TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВУЧИЌ И КУРТИ ЌЕ ПОТПИШАТ ДЕКЛАРАЦИЈА? Со документот ќе може да се трага по исчезнатите лица во војната

+инфо - 10.08.2022

Според изворот за Нова, наесен се очекува да се реши и прашањето за враќањето на имотот и евентуалното враќање на раселените лица. Декларација за исчезнатите лица во војната на Косово, со која ќе може меѓусебно да се разменуваат информации за ...

„Нова”: Курти и Вучиќ на состанокот во Брисел најверојатно ќе потпишат декларација за исчезнатите во војната

360 степени - 10.08.2022

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Куртин на состанокот во Брисел кој е закажанза 18 август би требало да потпишат заедничка декларација за решавање на прашањето за исчезнатите лица од војната на Косово, објави ...

Вучиќ и Курти во Брисел треба да потпишат декларација за исчезнатите во војната

Канал5 - 10.08.2022

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти ќе се сретнат на 18 август во Брисел. На средбата треба да потпишат заедничка декларација за решавање на проблемот со исчезнатите лица на Косово, дознава Нова.рс .

Косовската претседателка бара од ЕУ да ги осуди дестабилизирачките тенденции на Србија на Балканот

Слободен Печат - 10.08.2022

Косовската претседателка Вјоса Османи бара од Европската Унија „да биде погласна” во однос на, како што ги нарекува, „дестабилизирачките тенденции на Србија во Косово и во регионот” на Западен Балкан, јави дописникот на МИА од Приштина.

Курти: Барикадите на север не доаѓаат од Србите од Косово, туку од Белград

Макфакс - 10.08.2022

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека барикадите на север за да се спротивстават на одлуките на Владата на Косово не доаѓаат од Србите, граѓаните на Косово, туку се поставени „одозгора“, односно од Белград.

Курти: На 1 септември започнува примената на одлуката за српските таблички и документи

А1 On - 10.08.2022

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави денеска дека примената на одлуките за замена на српските со косовски регистерски таблички и за реципроцитет кон Србија во однос на личните документи при влез на граѓаните од едната во другата држава, ќе започне ...

Ѕвечкање со оружје и игра на нерви додека пак не закрви

Н.Македонија - 10.08.2022

Креирањето политичко-етнички тензии во регионот на Западен Балкан со ризик за оружени конфликти, како начин за задржување на вниманието на меѓународната заедница, се чини е проверената и најлесна стратегија на балканските политичари.

Шефот на мисијата на ЕУ во Косово и амбасадорите на „Квинта“ на средба со Курти за дијалогот со Србија

Опсервер - 09.08.2022

Косовскиот премиер, Албин Курти ги прими денеска во неговиот кабинет шефот на канцеларијата на Европската унија во Приштина, Томас Шиноги и амбасадорите на така наречената Квинта, односно петте највлијателни западни држави кои имаат дипломатски ...

Курти на средба со амбасадори за дијалогот со Србија

Р.С.Европа - 09.08.2022

Косовскиот премиер, Албин Курти денеска во неговиот кабинет остварил средба со шефот на канцеларијата на Европската унија во Приштина, Томас Шиноги и амбасадорите на петте највлијателни западни држави кои имаат дипломатски претставништва во Косово- ...

Шефот на мисијата на ЕУ во Косово и амбасадорите на „Квинта“ на средба со Курти за дијалогот со Србија

Вечер Прес - 09.08.2022

Косовскиот премиер, Албин Курти ги прими денеска во неговиот кабинет шефот на канцеларијата на Европската унија во Приштина, Томас Шиноги и амбасадорите на така наречената Квинта, односно петте највлијателни западни држави кои имаат дипломатски ...

Шефот на мисијата на ЕУ во Косово и амбасадорите на „Квинта“ на средба со Курти за дијалогот со Србија

MakPress - 10.08.2022

Косовскиот премиер, Албин Курти ги прими денеска во неговиот кабинет шефот на канцеларијата на Европската унија во Приштина, Томас Шиноги и амбасадорите на така наречената Квинта, односно петте највлијателни западни држави кои имаат дипломатски ...

Курти: На 1 септември започнува примената на одлуката за српските таблички и документи

Слободен Печат - 10.08.2022

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави денеска дека примената на одлуките за замена на српските со косовски регистерски таблички и за реципроцитет кон Србија во однос на личните документи при влез на граѓаните од едната во другата држава, ќе започне ...

Курти: На 1 септември започнува примената на одлуката за српските таблички и документи

MakPress - 10.08.2022

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави денеска дека примената на одлуките за замена на српските со косовски регистерски таблички и за реципроцитет кон Србија во однос на личните документи при влез на граѓаните од едната во другата држава, ќе започне ...

Курти: На 1 септември започнува примената на одлуката за српските таблички и документи

Република - 10.08.2022

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави денеска дека примената на одлуките за замена на српските со косовски регистерски таблички и за реципроцитет кон Србија во однос на личните документи при влез на граѓаните од едната во другата држава, ќе започне ...

Курти: На 1 септември започнува примената на одлуката за српските таблички и документи

Вечер Прес - 10.08.2022

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави денеска дека примената на одлуките за замена на српските со косовски регистерски таблички и за реципроцитет кон Србија во однос на личните документи при влез на граѓаните од едната во другата држава, ќе започне ...

Курти: Барикадите на север не доаѓаат од Србите од Косово, туку од Белград

Точка - 10.08.2022

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека барикадите на север за да се спротивстават на одлуките на Владата на Косово не доаѓаат од Србите, граѓаните на Косово, туку се поставени „одозгора“, односно од Белград.

Курти: Барикадите на север не доаѓаат од Србите од Косово, туку се порачани од Белград

Press24 - 10.08.2022

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека барикадите на север за да се спротивстават на одлуките на Владата на Косово не доаѓаат од Србите, граѓаните на Косово, туку се поставени „одозгора“, односно од Белград.

Косовската претседателка бара од ЕУ да ги осуди дестабилизирачките тенденции на Србија на Балканот

А1 On - 10.08.2022

Косовската претседателка Вјоса Османи бара од Европската Унија „да биде погласна“ во однос на, како што ги нарекува, „дестабилизирачките тенденции на Србија во Косово и во регионот“ на Западен Балкан, јави дописникот на МИА од Приштина.

Курти: Барикадите на север не доаѓаат од Србите од Косово, туку од Белград

MTM - 10.08.2022

„Знаеме дека барикадите кои често се поставуваат на север не доаѓаат одоздола, туку се поставени одозгора. Тие ниту ве претставуваат вас, нашите граѓани, ниту ве штитат, а од друга страна, косовската полиција и другите безбедносни институции се ...

Вучиќ и Курти во Брисел ќе потпишат декларација за исчезнатите во војната

Фокус - 10.08.2022

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Куртин на состанокот во Брисел кој е закажан за 18 август би требало да потпишат заедничка декларација за решавање на прашањето за исчезнатите лица од војната на Косово, објави ...

Курти и Вучиќ на состанокот во Брисел најверојатно ќе потпишат декларација за исчезнатите во војната

Алсат-М - 10.08.2022

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Куртин на состанокот во Брисел кој е закажанза 18 август би требало да потпишат заедничка декларација за решавање на прашањето за исчезнатите лица од војната на Косово, објави ...

Вучиќ и Курти во Брисел ќе потпишат декларација за исчезнатите во војната

Либертас - 10.08.2022

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Куртин на состанокот во Брисел кој е закажан за 18 август би требало да потпишат заедничка декларација за решавање на прашањето за исчезнатите лица од војната на Косово, објави ...

Косовската претседателка бара од ЕУ да ги осуди дестабилизирачките тенденции на Србија на Балканот

Вечер Прес - 10.08.2022

Косовската претседателка Вјоса Османи бара од Европската Унија „да биде погласна“ во однос на, како што ги нарекува, „дестабилизирачките тенденции на Србија во Косово и во регионот“ на Западен Балкан, јави дописникот на МИА од Приштина.

Курти и Вучиќ на состанокот во Брисел најверојатно ќе потпишат декларација за исчезнатите во војната

Zoom - 11.08.2022

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Куртин на состанокот во Брисел кој е закажанза 18 август би требало да потпишат заедничка декларација за решавање на прашањето за исчезнатите лица од војната на Косово, објави ...