TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбан:Главните предизвици за Европа-војната во Украина и мигрантите

Вечер Прес - 27.11.2022

Унгарскиот премиер Виктор Оран оцени денеска дека Европа е соочена со различни предизвици, вклучувајќи ја војната во Украина, резултирачката економска криза и незаконската и се понасилна миграција.

Во каква состојба е Орбан? Во таква што ни ХДЗ веќе не сака да го спасува

Во Центар - 26.11.2022

Пратениците на ХДЗ гласаа за резолуцијата на Европскиот парламент, која беше критична кон Унгарија. Хрватскиот премиер едноставно немаше време да се справи со провокативната шега на Орбан со картата за т.н. голема Унгарија.

НАТО НЕРВОЗНО ЦУПКА, НА УНГАРИЈА НЕ И СЕ БРЗА: Гласањето за влез на Шведска и Финска во алијансата повторно е одложено, ...

Во Центар - 26.11.2022

По состанокот на лидерите на Вишеградската група што се одржа вчера, унгарскиот премиер Виктор Орбан зборуваше и за влезот на Шведска и Финска во НАТО. Според унгарските медиуми, Орбан изјавил и дека гласањето нема да се организира пред јануари 2023 ...

Проблемот Виктор Орбан: ЕУ самата си произведе чудовиште

Deutsche Welle - 26.11.2022

ЕУ долго се колебаше и дозволуваше да биде мамена од Виктор Орбан, но сега конечно ги замрзна милијардите евра за Унгарија. Шефовите на држави и влади сега треба да го поддржат потегот, смета Барбара Везел.

Унгарија го одложи ратификувањето на членството на Шведска и Финска во НАТО

Во Центар - 25.11.2022

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, истакна дека ратификувањето на членството на Шведска и Финска во НАТО ќе се изврши на првата парламентарна седница во 2023 година. Орбан во изјава за медиумите истакна дека неговата земја го поддржува членството ...

Сијарто: САД имаат корист од рецесијата во Европа

А1 On - 25.11.2022

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска оцени дека САД имаат корист од рецесијата во Европа. „Транзицијата на европската економија во рецесија е добра вест за американската економија и се чини дека Америка може да има корист ...

Унгарија ѝ се пожали на ЕУ: Политиката за Украина го отежнува бизнисот на некои наши компании

Слободен Печат - 25.11.2022

Унгарскиот министер за надворешни работи изјави дека земјата се пожалила до Европската унија, тврдејќи дека Украина им го отежнува бизнисот на своите компании како што е производителот на лекови „Рихтер“, бидејќи тие имаат операции во Русија, ...

Сијарто: Америка ја користи рецесијата во Европа

Точка - 25.11.2022

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска оценил дека САД ја користат рецесијата во Европа. „Преминувањето на европската економија во рецесија е добра вест за американската економија и изгледа дека Америка од тоа би можела да ...

ЕУ планира да замрзне дел од средствата на Унгарија поради проблеми во владеењето на правото

Centar - 25.11.2022

На Унгарија ѝ се заканува загуба на повеќе од 13 милијарди евра од фондовите на Европската Унија (ЕУ) по оценката на Европската комисија дека Будимпешта не ги спроведе ветените реформи за сузбивање на корупцијата на високо ниво и зајакнување на ...

Сијарто: Америка има корист од рецесијата во Европа

Локално - 25.11.2022

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска оцени дека Соединетите Американски Држави имаат корист од рецесијата во Европа. „Транзицијата на европската економија во рецесија е добра вест за американската економија и се чини дека ...

Сијарто: САД имаат корист од рецесијата во Европа

Слободен Печат - 25.11.2022

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска оцени дека САД имаат корист од рецесијата во Европа. Според него, ситуацијата во Европа е „жална”, бидејќи „Европската комисија доста го спречува” протокот на инвестиции во ...

ЕУ планира да замрзне дел од средствата на Унгарија поради проблеми во владеењето на правото

Zoom - 25.11.2022

На Унгарија и се заканува загуба на повеќе од 13 милијарди евра од фондовите на Европската унија (ЕУ) по оценката на Европската комисија дека Будимпешта не ги спроведе ветените реформи за сузбивање на корупцијата на високо ниво и зајакнување на ...

Сијарто: САД имаат корист од рецесијата во Европа

24Инфо - 25.11.2022

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска оцени дека САД имаат корист од рецесијата во Европа. „Транзицијата на европската економија во рецесија е добра вест за американската економија и се чини дека Америка може да има корист ...

Сијарто: САД имаат корист од рецесијата во Европа

Во Центар - 25.11.2022

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска оцени дека САД имаат корист од рецесијата во Европа. „Транзицијата на европската економија во рецесија е добра вест за американската економија и се чини дека Америка може да има корист ...

Сијарто: САД имаат корист од рецесијата во Европа

MakPress - 26.11.2022

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска оцени дека САД имаат корист од рецесијата во Европа. Транзицијата на европската економија во рецесија е добра вест за американската економија и се чини дека Америка може да има корист од ...