TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Царовска: Минималната плата ја зголемивме на 14.500 денари, ги зголемивме и пензиите

Канал5 - 14.11.2019

Овие денови се боревме за зголемување на минималната плата. Сведоци бевме како пратеници закочуваат минимална плата. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва во Делчево ја продолжи серијата граѓански трибини „На прав пат", каде се обратија ...

Мицкоски: Заев не ги зголемува платите во образованието, туку ги намалува

Канал5 - 14.11.2019

Караванот на ВМРО-ДПМНЕ „Разговори за обнова на Македонија“ вечерва во Кавадарци. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски со обвинувања кон власта дека создава лажна слика за наводно зголемување на платите во ...

Царовска од трибината во Делчево: Со гордост можам да кажам дека минималната плата ја покачуваме на 14.500 денари

24Инфо - 14.11.2019

Бевме сведоци дека 11 години ВМРО-ДПМНЕ ја држеа минималната плата во најкритичните гранки под законски утврденота. Тоа беше целосно недостоинствено и нехумано кон граѓаните вработени во овие гранки, кон работниците.

Минималната плата од 1 декември ќе изнесува 14.500 денари

Сител - 14.11.2019

Од 1 декември минималната плата во Република Северна Македонија ќе изнесува 14.500 денари. Вака попладнево одлучија пратениците од власта и опозицијата со денешното гласање на измените и дополнувањата на Законот за минимална плата во рамки на ...

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Р.С.Европа - 14.11.2019

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа да изнесува 14.500 денари. За пратениците на власта, покачувањето на минималната плата е исполнување на ветеното со изборната ...

Собранието го изгласа предлог законот за минимална плата, ќе изнесува 14.500 денари

Канал5 - 14.11.2019

По долга дебата власта и опозицијата го изгласаа законот за минимална плата. Минималната плата сега ќе изнесува 14.500 денари. Опозицијата гласаше за, иако рекоа дека имаат забелешки што законот се носи пред избори и без детална анализа за ефектите ...

Од декември минималната плата е 14.500 денари

+инфо - 14.11.2019

Собранието со 59 гласа „за“ и без ниту еден „против“ и „воздржан“, попладнево го донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата, по скратена постапка. Пратеничката Жаклина Лазаревска од СДСМ информира дека ...

Пред пратениците – зголемување на минималната плата, опозицијата со поддршка

24 Вести - 14.11.2019

Иако со обвинувања дека е популистичка мерка покачувањето на минималната плата на 14 500 денари со поддршка и од опозициските пратеници . Во собранието денеска и послоедната расправа на релација власт и опозиција откако пратениците од ВМРО ДПМНЕ го ...

Собранието го изгласа Предлог законот за минимална плата

Слободен Печат - 14.11.2019

По долга дебата власлта и опозициајта го изгласаа Законот за минимална плата. Со 59 глаосви власта и опозицјата ги изгласаа измените во Законот за минимална плата. Со нив минималната плата сега ќе изнесува 14. 500 денари.

Власта и опозицијата во Собранието со различно гледање на зголемувањето на минималната плата

Сител - 14.11.2019

И власта и опозицијата се за повисока минимална плата. Но начинот и времето кога се носи оставаат простор за сомнеж дека законот е популистички, за купување гласови, без никаква економска логика, бидејќи продуктивноста опаѓа, а платите треба да ...

Изгласан предлог-законот за минимална плата

Н.Македонија - 14.11.2019

Дебатата за минималната плата денес ги скара пратениците од власта и опозицијата. Сепак, измените за предлог-законот беа изгласани со 59 гласови „за“. Минималната плата ќе изнесува 14.500 денари.

Минималната плата од декември ќе изнесува 14.500 денари

Gostivarpress.mk - 14.11.2019

Собранието попладнево ги изгласа измените и дополнувањата на Законот за минимална плата, кои предвидуваат минималната плата да изнесува 14.500 денари. Зголемувањето ќе започне да важи од декември. Прелод измените беа донесени по скратена постапка.

Собранието ја изгласа минималната плата од 14.500 денари

Тера - 14.11.2019

„Штотуку е изгласан е Законот за повисока минимална плата од 14.500 денари со почеток на исплата од месец декемри“ вака на својот Фејзбук профил објави пратеникот Александар ...

Минималната плата од 14.500 денари ќе помине во Собранието иако опозицијата смета дека е популистичка мерка

+инфо - 14.11.2019

Собранието ја почна дебатата за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата, по скратена постапка. Пратениците најавија дека ќе гласаат за законот за минимална плата која треба да изнесува 14.500 денари, но опозицијата ...

Заев вечерва ја соопшти убавата вест која стигна од Собрание: Силен скок на платите во Македонија

Centar - 14.11.2019

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев: Честитки до сите работници и работнички! Законот за минимална плата е изгласан во Собранието. ✊ Уште од следниот месец минималната плата ќе изнесува 14.500 денари.

Собранието го изгласа Законот за минимална плата од 14 500 денари

Локално - 14.11.2019

Покрај негодувањето и најавите за протести на ВМРО ДПМНЕ против зголемување на минималната плата, Законот за минимална плата денеска е изгласан во Собранието. Од следниот месец за сите работници и работнички минималната плата ќе изнесува 14.500 ...

За опозицијата покачувањето на платата е популизам, а за власта вистинско решение

А1 On - 14.11.2019

Минималната плата ги скара противниците од власта и опозицијата, при што за едните е популистички чекор, а за другите решение во вистински момент. На собраниската дебата најгласен беше пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, според кој покачувањето ...

Мицкоски со порака до наставниците и професорите

Курир - 14.11.2019

Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата почит. Дозволете ми да ја разобличам лагата која Зоран Заев сака да ви ја сервира, лажно прикажувајќи дека ...

Португалија го крева минималецот на 740 евра бруто месечно

МКД - 14.11.2019

Социјалистичката влада на Португалија, која се обврза дека ќе ја зголеми минималната плата за 25 отсто за четири години, идната година ќе ја зголеми за речиси шест проценти, кажа вчера министерката Ана Мендеш Годињо.

Пратениците дадоа зелено светло за минималец од 14.500 денари

Фактор - 14.11.2019

Во Собранието денеска е изгласан Законот за повисока минимална плата од 14.500 денари со почеток на исплата од месец декемри. Пратеникот Александар Кирацоски на својот Фејсбук профил наведува дека со тоа се зголемува семејниот буџет кај многу ...

Mицкоски до наставниците: Заев не ја зголемува вашата плата, Заев ви одзема од Вашата плата која ви е гарантирана со ...

Република - 14.11.2019

Дозволете ми да ја разобличам лагата која Зоран Заев сака да ви ја сервира, лажно прикажувајќи дека наводно ќе ви ја зголемел платата и тоа сака да го продаде како негова голема широкоградост, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски обраќајќи ...

Ласовска: Ако ја покачиме минималната плата, да не ни се случи домино ефект на затварање на одредени конфекции

Курир - 14.11.2019

Ние ќе го поддржиме овој став за минималната плата и ќе го гласаме ова предлог законско решение, но сакам да укажам 2 до 3 дилеми кои ги имаме ние поврзани со овој закон. Едната дилема е периодот кој се носи, долгорочноста на ова законско решение ...

Данев до СДСМ: Зошто се носат ад хок решенија за минимална плата и за покачување на плати пред избори?

Курир - 14.11.2019

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на собраниска седница посочи дека минималната плата не треба да се покачува во ек пред составување на техничка влада, и пред парламентарни избори.

Пемова: Измена и дополнување на Законот за минимална плата во овој предизборен период е чист популизам

Курир - 14.11.2019

На денешната собраниска седница се обрати пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Весна Пемова која што посочи дека зголемување на минималната плата претставува популистичка мерка за купување на гласови пред избори.

Никој во Македонија нема да зема плата под 14.500 ден!?

Expres - 14.11.2019

Минималната плата во Македонија во иднина ќе изнесува 14.500 денари, предвидуваат измените на Законот за минимална плата за кој денеска, по долга дебата, се согласија власта и опозицијата.

„СДСМ продолжува со празни флоскули и несериозност“

Курир - 14.11.2019

На денешната седница на Собранието на Република Македонија, пратеничката од редовите ВМРО ДПМНЕ Лилјана Затуровска истакна дека Тито Петковски иако поминал 5 мандати во парламентот, сепак не успеал да донесе закон за минимална плата, иако ...

Арсовски: Заев и СДСМ им кратат на професорите во основно и средно образование цели 5.660 денари од нивната плата ...

Курир - 14.11.2019

Зоран Заев и СДСМ им кратат на професорите во средните училишта и наставниците во основните училишта цели 5.660 денари од нивната плата секој месец. Оваа власт за само една година на еден професор од основно или средно образование, му крати односно ...

Пратениците на седница ќе го гласаат Законот за минимална плата

Локално - 14.11.2019

Пратениците утре на пленарна седница ќе го гласаат Предлог-законот за минимална плата, според кој од декември годинава фирмите треба да почнат да исплаќаат минимална плата од 14,500 денари.

ВМРО-ДПМНЕ: „Живот во Македонија“ на СДСМ може да се именува како „Најголемите политички лаги во Македонија“

Курир - 14.11.2019

Измамникот Заев е синоним за лагата. Листата на лагите и лажните ветувања од актуелната власт нема крај. Лажењето експлодира, бидејќи Заев се соочува со страв од поразот кој знае дека го очекува на 12 април следната година, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски го потсети Заев на ветувањата – „ВМРО-ДПМНЕ го газеше достоинството на наставниците“, возврати Костадинов

ТВ21 - 13.11.2019

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја обвини СДСМ дека со програмата „План за живот“ ги излажала граѓаните. Вели дека наскоро ќе им дојде крај на сите измами. Мицкоски се осврна на дел од ветувањата на СДСМ од областа на образование што ...

Португалија ја зголемува минималната плата, секој петти работник на „минималец”

Слободен Печат - 13.11.2019

На почетокот на вториот мандат, во октомври, премиерот Антонио Коста вети дека до 2023 година ќе ја зголеми минималната плата за 25 отсто, односно на 750 евра. Португалската Влада денеска го претстави предлогот за зголемување на месечната минимална ...

Костадинов: 11 години ВМРО-ДПМНЕ со прст не мрдна за да ги покачи платите во образованието

Канал5 - 13.11.2019

Кога некој нема своја програма добро е да ги чита другите, можеби нешто и ќе научи. Добро е што Христијан Мицкоски ја чита Програмата на СДСМ, Планот за живот, ама за жал ништо не научил како навистина се работи во интерес на граѓаните.

Законот за субвенции на плата што ќе важи од 1 ноември никако да се донесе

Телма - 13.11.2019

Предизборен поткуп. Вака опозицијата го оцени законот со кој државата ќе ги субвенционира работодавачите кои ќе исплатуваат плата во повисок износ од минималната плата. Не кажаа како ќе гласаат, но укажаа дека се доцни со донесувањето.

Мицкоски: Заев да го почитуваше договорот од 2010, наставниците ќе земаа плата над 31.000 денари

Алфа - 13.11.2019

Предизборна манипулација на власта е покачувањето на платите во образованието, кое вчера го најави премиерот Зоран Заев. Според лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, доколку СДСМ го почитувал колективниот договор од 2010 година, платата на ...

Мицкоски: Лага е зголемувањето на платите на наставниците и професорите, таа согласно договорот и законот мора да биде ...

Курир - 13.11.2019

Изминативе три години и покрај неуспехот на планот на реформите покрај неиспораката на она кое што беше ветено пред граѓаните за време на предизборната кампања за време на предвремените парламентарни избори во 2016 година, општеството исполнето со ...

МИЦКОСКИ: Платите во образованието сега требаше да бидат 31 000 денари според Договорот од 2010 г.

Денешен - 13.11.2019

На прес конференција која трае, Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, појасни дека т.н. зголемување на платите на образованиот кадар, со кое Заев и СДСМ обилно ќе се користат во пропагандни цели, всушност е своевидна лага.

Вработувања во кабинетот на премиерот Заев

Фокус - 13.11.2019

Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на тројца кандидати во Кабинетот на претседателот на Владата, Зоран Заев. Според објавениот оглас , се бара раководител на сектор за следење на спроведување на Програмата на Владата, за нето ...

Петров: Партиите треба да имаат консензус за прашања важни за граѓаните, но ВРМО-ДПМНЕ го кочи Законот за минимална ...

24Инфо - 13.11.2019

Политичката функција не треба да претставува личен успех, туку за мене тоа е начин како да се донесат позитивните промени во државата, порача потпретседателот Коста Петров во синоќешното гостување во емисијата „200″ на Телевизија Алсат.

Распишан оглас за вработување во Канцеларијата на премиерот Зоран Заев, плата до 37.631 денар

еМагазин - 13.11.2019

Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 3 државни службеници во Канцеларијата на претседателот на Владата, Зоран Заев. Во огласот се бараат раководител на сектор за следење на спроведувањето на програмата на Владата за плата од ...

Петров: Партиите треба да имаат консензус за прашања важни за граѓаните, но ВРМО-ДПМНЕ го кочи Законот за минимална ...

Centar - 13.11.2019

Политичката функција не треба да претставува личен успех, туку за мене тоа е начин како да се донесат позитивните промени во државата, порача потпретседателот Коста Петров во синоќешното гостување во емисијата „200“ на Телевизија Алсат.

Отворени три работи места кај премиерот Заев

Слободен Печат - 13.11.2019

Во огласот се бара раководител на сектор за следење на спроведување на Програмата на Владата, за нето плата од 37.631 денар. Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на тројца кандидати во Кабинетот на претседателот на Владата, Зоран ...

Вработете се во кабинетот на Заев - Плата 37.631 денари

Press24 - 13.11.2019

Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на тројца кандидати во Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев. Според огласот, се бара раководител на сектор за следење на спроведување на Програмата на Владата, за нето плата од ...

Кабинетот за Заев вработува три нови лица

Expres - 13.11.2019

Кабинетот на премиерот Зоран Заев бара да вработи рководител на сектор за следење на спроведување на Програмата на Владата, за нето плата од 37.631 денар. Се бара уште и помлад соработник, со нето плата од 22.020 денари и третото работно место е за ...

Лага е зголемувањето на платите на наставниците и професорите, согласно договорот и законот мора да биде 36.700 денари, ...

Нетпрес - 13.11.2019

Изминативе три години и покрај неуспехот на планот на реформите покрај неиспораката на она кое што беше ветено пред граѓаните за време на предизборната кампања за време на предвремените парламентарни избори во 2016 година, општеството исполнето со ...

Мицкоски: Вработените во образованиот сектор да не се грижат, оваа влада е во заминување

Слободен Печат - 13.11.2019

На лагата и нема крај, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, но порано или подоцна вистината излегува на виделина. Доколку продолжат и понатаму на начин на кој што досега функционираат да ги манипулираат граѓаните, доколку продолжат на начин на кој што ...

Мицкоски: Лага е зголемувањето на платите на наставниците и професорите, таа согласно договорот и законот мора да биде ...

24Инфо - 13.11.2019

Почитувани претставници на медиумите почитувани присутни денешната прес – конференција е продолжение на рецензијата на најголемата политичка лага наречена „Живот за Македонија“. Изминативе три години и покрај неуспехот на планот на реформите покрај ...

Мицкоски: Платите на наставниците и професорите во согласност со законот мора да бидат 36.700 денари

Макфакс - 13.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со рецензија за општеството, кое во изминатите три години е исполнето со примитивизам, декаденција и големи лаги, рече на прес-конференција претседателот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, а главна тема во неговото ...

Мицкоски: Лага е зголемувањето на платите на наставниците и професорите, таа согласно договорот и законот мора да биде ...

Република - 13.11.2019

Изминативе три години и покрај неуспехот на планот на реформите покрај неиспораката на она кое што беше ветено пред граѓаните за време на предизборната кампања за време на предвремените парламентарни избори во 2016 година, општеството исполнето со ...

Мицкоски: Лага е зголемувањето на платите на наставниците и професорите, таа согласно договорот и законот мора да биде ...

Опсервер - 13.11.2019

Почитувани претставници на медиумите почитувани присутни денешната прес – конференција е продолжение на рецензијата на најголемата политичка лага наречена „Живот за Македонија“. Изминативе три години и покрај неуспехот на планот на реформите покрај ...

Мицкоски: Зголемувањето на платите на наставниците и професорите е лага

Канал5 - 13.11.2019

Владата на Заев, според Мицкоски, е досега најнеспособната влада, и оти по изборите доаѓа Влада која ќе направи вистинско зголемување на платите во образованието. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција рече дека ...