TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонските и бугарските историчари „заглавија“ на средновековието

Deutsche Welle - 26.02.2021

Дебатата за учебниците по историја толку се одолжила, што членовите на комисијата не успеале да го отворат прашањето за Гоце Делчев. Македонските и бугарските историчари со бавни чекори се движат кон усогласување на спорните историски прашања коишто ...

Состанокот на македонско-бугарската експертска комисија заврши без напредок по ниту една од најавените теми

360 степени

Македонско –бугарската комисија не постигна никаков договор, не се расправало за Гоце Делчев

Канал5

Средба на мешовитата Комисија: Без напредок за учебниците по историја, повторно не било отворено прашањето за Гоце Делчев

ТВ21

Македонско-бугарската комисија не постигнала напредок за учебниците по историја, а прашањето за Гоце Делчев не било ни отворено

Фокус

Не е постигнат напредок за учебниците по историја, за Гоце Делчев прашањето не било отворено

ММС

Нема напредок за учебниците по историја, прашањето за Гоце Делчев не било отворено

Слободен Печат

Press24 Кајгана 24Инфо Либертас Независен Опсервер Курир Н.Македонија

Комисијата за ревидирање на учебници во тек! Царовска без конкретен рок кога ќе се корегираат спорните текстови

ТВ21 - 26.02.2021

Дискриминацијата на етничка основа во учебниците крена голема врева. Министерката за образование, Мила Царовска, неодамна се сретна со вицепремиерот Артан Груби и екс-министерот Арбр Адеми, но по средбата преку писмен пат само известија дека се ...

Сè уште без конкретен рок за корекција на спорните содржини во учебниците

Слободен Печат

20 години навредливи текстови – што направи заменикот министер Албанец за учебникот по географија?

ТВ21

НЕМА НАПРЕДОК: Историчарите не ја отворија темата за Гоце Делчев

Фактор - 26.02.2021

Нема напредок за учебниците, а усвоен е само еден записник, на онлајн средбата меѓу македонските и бугарските историчари. Нема договор за прашања од средновековието, а прашањето за револуционерот Гоце Делчев и евентуалното негово заедничко честување ...

Нема напредок за учебниците, усвоен е само еден записник

Телма

Македонско-бугарската комисија уште во средновековието, напредок нема

Р.С.Европа

Димитров: Македонско-бугарската Историска комисија не постигна напредок

Канал5

Ангел Димитров: Македонско-бугарската комисија не постигнала напредок околу историските прашања

еМагазин

Македонско-бугарската историска комисија не постигнала напредок

24 Вести

Македонско-бугарската комисија со бавни чекори до усогласување на спорните историски прашања

Локално

Вечер Прес

Историчари од Скопје и Софија онлајн дискутираат за разликите околу улогата на Гоце Делчев и за учебниците

Алсат-М - 26.02.2021

Нема детали за атмосферата во која се одржува онлајн состанокот на Комисијата на историчари на Македонија и Бугарија. Дводневниот состанок се очекува да трае до доцна, бидејќи беше најавено дека ќе се разговара за Гоце Делчев и учебниците по ...

Мешовита комисија: Културен натпревар во молчење за Гоце

Слободен Печат

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Точка

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

MTM

Преговори на историчарите од Македонија и Бугарија

Сител

Што сакал и правел Гоце Делчев – денеска ќе одлучуваат на мешовитата комисија со Бугарија

Скопско Ехо

Мешовитата комисија ќе разговара за Гоце Делчев и за учебниците

Н.Македонија

Уште една средба на македонско-бугарската комисија заврши без резултат

Скопско Ехо - 26.02.2021

Заедничката мултидисциплинарна македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања ниту на овој, дванаесетти по ред состанок не постигна напредок по прашањата кои беа на дневен ред – учебниците по историја за седмо одделение по прашањата ...

Денес мешовитата македонско – бугарска комисија ќе расправа за Гоце Делчев

Акцент

Денес и утре средба на Историската комисија со Бугарија

Независен

Нова средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

24 Вести

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

Опсервер - 26.02.2021

– Во моментов работиме на ново законско решение кое ќе значи посовремено утврдување на материјалите кои што ќе се користат во образованието затоа што учебниците не се единствениот извор. Токму затоа сега, оние материјали, како дидактичките, ќе се ...

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

24Инфо

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

Frontline

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

Слободен Печат

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

Либертас

Нов состанок на македонско-бугарската Комисија: На дневен ред Гоце Делчев и учебниците за седмо одделение

ММС - 25.02.2021

Записникот од десеттата средба, учебниците за седмо одделение кај нас, како и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат теми на дискусија денеска и утре на 12. состанок на Заедничката мултидисциплинарна експертска ...

Гоце Делчев и учебниците по историја тема на разговор на Македонско-Бугарската комисија

MakPress

Нашите учебници за седмо одделение и Гоце Делчев тема на денешниот состанок на Македонско-бугарската комисија

Република

Дванеасетта средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

Либертас

Гоце Делчев, записници, учебници по историја беа темите на средбата на мешовитата македонско-бугарска комисија

Press24

Дванаесетта средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

iPortal

Дванаeсетта средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

CivilMedia

Бугарскиот историчар Димитров: Ние се уште сме во десетиот век и нема чекор напред

+инфо - 26.02.2021

Според Димитров, не е решен спорот околу цар Самоил и случувањата од периодот на крајот на Првото бугарско царство, бидејќи од македонска страна постоела целосна воздржаност да се спомене дека заедничката историја започнала, како што вели, во ...

Димитров, бугарски историчар: Се уште сме во десетиот век и нема чекор напред

Нетпрес

Димитров, бугарски историчар: Сè уште сме во десеттиот век и нема чекор напред

Точка

Димитровски: Бучковски обелодени дека зад образовниот концепт на Царовска стои промената на учебниците

Нетпрес - 25.02.2021

Во денешното издание на „Што не е јасно“ на Алфа телевизија, гостуваше новинарот Предраг Димитровски, кој во врска со договорот со Бугарија истакна дека специјалниот претставник за преговорите со Софија, Владо Бучковски, ја обелоденил вистината дека ...

Димитровски: Бучковски обелодени дека зад образовниот концепт на Царовска стои промената на учебниците, тоа е веќе договорено

Курир

Заврши првата рунда разговори на Комисијата за историски прашања со Бугарија

24 Вести - 25.02.2021

Доцна попладнево заврши првата рунда разговори на Комисијата за историски прашања со Бугарија - со ист интензитет продолжуваат и утре. Историските факти на релација Скопје - Софија се ставија на маса и пред нов тест, но ќе има ли компромис? Под ...

Нова средба на мешовитата комисија

24 Вести