TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Прво отстапки за Србите, па нови избори на Косово

МКД - 10.06.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека Приштина мора да направи одредени отстапки за Србите да учествуваат на нови избори на северот на Косово. Според него, Србите на северот на Косово се секогаш спремни за разговори, но за возврат ...

Вучиќ за „Ројтерс“: Приштина да направи отстапки за Србите да учествуваат на нови избори

Фокус

Ескобар со порака: Србите да се вратат во косовските институции, а Приштина да формира ЗСО

Република

САД и ЕУ ѝ се закануваат на Приштина: Попуштете им на Србите или ќе има последици

МКД

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

Фактор

Вучиќ: Приштина да направи отстапки за Србите да учествуваат на нови избори

Бизнис Вести

Вучиќ: Приштина да направи отстапки за Србите да учествуваат на нови избори

Курир

Опсервер 24Инфо Press24 Lider А1 On Во Центар Сител Канал5

„Три статути и една визија“ за формирање Заедница на општини во Косово

Р.С.Европа - 10.06.2023

Радио Слободна Европа (РСЕ) ги пренесува најзначајните точки од документот за формирање Заедница на општини со српско мнозинство Три нацрт-статути и една визија. Толку документи во моментов постојат за формирање на Заедницата на општини со српско ...

Дипломатскиот спор меѓу САД и Косово фрла сенка на билатералните односи

Глас на Америка

Курти: Косово и Србија имаат договор што мора да го исполнат

Нова ТВ

Курти: На Косово имаше мир додека не дојде наредбата за насилство од Белград

Фокус

Курти подготвен да ја прошири својата визија за формирање на Заедницата

Р.С.Европа

МОРА ДА СЕ ПРЕСМЕТАМЕ СО ОНИЕ КОИ ВЕРУВААТ ВО СРПСКИ СВЕТ Курти порача дека ќе ги повлече специјалците доколку прекинат немирите

+инфо

Курти: Косово и Србија имаат договор што мора да го исполнат

24Инфо

Бизнис Вести Опсервер Слободен Печат Frontline Н.Македонија 360 степени MakPress

Рама: Тие што го критикуваат  предлог-статутот за ЗСО без да знаат што содржи, се плашат да не го загубат непријателот

Бизнис Вести - 10.06.2023

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на критиките добиени за нацрт-статутот предложен од него за формирање на Заедницата на српски општини. Преку објава на „Твитер“, Рама оценува дека “оние кои критикуваат се плашат да не го загубат непријателот ...

Рама: Тие што го критикуваат предлог-статутот за ЗСО без да знаат што содржи, се плашат да не го загубат непријателот

Опсервер

Рама: Тие што го критикуваат предлог-статутот за ЗСО без да знаат што содржи, се плашат да не го загубат непријателот

24 Вести

Рама: Тие што го критикуваат предлог-статутот за ЗСО без да знаат што содржи, се плашат да не го загубат непријателот и сакаат да се однесуваат како да се во ровови

Либертас

Рама: Тие што го критикуваат  предлог-статутот за ЗСО без да знаат што содржи, се плашат да не го загубат непријателот

24Инфо

Рама: Тие што го критикуваат предлог-статутот за ЗСО без да знаат што содржи, се плашат да не го загубат непријателот

Zoom

Рама: Тие што го критикуваат предлог-статутот за ЗСО без да знаат што содржи, се плашат да не го загубат непријателот

Курир

Нетпрес Канал5 Lider Денешен

Амбасадорот Кристофер Хил верува дека Србија се врти кон Западот

Глас на Америка - 09.06.2023

Прашањето е дали САД можат да сметаат на косовскиот премиер Албин Курти како партнер, вели Кристофер Хил, американскиот амбасадор во Белград, во интервју за Гласот на Америка, додавајќи дека „не се сеќава на толку длабоки поделби меѓу Приштина и ...

Хил: Имаме проблем со Курти, Србија е конструктивен и се поквалитетен партнер

Локално

Американскиот амбасадор Хил: Србија е наш партнер, прашање е дали е и Курти

Бизнис Вести

Американскиот амбасадор Хил: Србија е наш партнер, прашање е дали е и Курти

4NEWS

САД: Прашање е дали Курти може да се смета за наш партнер, не паметиме толку длабок јаз меѓу Приштина и Вашингтон

Слободен Печат

Американскиот амбасадор Хил: Србија и Вучиќ се сѐ подобар партнер, имаме суштински проблем со Курти

365

НЕ СМЕ СИГУРНИ ДЕКА САД МОЖАТ ДА СМЕТААТ НА КУРТИ Хил вели дека Србија е нивен партнер

+инфо

Либертас Опсервер Во Центар Република Lider MakPress Фокус Во Центар

Стано: ЕУ го цени придонесот на Албанија, но за ЗСО само во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина

Бизнис Вести - 09.06.2023

– Во однос на нацрт-текстот за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство (ЗСО) на Косово, што албанскиот премиер Еди Рама им го предаде на Париз и Берлин, портпаролот на Европската унија (ЕУ) Петер Стано денеска изјави дека го ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Гренел предупредува за сериозни последици; можен е предлог за недоверба на владата на Курти; насилствата во Звечан диригирани од Белград

Слободен Печат

Предлогот на Рама за формирање ЗСО во Косово стигна до германската влада

Макфакс

Еди Рама им доставил на Макрон и Шолац статут за формирање Заедница на општини со српско мнозинство на Косово

Република

Еди Рама предложи план за формирање на ЗСО на Косово

Фокус

Рама: Нацртот на ЗСО им го испратив на Макрон и Шолц

Слободен Печат

Албанија го достави до Макрон и Шолц нацрт-документот за Заедницата на општини со српско мнозинство во Косово

Во Центар

Опсервер Скопје1 MakPress +инфо 24Инфо Независен Frontline Centar

Според Рама нацрт за ЗСО придонес на Албанија како братска држава со Косово

Бизнис Вести - 09.06.2023

– Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за весникот „Национале“ во Косово изјавил дека не комуницирал со премиерот на Косово Албин Курти за предлог-статутот за Заедницата на општините со мнозинско српско население на Косово, нацрт што им е ставен ...

НЕМА ИНДИКАЦИИ ДЕКА КУРТИ ЌЕ ГИ ИСПОЛНИ БАРАЊАТА: Лајчак и Ескобар денеска за ефектите од разговорите во Приштина и Белград

Во Центар

ЕУ и САД му порачаа на Косово да отстапи во српскиот судир или ќе се соочи со „последиците“

Република

Хил: Имаме суштински проблем со премиерот на Косово

360 степени

Американски аналитичари со поделени ставови за спорот меѓу Белград и Приштина

Глас на Америка

Стопанската комора на САД го предупреди Косово дека тензиите ги попречуваат инвестициите

Р.С.Европа

Рама: Загрижен сум од ултимативните тонови на сојузниците кон Косово

Сител

Во Центар Lider MakPress 365 MakPress Република Алсат-М Н.Македонија

Мета оценува дека решението за формирање ЗСО се наоѓа во почитувањето на договорите од Брисел и Охрид

Либертас - 09.06.2023

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата, Илир Мета, смета дека во надминување на ситуацијата создадена меѓу Србија и Косово, Албанија може да помогне само преку директна и конструктивна комуникација меѓу ...

Мета оценува дека решението за формирање ЗСО се наоѓа во почитувањето на договорите од Брисел и Охрид

Опсервер

Мета оценува дека решението за формирање ЗСО се наоѓа во почитувањето на договорите од Брисел и Охрид

Сител

Мета оценува дека решението за формирање ЗСО се наоѓа во почитувањето на договорите од Брисел и Охрид

Курир

Решението за ЗСО е во почитувањето на договорите од Брисел и Охрид, смета Мета

Н.Македонија

Мета оценува дека решението за формирање ЗСО се наоѓа во почитувањето на договорите од Брисел и Охрид

Zoom

Мета: Курти покажува одговорност и волја за спроведување на Охридскиот договор, кај Вучиќ такво нешто не сме виделе!

Фокус

Нетпрес

ЕУ за нацртот на Рама за ЗСО: Сериозен и квалитетен документ

Опсервер - 09.06.2023

Во Европскиот совет е испратен и нацрт текстот за формирање Заедница на општини со српско мнозинство на Косово, кој албанскиот премиер Еди Рама го достави до Париз и Берлин, потврдија за Радио Слободна Европа извори од таа институција.

Еди Рама ѝ ја крои капата на српската Заедница во Косово, Приштина реагира

Алсат-М

Еди Рама ѝ ја крои капата на српската Заедница во Косово, Приштина реагира

Zoom

ЕУ за нацртот на Рама за ЗСО: Сериозен и квалитетен документ

Бизнис Вести

ЕУ за нацртот на Рама за ЗСО: Сериозен и квалитетен документ

Zoom

ЕУ за нацртот на Рама за ЗСО: Сериозен и квалитетен документ

Курир

ЕУ го пофали Рама за нацртот на ЗСО: Тоа е сериозен и квалитетен документ

Слободен Печат

24Инфо CivilMedia Во Центар Нова ТВ Локално Frontline Нетпрес Канал5

Пацоли: Рама, важен фактор во регионот, не презема активности за да му наштети на Косово

Бизнис Вести - 09.06.2023

Поранешниот претседател на Косово, и еден од најбогатите Албанци, Беџет Пацоли, изјави дека нацртот предложен од албанскиот премиер Еди Рама за Заедницата на општини со мнозинско српско население на северот на земјата, во никој случај не е направен ...

Пацоли: Рама, важен фактор во регионот, не презема активности за да му наштети на Косово

Опсервер

Пацоли: Рама е важен фактор во регионот, не презема активности за да му наштети на Косово

24Инфо

Пацоли: Рама, важен фактор во регионот, не презема активности за да му наштети на Косово

MakPress

Курти: Предлог-статутот на ЗСО ќе го претставам кога ќе се договориме за клучните принципи

Бизнис Вести - 08.06.2023

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека ќе ја конкретизира својата визија за нацрт-статутот на Заедницата на српските општини само откако ќе се постигне договор за нејзините клучни принципи.

Курти: Предлог-статутот на ЗСО ќе го претставам кога ќе се договориме за клучните принципи

Опсервер

Курти: Предлог-статутот на ЗСО ќе го претставам кога ќе се договориме за клучните принципи

Н.Македонија

Курти: Предлог-статутот на ЗСО ќе го претставам кога ќе се договориме за клучните принципи

24Инфо

Курти: Предлог-статутот на ЗСО ќе го претставам кога ќе се договориме за клучните принципи

Zoom

Курти: Предлог-статутот на ЗСО ќе го претставам кога ќе се договориме за клучните принципи

CivilMedia

Курти: Предлог-статутот на ЗСО ќе го претставам кога ќе се договориме за клучните принципи

Frontline

Нова ТВ Слободен Печат Во Центар MakPress