TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Груби му е криво за изјавата со Али Ахмети и народот, тоа била „несреќна мешаница“ на неговите зборови

Слободен Печат - 30.09.2022

Откако денеска изјави : „Во овие околности во кои се наоѓаме, на Али Ахмети не му треба ДУИ, туку ДУИ има потреба од Али Ахмети. На Али Ахмети не му треба народот, туку народот има потреба од Али Ахмети“, вицепремиерот Артан Груби вечерва преку ...

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Макфакс

Груби: На Ахмети му е потребен народот и на народот му треба Ахмети

Press24

Артан Груби: „На Али Ахмети не му треба народот…“

Алсат-М

(Видео) Груби- Изјавата што ја дадов е несреќна и ми е жал. И Ахмети му треба на народот а и тие нему

Либертас

Груби се правда, извинува поправа: Народот му треба на Ахмети, не само Ахмети на народот.

Скопје1

Груби за Ахмети: Неприкосновен лидер, сите прогресивни процеси носат негов печат

ТВ21

Алсат-М 4NEWS 4NEWS А1 On Република Локално Независен Курир

Муса Џафери за „Слободен печат“: Ако Груби не си даде оставка или Ахмети не го смени, војната во ДУИ ќе ескалира

360 степени - 30.09.2022

„Ако Ахмети мисли дека ова може да се развлече преку средби со ограноци и да трае со месеци, ако мисли дека може да не надмудри тогаш е во грешка бидејќи така нема да се решат проблемите. Не може политичките проблеми и барања во партијата да се ...

Муса Џафери: Ако Груби не поднесе оставка, војната во ДУИ ќе ескалира

Press24

Муса Џафери: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Слободен Печат

Џафери: Или оставка на Артан Груби или „војната“ во ДУИ ќе ескалира!

Zoom

„Огнени“ нема, во Собранието сите се пратеници на ДУИ

Слободен Печат

Муса Џафери: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Фокус

Муса Џафери се закани: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Либертас

Курир 24Инфо Денешен Lider Фактор MakPress Локално Нетпрес

Груби: Сите сме построени зад Али Ахмети

24 Вести - 30.09.2022

Нема најави за моја смена, останувам на функцијата. Нема раскол во партијата сите сме построени зад Али Ахмети, изјави првиот вицепремиер Артан Груби по неколкудневните прозивки од таканаречената „Огнена група“ за негова смена.

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Макфакс

Алити за ТВ 24: Очекувам Ахмети да ја изменаџира кризата, не мислам дека нема да има нова партија

24 Вести

Алити: Очекувам Ахмети да ја менаџира успешно кризата

Press24

„Огнената група“ на средби кај Ахмети: Беџети и Меџити порачаа дека остануваат против извршната власт

360 степени

Ахмети во обид да ја смири „огнената група“ – Меџити и Беџети очекуваат нивните барања да се земат во предвид

ТВ21

Средбата во Мала Речица не го стивна незадоволството на „огнената група“ во ДУИ

Н.Македонија

Канал5 А1 On Алсат-М 24 Вести Телма Либертас Zoom Република

Има проблеми во односите меѓу некои луѓе, призна Ахмети

Независен - 29.09.2022

Лидерот на ДУИ денеска по средбата со членовите на „огнената група“ призна дека има одредени меѓучовечки односи во партијата кои не се добри. Но, рече Али Ахмети, не во целина, туку се одредени луѓе.

Ахмети признава дека во ДУИ има меѓучовечки односи кои не се добри

24Инфо

Ахмети: ДУИ е националното богатство на Албанците во Македонија

ТВ21

Ахмети: ДУИ е националното богатство на Албанците во Македонија

Press24

„Од Струга до Куманово и Липково“ – Ахмети порача: ДУИ е националното богатство на Албанците во Македонија

4NEWS

Ахмети: Има меѓучовечки односи кои не се добри, но не во целина, туку се одредени луѓе

Сител

Ахмети за проблемите во ДУИ: И во семејството имате кавги и не е идеално

Press24

Канал5 Слободен Печат Локално +инфо Р.С.Европа Вечер Прес Република 365