TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дроновите за испорака на Google пристигнуваат во Европа

Бизнис Инфо - 06.12.2018

Фото: Pixabay Дроновите на матичната компанија на Google, Alphabet, ќе започнат со првите испораки на eвропско тло, пишува BBC . Од следната година, жителите на Хелсинки, Финска, ќе ги добијат услугите за испорака на Wing.

Њујоршката полиција набави 14 дронови за своите активности

USB - 06.12.2018

Полицијата во Њујорк соопшти дека набавила 14 дронови, кои планира да ги користи во текот на своите активности ширум метрополата. Овој потез на полицијаата предизвика реакција на групите за заштита на човековите права, кои се загрижени поради ...

Полицијата во Њујорк се опреми со ,,флота” од 14 дронови (ВИДЕО)

Канал5 - 05.12.2018

Полицијата во Њујорк во својот состав доби и екипа што управува со 14 дронови , кои треба да се користат на тешко пристапни места. Полицијата денеска ги претстави дроновите , кои имаат различна моќност.

Exercise Autonomous Warrior: Ова е најголемиот собир на воени дронови и борбени машини на светот!

Точка - 05.12.2018

Најголемиот воен собир во британската историја беше одржан на Солсбери Плејн, а на него учествуваа тенкови на далечинско управување и уште 70 нови вооружени системи. Роботските воени игри траеја околу еден месец, и за време на нивното одржување беа ...