TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џеф Безос сака да испрати луѓе во вселената

Канал5 - 15.01.2021

Компанијата Blue Origin, сопственост на милијардерот Џеф Безос, сака ги однесе првите патници на лет со нивното вселенско летало New Shepard во април, објави денеска CNBC повикувајќи се на извори запознаени со тоа, пренесува Ројтерс.

Полета ракетата „New Shepard“ на Безос – туризмот во вселената повеќе не е сон...

Точка - 15.01.2021

Во капсулата NS-4 се наоѓа куклата „Mannequin Skywalker“, а туризмот во вселената за луѓето очигледно нема да биде сон - туку реалност. „Blue Origin“ штотуку направи значаен чекор во проектот испраќање луѓе во вселената.

Најбогатиот човек во светот подготвен за вселенскиот туризам

Кумановски м. - 15.01.2021

Се повеќе сме близу до првата мисија со човечкиот екипаж на вселенската компанија Blue Origin, основана од првиот човек на Амазон и воедно најбогатиот човек во светот, Џеф Безос. Нов чекор кон таа цел беше направен вчера по уште една успешна мисија, ...

Џеф Безос сака да испрати луѓе во вселената

Курир - 15.01.2021

Blue Origin денеска го завршил четиринаесеттиот пробен лет на ракетата и капсулата New Shepard без патници и тоа е еден од последните преостанати чекори пред компанијата да го испрати првиот екипаж во вселената, се вели во извештајот.

Blue Origin успешно ја тестираше подобрената капсула за патувања во вселената

USB - 15.01.2021

Blue Origin денеска го заврши четиринаесеттиот пробен лет на ракетата и капсулата New Shepard без патници и тоа е еден од последните преостанати чекори пред компанијата да го испрати првиот екипаж во вселената, се вели во извештајот.