TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина: Родено првото бебе во карантин (ВИДЕО)

ТВ21 - 26.01.2020

Кинеските државни медиуми објавија видео снимка од 28-годишна девојка, за која се смета дека е заразена со коронавирусот, како се породува во една од болниците во провинцијата Хубеи. На видеото може да се забележат четворица доктори кои се во ...

САД и Франција ги евакуираат своите државјани од Вухан, ќе се тестираат лекови

Нетпрес - 26.01.2020

САД и Франција објавија во неделата дека поради епидемијата од новиот тип коронавирус ќе ги евакуираат своите државјани од кинескиот град Вухан, а кинеска фармацевтска компанија ќе тестира дали може со лекови за ХИВ да се лекуваат симптомите на ...

ВИДЕО: Се породи жена заразена со коронавирус, докторите во заштитни одела

А1 On - 26.01.2020

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на понатамошно испитување.

Празниците и распустот во Кина се продолжени поради коронавирусот

Макфакс - 26.01.2020

Кинеските власти решија новогодишните празници да бидат продолжени до 2 февруари, со цел дополнително да се влијае врз намалување на ширењето на новиот корона вирус, објави вечерва државната телевизиска станица ЧТВ.

Од утре термо-камера и на скопскиот аеродром заради коронавирусот

Телма - 26.01.2020

Властите сепак ќе воведат превентивни мерки против глобалната закана од коронавирусот. На вонредна седница на Комисијата за заразни болести денес било одлучено да се постави термо-камера на скопскиот аеродром за да регистрира дали некои патници ...

Коронавирусот може да го пренесат и заразени кои не покажуваат симптоми

МКД - 26.01.2020

Кинеските доктори пријавија асимптоматично ширење на коронавирусот, бидејќи забележале случај во кој шест од седум членови на едно семејство се заразени, вклучувајќи и десетгодишно дете кај кое не се појавиле симптоми.

Застрашувачки снимки од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.01.2020

Видеото, чија автентичност сè уште не е потврдена, прикажува лице покриено со јорган што се тресе неконтролирано д,одека една жена и ја држи главата. Снимките од тресење на пациенти во ходникот на една од болниците во Вухан го обиколија светот.

Србин кој живее во Вухан: „Не стравувам, но едвај чекам да си дојдам дома“

Макфакс - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов се наоѓа во најопасниот град во светот Вухан којшто веќе неколку дена е во карантин поради порајавата на коронавирусот, за српската агенција „Танјуг“ вели дека не стравува од зараза бидејќи се придржува ...

Во Кина нема паника од корона вирусот, тврди српски студент

Слободен Печат - 26.01.2020

Меѓутоа, вели, иако состојбата е мирна и без паника, во воздухот се чувствува непријатна тензија бидејќи во моментов се работи за најголемата епидемија во ...

Лажна тревога за заболен од коронавирус во Србија

Р.С.Европа - 26.01.2020

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар денеска изјави дека пациентот од Кина за кој во Белград се посомневале дека има коронавирус, не бил инфициран од овој вирус. Во изјава за Радио телевизија Србија, тој вели дека по тестирањето било ...

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

А1 On - 26.01.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданон Гебрејесус, изјави денеска дека е на пат кон Пекинг да разговара со кинеските власти и здравствените експерти за епидемијата на коронавирусот.

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Слободен Печат - 26.01.2020

Вухан е ставен во карантин од 23 јануари. Аеродромот, фериботите, метрото, јавниот превоз, железничката и автобуската станица привремено ја прекинаа работата и се затворени патиштата до други области на земјата.

Девојка јаде супа со лилјак , најверојатен извор на епидемијата со коронавирусот (ВИДЕО)

Канал5 - 26.01.2020

Изворот на смртоносна епидемија од коронавирусот се чини дека е пазарот во градот Вухан. Откако беше направен тест за новиот коронавирус, докажано е дека сите 44 луѓе кои први се заразиле во Вухан, го посетиле, работеле или на пазарот работел член ...

(ВИДЕО) Ужасна треска: Симптомите на коронавирусот како од хорор филм

А1 On - 26.01.2020

Снимка од пациент кој се трее во ходникот на една болница во Вухан го обиколи светот. Иако сцената потсетува на нешто што го гледаме во хорор филмовите, станува збор за еден пациент заразен со коронавирусот.

САД: Лекари користат робот за комуникација со пациент заразен со корона вирус

Кајгана - 26.01.2020

Првиот пациент заразен со кинескиот корона вирус во САД комуницира со робот и неколку доктори при лечењето, пренесува CNN. „Роботот, опремен со стетоскоп им помага на докторите и комуницира со пациентот“, вели доктор Џорџ Диаз, шеф на одделот за ...

Србија: Лажна тревога за заболен од коронавирус, се применуваат превентивни мерки

А1 On - 26.01.2020

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, во изјава за РТС нагласи дека пациент од Кина за кој во Белград се посомневале дека има коронавирус, по тестирање е откриено дека станува збор за респираторна инфекција.

Поради коронавирус: Фудбалски турнир за ОИ преместен од Кина во Сиднеј

Опсервер - 26.01.2020

Азиската фудбалска конфедерација (АФЦ) го префрли квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Токио од Кина во Сиднеј поради епидемијата од корона-вирус. Натпреварите ќе се одиграат од 3 до 7 февруари.

Стјуардеса е задржана во болница во Виена под сомневање за коронавирус

Канал5 - 26.01.2020

Способноста за ширење на коронавирусот се зголемува и се очекува да се зголеми бројот на заразени, соопшти денеска Националната кинеска здравствена комисија. Досега, 56 лица починале од коронавирусот.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Човек со страотни напади како последица на коронавирус

Фактор - 26.01.2020

Повеќе од 50 луѓе починале од новиот коронавирус, а повеќе од 2.000 луѓе се заразени. Засега, Светската здравствена организација не сака да прогласи глобална вонредна состојба, тврдејќи дека нема доволно причина да го стори тоа.

Лажна узбуна поради коронавирус во Србија, се применуваат превентивни мерки

Нетпрес - 26.01.2020

Сомневањето дека пациент од Кина е заразен со новиот коронавирус е отстрането во Србија по лекарските наоди и тестови со кои е утврдено дека станува збор за респираторна инфекција, рече министерот за здравство Златибор Лочнар и истакна дека земјата ...

Бил Гејтс пред една година предупреди за вирусот во Кина- за кратко време може да умрат 33 милиони луѓе

Магазин - 26.01.2020

Пред една година американскиот бизнисмен и микрокомпјутерски пионер Бил Гејтс ја предвиде појавата на смртоносниот вирус кој сее страв во светот. Бил Гејтс пред една година на конференцијата организирана од медицинската заедница во Масачусетс, рече ...

Ништо не оставајте на случајност – корона вирусот го премести и турнирот

Sport M - 26.01.2020

Азиската фудбалска конфедерација го префрли Олимпискиот квалификациски турнир во Сиднеј, првично закажано да се одржи во Кина, како резултат на епидемија на коронавирус. -текстот продолжува по рекламата- Turnirot ќе се одржи од третi до седми ...

И Македонија презема мерки против корона - Ќе се скенираат патниците од Кина

Канал5 - 26.01.2020

По земјите во соседството, и Македонија ги зголемува мерките против мистериозниот корона вирус, кој добива глобални размери. Од утре се активираат термалните камери на скопскиот аеродром, кои треба да детектираат евентуални носители на Корона ...

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Макфакс - 26.01.2020

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите на порталот, откако вчера влегле во Хрватска , туристите се упатиле кон Плитвичките езера, а ...

Кина предупредува дека способноста за ширење на вирусот е сѐ посилна

Нетпрес - 26.01.2020

Способноста за ширење на новиот тип коронавирус од човек на човек е сѐ посилна и се очекува дека бројот на заразените ќе се зголемува, објави во неделата кинеската национална комисија за здравство во моментот кога повеќе од 2.000 лица ширум светот ...

Корона-вирус: Во Кина досега починаа 56 лица, прв случај на заболен во Канада

Нова ТВ - 26.01.2020

Бројот на починати лица од корона-вирус во Кина се искачи на 56, откако властите во провинцијата Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови заразени лица. Според американските медиуми, кои се повикуваат на научна анализа, секој заразен со ...

Вирусот се шири, стигна и на Балканот: Четири хрватски државјани изложени на коронавирус!

Убавина и Здравје - 26.01.2020

56 милиони луѓе ќе бидат отсечени од светот Поради смртоносниот коронавирус што се шири во Кина, околу 56 милиони луѓе се во потполна изолација, а меѓу нив има и хрватски државјани. Четворица хрватски државјани моментално се наоѓаат во кинескиот ...

Стефан во „градот на духови“: Затворени се сите форми на јавен превоз, во некои продавници полиците се празни, но има ...

Република - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов се наоѓа во „најопасниот“ град во светот, Вухан, веќе неколку дена е ставен во карантин поради коронавирусот, вели дека не се плаши од заразата затоа што строго се придржува до сите правила, но сепак, ...

Папата се моли за луѓето заразени со коронавирусот

MTM - 26.01.2020

Папата Фрањо се моли за луѓето заразени со новиот коронавирус, како и за напорите на властите да се справат со инфекцијата, пренесуваат локалните медиуми. "Се молам за луѓето кои се разболеле како резултат на вирусот во Кина.

Ма Ксивеи: Инкубацијата на новиот коронавирус е од 1 до 14 дена

Денешен - 26.01.2020

Периодот на инкубација на новиот коронавирус може да се движи од 1 до 14 дена, изјави Ма Ксивеи, шеф на кинескиот државен комитет за здравство на прес-конференција во неделата. – Анализите покажуваа дека просечниот период на инкубација трае околу 10 ...

Стефан од Србија се наоѓа во најопасниот град во светот: Јас сум во карантин и не се плашам, но едвај чекам да дојдам ...

Магазин - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов е во „најопасниот“ град во светот, Вухан и веќе неколку дена е ставен во карантин за коронавируси, за Танјуг вели дека нема страв од инфекција, бидејќи строго се придржува до сите правила, но едвај чека ...

Џинпинг: Ситуацијата со вирусот сериозна, но можеме да го победиме

Р.С.Европа - 26.01.2020

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди кинескиот претседател Си Џинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија, за мерките за борба против ширење на корона вирусот.

Започна развивањето на нов вид вакцина против вирусот корона

Локално - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести започна да развива нов вид вакцина против вирусот корона 2019-nCoV, кој предизвикува пневмонија, објави „Чајна Дејли“. Во написот се посочува дека научниците во центарот успешно го изолирале ...

Трет случај на корона вирус во САД

Макфакс - 26.01.2020

Во Соединетите Американски Држави е забележан трет случај на корона вирус, кај пациент кој пристигнал во Калифорнија од кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата, соопшти денеска Американскиот центар за контрола на заразни болести.

Автобус со туристи од Вухан центарот на коронавирусот пристигна во Хрватска

Press24 - 26.01.2020

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска и минале здравствен преглед.

Кина: Пријавени повеќе од 2.000 случаи на вирусот корона – 56 мртви

ТВ21 - 26.01.2020

Вирусот, за кој се верува дека се појавил кон крајот на минатата година на пазарот за морска храна во централниот кинески град Вухан, на кој се вршела илегална трговија, се проширил и во другите кинески градови, вклучувајќи ги Пекинг и Шангај, но ...

Бил Гејтс го предвиде вирусот во Кина пред една година: 33 милиони ширум светот можат да умрат за 6 месеци

Денешен - 26.01.2020

Бил Гејтс ја предвиде појавата на вирусна епидемија во Кина пред една година, забележувајќи дека 33 милиони луѓе ширум светот би можеле да умрат во првите 6 месеци. Основачот на „Мајкрософт“ предупреди дека нашата планета е во опасност заради брзо ...

Добри вести од Кина, вакцината против коронавирусот е на пат: Научниците успеале да го изолираат, лабораториите работат ...

Точка - 26.01.2020

Кинескиот центар за контрола и превенција на заразни болести почнал да развива вакцина против коронавирусот од нов тип 2019-nCoV, кој предизвикува воспаление на белите дробови, објавува "China Daily".

Корона вирусот настанал во лабораторија?! – Поделени мислењата на експертите

ТВ21 - 26.01.2020

Биолошкото војување или пренасочувањето, како што се вели во денешно време, се води, пред сè, против одредена економија, а луѓето обично се само колатерална штета. Тоа е најевтиниот начин да се направи штета на економијата, затоа што големиот број ...

Папата Франциско со молитва против коронавирусот

Expres - 26.01.2020

„Се молам за луѓето кои се заразиле со вирусот во Кина. Господи, прими ги во мир починатите, утеши ги семејствата на умрените и помогни им на кинеските власти во нивната борба против заразата “, се помоли поглаварот на Римокатоличката црква, папата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните инститиуции во Македонија треба да реагираат веднаш и без никакви одлагања

Курир - 26.01.2020

Во ситуација кога има случај со корона вирус во држави во Европа, надлежните инститиуции во Македонија треба да реагираат веднаш и без никакви одлагања! Министерот за здравство Венко Филипче да ги преземе сите неопходни активности, да даде насоки за ...

Во Кина потврдени 1975 заболени од коронавирусот , 56 починале (ВИДЕО)

Канал5 - 26.01.2020

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена инциденцата на пневмонија предизвикана од новиот коронавирус (2019-нКоВ) во таа земја, со 324 лица во критична состојба. Досега 56 лица починале од вирусот.

Се шири: Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

Курир - 26.01.2020

Четвртиот случај на инфекција со новиот коронавирус е потврден денеска во Јапонија, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вирусот е потврден кај 40-годишен маж од кинексиот град Вухан, кој допатувал во Јапонија на одмор.

Кина ја забрани трговијата со диви животни поради вирусот

Макфакс - 26.01.2020

Кина ја забрани трговијата со диви животни на пазарите, супермаркетите, рестораните и интернет просторот заради појавата на корона вирусот, соопшти Министерството за земјоделство и Бирото за шумарство.

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

А1 On - 26.01.2020

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 56, откако властите во силно погодената провинција Хубеј известија за 15 нови смртни случаи и 323 нови потврдени заразени лица.

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Опсервер - 26.01.2020

– Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава порталот Индекс.хр. Според порталот, туристите пристигнале со авион вчера во Милано, а оттаму со автобус за Хрватска.

Кинеските научници кои работат на вакцината успеаја да го изолираат коронавирусот

AKO - 26.01.2020

Група научници интензивно работи на пронаоѓање вакцина за новите видови на коронавирус, кои се шират брзо и делуваат разорно на респираторните органи. Како што извести кинеската државна телевизија, во истражувачкиот центар за заразни болести веќе е ...

56 починати и 324 во критична состојба од коронавирусот, потврди Кина

Сакам да кажам - 26.01.2020

56 луѓе починале од коронавирусот од 1,975 случаи, објавија државните кинески медиуми, повикувајќи се на Националната здравствена комисија, додека заразата со болеста со симптоми како пневмонија продолжува да се шири.

56 милиони Кинези во карантин, коронавирусот се шири низ светот

AKO - 26.01.2020

И покрај огромните мерки на заштита што ги применува Кина, цели градови во карантин, дезинфекции, забрана за патување, строги контроли на аеродромите, заразниот коронавирус ги минува границите и веќе е забележан на сите континенти.

Во Вухан нема сообраќај освен амбулантни возила, во Пекинг совети луѓето да не се ракуваат

Фактор - 26.01.2020

Повеќе од 2.000 луѓе ширум светот се заразени со новиот вирус корона, а повеќето од нив се во Кина, каде досега починале 56 луѓе од вирусот, според најновите објавени податоци. Кинескиот претседател Си Ксипинг изјави дека земјата се наоѓа во „тешка ...