извештајот, инфлацијата годинава ќе биде 4%, а во следните две години ќе се намали на 2,5% во 2025 година а во 2026 на 2%. Македонската економија годинава ќе има раст од 2,7%, следната година од 3,7% отсто, а во 2026 година ...

МАКЕДОНИЈА СО НАЈНИЗОК РАСТ ВО РЕГИОНОТ, ПРОГНОЗИРА ММФ, а кои се проценките за светската економија?

Пари

ММФ: Македонија со најнизок раст во регионот, највисок дефицит и јавен долг

Сител

Македонија има најнизок раст, висок буџетски дефицит и голем јавен долг

Скопје инфо

ММФ: Maкедонија годинава ќе има економски раст од 2,7 отсто

Фактор

ММФ: Македонија e регионален шампион по најнизок раст на економијата, највисок дефицит и највисок јавен долг, кој надмина 62 отсто

Денешен

ММФ оценува дека имаме висок буџетски дефицит и висок јавен долг

Нетпрес

Lider Вечер Прес