TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јадете кајсии додека ги има во сезона, еве зошто толку се важни

НМД - 28.07.2021

Кајсиите се многу привлечно овошје со својата јарка жолтопортокалова боја. Плодот е сочен, мирисен и многу вкусен, а во внатрешноста има сенка која е заштитена во цврста лушпа. Кога бевме деца, после јадењето кајсии,м земавме камен, ја кршевме оваа ...

Дињата задолжителен дел од летното мени

Н.Македонија - 28.07.2021

Освен што има убава боја, што е вкусна, што има малку калории (една голема диња има 274 калории) и што изобилува со хранливи материи, дињата има и голем број здравствени придобивки. Содржи витамини како Ц, Б1, А, Б3, Б6 и К, влакна, фолати, бакар, ...

Еве зошто е важно да јадете кајсии секој ден, штитат од болести како ниеден друг лек

НМД - 28.07.2021

Кајсиите изобилуваат со витамини, минерали и корисни киселини. Тие се извор на витамин А и изобилуваат со најважниот витамин кој спречува стареење, а тоа е ретинолот. Покрај одржувањето на здравјето на очите, помага да се одржи силниот имунолошки ...

ЛЕТЕН ДАР НА ПРИРОДАТА: Три причини зошто треба повеќе да јадете лубеница!

Кумановски м. - 28.07.2021

Лубеницата е совршено решение за да ја смирите желбата за слатки секогаш кога чувствувате потреба да јадете нешто „забрането“. Лубениците на нашите подрачја успеваат и се превкусни, затоа немате причина да не ја искористите можноста што ви е дадена.

Оставете неколку парчиња кога ќе јадете лубеница, еве каква маска за убавина да си направите

Вистина.мк - 28.07.2021

Со над 90% вода, но истовремено и витамински коктел составен од витамините од Б групата, витамин А и Ц, лубеницата не само што ја навлажнува кожата, но ќе ја направи поубава, свежа и здрава.

Оставете неколку парчиња кога ќе јадете лубеница, еве каква маска за убавина да си направите

Курир - 27.07.2021

Со над 90% вода, но истовремено и витамински коктел составен од витамините од Б групата, витамин А и Ц, лубеницата не само што ја навлажнува кожата, но ќе ја направи поубава, свежа и здрава.