TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Ново издание на 360°: Агелер е воодушевена од најавата на Мицкоски дека ќе се заколне со уставното име

360 степени - 21.06.2024

Погледнете го новото магазинско издание на емисијата „360 степени“ емитувано на 20 јуни 2024 г. на МРТ 1 Теми за ова издание на емисијата: – Амбасадорката на САД, Анџела Агелер, ја поздравува и аплаудира на најавата на Христијан Мицкоски дека в ...

(ВИДЕО) Агелер: Воодушевена сум од најавата на Мицкоски и министрите дека ќе се заколнат со Северна Македонија

360 степени

Американската амбасадорка воодушевена од најавата на Мицкоски дека ќе каже „Северна“ при премиерската заклетва

ТВ21

Мицкоски ја воодушеви Агелер со „Северна“

Слободен Печат

(ВИДЕО) Вечерва во 360° на МРТ 1: Агелер е воодушевена од најавата на Мицкоски дека ќе се заколне со уставното име

360 степени

Агелер воодушевена од најавата на Мицкоски дека ќе се заколне со уставното име

Телма

Агелер: Најавата на идниот премиер дека ќе го користи уставното име при заклетвата е за поздравување

Либертас

Денешен Пулс24 Бизнис Вести Независен МКД CivilMedia Слободен Печат PressingTV

Викендов нова влада, Јанушев во игра за генсек

Слободен Печат - 20.06.2024

Според сценариото, мандатарот пред пратениците прво ќе го образложи експозето за избор на новата влада, по што договорот е во расправата за владината програма и за идните министри наизменично да говорат пратениците од опозицијата и од власта Лидерот ...

Седницата за избор на новата влада закажана за в сабота

Р.С.Европа

Седницата за избор на нова влада закажана за в сабота во 11 часот

24 Вести

Седницата за нова влада закажана за сабота во 11 часот

Вечер Прес

СОБРАНИЕ: По предлогот од мандатарот Мицкоски, претседателот Гаши ја закажа седницата за избор на нова Влада в сабота во 11 часот

Денешен

Собраниската седница за избор на новата влада закажана в сабота

Макфакс

Седницата за избор на нова влада почнува во сабота

еМагазин

Во Центар Zoom Опсервер Скопје1 Точка MTM Centar 24Инфо

Павловска-Данева не очекува иницијатива пред Уставен за заклетвата на Сиљановска-Давкова

360 степени - 20.06.2024

Она што се гледа и што важно, како што кажа уставната судијка во Дневникот на ТВ Сител, е документот на кој е ставен потписот. А таму, вели, во сите документи стои уставното име на државата – Република Северна Македонија Уставната судијка Ана ...

Уставното име е во правен промет, за жал, и ние не можеме да ја игнорираме реалноста – вели Николоски

360 степени

Не можеме да бараме од граѓаните да ги почитуваат законите и Уставот, а ние да имаме двојни стандарди, вели Мицкоски за употребата на уставното име

360 степени

Атина со внимание ќе ја следи и заклетвата на Мицкоски - тој најави дека ќе ја даде со уставното име

Deutsche Welle

Ќе помине ли двојната формула на Мицкоски за употреба на името кај грчките власти?

Глас на Америка

Политичките аналитичари со позитивни критики за одлуката на Мицкоски

Сител

Мицкоски заклетвата во Собранието ќе ја даде со уставното име, кое ќе го користи и на средбите

Канал5

Алфа Телма Телма ТВ21 24Инфо Фактор Нетпрес Република

Прво да помине изборот на влада, па да најдеме елегантно решение за Законот за локална самоуправа – вели Мицкоски

360 степени - 19.06.2024

Прашањето за измени во Законот за локална самоуправа се наметна откако неколку актуелни градоначалници беа избрани за пратеници во Собранието, а дел се најдоа и на списокот на мандатарот Мицкоски како предлози за министри во новата влада Прво да ...

Мицкоски за измените на Законот за локална самоуправа: Да се реши на елегантен начин, а не да се трошат милиони

МКД

Прво гласање за новата влада, па консултации за измени на Законот за локална самоуправа, најави Мицкоски

Либертас

Прво гласање за новата влада, па консултации за измени на Законот за локална самоуправа, најави Мицкоски

Zoom

Прво гласање за новата влада, па консултации за измени на Законот за локална самоуправа, најави Мицкоски

24 Вести

Мицкоски сака на „елегантен начин“ да ја реши ситуацијата со градоначалниците кои станаа пратеници

Независен

Мицкоски:Прво гласање за новата влада,па консултации за измени на Законот за локална самоуправа

Канал5

24Инфо Слободен Печат Во Центар CivilMedia MakPress 365 Пулс24

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Zoom - 19.06.2024

Мојата татковина е Македонија, и при давање изјави мојата употреба на името нема да биде поинкава, но како влада ќе мораме да ги почитуваме законите и Уставот. Не можеме да се правиме наудрени дека тоа не е дел од правниот систем, изјави денеска ...

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Бриф

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

365

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Пулс24

Мицкоски: Мојата татковина е Македонија, но не можеме да се правиме наудрени дека Уставното име не е дел од правниот систем

Слободен Печат

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

24Инфо

Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од системот, вели Мицкоски

Фокус

Н.Македонија Либертас CivilMedia Република PressingTV Вечер Прес MakPress