TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ССМ: Министрите на работничките столчиња само што не ја започнале седницата за зголемување  на платите за 2806 денари‼️

Вечер Прес - 23.06.2022

Министрите на работничките столчиња само што не ја започнале седницата за зголемување на платите за 2806 денари‼️ Ова е саркастична забелешка на Сојузот на синдикатите на Македонија на вториот ден од штрајкот на јавната администрација за линеарно ...

СТОЛЧИЊА ПРЕД ВЛАДА, втор ден штрајк, ССМ бара покачување на платите

Фактор

ССМ постави 21 столче пред Владата

Локално

Со 120 столчиња пред Собранието,ССМ  го започна генералниот штрајк во јавниот сектор

Алфа

Јавниот сектор од денеска во штрајк – ќе работат само 10 проценти од вработените

Канал5

Почна генералниот штрајк во јавниот сектор, столчиња пред Собранието – потсетник за барањата на Синдикатот

Телма

Генерален штрајк, ССМ постави 120 столчиња пред Собранието, се бараат оставки

МКД

+инфо Република Фактор ТВ21 еМагазин Press24 Локално Слободен Печат

Втор ден штрајк во јавниот сектор – ССМ со 21 столче пред Владата ги потсети министрите за своите барања

360 степени - 23.06.2022

Протестирајќи пред Владата, утринава првиот човек на ССМ, Дарко Димовски ги повика владините претставници да се реши проблемот преку усвојување на амандманот кој ССМ го поднесе до Собранието, а кој е во насока на исполнување на нивните барања со ...

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Сител

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Алсат-М

„Работникот дојде по ветеното“: Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Курир

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Опсервер

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Слободен Печат

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ пред Владата постави столици колку што има министри

MakPress

Независен Press24 Frontline 24Инфо Канал5 +инфо Република Вечер Прес

Продолжува штрајкот на јавниот сектор, се бара линеарно зголемување на платите

Локално - 23.06.2022

Вработените во јавниот сектор во северна Македонија денеска повторно излегуваат на штрајк во организација на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), барајќи линеарно зголемување на платите за 2.806 денари, враќање на регресот за годишен одмор од ...

ССМ почна генерален штајк

Сител

Бараме линеарно усогласување на платите за 2.806 денари, вели ССМ на почетокот на генералниот штрајк

Глас на Америка

Штрајкуваат вработени во штипскиот Основен суд, Основно и Вишо јавно обвинителство

24Инфо

ССМ: Секаде каде што сме синдикално организирани се штрајкува

Слободен Печат

Вработените во јавниот сектор од денеска во штрајк – ќе работат само 10 отсто од вработените

360 степени

ССМ од денеска во генерален штрајк, ќе работат 10 проценти од вработените

Канал5

Р.С.Европа Бизнис Вести Оff.net Алфа Алсат-М Независен Н.Македонија ММС

Штрајк во јавниот сектор, од Владата апелираат да се најде одржливо решение за раст на платите

Опсервер - 23.06.2022

Сојузот на синдикати на Македонија го реализираше најавениот генерален штрајк во јавниот сектор барајќи линеарно зголемување на платите за 2.806 денари и враќање на правото за регрес на годишен одмор.

Бауш: Во услови кога со ребалансот се обезбедуваат повисоки плати само за една категорија работници, нормално е да има штрајк

Денар

ССМ: Ќе протестираме сѐ додека не се зголеми платата од 2800 денари

Алсат-М

Генерален штрајк во јавниот сектор за повисоки плати, нема решение за продуктивноста

Р.С.Европа

Генерален штрајк на ССМ: оправдано или претерано сценарио во битката за повисоки плати?

Deutsche Welle

Јавниот сектор излегува на штрајк- пред Собрание симболично ќе бидат поставени 120 столчиња

Локално

Пропадна обидот за договор, ССМ стартува со генерален штрајк

Сител

Курир 24Инфо Независен Во Центар Скопје инфо Фокус Денешен Либертас

Јавната администрација во генерален штрајк, Димовски: Се чувствуваме излажани и изманипулирани

ТВ21 - 22.06.2022

Со поставување на 120 столчиња пред Собранието на РСМ од страна на вработените во ССМ упатија порака пратениците да го изгласаат поднесениот амандман за покачување на платите во јавниот сектор за 2 807 денари.

Јавната администрација во штрајк, најавени кривични пријави за работодавците што го попречуваат

Вечер Прес

Со 120 столчиња пред Собранието, ССМ симболично го започна генералниот штрајк во јавниот сектор

360 степени

Димовски: Велат „ако штрајкувате ќе ви скратиме од дневницата“ - од која плата ќе ни земат?

Сител

ВИДЕО | Димовски: Ние сме изиграни, платите требаше да се усогласат со минималецот

Слободен Печат

Штрајкот на ССМ во тек: Работникот се бори за егзистенција, се чувствуваме измамено

Курир

Димовски: Штрајкот на ССМ може да стане Дамоклов меч за функционерите и политичарите

Алсат-М

Press24 Press24 ММС Нова ТВ Сител Lider Локално Нетпрес

ССМ СЕ КИТИ СО ТУЃИ ПЕРЈА? Штрајкот бил ненајавен, Тренчевска вели институциите ќе функционираат

+инфо - 22.06.2022

Синдикалните организации на ниво на работодавач при КСС се оние кои потпишуваат спогодби за покачување на платите, а ССМ очигледно се неспособни за ова, па ги манипулираат вработените дека ова се нивни заслуги, додаваат од Конфедерацијата.

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Сител

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Бизнис Вести

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Опсервер

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

MakPress

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Канал5

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Курир

Фокус ТВ21 24Инфо 4NEWS Нетпрес Локално Нова ТВ Press24

Со празни столчиња за пратениците ССМ го започна генералниот штрајк за повисоки плати

Радио МОФ - 22.06.2022

120 празни столчиња на булеварот пред Собранието на Северна Македонија, по еден за секој пратеник, утрово поставија од Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) на првиот ден од генералниот штрајк со кој работниците во јавниот сектор бараат ...

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор, ќе бараме оставки

Макфакс

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор ќе бараме оставки

Денар

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор, ќе бараме оставки

Centar

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор, ќе бараме оставки

Точка

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор, ќе бараме оставки

MTM

ССМ на штрајк пред Собранието, поставија 120 столчиња, по едно за секој пратеник.

Скопје1

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Сител - 22.06.2022

Уверувам дека институциите ќе ги даваат услугите кон граѓаните и ќе бидат функционални за време на штрајкот, изјави министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, откако членовите на Сојузот на синдикатите на Македонија денеска ...

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Опсервер

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

ТВ21

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Вечер Прес

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Press24

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

24Инфо

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Канал5

4NEWS MakPress Нова ТВ Курир Нетпрес 360 степени Либертас

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Сител - 22.06.2022

Вработените лекари и медицински лица во Клиничка Болница и Здравствен Дом во Тетово денеска од 10 до 10:30 часот штрајкуваат на работните места согласно поддршката што ја даваат како гранков синдикат на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ).

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

ТВ21

Здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкува секој ден од 10 до 10:30 часот

4NEWS

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Канал5

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Press24

ТЕТОВО: Вработените во здравствениот сектор ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Курир

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Вечер Прес

MakPress

Митева:СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

24Инфо - 22.06.2022

Почитувани, Пратениците на СДСМ гласаа против предлогот на ССМ за линеарно зголемување на платите во јавниот сектор за 2806 денари. СДСМ им го отежна животот на десетици илјади семејства. Линеарното зголемување на платите кое СДСМ го отфрли, беше ...

Митева: СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Сител

Митева: СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Курир

Митева: СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Press24

Митева:СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Канал5

Митева:СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

MakPress

Митева: СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Нетпрес

Република Скопје1 Макфакс MTM А1 On

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го прифатија повикот на ССМ и се сретнаа со работниците пред Собранието

24Инфо - 22.06.2022

Го прифативме повикот за средба со ССМ и излеговме пред Собранието. Ние како пратеничка група го поднесовме амандманот на ССМ со кој требаше во предлог ребалансот на Буџетот за 2022 година да се обезбедат средства за линеарно покачување на платата ...

Го прифативме повикот за средба со ССМ и излеговме пред Собранието, вели Панова

Скопје1

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го прифатија повикот на ССМ и се сретнаа со работниците

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Го прифативме повикот за средба со ССМ и излеговме пред Собранието

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го прифатија повикот на ССМ и се сретнаа со работниците пред Собранието

MakPress

Го прифатија повикот: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се сретнаа со работниците пред Собранието

Курир

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се сретнаа со претставници на ССМ пред Собранието

Сител

ТВ21 4NEWS Lider Нетпрес