TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Арсов: Потребна е комплетна промена на моделот на финансирање во културата

А1 On - 12.02.2019

Младинскиот културен центар нема да зависи од буџетската поддршка и ќе настојува да ги реализира планираните активности, меѓу кои ќе има и гостувања на странски уметници, за целата програма и обврските да се изменаџираат професионално, рече денеска ...

Концерти на Џим Џармуш и Лиза Џерард во програмата на МКЦ за 2019 година

Радио МОФ - 12.02.2019

Младинскиот културен центар ја објави годишната програма за 2019, најавувајќи дека имаат потврдено гостувања на еминентни артисти и дека само во првиот квартал од годинава се планирани над 40 настапи на домашни и странски артисти.

Бени Шаќири сака да биде директор на МКЦ?

Република - 12.02.2019

Рок-пејачот Арбенд Шаќири кој јавноста го препознава како Бени, поднел документи на отворениот конкурс за директор на Младински културен центар (МКЦ), дознава неофицијално „Република“. Неговото име се спомнуваше по смената на власта во државата, но ...

Арсов: Потребна е комплетна промена на моделот на финансирање во културата

+инфо - 12.02.2019

Младинскиот културен центар нема да зависи од буџетската поддршка и ќе настојува да ги реализира планираните активности, меѓу кои ќе има и гостувања на странски уметници, за целата програма и обврските да се изменаџираат професионално, рече денеска ...

(ВИДЕО) МКЦ: Концерти на Лиса Џерард и Џим Џармуш. Синедејс со уште поцврста програма…

Либертас - 12.02.2019

Младинскиот културен центар ја објави годишната програма за 2019, најавувајќи дека имаат потврдено гостувања на еминентни артисти и дека само во првиот квартал од годинава се планирани над 40 настапи на домашни и странски артисти.

МОТ годинава ќе го смени датумот на одржување, МКЦ најавува концерт на Лиза Џерард од „Дет кен денс“ и Џим Џармуш

Република - 12.02.2019

Словенско младнско гледалишче ќе гостува со претставата „Без наслов се уште“, која трае 12 часа, а е во режија на словенечкиот режисер Томи Јанежиќ, кој пред неколку години гостуваше на МОТ со „Галеб“ на Антон Чехов.

Лиза Жерар од „Дет кен денс“ доаѓа во Скопје, со Џим Џармуш се преговара

Независен - 12.02.2019

Младинскиот културен центар најави дел од програмта што ја подготвува за тековната 2019 година. Најавија амбициозна програма во сите сегменти од културата кои ги покриваат, а притоа открија и од светските звучни имиња кои ги потврдиле, но и со оние ...

Не може за фолклор, естрада и класика да се решава во еден кабинет- МКЦ ќе поднесе приговори до Агенцијата за филм и ...

Сакам да кажам - 12.02.2019

Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе поднесе приговори на одлуките на Агенцијата за филм и на Министерството за култура, според кои фестивалот Синедејс доби три милиони денари, а со ниту еден денар не е поддржан фестивалот Здраво млади, вели в.д.

Концерти на Џим Џармуш и Лиза Џерард во програмата на МКЦ за 2019 година

Окно - 13.02.2019

Младинскиот културен центар ја објави годишната програма за 2019, најавувајќи дека имаат потврдено гостувања на еминентни артисти и дека само во првиот квартал од годинава се планирани над 40 настапи на домашни и странски артисти.

MKЦ: Ќе ги обжалиме одлуките за проектите за кои не сме задоволни од резултатите во Годишната програма

Либертас - 12.02.2019

Младинскиот културен центар нема да зависи од буџетската поддршка и ќе настојува да ги реализира планираните активности, меѓу кои ќе има и гостувања на странски уметници, за целата програма и обврските да се изменаџираат професионално, рече денеска ...

Арсов: Потребна е комплетна промена на моделот на финансирање во културата

Опсервер - 12.02.2019

Младинскиот културен центар нема да зависи од буџетската поддршка и ќе настојува да ги реализира планираните активности, меѓу кои ќе има и гостувања на странски уметници, за целата програма и обврските да се изменаџираат професионално, рече денеска ...