TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роналдо: Меси е гениј, Кристиано е уникат

Спортски - 13.06.2018

Легендарниот, многумина ќе кажат вистинскиот Роналдо направи споредба помеѓу двете најголеми ѕвезди на денешниот фудбал Кристиано Роналдо и Лионел Меси. „Со својот неверојатен победнички менталитет и пристап на игра, Кристиано Роналдо е уникатен ...

ГРУПА Х: Левандовски е надежта кај Полјаците, Колумбија и Сенегал подготвени за изненадување

Gol.mk - 13.06.2018

ГРУПА Х: Полска, Колумбија, Сенегал, Јапонија Полска levandovski-polska.jpg Роберт Левандовски и неговите голгетерски способности беа најзаслужни за нов пласман на полската репрезентација на едно Светско првенство (СП).

Роберто Карлос со ниска провокација до Меси: Ако беше Бразилец….

Дерби - 13.06.2018

Угледната аргентинска телевизија „Тик Спорт“ досега во неколку наврати направи ексклузивни интервјуа со најважните играчи на Аргентина како најава за Светското првенство во Русија, но во текот на денешниот ден, сподели едно видео од разговорот со ...

ГРУПА Г: Англија за да ги замолчи критичарите, Белгијците целат кон висок пласман

Gol.mk - 13.06.2018

Група Г: Белгија azar-i-de-brujne.jpg Фудбалерите на Роберто Мартинез се меѓу првите кои обезбедија учество на Мундијалот во Русија. Еден Азар и соиграчите добија лесна група во квалификациите во кои испуштија само два бода.

Нејмар никогаш не слушнал за најпознатиот напаѓач на Србија, новинарот му испрати предупредување (Видео)

Дерби - 13.06.2018

Нејмар како голема ѕвезда на Бразил повеќе од јасно ќе ја има лидерската улога во походот на „кариоките“ кон нова титула на Светските првенства, но без разлика на тоа што селекцијата предводена од Тите важи за најголем фаворит за трофејот, реалноста ...

ГРУПА Е: Бразил ја мерка шестата „божица“, Србија сака нокаут-фаза

Gol.mk - 13.06.2018

Група Е БРАЗИЛ brazil-football-team-2018-784x441.jpg „Кариоките“ се главен фаворит на овој Мундијал и се очекува од нив лесно да се „прошетаат“ низ групата Е. Под водство на селекторот Тите, Бразил изгледа страшно и на вкупно 21 меч под неговата ...

Одлучува Меси или Сампаоли? – Ѕвездите на Јувентус ќе „греат“ клупа на Мундијалот?

Спортски - 13.06.2018

Oвој Мундијал веројатно е последна шанса за Лионел Меси да стигне до титулата шампион на светот со „Гаучосите“. Аргентина во Русија ќе игра во група со Хрватска, Нигерија и Исланд, а веќе со месеци се шпекулира за тимот на Сампаоли .

Нејмар никогаш не слушнал за гол-машината на Србија

Спортски - 13.06.2018

Првата ѕвезда на Бразил и најскапиот фудбалер во светот, Нејмар не криеше дека никогаш не слушнал за еден од најдобрите српски фудбалери. Непосредно пред почетокот на Мундијалот во Русија, Бразилецот раговараше со Србинот Давид Вујаниќ кој работи за ...

Легендарниот Роналдо: Кристијано е уникатен играч, но Меси…

Дерби - 13.06.2018

Славниот бразилски ас, Луис Назарио Де Лима Роналдо кој остави длабока трага во европскиот и светскиот фудбал го соопшти својот став на вечната дилема за Кристијано Роналдо и Лионел Меси, односно за тоа кој од овие двајца виртуози е подобар.

ВИДЕО: Нејмар во солзи на само еден ден пред отварањето на Мундијалот!

Спортклуб - 13.06.2018

Амбициите на Бразил значително пораснаа откако стана јасно дека и Нејмар ќе биде подготвен за Мундијалот кој започнува деновиве. За бразилските навивачи Нејмар е фудбалски бог, она што некогаш беа Зико, Роналдо, Ромарио или Роналдињо.

ГРУПА Д: Последна шанса за Меси, Хрватска со големи амбиции замина за Русија

Gol.mk - 13.06.2018

Група Д Аргентина argentina.jpg Судејќи по квалификациите фудбалската селекција на Аргентина тешко дека ќе може да им парира на најдобрите репрезентации на светот, особено со најголемите ривали, но кога во тимот го имаш еден Лионел Меси , тогаш не е ...

ГРУПА Ц: Франција апсолутен фаворит, Перу и Австралија веруваат во изненадување

Gol.mk - 13.06.2018

Група Ц Франција francija.jpg Популарните „Галски петли“ и на овој собир заминаа со страшен тим и важат за едни од главните фаворити за популарната „божица“. Селекторот Дидие Дешамп уште еднаш имаше тешка задача да ги избере 23-та со кои ќе настапи ...

НАЈАВА МУНДИЈАЛ: СЕНЕГАЛ – Африканците можат да поремети нечии сметки!

Спортски - 13.06.2018

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Бразил мора до светската титула, но „Ел Феномено“ има уште еден фаворит!

SportMedia - 13.06.2018

Легендарниот Роналдо вели дека сегашниот тим на Тите е многу посилен од генерацијата во 2002 год. кога „кариоките" ја освоија својата петтата титула на Мундијалот во Јужна Кореја и Јапонија. „Време е Бразил повторно да биде светски шампион.

ЕКИПА ТВ – МУНДИЈАЛ…Ѓоре Јовановски: Меси и Аргентина да стигнат до титула

Екипа - 13.06.2018

Светот ќе биде фудбал во претстојниот период. Целата планета го следи Мундијалот во Русија, а ЕКИПА ТВ ви ги пренесува очекувањата, анализите и предвидувањата на македонските фудбалски ...

Светско си е светско

Слободен Печат - 13.06.2018

Пишува: Атанас Костовски И, конечно, пристигна и тој ден – четврток 14 јуни 2018 година, почеток на 21. Светско фудбалско првенство. Сите патишта водат кон Русија и – крај телевизиските екрани! Фудбалот искрено се сака, а кога на срце ви лежи ...

Белгија и Хрватска се фаворити од сенка

Вечер - 13.06.2018

Трофејниот италијански стручњак кој во новата сезона ќе биде предводник на калчолигашот Наполи, Карло Анчелоти даде своја анализа за претстојното Светско првенство во Русија. Италијанецот откри кои според него фаворитите на првенството, како и за ...

Никој не знае дали Пирло навистина се налути или неговата лутина беше само дел од рекламата (Видео)

Дерби - 13.06.2018

Легендарниот италијански фудбалер Андреа Пирло беше интервјуиран од еден новинар во врска со Светското првенство во Русија. Во еден момент новинарот го прашува за неговите очекувања од Мундијалот и следното прашање кое му го упатува на Пирло е за ...

Пирло напушти интервју по провокативно прашање (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.06.2018

Поранешниот италијански фудбалер, Андреа Пирло, ќе го следи Светското првенство во Русија, но сигурно му е жал, зашто на Мундијалот нема да настапи Италија. Италијанците за првпат по 1958.

Јунајтед, Јуве, Челзи, Интер? Видал сака во Бразил!

Локално - 13.06.2018

Фудбалерот на Баерн Минхен, Артуро Видал сонува тајно за трансфер во бразилскиот клуб, иако е поврзуван со Манчестер Јунајтед, Челзи, Јувентус и Интер. Чилеанскиот репрезентативец има актуелен договор за уште една сезона со баварскиот гигант, но во ...

ВИДЕО: Пирло го напушти интервјуто по провокативното прашање

Sport M - 13.06.2018

Поранешниот италијански фудбалер Андреа Пирло ќе го следи Светското првенство во Русија, но сигурно му е жал што ја нема неговата селекција на Италија. Италија за прв пат од 1958 година не успеа да се квалификува на Мундијалот, што беше голем шок за ...

12 причини зошто Роналдо е непобедлива фудбалска машина и совршен идол

Црнобело - 13.06.2018

Португалецот со челична дисциплина и вонсериски талент за фудбал го воодушевува светот години наназад. Роналдо е најголемото име на поле спорт глобално. Својата кариера ја започна уште од 14-годишна возраст и брзо се лансираше во ѕвездите, каде е со ...

Бразил сопственик на најважните рекорди на Светски фудбалски првенства

Кајгана - 13.06.2018

Скопје, 13 јуни 2018 (МИА) – Бразилската фудбалска репрезентација е меѓу фаворитите за освојување на Мундијалот во Русија и доколку се случи тоа ќе се зацврсти на листата репрезентации со најмногу трофеи.

Светско првенство во фудбал 2018: Дали историјата може да ни каже кој ќе победи во Русија?

Факултети - 13.06.2018

Како можете да предвидите кој тим ќе го крене пехарот на Светското првенство во Москва, на 15 јули? Анализирајќи ги трендовите, статистиките и шемите од претходните натпревари, „Би-би-си спорт“ елиминира 31 нација и заклучи која земја ќе биде ...

Видал: Меси се плаши од мене

Независен - 12.06.2018

Ѕвездата на фудбалска репрезентација на Чиле, Артуро Видал, верува дека Лионел Меси се плаши од него по двете последователни финалиња во Копа Америка, кои Аргентина ги загуби во 2015 и 2016 година.

Нејмар на плажа во Сочи, а Кутињо добива јајца на главата за роденден (ВИДЕО)

+инфо - 12.06.2018

Бразилскиот национален тим се наоѓа во базата во Сочи каде се подготвува за натпреварите. Главната ѕвезда на бразилската фудбалска репрезентација и еден од најпопуларните играчи на Мундијалот во Русија на Инстаграм објави заедничка фотографија со ...

Пирло: За да се споредува со Марадона, Меси треба да победи на СП

+инфо - 12.06.2018

Поранешниот играч од средниот ред на италијанската фудбалска репрезентација Андреа Пирло, смета дека аргентинскиот напаѓач Лионел Меси мора да победи на Светското првенство за да се споредува со Марадона.

Историја на Светското првенство: Магија од Роналдињо и патот на Кан од херој до трагичар

Таратур - 12.06.2018

Веќе сме на прагот од почетокот на Светското првенство 2018 кое ќе се игра во Русија. Официјалниот почеток и првиот натпревар се за два дена, па во чест на најновата и веројатно најспектакуларна прослава на фудбалот која фудбалскиот свет ја искусил ...

Само Аргентина и Бразил со шанса за хет-трик на листата најдобри фудбалери на СП

Локално - 12.06.2018

На Светските фудбалски првенства почнувајќи од 1982 година се избира најдобар играч. На деветте Мундијали оттогаш Италија, Бразил и Аргентина по два пати го дадоа најдобриот, а по еднаш признанието му припадна на Германец, Уругваец и Французин.

Меси и уште 9 играчи не тренираа со Аргентина

Локално - 12.06.2018

Десет репрезентативци на Аргентина, на чело со Лионел Меси и Анхел Ди Марија, го пропуштија денешниот отворен тренинг на тимот. Селекторот на Аргентинците, Хорхе Сампаоли им даде одмор на Меси и Ди Марија, како и на голманот Вили Кабаљеро, ...

Бразил сопственик на најважните рекорди на Светски фудбалски првенства

Курир - 13.06.2018

Бразилската фудбалска репрезентација е меѓу фаворитите за освојување на Мундијалот во Русија и доколку се случи тоа ќе се зацврсти на листата репрезентации со најмногу трофеи. „Кариоките“ досега имаат пет шампионски титули и се рекордери во оваа ...

Нејмар на плажа во Сочи

Бриф - 12.06.2018

Главната ѕвезда на бразилската фудбалска репрезентација и еден од најпопуларните играчи на Мундијалот во Русија на Инстаграм објави заедничка фотографија со репрезентативниот колега Филипе Луис од плажата во Сочи.

Пирло: За да се споредува со Марадона, Меси треба да победи на СП

Либертас - 12.06.2018

Поранешниот играч од средниот ред на италијанската фудбалска репрезентација Андреа Пирло, смета дека аргентинскиот напаѓач Лионел Меси мора да победи на Светското првенство за да се споредува со Марадона.

Бразил сопственик на најважните рекорди на Светски фудбалски првенства

Локално - 13.06.2018

Бразилската фудбалска репрезентација е меѓу фаворитите за освојување на Мундијалот во Русија и доколку се случи тоа ќе се зацврсти на листата репрезентации со најмногу трофеи. „Кариоките“ досега имаат пет шампионски титули и се рекордери во оваа ...

Пирло: За да се споредува со Марадона, Меси треба да победи на СП

ТВ21 - 12.06.2018

Поранешниот играч од средниот ред на италијанската фудбалска репрезентација Андреа Пирло, смета дека аргентинскиот напаѓач Лионел Меси мора да победи на Светското првенство за да се споредува со Марадона.

Кои се најважните рекорди на Светските фудбалски првенства за Бразил

+инфо - 13.06.2018

Покрај титули Бразил има и најмногу настапи, а најдобри се и во други категории. Бразилската фудбалска репрезентација е меѓу фаворитите за освојување на Мундијалот во Русија и доколку се случи тоа ќе се зацврсти на листата репрезентации со најмногу ...

Бразил сопственик на најважните рекорди на Светски фудбалски првенства

Sport M - 13.06.2018

Бразилската фудбалска репрезентација е меѓу фаворитите за освојување на Мундијалот во Русија и доколку се случи тоа ќе се зацврсти на листата репрезентации со најмногу трофеи. „Кариоките“ досега имаат пет шампионски титули и се рекордери во оваа ...

Бразил сопственик на најважните рекорди на Светски фудбалски првенства

ТВ21 - 13.06.2018

Бразилската фудбалска репрезентација е меѓу фаворитите за освојување на Мундијалот во Русија и доколку се случи тоа ќе се зацврсти на листата репрезентации со најмногу трофеи. „Кариоките“ досега имаат пет шампионски титули и се рекордери во оваа ...