TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова „бомба“ на Заев

Глас на Америка - 27.05.2015

Водачот на СДСМ овојпат ги објави снимките пред зградата на Владата. ВМРО-ДПМНЕ возврати дека тој ја манипулира јавноста Водачот на СДСМ Зоран Заев денес презентираше нови снимки од телефонски разговори, коишто, како што тврди, откриваат дека ...

СДСМ: И Груевски признава дека на Владата работата не и оди како што треба

Дневник - 28.05.2015

Никола Груевски во најновите снимки признава дека на Владата работата не ~ оди како што треба и оти нешто им фали. Еден голем проект не им тргнал и една хидроцентрала не изградиле. Со овие зборови лидерот на СДСМ Зоран Заев ја почна ...

Заев - Трите оставки се малку, Груевски е налогодавачот

Р.С.Европа - 27.05.2015

Не се мачи Груевски и не барај нови жртви. Твојата оставка ја бара Република Македонија, ти си налогодавачот и ти си нарачателот на матните игри, рече денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев.

СДСМ објави ,,бомба,, од пред владата

Телма - 27.05.2015

Ни првиот ден на новиот министер за внатрешни работи и новиот директор на УБК не поминаа без критики. И двајцата се најдоа во бомбата на Заев,како соучесници на тогашната министерка Јанкулоска,а по налог на премиерот Груевски, во запирањето на ...

ГАЛЕРИЈА: Ден 11 во Кампот на Слободата

Либертас - 28.05.2015

34-та „бомба“ која ја презентираше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, мирен протестен марш до Министерството за финансии, беа дел од денешните настани во рамки на Кампот на ...

Заев:Со европска помош до крај на кризата

Телма - 27.05.2015

Европската унија му потврдила на СДСМ дека ќе испрати свој човек во Македонија, но Заев не знае каква точно ќе биде неговата улога. Верува дека со европска помош ќе се стави крај на кризата со тоа што оваа власт ќе замине.Но, оставката на премиерот ...

Нова „бомба“ на СДСМ: Груевски злоупотребувал и правел финансиски малверзации

24 Вести - 27.05.2015

Премиерот Никола Груевски и неговите соработници го кршеле законот и со матни игри местеле тендери и ослободувале криминалци само затоа што биле донатори на ВМРО-ДПМНЕ, рече денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конференцијата во кампот пред ...

Заев: Во притвор лежат невини луѓе за шпионажа и за насилство врз премиерот

Вест - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев побара Обвинителството итно да ги повлече обвиненијата против обвинетите во предметот "Пуч", меѓу кои е и тој. Одговарајќи на новинарски прашања, тој рече дека нема никаква логика и законитост тој, како осомничен насилник ...

ФОТО: „Чит-чат“ бомба на СДСМ

Утрински - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ, по десетдневна пауза, од пред Владата каде што се наоѓа опозицискиот камп, објави нова серија прислушувани разговори меѓу сегашни и бивши високи функционери, кои, според него, покажуваат дека неговиот ривал, премиерот Никола ...

Граѓани по бомбата пред Влада: Се чувствуваме изневерени од сопствената држава

Нова ТВ - 27.05.2015

Опозициските „бомби“ продолжија и денеска. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев обелодени разговори за кои посочи дека во нив премиерот Груевски признава оти на неговата влада не и оди со големи проекти, како и тоа дека од разговорите се гледа дека тој е ...

Нова бомба на Заев: Разврска на кризата до крајот на јуни

Deutsche Welle - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ очекува политичката криза во земјата да добие разрешница до крајот на јуни. Денеска презентирана нова „бомба“ која, според Заев, го прикажува „беззаконието на Груевски“. Никола Груевски од позиција на премиер најдрско влегол во ...

Нова бомба на Заев пред Влада

Телма - 27.05.2015

Нарачател на матни игри, вака лидерот на СДСМ Зоран Заев го нарече премиерот Никола Груевски пред објавувањето на најновата бомба на опозицијата на прес-конференција во таканаречениот Камп на слободата, пред објектот на Владата.

Заев: Барам да се пуштат сите обвинети за „Пуч“, очекувам разврска на кризата до крајот на јуни

МКД - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по денешната „бомба“ пред Влада, одговарајќи на новинарски прашања потенцираше дека изјавите на премиерот околу аудио-материјалите се смениле, модифицирале. Според него, Груевски прво велел дека прислушуваните разговори ...

(ВИДЕО) Заев: По признанијата на Груевски очекувам повлекување на сите обвиненија

Репортер - 27.05.2015

Заев, денеска по објавувањето на таканаречените „бомби“одговара на новинарски прашања: Очекувате оставка? Очекувам. До краен момент јас очекувам. Едно е дали верувам во неа или не. Знаете јас сум граѓанин којшто споделува верувања како и сите.

(ВИДЕО) Заев: Груевски се наоѓа на чело на расипничка власт

Фактор - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ Заев денес на протестот пред Владата го обвини премиерот Никола Груевски дека интервенирал донатор на владеачката ВМРО-ДПМНЕ биде ослободен со плаќање на казна. Заев изјави дека премиерот Груевски се наоѓа на чело на „расипничка ...

Заев – Груевски бара законот да не биде пречка за договор

Р.С.Европа - 27.05.2015

Заев вели дека Груевски бара од Јанакиески да биде повеќе договорно ориентиран кон големите компании, а не само да кажува дека нешто не е по закон. Ќе слушнете признание лично од Никола Груевски како од своите министри бара да бидат договорно ...

Граѓаните револтирани од изјавите на Заев за Рамковниот и "неважноста" на идентитетот во ОН

Алфа - 27.05.2015

Минатите денови беа одбележани со изјавата на лидерот на СДСМ, кој посочи дека македонците уште од градинка треба да учат албански, сето тоа дофилувано со небулозното реотворање на Охридскиот рамковен договор.

СДСМ објави нови разговори, Заев очекува крај на политичката криза во јуни

Телеграф - 27.05.2015

Разговорите, како, што рече претседателот на СДСМ Зоран Заев, биле водени меѓу премиерот Никола Груевски и Миле Јанакиевски и Влатко Чинго, меѓу Гордана Јанкулоска и Митко Чавков и Горан Трајковски СДСМ денеска на прес-конференција, која се одржа ...

ВО ЖИВО: Бомба 34 на Заев

Нова ТВ - 27.05.2015

Опозициските „бомби“ продолжуваат и денеска на кои лидерот на СДСМ, Зоран Заев според најавите ќе обелодени разговори за финансиски малверзации. Попладнето, со почеток во 18 часот, граѓанската иницијатива „Граѓаните за Македонија“ ќе одржи мирен ...

СДСМ објави нова т.н. „бомба“

24 Вести - 27.05.2015

СДСМ ја објави 34-та „бомба“, овој пат од кампот на слобдата пред Владата. Станува збор за прва „бомба“ по големиот протестен митинг на СДСМ и граѓанските здруженија. Како што рече лидерот на СДСМ Зоран Заев, од прислушуваните разговори е евидентно ...

Заев: Груевски во разговорите признава дека на оваа влада не и оди со проектите

Нова ТВ - 27.05.2015

- Три оставки не се доволни, не барај жртви, Македонија ја бара твојата оставка, му порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев на премиерот Груевски пред владата каде што ја презентира 34-та бомба.

„Некако оригиналот од архива да го снема“ СДСМ ја пушти новата „бомба“ (ВИДЕО)

МКД - 27.05.2015

Ќе објавуваме аудиоснимки сè додека не го извадиме Груевски од Владата. Досегашните оставки не се доволни. Не се мачи, Груевски, и не барај нови жртви. Твојата оставка ја бара Република Македонија, ти си налогодавачот и ти си нарачателот на матните ...

Експерти: Тешка политичка грешка е интервјуто на Заев за косовскиот медиум

Сител - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на косовската телевизија истакна дека треба да се оди подлабоко во Охридскиот договор што практично би значело вовед во федерализација каде по етничка основа би се создала бинационална држава.

„Бомба“ на СДСМ: Груевски налогодавач и нарачател на матни игри

Р.С.Европа - 27.05.2015

Три оставки не се доволни, не се мачи Груевски и не барај нови жртви. Твојата оставка ја бара Република Македонија, ти си налогодавачот и ти си нарачателот на матните игри, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев на почетокот на денешната прес ...

Заев: Груевски признава дека на Владата нешто ѝ фали

Макфакс - 27.05.2015

Признание на премиерот Никола Груeвски дека на владата не ѝ оди со големи проекти, барање на Груевски да биде ослободен бизнисмен од Неготино кој бил фатен со цистерна со пет ипол тони црвена нафта и негово барање да биде сокриен документ од ...

Ставовите на Заев искажани на косовската телевизија се тешка политичка грешка, сметаат експертите и граѓаните

Курир - 27.05.2015

Тешка политичка грешка, која е штетна за државата и нејзиниот развој, но и штетна за политичката кариера на опозицискиот лидер Зоран Заев. Вака јавноста и експертите ги оценуваат ставовите на Заев дадени за косовската телевизија РТК во емисијата ...

Заев: Советот на министри на ЕУ донел одлука до јуни да се реши кризата во Македонија

Репортер - 27.05.2015

Одговарајќи на новинарско прашање, лидерот на СДСМ на денешната прес конференција демантираше дека Али Ахмети и Мендух Тачи понудиле некаков документ на последната лидерска средба, со кој бараат од премиерот Никола Груевски и од Зоран Заев една од ...

Заев: До крајот на јуни очекувам дека се‘ ова ќе заврши. Има јасни сигнали за тоа од ЕУ и САД

Локално - 27.05.2015

Првиот опозиционер Зоран Заев при соопштувањето на бомбата соопшти дека очекува разврска на политичката криза во земјата до крајот на јуни и ги повика САД и ЕУ да помогнат. „До крајот на јуни очекувам дека се‘ ова ќе заврши, целата политичка криза.

Заев: Кој се жалел од сопругата на Ѓорге Иванов?

+инфо - 27.05.2015

Ќе слушнете дека некој се жалел од сопругата на Ѓорге Иванов, и дека Груевски лично се залагал да се уништи документ од архива, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Станува збор за писмо од воздушна пловидба за Маја, со кое Груевски, според негово ...

Заев: Очекуваме разврска до крајот на јуни

+инфо - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, очекува разврска на политичката криза во земјава до крајот на јуни. Тој ги повика САД и ЕУ, како пријатели на земјава да помогнат за, како што рече, да не се мачи повеќе ...

Заев: Груевски рекол „не и оди на оваа Влада“

+инфо - 27.05.2015

Ќе слушнете како Никола Груевски во разговор со своите соработници рекол „не и оди на оваа влада“, „еден голем проект не и тргна на Владата“, „нас нешто ни фали“, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција.

Заев: Никола, не барај жртви – ти си нарачателот на ваквите игри

Репортер - 27.05.2015

„Вистината за Македонија ја бара судбината на денот. Салата каде што до сега се кажуваше вистинат е претесна, од денеска „Кампот на слободата“ е местото каде што ќе се објавуваат бомбите. Тука, пред владата направена со гипс-картон“ изјави Заев.

Како од апсурд да се направи логика

Денешен - 27.05.2015

Изјавата на Иво Вајгл на ХРТ со предупредувањето до СДСМ да престанат да си играат со петарди и да се вратат во Собранието е сериозна шлаканица за Зоран Заев. Не случајно неговите апологети веќе го жалат и молат да се биде понежен со Заев.

Заев: Дали 350 милиони завршиле кај братот на Горде?

+инфо - 27.05.2015

Ќе слушнете разговор за македонско-чешка фирма која добила тендер „по линија“. Од интерес на Груевски е патот на 350 милиони и дали тие завршиле кај братот на Гордана Јанкулоска, која тој ја испрати во историјата, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Најавена прес - конференција на Зоран Заев

Алсат-М - 16.06.2015

Денеска, во 14.30 часот, во седиштето на СДСМ, ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран ...

Заев: Дали 350 милиони завршиле кај братот на Горде?

Кирилица - 27.05.2015

- Што повеќе треба признание за да излезе од војата канцеларија? Ќе вадиме се додека не го извадиме од владата - рече Заев на објавувањето на најновата „бомба“ пред Владата. Според разговорот, македонско-чешка фирма добила тендер по линија, линијата ...

Бомба 34 - Груевски: „Нам нешто ни фали“

Канал 77 - 27.05.2015

Вистината си ја бара светлината. Од денеска домаќин е Кампот на слободата, што ќе ги донесе долгоочекуваните промени. Вака ја почна својата нова прес - конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој најави дека продолжуваат со проектот „Вистината за ...

ВО ЖИВО Заев ќе ја објави 34. „бомба“

+инфо - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ денеска во 14.30 часот ќе одржи прес конференција во кампот пред Владата. Како што известуваат од СДСМ притоа ќе бидат објавени и нови аудио материјали од 34. таканаречена „бомба“.

Во ЖИВО во 14:30 часот: Зоран Заев ќе ја објави 34 – та бомба

Репортер - 27.05.2015

Денеска со почеток во 14,30 часот, во Кампот на Слободата, пред Владата на Р.Македонија, претседателот на Зоран Заев ќе одржи прес конференција која е продолжение на проектот „Вистината за Македонија“ и на која ќе ја објави 34-та бомба.

БОМБА „ЕКСПЛОДИРАШЕ“ ПРЕД ВЛАДА: Еве што објави опозицијата!

Sky - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, го нарече премиерот Никола Груевски нарачател на матни игри. Заев, на денешната прес-конференција во Кампот на слободата, пред Влада, ја објави новата политичка бомба.

(ВО ЖИВО) Во 14:30 нова „бомба“ пред Влада

Бриф - 27.05.2015

Денеска, во 14:30 часот, во Кампот на слободата пред зградата на Владата ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран ...

Средба Заев – Фуере

А1 On - 27.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска се сретнаа со поранешниот амбасадор на ЕУ во Република Македонија, Ерван Фуере. На средбата се разменија мислења за актуелната состојба во земјава и можностите за ...

ЗАЕВ: Од сега бомбите ќе пукаат пред Влада

Sky - 27.05.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, предмалку најави дека од сега бомбите на СДСМ ќе пукаат од пред Владата. Заев најави дека седиштето на СДСМ станало претесно за ...

ЛИНК ВО ЖИВО – „Бомба“ пред Влада

Фактор - 27.05.2015

Опозициската СДСМ ја продолжува сезоната на пласирање прислушувани аудио разговори после неколкунеделната пауза. Денес ќе се објавува 34 „бомба“. Бомбите За А1 телевизија и Смиљковско пред митингот на опозицијата не беа обелодените поради ...

34-тата бомба насловена: Колку треба да се плати? - еве детали за тоа што ќе објави Заев во 14 и 30 часот

Sky - 27.05.2015

СДСМ преку проектот „Вистината за Македонија“, новата 34. „бомба“ ќе ја објави попладнево, пред Владата на Република Македонија. Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов бомбата ја најави со фејсбук статус "Колку треба да се плати".

Нова политичка бомба на СДСМ

Тера - 27.05.2015

Нарачател на матни игри, вака лидерот на СДСМ Зоран Заев го нарече премиерот Никола Груевски пред објавувањето на најновата бомба на опозицијата на прес-конференција во таканаречениот Камп на слободата, пред објектот на Владата.

ВИДЕО: Заев очекува решение на политичката криза до крајот на јуни

Либертас - 27.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по објавувањето на денешната, 34-та „бомба“ одговараше на новинарски прашања : П1: Господине Заев денеска имавте изјава за германските медиуми, дека обвинетите во случајот „Монструм“ се невини во затвор.

СДСМ објави нови прислушувани разговори

Идивиди - 27.05.2015

СДСМ денеска на прес-конференција, која се одржа пред Владата на Република Македонија, објави нова серија прислушувани разговори. Разговорите, како, што рече претседателот на СДСМ Зоран Заев, биле водени меѓу премиерот Никола Груевски и Миле ...