TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје...

Н.Македонија - 13.01.2018

Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје, чија цел би било отстранување на заканите по европските сојузници на САД.

Нови санкции за Техеран, Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од договорот

Телма - 13.01.2018

САД ја преминаа црвената линија со санкциите врз шефот на иранското правосудство, Ајтолахот Садек Амоли Лариџани, тврди Техеран. Иран најави соодветен одговор на санкциите и одби повторно отварање било какви преговори за нов договор за неговата ...

Ново нуклеарно оружје – цел на администрацијата на Трамп

Локално - 13.01.2018

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп сака да развијат ново нуклеарно оружје за кое сметаат дека ќе ги спречи заканите врз европските сојузници. Планот се уште не го одобрил Трамп, пренесе АП.

Рјабков: Трамп би направил многу лош потег со повлекувањето од нуклеарниот договор

Нетпрес - 13.01.2018

Заменикот руски министер за надворешни работи Сергеј Рјабков оцени во саботата дека повлекувањето на САД од нуклеарниот договор на шесте светски сили со Иран постигнат пред две години, и претставувал многу лош потег.

Иран го обвини Трамп за „злобно кршење“ на нуклеарниот договор

Р.С.Европа - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи со олеснување на санкциите кон Иран согласно договорот за нуклеарната програма, но Трамп одреди рок од 120 за промена на договорот, односно за отстранување на „ужасните недостатоци“.

Трамп му даде последна шанса на нуклеарниот договор со Иран

Deutsche Welle - 13.01.2018

Иако договорот со Иран го смета за „најлош договор на сите времиња“, американскиот претседател Доналд Трамп засега не посегнува по санкции. Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е ова последен пат што се откажува од повторно воведување ...

Трамп го потврди нуклеарниот договор со Иран и порача дека тоа го прави последен пат

МКД - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека последен пат ќе го потврди нуклеарниот договор со Иран, и најави дека САД ќе излезат од него ако не дојде до промени, соопшти Белата куќа. Оваа одлука на Трамп ги одложува санкциите насочени против ...

Новата политика на Трамп може да ја зајакне улогата на нуклеарното оружје

Фактор - 13.01.2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп може да се впушти во развојот на нови нуклеарни оружја и експлицитно да ја остави отворена можноста за нуклеарен одговор на големи ненуклеарни напади, ако проектот за нова нуклеарна доктрина на САД, ...

Техеран го пофали Доналд Трамп за неговата мудрост

Локално - 13.01.2018

Техеран смета дека одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп за продолжување на режимот на симнување на санкциите против Исламската република ја потврдува силата на меѓународниот договор за нуклеарната програма на Иран.

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

МРТ - 12.01.2018

На средбата со печатените медиуми, рускиот претседател Владимир Путин образложи дел од кучните прашања за внатршената и надворената политика на земјата. Потврди дека Вашингтон и Москва преговараат за договорот за нуклеарно оружје.

Американците прават ново нуклеарно оружје

Sky - 13.01.2018

Администрацијата на Трамп сака да развие ново нуклеарно оружје за кое смета дека ќе ги спречи заканите по европските сојузници. Планот се уште не го одобрил американскиот претседател Доналд Трамп, пренесоа агенциите.

Трамп одлучил да продолжи олеснувањето на санкциите спрема Иран

Р.С.Европа - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил да го продолжи олеснувањето на санкциите спрема Иран, определено со нуклеарната спогодба на Техеран со светските сили, оставајќи го договорот засега непроменет, јавуваат неколку медиуми, цитирајќи ...

Белата куќа нема да се повлече од нуклеарниот договор со Иран

Локално - 12.01.2018

Белата куќа се очекува да објави дека САД нема да се повлечат од нуклеарниот договор со Иран и претседателот Доналд Трамп ќе продолжи режимот на укинување на санкциите против Исламската република, пишува “Аарец”.

Путин: Русија и САД преговараат за нуклеарен споразум

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека Вашингтон и Москва преговараат за клучен споразум за нуклеарното вооружување. Путин на состанокот со челниците на руските печатени медиуми, рекол дека планот на САД да ги опреми дел од ...

Трамп -Иран: „Последна шанса“-„Не прифаќаме“

Канал5 - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е ова последен пат што се откажува од повторно воведување санкции. Иако договорот со Иран го смета за „најлош договор на сите времиња“, американскиот претседател Доналд Трамп засега не посегнува по ...

Новата политика на Трамп може да ја зајакне улогата на нуклеарното оружје

Стандард - 13.01.2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп може да се впушти во развој на нови нуклеарни оружја и експлицитно да ја остави отворена можноста за нуклеарен одговор на големи ненуклеарни напади, ако проектот за нова нуклеарна доктрина на САД, ...

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

Алфа - 12.01.2018

На средбата со печатените медиуми, рускиот претседател Владимир Путин образложи дел од кучните прашања за внатршената и надворената политика на земјата. На средбата со печатените медиуми, рускиот претседател Владимир Путин образложи дел од кучните ...

Американците прават ново нуклеарно оружје

Република - 13.01.2018

Администрацијата на Трамп сака да развие ново нуклеарно оружје за кое смета дека ќе ги спречи заканите по европските сојузници. Планот се уште не го одобрил американскиот претседател Доналд Трамп, пренесоа агенциите.

Белата куќа нема да се повлече од нуклеарниот договор со Иран

Алфа - 12.01.2018

Во соопштението се наведува дека одлуката е во спротивност со изборното ветување на Трамп во САД за повлекување од договорот постигнат со Иран во 2015 година . Во соопштението се наведува дека одлуката е во спротивност со изборното ветување на Трамп ...

Трамп му даде последна шанса на нуклеарниот договор со Иран

ТВ21 - 13.01.2018

Иако договорот со Иран го смета за „најлош договор на сите времиња“, американскиот претседател Доналд Трамп засега не посегнува по санкции. Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е ова последен пат што се откажува од повторно воведување ...

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

Либертас - 12.01.2018

„Вашингтон и Москва преговараат за суштински договор за нуклеарното оружје“, изјави рускиот претседател Владимир Путин. На средбата со првите луѓе на руските печатени медиуми, потенцира дека планот на Соединетите Американски Држави да опремат ...