TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ХОРОСКОП до 15 Април: Дома, а 3 знаци во љубовни игри

Хаштаг - 04.04.2020

ОВЕН Имате силен интуитивен впечаток дека нечии ветувања не се искрени. Тоа го осознавте сега, откако сте дома во изолација. Се грижите поради нечии двосмислени пораки и однесувања. Немојте да ризикувате во работите кои не ги познавате добро.

Аларм доколку излезете од дома – апликација за граѓаните во изолација и самоизолација

ТВ21 - 04.04.2020

10 прекршувања на решенијата за изолација и 157 на изјавите за самоизолација известуваат од Министерството за внатрешни работи. Претседателот на асоцијација на коперативна безбедност вели дека Македонија треба да примени информатичка алатка каде што ...

ХОРОСКОП: Дали МЕСЕЦОВ ќе имате ПАРИ?

Машки магазин - 04.04.2020

ОВЕН Старите проекти кои се застојани поради некоја причина, одеднаш ќе заземат реална димензија. Малите детали што недостасуваа и го отежнуваа работењето, ќе бидат таму за да продолжите. Не брзајте со чисто физичко преобразување, прво креирајте.

Експерти бараат порестриктивни мерки околу контрола на лицата во изолација и самоизолација

Алсат-М - 04.04.2020

Потребни се порестриктивни мерки од страна на институциите за контрола на лицата кои се во изолација или самоизолација, сметаат експерти по безбедност. Ова доаѓа после случајот о 44 годишниот скопјанец, кој беше позитивен на корона вирус, и иако ...

Полицијата со полни раце работа поради непочитување на полицискиот час.

Алсат-М - 04.04.2020

Изминатото деноноќие вкупно 59 лица не ја почитувале забраната за движење. Од нив МВР привела 28 лица, а преостанатите полицијата ги евидентирала и за нив ќе преземе соодветни мерки, соопшти МВР.

Нема прекршувања на полицискиот час во Дебар и во Центар Жупа

360 степени - 04.04.2020

Три седмици откако е прогласена кризна состојба во двете соседни општини Дебар и Центар Жупа, кои во почетокот беа најпогодени од ширењето на заразата со ковид-19, од МВР тврдат дека безбедносната состојба на ова подрачје е стабилна.

Панорама / Изолација за опозицијата!

Н.Македонија - 04.04.2020

Белград – Србија воведе забрана за движење од сабота во 13 часот до понеделник до 5 часот. Забрането е собирање на повеќе од две лица на едно место. Забраната за движење не важи за пензионерите, кои може во недела наутро од 4 часот да одат во ...

Чулев: 1322 лица не го почитувале ограниченото движење, 10 прекршувања за изолација, 157 за самоизолација

4NEWS - 04.04.2020

Мерката ограничување на движењето од нејзиното воведување во земјава не го почитувале 1322 лица, констатирани се 10 прекршувања на решенијата за изолација и 157 на изјавите за самоизолација, а полицијата поднесе и кривична пријава и 25 известувања ...

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Макфакс - 04.04.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето, од кои 62 лица на возраст до 18 години и 42 лица на возраст над 67 години.

Во кумановско изминативе 24 часа се почитувале мерките за самоизолација

Алсат-М - 04.04.2020

На територијата на општина Куманово во последните 24 часа мерка за медицински надзор и домашна самоизолација е изречена за 140 лица, додека изолација по наредба на министерството за здравство е упатена до 82 лица.

Во изолација уште 144 лица

Телма - 04.04.2020

Во текот на вчерашниот ден на територијата на Република Северна Македонија на 144 лица им се издадени решенија за изолација, а 51 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и ...

Чулев: Досега на 2405 лица им се издадени решенија за изолација, 9793 пополниле изјава за самоизолација

А1 On - 04.04.2020

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, преку својот фејсбук профил изрази благодарност до граѓаните кои го почитуваат полицискиот час. Тој наведе дека од воведувањето на мерките за ограничување на движењето на граѓаните, вкупно 1322 лица не го ...

Нови мерки во борбата против Ковид-19: Зошто Турција им забрани на помладите од 20 години да излегуваат од своите ...

Точка - 04.04.2020

Турските власти започнаа да воведуваат и порестриктивни мерки во борбата против ширењето на коронавирусот во земјата. Турција воведе строги мерки на изолација со цел да се сузбие ширењето на коронавирусот во земјата кое што веќе започна да зема ...

(Галерија) Познатите во изолација: Елена вежба јога, Џамбазов плакне поглед на езеро

Репортер - 04.04.2020

Периодов македонските познати личности го минуваат во самоизолација. Постојано објавуват фотографии или видеа како го поминува времето. Кој позира во опуштено домашно издание без шминка, а кој ја има најемотивната фотографија направена во време на ...

Приведени 28 лица за непочитување на полицискиот час во цела држава

Фокус - 04.04.2020

Вкупно 59 лица во зела држава не го почитувале полицискиот час, поради што полицијата привела 28 лица, а на останатите земени му се податоци и ќе следуваат соодветни мерки, соопштуваат во МВР.

Можно е набрзо во Дебар и Центар Жупа да биде симната кризната состојба, вели Филипче

360 степени - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „360 Степени“ зборуваше за тоа дали е можно набрзо да биде симната кризната состојба која беше прогласена во општините Дебар и Центар Жупа поради ...

Можно е набрзо во Дебар и Центар Жупа да биде симната кризната состојба, вели Филипче во 360°

iPortal - 03.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „ 360 Степени “ зборуваше за тоа дали е можно набрзо да биде симната кризната состојба која беше прогласена во општините Дебар и Центар Жупа поради коронавирусот. „Да.

Едно лице во Кичево не го почитувалo полицискиот час

Канал5 - 03.04.2020

Како што информираа портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, во истиот период не се регистрирани собирања на граѓани, нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и сообраќајни незгоди. Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива ...

Како да постигнете ментален мир: Три совети за олеснување на животот и работата во изолација

Попара - 03.04.2020

Тековните животни околности на целиот свет се необични и воопшто непријатни. Поради тоа е од најголема важност да се работи на сопственото ментално здравје и ефикасност, со што ќе си олесните вие и вашето семејство да функционирате полесно во ...

Во Велес се намалува бројот на лица во самоизолација

Press24 - 03.04.2020

Бројот на лица во самоизолација на подрачјето на СВР Велес денеска е намален на 95, од кои 41 лице е во Велес, 45 во Кавадрци и деветмина во Неготино. Вчера во самоизолација на подрачјето на СВР Велес беа 127, завчера 185, а пред три дена 353 лица ...

Кривична пријава за двајца кичевци кои не ја почитувале мерката за самоизолација

А1 On - 03.04.2020

Кривична пријава е поднесена против двајца кичевчани бидејќи не ја почитувале мерката за самоизолација. Тие на 18 март не биле во своите домови и не се придржувале кон мерките за 14-дневна самоизолација.

Партиските лидери во самоизолација

Н.Македонија - 03.04.2020

Самоизолацијата, како мерка за превенција, е и една од клучните препораки на СЗО и на Министерството за здравство, за спречување на ширењето на коронавирусот. Граѓаните, односно оние фирми и институции на кои природата на работата им дозволува ...

Секое дете мора да ги има овие 26 работи додека е во изолација

Вистина.мк - 03.04.2020

Ако сте загрижени дали вашите деца имаат сè што им е потребно во овој тежок период, проверете го овој ...

Полицискиот час ноќеска не го почитувале 43 лица, има и малолетни и над 67 години

МКД - 03.04.2020

Вкупно 43 лица не ја почитувале забраната за движење за време на полицискиот час кој во работни денови трае од 21 до 05 часот следниот ден, а за време на викендите од 16 до 05 часот. Од МВР соопштуваат дека од они кои не ја почитувале забраната 4 ...

Во Психијатриската болница-Демир Хисар доаѓа нов тим лекари, во изолација 30 вработени

Нова ТВ - 03.04.2020

Скоро 30 лица вработени во Психијатриската болница во Демир Хисар меѓу кои и сите 9 лекари се во 14 дневна изолација, откако еден од психијатрите е позитивен на коронавирус. Лекарот за кој во болницата тврдат дека бил без симптоми, последно ...

Приведени 27 лица поради непочитување на забраната за движење

Алсат-М - 03.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјави за самоизолација, дознава Алсат. Од страна на полициски службеници извршени се 2.033 контроли кај лица во изолација и самоизолација при што ...

Психијатриската болница Демир Хисар во изолација, нова екипа на доктори се грижат за пациентите

ТВ21 - 02.04.2020

Директорката на Психијатриската болница Демир Хисар, Татјана Лозановска на својот Фејсбук профил истакнува дека нејзиното обраќање е по повод денешните настани, при што започнале да се шират дезинформации.

МВР: Приведени 27 лица за непочитување на забраната за движење

CivilMedia - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација. Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над ...

Дебар – снежна бајка во кризна состојба

MakPress - 03.04.2020

– Последните триесеттина дена Дебар е во центарот на вниманието зaшто беше прво жариште на коронаврусот во државава. Од 13 март беше прогласена кризна состојба, но не само во оваа општина, туку и во Центар Жупа.

Психијатриската болница Демир Хисар во изолација - нова екипа на доктори се грижат за пациентите

Press24 - 03.04.2020

Директорката на Психијатриската болница Демир Хисар, Татјана Лозановска на својот Фејсбук профил истакнува дека нејзиното обраќање е по повод денешните настани, при што започнале да се шират дезинформации.

МВР: За 24 часа приведени 27 лица кои не го почитувале полицискиот час

360 степени - 03.04.2020

Во текот на изминатите 24 часа во целата држава, МВР регистрирала 43 лица кои не ја почитувале забраната, при што приведени се 27 лица, пет се опоменати, а на останатите им се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки, соопштија од МВР.

Евидентирани 43 лица кои не го почитувале полицискиот час, приведени 27

Курир - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие (02/03.04) на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

За време на полицискиот час се шетале 43 граѓани, од кои 27 биле приведени

Фокус - 03.04.2020

Во изминатото деноноќие на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23-ца потпишале изјава за самоизолација, информираат од МВР, -Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над лицата во изолација и самоизолација, констатирано е ...

Од вчера 91 лице во изолација, а 23 потпишале изјава за самоизолација

+инфо - 03.04.2020

На 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација вчера, соопшти МВР. Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над лицата во изолација и самоизолација, констатирано е дека само во еден ...

43 лица не го почитувале полицискиот час, приведени 27

Нетпрес - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие (02/03.04) на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

МВР: Приведени 27 лица поради непочитување на забраната за движење

Локално - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие (02/03.04) на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

Дури 43 лица кои не го почитувале полицискиот час

Слободен Печат - 03.04.2020

МВР извести дека приведени биле 27 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а ...

МВР: Полицискиот час го прекршиле 43 лица, 27 се приведени

МКД - 03.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие (02/03.04) на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација, информира МВР. Полициски службеници во извршените контроли над лицата во изолација ...

Изминатото деноноќие 43 лица не ја почитувале забраната за движење, 27 се приведени

ММС - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие (02/03.04) на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

МВР: Изминативе 24 часа 43 лица не го почитувале полицискиот час - 27 лица се уапсени

Press24 - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација. Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над ...

МВР: На 91 лице издадени решенија за изолација, 23 потпишале изјава за самоизолација

А1 On - 03.04.2020

Како што информира Министерството за внатрешни работи, според нивните статистики во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

Евидентирани 43 лица кои не ја почитувале забраната за движење, приведени 27

4NEWS - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие (02/03.04) на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

МВР: Издадено 91 решение за изолација

Макфакс - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација. Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над ...

МВР: Издадено 91 решение за изолација

Н.Македонија - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација. Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над ...

МВР: Издадени 91 решение за изолација, 23 лица потпишале изјава за самоизолација

MakPress - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие (02/03.04) на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

МВР: Издадено 91 решение за изолација

Точка - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација. Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над ...

43 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени 27

OhridNews - 03.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие (02/03.04) на територијата на државата, издадено е 91 решение за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација. При извршените контроли на лицата во самоизолација и изолација, од страна на полициски ...

МВР: Во изминатото деноноќие на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале  изјава  за ...

Скопје1 - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие (02/03.04) на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

Кривична пријава за двајца кичевци кои не ја почитувале мерката за самоизолација

Либертас - 03.04.2020

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски информира дека се работи за Б.С.(46) од Кичево и С.А.(52) од кичевското село Шутово. Двајцата по пристигнувањето со авионски лет од Австрија односно Германија потпишале изјава дека се согласуваат на 14-дневна ...

МВР: Издадено 91 решение за изолација

Centar - 03.04.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација. Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над ...