TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трет ден на жалост поради трагичната автобуска несреќа

Р.С.Европа - 25.11.2021

Во Северна Македонија денеска е трет ден на жалост за трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија во која загинаа 46 лица додека седуммина беа повредени, главно македонски државјани. Македонската влада завчера прогласи тридневна жалост во текот на ...

Трет ден на жалост поради 45 загинати во трагичната автобуска несреќа

Frontline

Отстранети полициските барикади-екипата на Телма на местото на ужасната сообраќајна несреќа

Телма

Со минута молк за загинатите во Бугарија почна денешната седница на Европскиот парламент

360 степени

Екипа на Телма на местото на несреќата: Отстранети се полициските барикади

Точка

(ФОТО) Бугарски медиуми: Црн вторник, починаа 45 лица поради поевтино гориво

Фокус

Сите автобуски несреќи на Балканот од 2002: Последната е убедливо најсмртоносна

Фактор

Курир Телма Н.Македонија Р.С.Европа Скопје1 Либертас Алсат-М Фактор

Османи: Немало нафта и пиротехника во автобусот

Фактор - 25.11.2021

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во емисијата „Програма 200“ на Алсат ТВ, рече дека оваа трагедија ги надминува сите димензии на секоја трагедија. Тој рече дека тоа што се случи вчера во Бугарија не може да помине така лесно и дека оваа ...

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за 7 дена, преживеаните патници се во шок по несреќата

Локално

Автобуската несреќа поттикна голем интересот кај светските медиуми

Алсат-М

МАПА: Сите големи несреќи кои досега ја погодиле Македонија

Слободен Печат

Ѓурчески: Досега требаше да има одговорност! – „Возачите слободно си превезуваат, има корупција на границите“

ТВ21

Експерти од Ќустендил: Делницата од „Струма“ каде што изгоре автобусот ја направи македонска компанија, но виновен е бугарскиот проектант

360 степени

Екипата на Телма во Бугарија – потресни сведоштва на сведоците, преживеаните во стабилна состојба

Телма

Телма Мастило Deutsche Welle Либертас Сакам да кажам Н.Македонија Фактор Н.Македонија

Експерти: Делницата од „Струма“ е изградена од македонска компанија, но виновен е бугарскиот проектант

Локално - 25.11.2021

Делницата од автопатот „Струма“, каде изгоре автобусот, ја изградила македонска компанија пред неполни 20 години, изјавија патни експерти од Ќустендил, запознаени со реализацијата на проектот, пренесе бугарската телевизија „ Нова “.

Автопатот „Струма“ отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

Независен

Автопатот „Струма” отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

24Инфо

Автопатот „Струма“ се отвори за сообраќај, лентата во реонот каде се случи несреќата на автобусот останува затворена

Press24

Автопатот „Струма“ отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

Сител

Отворен за сообраќај автопатот „Струма“ во правец кон Софија, на другата коловозна лента се прави увид

МКД

Автопатот „Струма“ отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

MakPress

Кајгана

Има траги на кочење на автобусот, возачот не заспал, тврди бугарски тркач со автомобили

МКД - 24.11.2021

Има траги на кочење на автобусот, возачот не заспал, тврди бугарски тркач со автомобили Румен Дунев, инаку тркач со автомобили ја демантира едната од верзиите за причините за несреќата, дека немало траги од кочење и дека возачот заспал.

Бугарските експерти тврдат: Возачот не заспал, имало траги од кочење уште пред првиот удар

Вечер Прес

Бензин или средства за чистење, туби или двоен резервоар – Што ја предизвикало експлозијата на автобусот?

ММС

Избледени ознаки, немање патна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка - бугарски експерти со можни причини за несреќата

Press24

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

ТВ21

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Нова ТВ

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Lider

Курир Независен +инфо PressingTV Опсервер Фокус MakPress Бриф

„Се гледаше и големо разлевање на гориво“ – Пиргов за ТВ21 ја раскажа својата верзија за несреќата

ТВ21 - 24.11.2021

Васко Пиргов, секретар за безбедност во Перник и еден од сведоците на несреќата, за ТВ21 ја објасни својата верзија за страшната несреќа на македонскиот автобус во Бугарија. Тој вели дека на местото на несреќата се гледало и големо разлевање на ...

Втор ден истрага – технички проблем, човечка грешка или лошата сигнализација?

Канал5

За 10 евра се пропуштаат автобуси со нелегално дополнително гориво

Фокус

Утре првични сознанија за причините за трагедијата

Алсат-М

„Се гледаше и големо разлевање на гориво“ – Пиргов ја раскажа својата верзија за несреќата

4NEWS

Пиргов повтори: Имало туби со бензин на местото на резервното тркало, автобусот пламнал за 15 секунди

Република

Пиргов: Ако кај резервната гума имало туба со бензин тоа било кобно

Фокус

Слободен Печат МКД Локално Сител Press24 Скопје1 Либертас Вечер Прес

Лулзим Сулејмани е патникот кој ги извлекол сопатниците од пламените јазици во сообраќајката во Бугарија

360 степени - 24.11.2021

Освен Сулејмани, автобуската несреќа што се случи на автопатот „Струма“ ја преживеаја уште пет македонски и еден белгиски државјанин Српскиот државјанин Лулзим Сулејмани е еден од седумте повредени патници кои успеаја да се спасат во кобната ...

Патниците врескаа како во хорор филм, го зедов чеканот и го скршив стаклото!

Вечер Прес

Исповед на преживеаниот граѓанин од Србија

Независен

Лулзим Сулејмани раскажа како се случила кобната несреќа во Бугарија

Фактор

Трагедија во Бугарија: Преживеаните во шок сведочат како се спасиле од пеколот

Мета

Како се спасиле седум патници од автобусот – Сведочење за последните минути од несреќата

ММС

Потресни сведоштва на повредените преживеани – како се спасија седум патници?

Алфа

Локално 24Инфо Бизнис Вести Скопје инфо Точка Женски магазин еМагазин Lady

Бугарски автомобилист направи реконструкција на автобуската несреќа со 45 загинати – предупредувачки знак лежи паднат ...

Сакам да кажам - 24.11.2021

Бугарскиот автомобилист Димитар Илиев, кој има и академија за безбедност во сообраќајот, за Бугарската национална телевизија (БНТ) направи реконструкција на вчерашната несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 луѓе, меѓу кои и 12 деца.

Бугарски автотркач направи анализа за несреќата на македонскиот автобус: Се обидов да се ставам на местото на возачот/ВИДЕО

Вечер Прес

(ВИДЕО) Бугарски експерт направи детална анализа на патот: Нема знак, човекот не знае, гледа три ленти и преминува во најдесната лента

Бриф

(Видео) Бугарски автомобилист направи реконструкција на автобуската несреќа

Алсат-М

(Видео) Се обидов да се ставам на местото на возачот – автотркачот Димитар Илиев со анализа за несреќата на македонскиот автобус

Независен

ВИДЕО | Бугарски автотркач со своја анализа за несреќата: Се обидов да се ставам на местото на возачот

Слободен Печат

Во Бугарија се поставува прашањето за сигурноста на патниот правец и поставените знаци на патот

Мета

ВИДЕО | Спиеле во приколка во близина на несреќата: Гледавме како гори, но не можевме да помогнеме од силниот оган

Слободен Печат - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов заедно со уште двајца колеги работат на локација на 500 метри од ...

Спиеле на 500 метри од трагедијата кај „Струма“: Гледавме како гори, но не можевме да помогнеме од силниот оган

МКД

Првиот очевидец на трагедијата во автобусот откри како настанал пожарот

Независен

(ВИДЕО) Сведок кој гледал како се запалил автобусот проговоре за трагедијата

Скопје1

ГОРЕШЕ ПРЕМНОГУ БРГУ, НЕ МОЖЕВМЕ ДА ПОМОГНЕМЕ Сведокот кој повикал помош бил прв на местото на несреќата (ВИДЕО)

+инфо

Сведок: Видов оган имаше излезено луѓе од автобусот, мирисаше на изгорено но не почувствував мирис на гориво

Сител

НЕГОВИОТ КОЛЕГА ПРВ ЈА ПРИЈАВИЛ ТРАГЕДИЈАТА – парчиња гума во пламен летаа неколку метри, преживеаните се спасиле за секунда (ВИДЕО)

Курир

Press24 ТВ21 4NEWS Нетпрес 24Инфо

Во пеплосаниот автобус најдени канти, луѓето што изгореле биле заробени и тоа е ужасно, вели бугарска новинарка

МКД - 24.11.2021

Репортерката на Бтв Мариета Николаева ја следеше реакцијата на институциите во првите часови по тешката сообраќајка со автобусот на автопатот „Струма“. Таа вели дека луѓето биле заробени, знаеле што ги чека и тоа било вистински ужас.

Бугарска новинарка за автобуската несреќа: „Возачот зад воланот бил еден од првите кои загинале, затоа вратите не се отвориле и луѓето останале заробени“

Точка

Мариета Николаева за трагедијата: Луѓето биле заробени, знаеле што следува и тоа е вистинскиот ужас

Фактор

Новинарка на БТВ: Возачот меѓу првите загинал затоа вратите останале затворени, луѓето биле заробени

Сител

Што имало во тубите и дали се тие причина за пожарот во автобусот, се прашања на кои треба да одговори истрагата

ММС

ЛУЃЕТО КАШЛАА, ПОВРАЌАА И ВРЕСКАА: Млад пар раскажа како успеале да се спасат, преживеаната имала скршена нога уште ...

Курир - 24.11.2021

Стабилна е состојбата на преживеаните во трагичната несреќа која се случи вчера на автопатот Струма во соседна Бугарија, пренесува порталот „Onair.bg“. Додека автобусот се движел, удрил во тротоарот од десната страна, а потоа пукнала гума и настанал ...

„Луѓето кашлаа, повраќаа и врескаа“ - Младиот пар раскажа како успеале да се спасат

Press24

Младиот пар со потресно сведоштво: Имаше многу деца, луѓето вреска, беше како хорор филм

Скопје1

„Ваква катастрофа не сум видел“ – Пиргов, еден од првите кој пристигнал, за ТВ21 раскажува за несреќата

ТВ21 - 24.11.2021

Ова го изјави Васко Пиргов, секретар за безбедност во Перник и еден од сведоците на несреќата, односно еден од оние кои први пристигнале на местото на несреќата. Пред него биле само пожарникарите и полицијата.

„Ваква катастрофа не сум видел“ – Пиргов раскажува за несреќата

4NEWS

Сулејмани од Прешево ја спасил вереницата и уште 5 сопатници од автобусот кој бил во пламен

Сител - 24.11.2021

26 годишниот Љујзим Сулејмани од Прешево и неговата свршеница 25 годишната Медина Љутфи од Сопот од болницата во Софија сведочат за пеколната нок на автопатот Струма. Младиот пар седел на претпоследните места во автобусот, а Љујзим бил буден во ...

Преживеаниот патник од Прешево сведочеше: Луѓето почнаа да повраќаат, со чекан го искршив стаклото и се спасив

MakPress

Лулзим од Прешево со чекан го скршил стаклото и ја спасил свршеницата и пет лица/ВИДЕО

Вечер Прес

Преживеаниот од Прешево: Луѓето почнаа да повраќаат, со чекан го искршив стаклото и се спасив

Република

(ВИДЕО) Сведоштво на патникот од Прешево: Тркалата пукнаа, избувна пожар, имаше многу чад

Скопје1

Луѓето почнаа да повраќаат, а јас со чекан го искршив стаклото и се спасив

Либертас

„Луѓето почнаа да повраќаат, да врескаат како во хорор филмови“, вели Љуљзим кој со свршеницата од Куманово ја преживеаја несреќата

Кумановски м.

Kumanovo News

Видео: Бугарски автотркач со своја анализа за несреќата - предупредувачки знак лежи паднат од мај, друг знак е лошо ...

Точка - 24.11.2021

Бугарскиот автомобилист Димитар Илиев, кој има и академија за безбедност во сообраќајот, за Бугарската национална телевизија (БНТ) направи реконструкција на вчерашната несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 лица.

Кој ќе сноси одговорност за паднатите знаци и распаднатите светла, прашува бугарскиот автомобилист Димитар Илиев

Република

Нови сознанија: Мантинелата од автопатот ја блокирала вратата на автобусот!? На тој дел од патот имало четири несреќи ...

Во Центар - 24.11.2021

Автобусот е во таква состојба што не може да се утврдат податоци од техничкиот уред кој го снима движењето на автобусот – тахографот. Се изгоре. Ова за Бугарското национално радио го изјави извршниот директор на Извршната агенција „Автомобилска ...

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда

24Инфо

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда

Точка

Рановски: Важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот

Н.Македонија

Рановски: Важно е да откриеме дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда

Lider

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда

Centar

Проблем во истрагата: Тахографот што го бележил движењето на автобусот на „Беса транс“ е изгорен

еМагазин

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

CivilMedia - 24.11.2021

Како може автобус кој не бил пријавен за меѓународен превоз – значи, ја немал потребната документација воопшто да ја помине границата – тоа да го правел во којзнае колку наврати, којзнае од кога? Дали е можно, вон фабричката спецификација, да имал ...

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

Frontline

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

Слободен Печат

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

Либертас

Трагедии без поуки

Окно