TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НЕКОМУ ЌЕ СВЕТИ, А НА ДРУГИ ЌЕ ИМ ТРЕПКА Претстои нов струен удар за буџетот на домаќинствата

+инфо - 27.06.2022

Владата најавува дека зголемувањето на цената ќе биде околу 10 отсто и најавува субвенции за најзагрозените категории граѓани, а опозицијата обвинува дека новиот ценовен шок дополнително ќе осиромаши голем број граѓани зашто платите не го следат ...

Бектеши во обид да го демантира Димитров: цената од ЕСМ не е нереална, а најмалку политичка одлука

Алфа

ЕСМ ја правда повисоката цена на струјата со светските берзи и недостатокот на енергенси

Сител

Димитров: Цената на струјата ќе биде политичка одлука

Алфа

Експерти: цената на струјата, нереална

Алсат-М

Бектеши: Понудената цена на струјата од страна на ЕСМ од 48 евра е одговорна одлука

Бриф

Бектеши: Понудената цена на електрична енергија од ЕСМ е одговорна одлука

Локално

Frontline Слободен Печат Вечер Прес Фокус Сител Република Нова ТВ ТВ21

Народот ќе плаќа поскапа струја затоа што власта го уништи РЕК, и го намали домашното производство на струја, вели ...

Скопје1 - 27.06.2022

АД ЕСМ на тендерот на ЕВН ХОМЕ за периодот јули-декември 2022 година достави понуда со која ќе се покријат 100% потребите на ЕВН ХОМЕ на регулираниот пазар на електрична енергија, по цена од 48 евра/MWh.

Антовски: Народот ќе плаќа поскапа струја затоа што власта го уништи РЕК

Курир

(ВИДЕО) Антовски: Народот ќе плаќа поскапа струја затоа што власта го уништи РЕК, и го намали домашното производство на струја

А1 On

Антовски: Народот ќе плаќа поскапа струја затоа што власта го уништи РЕК

Република

Антовски: Народот ќе плаќа поскапа струја затоа што власта го уништи РЕК

Макфакс

Народот ќе плаќа поскапа струја затоа што власта го уништи РЕК и го намали домашното производство на струја

24Инфо

Антовски: Доста е од постојано покачувања на цената на струјата, на државата и треба правилен развој на енергетиката

Сител

4NEWS Press24 MakPress Канал5 Нетпрес PressingTV

Подготвителна седница за блок тарифите за потрошувачката на струја на домаќинствата

Алсат-М - 27.06.2022

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ја започна подготвителна седница за реформата на тарифниот систем за електрична енергија (блок тарифи). Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимовски ...

Подготвителна седница на РКЕ за реформата на тарифниот систем за електрична енергија

Опсервер

Утре одлука за тарифите, во четврток за цената на струјата - што може да се очекува?

Сител

Подготвителна седница на РКЕ за реформата на тарифниот систем за електрична енергија

Бизнис Вести

Утре одлука за тарифите за струја

Алсат-М

Сметки повисоки и за 50 отсто: Утре одлука за тарифите за струјата

Курир

Сметки повисоки и за 50 отсто: Утре одлука за тарифите за струјата

4NEWS

Денешен Курир МКД 24Инфо Локално Канал5 Скопје инфо MakPress

УТРЕ ОДЛУКА ЗА НОВАТА ЦЕНА НА СТРУЈАТА: ЕСМ понуди цена од 48е/МWh, цените на берзите достигнуваат и до 360е/MWh

Пулс24 - 26.06.2022

АД ЕСМ понуди цена на произведената електрична енергија од 48 евра за мегаватчас за периодот јули-декември 2022г. Цената за претходното шестмесечје, јануари-јуни 2022г изнесуваше 41е/МWh. Корекцијата на цената мора да се гледа во контекст на ...

Понудената цена од 48 евра за мегаватчас е резултат на зголемени напори и е со цел да не влијае значајно на крајната цена за граѓаните, велат од ЕСМ

еМагазин

Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност

Локално

ЕСМ тврди: Со поскапувањето што го бараме само благо ќе се зголеми цената за потрошувачите

Независен

ЕСМ: Понудената цена од 48e/MWh е резултат на зголемени напори и е со цел да не влијае значајно на крајната цена за граѓаните

Press24

ЕСМ: Понудената цена од 48e/MWh е со цел да не влијае на крајната цена за граѓаните

Сител

ЕСМ: Понудената цена од 48e/MWh е резултата на зголемени напори и е со цел да не влијае значајно на крајната цена за граѓаните

24Инфо

Бизнис Вести Локално +инфо Либертас Нетпрес Канал5 Тера Телма