TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЌЕ СИ ПЛАТАТ 300 ЕВРА ТИЕ ШТО ОДБИВААТ ДА СЕ ПОПИШАТ Симовски вели дека на прсти се бројат лицата кои ги избркале ...

+инфо - 14.09.2021

Бројката на тие што одбиваат да се попишат е минорна. Не можам да кажам точна цифра, но не се повеќе од 10. Казната за тие што не сакаат да се попишат е прекршочна и чини 300 евра, истакна првиот човек на Државниот завод за статистика.

Симовски: Очекувам помал податок од последниот попис од 2002 година

Нова ТВ

Симовски за тв 24: Никаков политички субјект не вршеше притисок врз нас како да се спроведе пописот

24 Вести

Пописот тече нормално – Симовски: Оние кои одбиваат да се попишат, ги убедуваме

ТВ21

Симовски: Надмината е бројката од 600.000 попишани, само денес се над 100.000

Локално

Симовски за ТВ24: „Пописот може да покаже, 1.8 милиони граѓани“

Точка

Симовски: Ќе си платат 300 евра оние што ги бркаат попишувачите

Мак. Весник

Сител Канал5 Deutsche Welle 360 степени Алсат-М МКД Фокус Р.С.Европа

Симовски: Имаше хакерски напад на процесот на попишување, но е успешно одбиен

360 степени - 14.09.2021

Симовски вели дека при воведување и користење на нова технологија е очекувано да има предизвици, но уверува дека проблемите се надминати и дека има доволно време пописот да заврши според планираното Првиот човек на Државниот завод за статистика, ...

Симовски за тв 24: Имаше два хакерски обиди на самиот процес на попишување, но не предзвикаа штета

24 Вести

Симовски: Успешно ги одбивме обидите за хакирање на системот за попишување

Фокус

Хакери го нападнаа самиот процес на попишување, информира Симовски

Локално

Симовски откри дека имало хакерски напади врз системот за попишување

Курир

Симовски откри дека имало хакерски напади врз системот за попишување

Lider

Симовски: Успешно ги одбивме обидите за хакирање на системот за попишување

Либертас

24Инфо Скопје1 Press24 Нетпрес

Само десетина домаќинства досега одбиле да се попишат

Фокус - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека минорна е бројката на оние граѓани кои одбиле да се попишат. -Бројката на оние кои одбиваат е многу мала, би рекол минорна.

Досега десетина граѓани одбиле да се попишат, казната е 300 евра

Локално

Само десетина домаќинства досега одбиле да се попишат

24Инфо

Казна од 300 евра за тие што ќе одбијат да се попишат, мал број граѓани ги “избркале“ попишувачите

Курир

300 eвра казна за тие што ќе одбијат да се попишат

Република

Симовски за тв 24: Пописот може да покаже, 1.8 милион граѓани

24 Вести - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа потенцираше дека добиените податоци од пописот се користат исклучиво за статистички цели и ниту една институција нема пристап до нив.

Симовски: На пописот може да излеземе 1,8 или 1,9 милиони

Press24

СИМОВСКИ: Можеби не има 1,8 милиони

Денешен

Симовски за бројките: На пописот може да излеземе 1,8 или 1,9 милиони

Република

Симовски: Најголем дел од граѓаните прифаќаат да се попишат

Нетпрес

Симовски: Се надевам дека нема да примениме санкции за оние кои ќе одбијат да се попишат

Сител - 14.09.2021

Заклучно со вчера до 20 часот попишани се 512.457 лица, 158.519 домаќинства и 212.464 станови. Масовниот одѕив покажува за свесноста и одговорноста на секој од нас да придонесе за собирањето податоци, важни за креирање на заедничката иднина.

Над половина милион граѓани попишани досега, Директорот Симовски не очекува потешкотии до крајот

Радио МОФ

Симовски не очекува потешкотии до крајот на пописот

Алсат-М

Граѓаните се активни на Пописот и покрај негативната кампања од партиите, тврди Симовски

ММС

Симовски не очекува потешкотии до крајот на пописот, се надева да заврши во планираниот рок

Нова ТВ

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, без никакви застои и проблеми, вчера попишани над 93 илјади лица

Lider

Пописот 2021 се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и проблеми, вчера попишани над 93 илјади лица

Слободен Печат

Независен Локално ТВ21 Centar Frontline Канал5 Скопје инфо Република

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Сител - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Слободен Печат

Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Нова ТВ

Симовски: Негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Press24

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Frontline

Симовски: Пописот се одвива со посакуваниот интензитет

Lider

Попис 2021: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Кајгана

Телма CivilMedia Република Нетпрес Денешен Вечер Прес Независен Опсервер