TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поранешна порно актерка добивала 130.000 долари за да молчи за врската со Трамп

Локално - 14.01.2018

Поранешна порно актерка добивала по 130.000 долари месечно пред американските избори во ноември 2016 година за да го скрие фактот за нејзината интимна врска со Доналд Трамп во јули 2006 година.

Нови санкции за Техеран, Трамп се закани дека ќе ги повлече САД од договорот

Телма - 13.01.2018

САД ја преминаа црвената линија со санкциите врз шефот на иранското правосудство, Ајтолахот Садек Амоли Лариџани, тврди Техеран. Иран најави соодветен одговор на санкциите и одби повторно отварање било какви преговори за нов договор за неговата ...

Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје...

Н.Македонија - 13.01.2018

Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје, чија цел би било отстранување на заканите по европските сојузници на САД.

Трамп: Го реков тоа што многумина го мислат, а не смеат да го кажат

А1 On - 13.01.2018

Извор од Белата куќа тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп во врска со неговата навредлива изјава за африканските и некои централноамерикански држави, оценил дека „едноставно го рекол тоа што многумина го мислат, а не смеат да го кажат ...

Рјабков: Трамп би направил многу лош потег со повлекувањето од нуклеарниот договор

Нетпрес - 13.01.2018

Заменикот руски министер за надворешни работи Сергеј Рјабков оцени во саботата дека повлекувањето на САД од нуклеарниот договор на шесте светски сили со Иран постигнат пред две години, и претставувал многу лош потег.

Ново нуклеарно оружје – цел на администрацијата на Трамп

Локално - 13.01.2018

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп сака да развијат ново нуклеарно оружје за кое сметаат дека ќе ги спречи заканите врз европските сојузници. Планот се уште не го одобрил Трамп, пренесе АП.

Трамп искеширал 130.000 долари на порно ѕвездата за да молчи за аферата

Таратур - 13.01.2018

Адвокатот на Доналд Трамп, еден месец пред изборите во 2016 година, исплатил 130.000 долари на порно актерката Stormy Daniels за таа да молчи за наводната афера која ја имала со тогаш идниот претседател на САД, пишува The Wall Street Journal.

Трамп и платил на порно ѕвезда за да молчи

Фактор - 13.01.2018

Нов скандал го потресе американскиот претседател Доналд Трамп откако The Wall Street Journal објави дека порно актерката Стефани Клифорд добила 130.000 долари од неговиот адвокат Мајкл Коен во 2016 една година пред да започнат претседателските ...

(ФОТО) Трамп и платил на порно ѕвезда да молчи за нивната афера, но тоа не е најлош дел од приказната

Екран - 13.01.2018

Адвокатот на Доналд Трамп еден месец пред изборите во 2016. година на порно ѕвезда и платил 130. илјади долари за молчење за наводната афера која ја имала со идниот претседател, пишува The Wall Street Journal.

Весникот тврди: Трамп ја изневерил бремената Меланија со оваа жена

Press24 - 13.01.2018

Во петокот "Вол стрит џурнал" објави скандалозна вест за Доналд Трамп. Тие го пренесоа сведоштвото на Сторми Данијелс која е порно ѕвезда. Имено, весникот напиша дека адвокатот на Трамп понудил 130.000 долари на порно-актерката да молчи за тоа што ...

Белата куќа: Трамп е во одлична здравствена состојба

Нова ТВ - 13.01.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, е во одлична здравствена состојба, соопшти доцна синоќа Белата куќа цитирајќи го неговиот лекар после првиот систематски преглед по доаѓањето на Трамп на власт.

Адвокатот на Трамп платил 130.000 долари на порно ѕвезда, за да ја спречи да зборува за сексот со американскиот ...

Точка - 13.01.2018

Трамп ја запознал Стефани Клифорд, која во филмовите за возрасни го користи името Сторми Даниелс, на еден голф настан во 2006. година. Личниот адвокат на Трамп се договорил со порно актерката да и исплати 130.000 долари, за да ја спречи да проговори ...

Иран го обвини Трамп за „злобно кршење“ на нуклеарниот договор

Р.С.Европа - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи со олеснување на санкциите кон Иран согласно договорот за нуклеарната програма, но Трамп одреди рок од 120 за промена на договорот, односно за отстранување на „ужасните недостатоци“.

Ние не доаѓаме, му порачаа норвежаните на Трамп

Сакам да кажам - 13.01.2018

Голем број Норвежани го отфрлија предлогот на Доналд Трамп да се доселат во САД, откако тој се пожалил дека на неговата земја не ѝ требаат повеќе мигранти од „посрани држави“, алудирајќи на Хаити, Ел Салвадор и Африка.

Трамп му даде последна шанса на нуклеарниот договор со Иран

Deutsche Welle - 13.01.2018

Иако договорот со Иран го смета за „најлош договор на сите времиња“, американскиот претседател Доналд Трамп засега не посегнува по санкции. Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е ова последен пат што се откажува од повторно воведување ...

Што и кој ќе биде на насловните страни во 2018?

Р.С.Европа - 13.01.2018

Каква ќе биде втората година од мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп чиј избор е под сенка на можното руско мешање во изборите? Зошто претседателските избори во Русија не носат никакво изненадување во врска со победникот? Дали ...

Трамп ѝ платил на поранешна порно актерка за да молчи за нивната врска

Макфакс - 13.01.2018

Поранешна актерка во филмови за возрасни добила 130.000 долари за да не открива во јавноста детали од нејзината врска со Доналд Трамп, пишуваат светските медиуми. Според „Волстрит Џурнал“, адвокатот на Трамп, Мајкл Коен, организирал исплата за ...

Трамп го потврди нуклеарниот договор со Иран и порача дека тоа го прави последен пат

МКД - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека последен пат ќе го потврди нуклеарниот договор со Иран, и најави дека САД ќе излезат од него ако не дојде до промени, соопшти Белата куќа. Оваа одлука на Трамп ги одложува санкциите насочени против ...

Порно ѕвезда добила 130.000 долари да молчи за сексуалниот однос со Трамп

Сакам да кажам - 13.01.2018

Личниот адвокат на Доналд Трамо договорил исплата од 130.000 долари на порно актерка за да ја спречи јавно да зборува за наводен сексуален однос со американскиот претседател, објави „Вол Стрит Џурнал“.

Новата политика на Трамп може да ја зајакне улогата на нуклеарното оружје

Фактор - 13.01.2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп може да се впушти во развојот на нови нуклеарни оружја и експлицитно да ја остави отворена можноста за нуклеарен одговор на големи ненуклеарни напади, ако проектот за нова нуклеарна доктрина на САД, ...

Африканските земји чекаат извинување од Трамп

Стандард - 13.01.2018

Амбасадорите од групата на африканските земји во ОН побараа демант и извинување од американскиот претседател Доналд Трамп поради расистичката реплика за имигрантите од „мизерни дупки“, за која беше објавено во медиумите, пренесе Франс прес.

Техеран го пофали Доналд Трамп за неговата мудрост

Локално - 13.01.2018

Техеран смета дека одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп за продолжување на режимот на симнување на санкциите против Исламската република ја потврдува силата на меѓународниот договор за нуклеарната програма на Иран.

Трамп е здрав

еМагазин - 13.01.2018

Претседателот е во одлична здравствена состојба, изјави лекарот на Белата куќа д-р Рони Џексон по првиот медицински преглед на Доналд Трамп по преземањето на функцијата пред речиси една година.

Топли поздрави за Трамп од „по...те земји“

Deutsche Welle - 12.01.2018

По...ни земји? Така американскио тпретседател Трамп ги нарече Хаити, Ел Салвадор и африканските држави. Во тие земји многу луѓе мислат поинаку, но има и онакви кои се согласуваат со Трамп. Со терминот „по..

Трамп ги отфрли обвинувањата дека кажал навредливи работи за дел од африканските земји

24 Вести - 12.01.2018

Американскиот претседател не негира дека за време на состанокот посветен на имиграцијата изнел некои тешки зборови кон дел од земјите од африканскиот континент, но дека новинарите погрешно ја пренеле целата информација.

Африка стаписана од ненадејното и вулгарно внимание на Трамп

МКД - 12.01.2018

Африканците се разбудија денес за да откријат дека претседателот Доналд Трамп конечно се заинтересирал за нивниот континент. Но, не е она за што се надеваа. Користејќи вулгарен говор, Трамп во четвртокот се запраша зошто САД би прифатиле уште ...

Трамп ја откажа посетата на Лондон

Глас на Америка - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа планираната посета на Лондон. Трамп ги прекина сите шпекулации за посетата со порака објавена на Твитер. „Причината зошто го откажав моето патување во Лондон е што не сум голем обожавател на ...

Трамп преку Твитер ја откажа посетата на Лондон

МКД - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Лондон, каде требаше да ја отвори новата американска амбасада во Британија, која како што процени тој е уште една лоша одлука на неговиот претходник Барак Обама.

Трамп негира дека користел навредливи изрази за африканските земји и за Хаити

Р.С.Европа - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска негира дека користел навредливи изрази за африканските и латиноамериканските држави. Претходно, ОН остро ја осудија и ја нарекоа „расистичка“ наводната изјава на Трамп, кој африканските земји и Хаити ги ...

Детално ќе биде прегледан - Трамп падна во рацете на лекарите

Press24 - 12.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп пристигна на првиот систематски преглед откако ја зазема позицијата претседател на Америка. Колона возила кои го придружуваа претседателот пристигна во Мериленд, каде што тој ќе биде прегледан, пренесува АП.

Трамп: Зошто примаме луѓе од шутрачки земји?!

24 Вести - 12.01.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп со остра антимигрантска реторика. „Зошто ни доаѓаат сите тие луѓе од шутрачки земји“, прашал Трамп за време на расправата на состанокот со членовите од конгресот.

Посетата на Лондон откажана, но восочна фигура на Трамп се појави пред американската амабасада

Сакам да кажам - 12.01.2018

Доналд Трамп ја откажа планираната посета на Британија, но музејот за восочни фигури „Мадам Тисо“ обезбеди лондончани и покрај сè да го видат американскиот претседател. Откако Трамп ја откажа посетата, музејот денес постави восочна фигура на Трамп ...

Поранешниот претседател на Мексико кон Трамп: Твојата уста е како депонија!

Канал5 - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп неколку држави ги нарече “дупки“, а тоа предизвика остри осуди ширум светот. Како што пренесе „Вашингтон пост“, кој се повикува на повеќе неименувани извори, на состанокот со американските сенатори за предлогот ...

Волстрит журнал: Адвокат и платил на порно ѕвезда 130 илјади евра за да молчи за сексуален однос со Трамп

Либертас - 12.01.2018

Американскиот весник Волтстрит журнал објави дека порно актерката Стефани Клифорд, позната под порно името „Stormy Daniels“, добила 130.000 долари од Мајкл Коен, адвокат на Доналд Трамп во 2016 година во тек на претседателската кампања за да молчи ...

Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Либертас - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Велика Британија што требаше да се оствари во следниот месец. За време на посетата, Трамп требаше да ја отвори новата Амбасада на САД во Лондон.

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

МРТ - 12.01.2018

На средбата со печатените медиуми, рускиот претседател Владимир Путин образложи дел од кучните прашања за внатршената и надворената политика на земјата. Потврди дека Вашингтон и Москва преговараат за договорот за нуклеарно оружје.

Трамп: Африка и Хаити се „ср..е од држави“

+инфо - 12.01.2018

Трамп рекол на еден друг состанок за имиграцијата дека „сите жители на Хаити имаат сида“. Белата куќа тогаш демантираше. Американскиот претседател Доналд Трамп се занесе синоќа на состанок со парламентарци во Белата куќа за имиграцијата, ...

ЗОШТО НИ ДОАЃААТ МИГРАНТИ ОД „ПОСРАНИ ДРЖАВИ“, А НЕ ОД НОРВЕШКА, КАЖА ТРАМП

Сакам да кажам - 12.01.2018

Белата куќа не го демантираше срамниот испад на претседателот Доналд Трамп, кој на состанокот со претставниците на двете партии во Овалниот уред употреби погрдни зборови за имигрантите кои доаѓаат во САД.

„Тајм“: Трамп гори

+инфо - 12.01.2018

Насловната страна на „Тајм“ се совпаѓа со излегувањето на книгата „Оган и бес: Во Белата куќа на Трамп“. Американскиот претседател Доналд Трамп повторно е на насловната страна на весникот „Тајм“.

Обединетите нации за Трамп – тој е расист

Канал5 - 12.01.2018

ОН остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на Американскиот претседател , кој Африканските држави и Хаити ги нарекува ѓубре од држави . ,, Доколку се потврди шокантната и срамна изјава на претседателот Трамп , нема друг збор што би можел ...

Трамп: Зошто ни доаѓаат мигранти од шутрачки земји?

А1 On - 12.01.2018

На состанокот со членовите од Конгресот, американскиот претседател Доналд Трамп го загуби трпението за време на расправата за двостраниот договор за имиграција, пишува „Вашингтон пост“. „Зошто ни доаѓаат сите тие луѓе од шутрачки земји?“ рекол Трамп ...

Трамп се повлекува : не зборував навредливо за мигрантите

Канал5 - 12.01.2018

Трамп одрекува дека на состанокот во Овалната соба ги навредувал земјите од каде што доаѓаат мигранти . Американскиот претседател сепак потврди дека користел остар речник . Тој на твитер напиша дека не користел навредливи зборови против Хаити , Ел ...

Трамп го изненади светот со изјавата за северокорејскиот лидер

Сител - 12.01.2018

Американскит претседател Доналд Трамп денеска изјави дека веројатно има многу добар однос со северокорејскиот лидер Ким Џонг -ун. - Веројатно имам многу добар однос со него. Јас имам однос со луѓето. Мислам дека со тоа сте изненадени, изјавил Трамп.

Реакции на Африканската унија и на ОН за изјавата на Трамп за Африка и Хаити...

Н.Македонија - 12.01.2018

Реакции на Африканската унија и на ОН за изјавата на Трамп за Африка и Хаити Африканската унија соопшти денеска дека се „искрено вознемирени“ од изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп поради вулгарниот речник кога запрашал зошто САД да ...

Трамп прашува: Што ќе ни се имигранти од „мизерни дупки“?

Стандард - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп прашал вчера за што ќе им се на САД имигранти од „мизерни дупки“ како Хаити и земјите во Африка, соопштија американските медиуми и агенциите, повикувајќи се на извори, кои посакале анонимност.

„Тајм“ повторно го нападна Трамп: Ја запалија неговата глава на насловната страница

Точка - 12.01.2018

Популариот магазин „Тајм“ на насловната страница го стави претседателот на САД, Доналд Трамп, но овој пат „ја запали“ неговата глава. Трамп на насловната страница на „Тајм“ е прикажан како вика и притоа очигледно е дека неговата глава гори, додека е ...

ОН: Нема друг збор за Трамп освен расист

Мета - 12.01.2018

Обединетите нации остро ја осудија и ја нарекоа расистичка изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп кој африканскиte земји и Хаити ги нарече „дупки“. -Ако тоа се потврди, во прашање е шокантна и срамна изјава на претседателот на САД.

Белата куќа нема да се повлече од нуклеарниот договор со Иран

Алфа - 12.01.2018

Во соопштението се наведува дека одлуката е во спротивност со изборното ветување на Трамп во САД за повлекување од договорот постигнат со Иран во 2015 година . Во соопштението се наведува дека одлуката е во спротивност со изборното ветување на Трамп ...

Трамп ја откажа посетата на Лондон поради „лоша зделка на Обама“

Стандард - 12.01.2018

Шефот на САД, Доналд Трамп ја откажа планираната за февруари посета на британската престолнина Лондон, пренесе „Sky News“. Доналд Трамп изјави дека го откажал патувањето до Лондон, за да ја отвори новата амбасада на САД, бидејќи смета дека ...

Гори Трамп (Фото)

Локално - 12.01.2018

Магазинот „Тајм“ повторно на насловната страница го стави американскиот претседател Доналд Трамп, а овојпат му направија коса од оган. Трамп на насловната на магазинот е прикажан како вика, додека косата му е претворена во пламен, со наслов „Година ...