TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Дишете низ сламка, па ќе сфатите колку ни е итно“, болните со цистична фиброза реагираат на најавите на министрите ...

Сакам да кажам - 03.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза не им верува на усните ветувања на министерот за здравство Беким Сали дека ќе се набави лекот „трикафта“ и останува на ставот дека утре во 12 часот ќе протестираат пред Владата.

ЗА ПОЧЕТОК САМО 8 ПАЦИЕНТИ ЌЕ СЕ ЛЕКУВААТ СО ЛЕКОТ ШТО МОЖЕ ДА СЕ КУПИ САМО СО „ПЛАТАТА НА РОНАЛДО“ Прва надеж за болните од цистична фиброза

+инфо

Засега само осум пациенти со цистична фиброза ќе ја добијат потребната терапија

360 степени

Од 130 заболени, прво осум пациенти ќе добијат лек за цистична фиброза, па потоа ќе се набави за уште 22 лица

Макфакс

Сали: Прво осум пациенти со цистична фиброза ќе добијат нова терапија, а потоа уште 22

Вечер Прес

Сали:Проблемот ќе биде решен,се чекаат законски измени

Канал5

Болните од цистична фиброза ќе чекаат законски измени за да го добијат лекот

Макфакс

Скопје инфо ММС ТВ21 MTM Точка Точка MTM Бриф

Само за 8 пациенти со цистична фиброза ќе има интервентна набавка на лек, другите ќе почекаат

Алфа - 03.02.2023

Државата ги остава на цедило болните од цистична фиброза. Само за осум пациенти ќе има интервентна набавка на лек, останатите ќе чекаат подобро време. Од Асоцијацијата за цистична фиброза не им верува на усните ветувања на здравствените власти дека ...

Пациентите со цистична фиброза незадоволни од одлуката на надлежните – утре ќе протестираат пред Владата

360 степени

„Надлежните да земат цевка и да дишат низ неа за да ја сфатат итноста на состојбата“, велат пациентите со цистична фиброза и излегуваат на протест

Макфакс

[Видео] „Црвениот аларм е одамна вклучен“ – пациентите со цистична фиброза бараат обезбедување современа терапија

Радио МОФ

Хероината од Македонија доби уште една ќерка: Јасмина, првата жена со цистична фиброза која стана мајка

Женски магазин

Игор Пехчевски: „Ми дијагностицираа цистична фиброза кога бев 2-месечно бебе, често завршувам во болница, но ќе се борам“

Црнобело

Само за 30 пациенти со цистична фиброза ќе се обезбеди лекот „трикафта“,  в сабота пациентите ќе протестираат пред Владата

Вечер Прес

Радио МОФ Слободен Печат Скопје инфо еМагазин Тера +инфо Нетпрес Мета

Пациентите со цистична фиброза утре ќе протестираат пред Влада, изреволтирани и разорачани од одлуката на институциите

Слободен Печат - 03.02.2023

Изреволтирани сме и разочарани од оваа изјава на министрите за здравство и финансии . Се надевавме, очекувавме и баравме исклучително писмен документ во кој ќе гарантираат дека работите ќе се движат и тоа се со цел, бидејќи во минатото сме доста ...

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

А1 On

Пациентите со цистична фиброза утре ќе протестираат пред Влада

Република

Терапија за цистична фиброза итно за осум пациенти, останатите ќе почекаат

Слободен Печат

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата која обезбеди терапија само за осум пациенти

24Инфо

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

Курир

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

Бизнис Вести

Канал5 Zoom Press24

Само осум пациенти со тешка форма на цистична фиброза ќе го добијат лекот

МКД - 03.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали и министерот за финансии Фатимир Бесими информираа дека болните од цистична фиброза на кои им е потребен лекот трикафта, ќе чекаат законски измени за лекот да биде набавен директно од производителот, поради тоа ...

Лекови ќе бидат обезбедени за 30 лица со цистична фиброза во Македонија

Во Центар

Излажани сме со усни ветувања, затоа бараме писмен документ, разочарании сме од изјавите на министрите, велат од Асоцијацијата за цистична фиброза

Република

Владината одлука за набавка на лекови делумно ја „стиши“ загриженоста на пациентите

Канал5

Полoвина пациенти со цистична фиброза ќе добијат лек, другата половина извисени?!

Слободен Печат

Утре одлука за обезбедување средства за лекот Трикафта за 30 пациенти со цистична фиброза

Телма

Сали: Утре се очекува да биде донесена одлука за обезбедување средства за лекот Трикафта за 30 пациенти со цистична фиброза

Бизнис Вести

Опсервер MakPress Press24 Курир Н.Македонија Република Zoom Скопје инфо