TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Темелковски вети станица за мерење на загаденоста на воздухот, но не ја изгради

Макфакс - 06.12.2018

Во предизборниот период Филип Темелковски како кандидат за градоначалник на општина Кисела Вода вети изградба на мерна станица за проверка на загаденоста на воздухот. „Жителите на Скопје и на општина Кисела Вода директно ги чувствуваат ефектите од ...

Загадување: Се трошат и заштедите за прочистувачи на воздух

Deutsche Welle - 06.12.2018

Загадувањето во Скопје и други градови во Македонија има драматичен ефект врз здравјето на луѓето. Во репортажа на агенцијата Франс Прес се наведува дека никогаш повеќе ученици не биле болни во Скопје.

СДСМ: Континуирано се спроведуваат мерки за почист воздух

А1 On - 06.12.2018

„Последиците од 11 годишното игнорирање на проблемот со загадувањето и системското уништување на зеленилото и животната средина од страна на ВМРО-ДПМНЕ се уште се чувствуваат. За разлика од таквиот неодговорен и игнорантски однос на криминалната ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се покажа како апсолутно неспособна да го реши проблемот со аерозагадувањето

Курир - 06.12.2018

Единствена надеж за граѓаните дека ќе дишат чист воздух е да дува ветер или да чекаат да заврне. СДСМ се покажа како апсолутно неспособна да го реши проблемот со аерозагадувањето, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Сараево со најзагаден воздух во светот? Ма не, до ќебапите било

365 - 06.12.2018

На итната седница на Собранието на кантонот Сараево, кое Американската амбасада пред неколку дена го прогласи за град со најголемо загадување на воздухот во светот, надлежните дискутираа и за тоа колку се релевантни податоците од мерниот инструмент ...

Ќе побудалиме ли од загадениот воздух? Која е врската помеѓу загадувањето и менталното здравје?

Црнобело - 06.12.2018

Загадувањето на воздухот придонесува за појавата на различни здравствени состојби. Добро позната ни е врската помеѓу загадувањето и респираторните и кардиоваскуларните проблеми. Но, последните истражувања се занимаваат со следната теза – дали ...

Ќебапите го загадуваат воздухот

Пулс24 - 06.12.2018

Бидејќи и Босна и Херцеговина исто како и Македонија никако да се справи со загадениот воздух вчера беше свикана итна седница. И замислете само, како едни од главните загадувачи на воздухот во БиХ беа наведени локални ќебапчилници.

ВМРО-ДПМНЕ: Срамен е фактот што власта го игнорира енормното загадување, проблем кој годишно зема илјадници животи

Курир - 06.12.2018

Срамен е односот на власта кон најгорливиот проблем на граѓаните, загадувањето на воздухот. Срамен е фактот што власта го игнорира енормното загадување, проблем кој годишно зема илјадници животи.

Овој „бисер" долго ќе се памети: За загадениот воздух се криви ќебапите

Press24 - 06.12.2018

И Босна како и Македонија мака мачи со загадениот воздух. На итната седница која се одржа вчера во БиХ како едни од главните виновници за загадениот воздух беа наведени локални ќебапчилници, а тоа предизвика хит реакции на социјалните мрежи и ...

Ветерот помогна – конечно чист воздух во Скопје и во Македонија

Алфа - 05.12.2018

Тоа што требаше да го направи Власта го направи ветерот. Во Скопје утрово силниот ветер го растера загадениот воздух и скопјани се разбудија во бран кислород. Концентрациите на опасните ПМ10 честички утрово во најголем дел од земјата беа на граница ...

O2 Иницијатива: Не работат вкупно 20 мерни инструменти

Радио МОФ - 05.12.2018

На тема мерни инструменти добиваме многу прашања деновиве. Што работи, што не работи. Од вкупно 18 станици во цела држава, на 10 не работат дали еден, дали повеќе инструменти. Што значи дека повеќе од пола мерни станици во Македонија имаат по барем ...

Затворете ги устите, се задушивме

Независен - 05.12.2018

Ерол Ризаов Она во што сите здраворазумски луѓе се сомневаа, а на судската истрага ѝ требаа докази, почна да се одмотува во судот. Сведоштвата за злосторствата на 27 април лани излегуваат на виделина како работела подмолната организација со ...

„О2“: Од Макрадули чекаме точни анализи и статистики, а не брза пропаганда

Мета - 05.12.2018

Каква е оваа статистика, кога од неа се исклучени станиците кои покажуваат историски највисоки вредности, најголема загаденост со ПМ10, Лисиче и Гази Баба?, го прашуваат екологистите од Иницијативата „О2“ заменик министерот за животна средина, Јани ...

Со зелен билет до почист воздух во Софија

Н.Македонија - 05.12.2018

Градската управа на Софија вчера го пушти во продажба зелениот билет по цена од еден лев за сите видови јавен превоз, поради високото ниво на загадување на воздухот во последните денови. Завчера нивото на фините честички во воздухот во главниот град ...

Мапа за загаденоста во Европа на 3 декември: Македонија е со најтемна боја со најзагаден воздух (ФОТО)

Курир - 05.12.2018

Институтот Беркли објави мапа за загаденоста од Европа на која се гледа дека Македонија е најзагадена држава во целиот континент. Како што можете да видите, најзагадените подрачја се означени со најтемна боја, а зелената, како и обично, означува ...

СДСМ: Сите институции работат на решавање на проблемот што 11 години беше игнориран

А1 On - 05.12.2018

„Проблемот со аерозагадувањето 11 години беше игнориран од ВМРО-ДПМНЕ, партијата којашто ја интересираа само криминали и лични богатења. Зголемувањето на загадувањето на воздухот во тие 11 години а се рефлектира и денеска, е резултат токму на такво ...

Ветерот го исчисти воздухот

Нова ТВ - 05.12.2018

Концентрациите на опасните ПМ10 честички утрово во најголем дел од земјата се на граница или под максималната граница на дозволеното. Единствено мерните станици во Струмица, Тетово, Кичево и Кочани регистрираат високи концентрации на ПМ10 честички.

Не спиете добро? Причина е загадениот воздух

Скопје инфо - 05.12.2018

Скопјани се селат во Сопиште, Соње, Визбегово… во потрага по чист воздух и подобар сон Текстот е препорачан од Комплекс Ветрило Најновата студија на научниците од МЕСА во САД открива дека доколку имате проблеми со спиењето, лошо или недоволно ...

Пред и во Владата – едни ќе расправаат, други ќе протестираат

CivilMedia - 05.12.2018

Во Владата денеска ќе се расправа за уставните промени, а пред неа ќе се протестира против загадувањето. Додека Владата, како предлагач ќе се обиде јавно да аргументира за нацрт -амандманите што поминаа во Собранието, ВМРО -ДПМНЕ ќе се обиде да ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема план да го реши загадувањето на воздухот

Нетпрес - 05.12.2018

„СДСМ нема план, ниту волја да го реши загадувањето на воздухот“, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, од каде додадоа дека наместо набавка на луксузен мебел и автомобили, парите треба да се пренамет за мерки против загадувањето.

Скопјани утрово дишат чист воздух – северниот ветер го исчисти градот

Денар - 05.12.2018

Утрово мерните станици во главниот град покажуваат ниска концентрација на ПМ10 честички во воздухот. Ветерот од северниот правец го исчисти градот. Скопјани ќе можат денеска слободно да излезат и да се изнадишат чист воздух, од утре не се знае.

ВИДЕО: Темелковски вети станица за мерење на загаденоста на воздухот, но не ја изгради

А1 On - 06.12.2018

Во предизборниот период Филип Темелковски како кандидат за градоначалник на општина Кисела Вода вети изградба на мерна станица за проверка на загаденоста на воздухот. „Жителите на Скопје и на општина Кисела Вода директно ги чувствуваат ефектите од ...

Загадување: Се трошат и заштедите за прочистувачи на воздух

Либертас - 06.12.2018

Загадувањето во Скопје и други градови во Македонија има драматичен ефект врз здравјето на луѓето. Во репортажа на агенцијата Франс Прес се наведува дека никогаш повеќе ученици не биле болни во Скопје.

Ветрот и се насмеа на власта: Излезете надвор, во Скопје се дише

еМагазин - 05.12.2018

Не поминаа ниту 24 часа откако власта поради аларматното загадување издаде препораки до граѓаните да седат дома, а во Скопје утрово ветрот го растера загадениот воздух и скопјани се разбудија во бран кислород.

СДСМ: После 11 годишно игнорирање, континуирано се спроведуваат мерки за почист воздух

iPortal - 06.12.2018

Соопштение за јавност Последиците од 11 годишното игнорирање на проблемот со загадувањето и системското уништување на зеленилото и животната средина од страна на ВМРО-ДПМНЕ се уште се чувствуваат.

Контраспин: Загадувањето е дело на „здружени напори“ на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ

Окно - 05.12.2018

ВМРО-ДПМНЕ како опозиција се обидува да лови ситни поени во зима, кога загадувањето е природно најголемо, заборавајќи дека практично не направило ништо повеќе освен на хартија цели 11 години.

ВМРО-ДПМНЕ: Единствена надеж за граѓаните дека ќе дишат чист воздух е да дува ветер

А1 On - 06.12.2018

„Единствена надеж за граѓаните дека ќе дишат чист воздух е да дува ветер или да чекаат да заврне. СДСМ се покажа како апсолутно неспособна да го реши проблемот со аерозагадувањето. Власта наместо да создава паркови и зеленило како што ветуваше, ...

На Македонија и се заканува геноцид, ПМ-10 честичките ги наполнија болниците

Вечер - 04.12.2018

Загадениот воздух ги наполни болниците и поликлиниките во целата држава со пациенти кои имаат сериозни проблеми со дишните патишта кои предизвикуваат опструктивни бронхити и бронхопневмонија.

Загадениот воздух не ги спречува граѓаните да возат

Либертас - 04.12.2018

Министерството за животна средина излезе со препораки до граѓаните поради загадениот воздух, министерот за здравство најавува бесплатни маски за хронично болните, а граѓаните немаат намера да се откажат од автомобилите.

Протест на ВМРО-ДПМНЕ в недела во Кочани

Макфакс - 06.12.2018

ВМРО-ДПМНЕ најави протест за в недела во Кочани. Од таму порачаа дека време е Заев да замине во политичка пензија. „Срамен е односот на власта кон најгорливиот проблем на граѓаните, загадувањето на воздуухот.

Бисер на денот: Во Босна за загадениот воздух се виновни ќебапите

Таратур - 06.12.2018

Босна и Херцеговина, еднакво како и Македонија, си има сериозен проблем и мака мачи со загадувањето на воздухот. Поради тоа, вчера во БиХ се одржа итна седница за аерозагадувањето на која како едни од главните виновници за загадениот воздух беа ...

Четврти во светот, први во Европа: Македонија лидер според загадувањето

Алфа - 04.12.2018

Нов ден, иста мака. Македонија повторно се гуши, и се искачува се повисоко на црната листа на најзагадени места во светот. Вчера, според извештаите на светските мерни институции се искачивме на четвртото место по загаденост во светот, додека завчера ...

Загадувањето на воздухот е се уште нерешен проблем во Македонија

1tv - 04.12.2018

Македонија е четврта по ред во загаденост во Европа. Во Скопје загадувањето останува необработен проблем поради кој страдаат граѓаните. Печење при дишење, болка во градите и иритација во очите се само неколку од симптомите што ги почувствуваа ...

Град ќе плати висока казна поради аерозагадувањето

Фактор - 04.12.2018

Градот Њу Делхи е казнет со 3,5 милиони долари за загадување на воздухот. Индиската агенција за животна средина му изрече казна од 3,5 милиони долари на градот Њу Делхи поради тоа што не ги спроведува прописите за намалување на загадувањето на ...

(ВИДЕО) ЕКО ПАТРОЛА ВО ЛИСИЧЕ: Сами измерија колку е загадено, еве го податокот

Фактор - 04.12.2018

Мерење на аерозагадувањето со рачен мерач PICO кај нефункционалната мерна станица во Лисиче, спроведоа од Еко патрола и објавија на социјалните мрежи. Ако не можат надлежните, ќе мериме сами!, порачуваат тие.

Во Македонија не работат 20 мерни инструменти, замената би чинела 1/3 од буџетот за борба против аерозагадувањето

365 - 05.12.2018

Од вкупно 18 мерни станици во целата држава, во 10 станици не работат по еден или повеќе мерни инструменти. Значи, во повеќе од половината мерни станици во Македонија, има барем по еден инструмент кој не функционира и не дава податоци, велат од ...

Македонија е со најтемна боја со најзагаден воздух: Мапа за загаденоста во Европа на 3 декември

Сител - 05.12.2018

Институтот Беркли објави мапа за загаденоста од Европа на која се гледа дека Македонија е најзагадена држава во целиот континент. Како што можете да видите, најзагадените подрачја се означени со најтемна боја, а зелената, како и обично, означува ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години го игнорираше загадувањето

Фокус - 05.12.2018

Проблемот со аерозагадувањето 11 години беше игнориран од ВМРО-ДПМНЕ, партијата којашто ја интересираа само криминали и лични богатења, велат од СДСМ. „Зголемувањето на загадувањето на воздухот во тие 11 години а се рефлектира и денеска, е резултат ...

Ветерот го исчисти воздухот

Нетпрес - 05.12.2018

Концентрациите на опасните ПМ10 честички утрово во најголем дел од Македонија се на граница или под максималната граница на дозволеното, што се должи на ведрото време и ветерот. Единствено во мерните станици во Струмица, Тетово, Кичево и Кочани ...

ВМРО-ДПМНЕ:Над 1 000 македонски граѓани годишно умираат од загаден воздух

Макфакс - 05.12.2018

Македонија се гуши. Граѓаните се директна жртва на неспособноста на власта на чие чело е аболицираниот Зоран Заев. Според податоците на Европската агенција за животна средина (EEA), Македонија е најзагадената држава во Европа.

ВИДЕО: Темелковски вети станица за мерење на загаденоста на воздухот, но не ја изгради

Курир - 06.12.2018

Во предизборниот период Филип Темелковски како кандидат за градоначалник на општина Кисела Вода вети изградба на мерна станица за проверка на загаденоста на воздухот. „Жителите на Скопје и на општина Кисела Вода директно ги чувствуваат ефектите од ...

Контраспин: Загадувањето е дело на „здружени напори“ на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ

Либертас - 05.12.2018

ВМРО-ДПМНЕ како опозиција се обидува да лови ситни поени во зима, кога загадувањето е природно најголемо, заборавајќи дека практично не направило ништо повеќе освен на хартија цели 11 години.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта упорно го игнорира проблемот со загадувањето на воздухот

Нетпрес - 06.12.2018

Срамен е односот на власта кон најгорливиот проблем на граѓаните, загадувањето на воздухот. Срамен е фактот што власта го игнорира енормното загадување, проблем кој годишно зема илјадници животи.

O2 Иницијатива: Не работат вкупно 20 мерни инструменти

1tv - 05.12.2018

Вкупно 20 инструменти не работат. Ако еден чини 15,000 евра, тогаш само за да се заменат ќе чини 300,000 евра. За да се постават основните мерења на сите постоечки станици, како за PM2.5, озон, CO, SO2, тогаш потребни се уште 225,000 евра.

Мапа за загаденоста во Европа: Македонија е со најтемна боја со најзагаден воздух

Пулс24 - 05.12.2018

Институтот Беркли објави мапа за загаденоста од Европа на која се гледа дека Македонија е најзагадена држава во целиот континент. Како што можете да видите, најзагадените подрачја се означени со најтемна боја, а зелената, како и обично, означува ...

СДСМ: Никогаш претходно немало акција против аерозагадувањето

Макфакс - 05.12.2018

Никогаш претходно немало акција против аерозагадувањето, сега сите институции работат на решавање на проблемот што 11 години беше игнориран, реагира СДСМ на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека власта не презема ништо во борбата против загадувањето.

Ветерот го исчисти воздухот

Скопје инфо - 05.12.2018

Концентрациите на опасните ПМ10 честички утрово во најголем дел од земјата се на граница или под максималната граница на дозволеното. Единствено мерните станици во Струмица, Тетово, Кичево и Кочани регистрираат високи концентрации на ПМ10 честички.

ВМРО-ДПМНЕ: Над илјада македонски граѓани умираат годишно од аерозагадувањето

А1 On - 05.12.2018

„Македонија се гуши. Граѓаните се директна жртва на неспособноста на власта на чие чело е аболицираниот Зоран Заев. Според податоците на Европската агенција за животна средина (EEA), Македонија е најзагадената држава во Европа.

Протест на ВМРО-ДПМНЕ в недела во Кочани

А1 On - 06.12.2018

ВМРО-ДПМНЕ најави протест за в недела во Кочани. Од таму порачаа дека време е Заев да замине во политичка пензија. „Срамен е односот на власта кон најгорливиот проблем на граѓаните, загадувањето на воздуухот.

O2 Иницијатива: Не работат вкупно 20 мерни инструменти

Либертас - 05.12.2018

Вкупно 20 инструменти не работат. Ако еден чини 15,000 евра, тогаш само за да се заменат ќе чини 300,000 евра. За да се постават основните мерења на сите постоечки станици, како за PM2.5, озон, CO, SO2, тогаш потребни се уште 225,000 евра.