TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов ја бакна раката на струмичкиот Владика Наум

Телевизија Нова - 23.11.2017

Борисов ја бакна раката на Метрополитот струмички Владиката Наум и на уште тројца членови на Синодот на МПЦ, Европскиот митрополит г.Пимен, тетовско-гостиварскиот г. Јосиф и кумановско-осоговскиот г. Јосиф.

Заев, Наум и Пимен го пречекаа Борисов – Која е поврзаноста со скандалот на МПЦ? (видео)

Република - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев, утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица, кој се наоѓа на границата со Бугарија. Заев беше придружуван од владиците на МПЦ, Пимен и Наум, на кои бугарскиот премиер им ...

Бугарската црква ќе го разгледува прашањето за МПЦ по консултација со другите цркви

Р.С.Европа - 23.11.2017

Бугарската православна црква ќе го разгледува барањето на МПЦ-ОА да ѝ стане црква-мајка откако ќе го слушне мислењето и на другите цркви, вели бугарскиот митрополит Варненски и Великопреславски Јован, пренесува БТА.

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

+инфо - 23.11.2017

Владиката не прецизира дали прашањето за МПЦ ќе биде разгледувано за време на претстојната посета на бугарскиот патријарх Неофит на Москва. Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува.

Расположение има, Синодот на МПЦ-ОА го крои планот

Слободен Печат - 23.11.2017

За брзо време Синодот на нашата црква ќе одлучи какви чекори ќе преземе во иднина, бидејќи секоја наша изјава во моментов може да направи голема штета и голема корист истовремено, вели владиката Петар.

БПЦ нема да влезе во раскол заради МПЦ

Слободен Печат - 23.11.2017

Прашањето на спорот меѓу МПЦ и СПЦ, сепак, ќе се решава со добра волја и со консензус на сите православни цркви, при што водечки збор, се разбира, ќе имаат највлијателните. Бугарската, сепак, не е меѓу нив.

Писмото на МПЦ до БПЦ, топ-тема на Телма

CivilMedia - 23.11.2017

Писмото на МПЦ до бугарската црква покажува дека МПЦ е одговорна структура и во оваа неможна ситуација на некомуницирање со СПЦ речиси 70 години, бара решение, рече професорот Цане Мојановски во вечерашната Топ Тема на ТВ Телма.

Бугарскиот премиер Борисов ги испочитува и им бакна рака на македонските владици - Следи признавање на МПЦ? (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев го пречека бугарскиот Премиер, Бојко Борисов во струмичкиот манастир Водоча, кој е епархиско седиште на Струмичката Митрополија на Владиката г. Наум. На пречекот на Борисов, покрај Владиката Наум беа уште тројца членови на ...

БПЦ нема самостојно да одлучува за барањето на МПЦ-ОА, сметаат експертите

Телма - 22.11.2017

Бугарската православна црква нема самостојно да одлучува за барањето на МПЦ-ОА таа да и биде црква-мајка и да и помогне во признавањето на нејзината автокефалност. Ова е ставот на историчарите и познавачите на црковните прашања кои во Топ Тема на ...

Реакции во Бугарија – какви се шансите БПЦ да стане „црква мајка“ на МПЦ?

24 Вести - 22.11.2017

Синодот на Бугарската православна црква може и да не го прифати барањето на МПЦ да стане Мајка црква пишуваат дел од бугарските медиуми повикувајќи се на извори од синодот на БПЦ. Бугарскиот весник 24 часа во статија со наслов Синодот откажува БПЦ ...

Спорот меѓу црквите повеќе политички отколку црковен проблем, сметаат аналитичарите

Телма - 22.11.2017

Речиси една недела од испраќањето на писмото од Македоснката до бугарската православна црква официјален став од двете цркви, но и од српската која е засегната со ова прашање, нема. Телма се обиде да го добие синодот на бугарската православна црква ...

Отворено писмо на Македонски манифест до г.г.Стефан и до Синодот на МПЦ

Канал5 - 22.11.2017

Од Македонски манифест упатија отворено писмо до г.г. Стефан и до Синодот на МПЦ по повод барањето за признавање автокефалност од Бугарската црква. ,,Шокирани сме од вашето писмо неодамна упатено до Бугарската православна црква со кое не понизно, во ...

Во Бугарија,почна Национална петиција за поддршка на БПЦ да и биде мајка Црква на МПЦ

Локално - 22.11.2017

Неколку часа откако десетици познати јавни личности, научници, новинари и потомци на видни семејства од Македонија ја повикаа Бугарската патријаршија да ја прифати подадената рака на Македонската архиепископија и да се манифестира како нејзина ...

РЕАКЦИИ ВО БУГАРИЈА: Ќе биде ли БПЦ црква мајка на МПЦ?

Фактор - 22.11.2017

Синодот на Бугарската православна црква може и да не го прифати барањето на МПЦ да стане мајка црква пишуваат дел од бугарските медиуми повикувајќи се на извори од синодот на БПЦ. Бугарскиот весник 24 часа во анализа со наслов Синодот откажува БПЦ ...

СПЦ без коментар за потегот на МПЦ - бугарски интелектуалци со поддршка за барањето на македонските владици

Алфа - 22.11.2017

Во телефонски разговор за “Алфа“ службеникот од кабинетот на патријархот Иринеј, ни одговори дека не сака да лицитира со коментари, посочи да испратиме официјален меил со прашања но не е сигурен дали и кога воопшто би добиле одговор.

Бугарските историчари бараат БПЦ да и стане „мајка“ на МПЦ

Сител - 22.11.2017

Бугарската православна црква е исправена пред предизвикот да го прифати предлогот на МПЦ и да ја признае нејзината автокефаност и на тој начин да влезе во отворен судри со СПЦ, а најверојатно и со Руската православна црква, или да одговори негативно ...

Славов: БПЦ има обврска да ѝ помогне на МПЦ

Deutsche Welle - 22.11.2017

Бугарскиот професор и теолог, Атанас Славов во анализа за „Бугарија аналитика“ пишува дека Бугарија и Бугарската црква треба активно да ги поддржат македонската државност и независност и автокефалноста на МПЦ На 9 ноември МПЦ испрати писмо до ...

Важно „нашите од Перт“ и Донски направија серија за Александар против грчката пропаганда

Поглед - 22.11.2017

Додека трае сапунската опера „Која е мојата мајка“ во копродукција на синодите на МПЦ-ОА и БПЦ, СЈО обелодени дека поранешниот премиер Груевски и поранешниот вицепремиер Пешевски претерале со отворањето на денарски и девизни банкарски сметки.

Владиците не гласале за писмото до БПЦ!? Покрај Агатангел, најмалку уште еден митрополит е против

Канал5 - 22.11.2017

Владиката Агатангел не е единствениот во Синодот на МПЦ, што е против барањето испратеното до БПЦ да ја признае автокефалноста на македонската црква и на таков начин да стане нејзина црква-мајка.

Синодот на БПЦ на писмото на МПЦ ќе одговори на 27 ноември, прогнозите се дека одговорот ќе биде негативен

МКД - 22.11.2017

Одговорот на барањето Бугарската православна црква да стане мајка-црква на Македонската правиславна црква, потпишано на 9 ноември од поглаварот на македонската црква може да биде негативен, велат извори од БПЦ.

Иван Николов: Судбносното писмо на македонските архиепископи – како ќе одговори Бугарија?

Локално - 22.11.2017

Не запираат отворените писма на бугарската интелектуална елита со барање за поддршка на Бугарија за барањето на Светиот синод на Македонската православна црква. Во продолжение отовреното писмото на Иван Николов: Раѓањето на Бугарската егзархија е ...

Заев, Наум и Пимен го пречекаа Борисов – Која е поврзаноста со скандалот на МПЦ? (видео)

Вечер - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев, утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица, кој се наоѓа на границата со Бугарија. Заев беше придружуван од владиците на МПЦ, Пимен и Наум, на кои бугарскиот премиер им ...

Да не го мести некој струмичанецот?

CivilMedia - 22.11.2017

Пишува: Во едни такви „лабораториски“ услови, иницијативата за „посвојување“ на МПЦ од страна на БПЦ делува како со запалена цигара да шетате во кинеска фабрика за петарди! Тоа не е и никогаш и не било само верско-канонско прашање, туку и ...

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

А1 On - 23.11.2017

Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и православниот каконски ред, изјави денеска митрополитот Варненски и ...

Бугарски ителектуалци бараат БПЦ да ја прифати понудата на МПЦ, владиката Агатангел против

24 Вести - 21.11.2017

Интелектуалци, истакнати личности, академци, новинари и потомци на семејства од Македонија ја повикуваат Бугарската православна црква да се прогласи за црква мајка на Македонската православна црква.

Одмрзнување на македонско-српските црковни преговори? МПЦ песимисти

24 Вести - 21.11.2017

Македонската православна црква не е оптимист за одмрзнување на преговорите со Српската православна црква, вели во изјава за Телевизија 24 владика Петар, по најавите од српската патријаршија дека српската црка е подготвена за обновување на дијалогот ...

Расположение има, Синодот на МПЦ-ОА го крои планот

+инфо - 23.11.2017

Синодот ќе одлучи какви чекори ќе преземе во иднина, бидејќи секоја наша изјава во моментов може да направи голема штета или корист, вели г.Петар. Наскоро ќе биде свикана синодска седница и таму ќе се одлучи какви чекори ќе направи Македонската ...

Прифатете ја подадената рака од МПЦ

МКД - 21.11.2017

Истакнати личности, научници, новинари и потомци на познати семејства од Македонија ја повикуваат Бугарската православна црква да ја прифати подадената рака од Македонската православна црква-Охридска архиепископија и да се прогласи за нејзина ...

Владиката Агатангел со спротивен став од Синодот на МПЦ-ОА за писмото до БПЦ

Р.С.Европа - 21.11.2017

Митрополитот Повардарски г. Агатангел не се согласува со писмото што Синодот на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква со кое бара од БПЦ да и биде црква-мајка и да ја признае автокефалноста на Македонската црква.

Одмрзнување на македонско - српските црковни преговори? МПЦ-ОА песимисти

24 Вести - 21.11.2017

Писмото до бугарската православна црква од македонската – иницијална каписла за одмрзнување на српско македонските црквени преговори. Од српската патријаршија најава дека се расположени за дијалог и се чека МПЦ да одреди датум.

Бугарски интелектуалци до патријархот Неофит: Прифатете ја подадената рака на МПЦ

Сител - 21.11.2017

Интелектуалци, јавни личности, новинари, потомци на познати семејства од Македонија ја повикаа Бугарската патријаршија да ја прифати подадената рака на Македонската православна црква и да ја преземе улогата на нејзина мајка-црква.

ВМРО-НП Охрид: Ја поздравуваме одлуката на МПЦ за наоѓање начин за признавање на црквата

А1 On - 21.11.2017

„ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога ...

Владиката Агатангел со спротивен став за писмото до БПЦ

МРТ - 21.11.2017

Сé уште не можам да разберам зошто ние без ниту една причина ја прифативме улогата на поразена страна, наведува митрополитот во дописот... Барањето до Бугарската православна црква за признавање на афтокефалноста на Македонската православна црква- ...

Официјално и без задршка: Институтот за бугарски јазик најави промени на македонските учебници после ратификацијата на ...

Курир - 21.11.2017

После само два месеци откако Зоран Заев и СДСМ ја преземаа власта во Република Македонија, беше потпишан штетниот договор со Бугарија, со кој Македонија се согласи на продажба на националните интереси и пишување на својата историја од бугарска ...

ВИДЕО: Владо Поповски, Цане Мојановски и Љупчо Ристовски во Топ тема за писмото на МПЦ до БПЦ

Либертас - 23.11.2017

Црковно или политичко прашање? Барањето на Mакедонската православна црква, Бугарската православна црква да се прогласи за црква мајка отвори дилеми: дали ова е начинот да се реши и прашањето за името? Сега и СПЦ сака преговори? Колку историјата ќе и ...

Бугарската црква ќе го одбие барањето на МПЦ да биде црква-мајка?

Телевизија Нова - 21.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква на 27 ноември ќе го разгледува барањето на МПЦ за признавање на афтокефалноста како и за тоа БПЦ да стане црква-мајка на македонската православна црква-Охридска архиепископија.

Агатангел: Синодот не беше едногласен за писмото до БПЦ, јас се спротивставив

Мета - 21.11.2017

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, денеска преку соопштение изрази несогласување со писмото на Синодот на МПЦ-ОА упатено до Синодот на Бугарската православна црква, со кое се бара БПЦ да се прогласи за мајка црква на МПЦ.

Верниците со осуда на чинот на МПЦ: БПЦ е црква- ќерка на МПЦ-ОА, не обратно!

Алфа - 21.11.2017

Барањето на Македонската православна црква- Охридска архиепископија, БПЦ да ја признае афтокефалноста, односно да и биде мајка- црква наиде на огромен револт и незадоволство на граѓаните Барањето на Македонската православна црква- Охридска ...

Јавни личности, научници и новинари од Бугарија во отворено писмо до бугарскиот патријарх Неофит, бараат БПЦ да ја ...

Поглед - 21.11.2017

Јавни личности, научници, новинари и потомци на истакнати семејства со корени од Македонија, ја повикуваат Бугарската Патријаршија да ја прифати пружената рака на македонската архиепископија и да ја признае нејзината автокефалност.

БПЦ нема самостојно да одлучува за барањето на МПЦ-ОА, сметаат експертите

Локално - 23.11.2017

Бугарската православна црква нема самостојно да одлучува за барањето на МПЦ-ОА таа да и биде црква-мајка и да и помогне во признавањето на нејзината автокефалност. Ова е ставот на историчарите и познавачите на црковните прашања кои во Топ Тема на ...

Македонски манифест до г.г.Стефан: За овој кукавички гест Македонците никогаш нема да ви простат!

Нетпрес - 22.11.2017

Од Македонски манифест упатија отворено писмо до г.г. Стефан и до Синодот на МПЦ по повод барањето за признавање автокефалност од Бугарската црква. ,,Шокирани сме од вашето писмо неодамна упатено до Бугарската православна црква со кое не понизно, во ...

Во Бугарија почна национална петиција за БПЦ да ѝ биде Црква-мајка на МПЦ-ОА

МКД - 22.11.2017

Неколку часа откако десетици истакнати јавни личности, научници, новинари и потомци на видни семејства од Македонија ја повикаа Бугарската патријаршија да ја прифати подадената рака на Македонската архиепископија и да се согласи да биде нејзина ...

Синодот не сака БПЦ да стане мајка на МПЦ – одговорот и официјално ќе пристигне до 27 ноември

Република - 22.11.2017

Одговорот на барањето Бугарската православна црква да стане мајка-црква на Македонската правиславна црква, потпишано на 9 ноември од поглаварот на македонската црква може да биде негативен, велат извори од БПЦ.

Да не го мести некој струмичанецот?

Либертас - 22.11.2017

Е ден бивш висок југословенски, а потоа и македонски дипломат, одамна починат – кој својата врвна дипломатска кариера ја градеше и со сесрдна помош на УДБА – уште на времето ми има кажувано дека и Тито, кога влечел потези околу Македонија, со ...

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

Телма - 23.11.2017

Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и православниот каконски ред, изјави денеска митрополитот Варненски Јован, ...

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува...

Н.Македонија - 23.11.2017

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и ...

БПЦ да стане црква мајка на МПЦ - бараат интелектуалците

Фактор - 21.11.2017

Интелектуалци, истакнати личности, академци, новинари и потомци на семејства од Македонија ја повикуваат Бугарската православна црква да се прогласи за црква мајка на Македонската православна црква.

Бугарските интелектуалци бараат БПЦ да ја прифати подадената рака од МПЦ

Телма - 21.11.2017

Бугарското општество се мобилизира зад барањето на Синодот на Македонската православна црква, каде побара Бугарската православан црква да и биде црква-мајка и да ја признае автокефалноста на Македонската црква.

Владиката Агатангел со спротивен став од МПЦ за писмото до БПЦ

Нова ТВ - 21.11.2017

Митрополитот Повардарски г. Агатангел не се согласува со писмото што Синодот на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква со кое бара од БПЦ да и биде црква-мајка и да ја признае автокефалноста на Македонската црква.