TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев продолжуваат со негрижата за здравјето на граѓаните

24Инфо - 10.10.2019

Соопштение до јавноста oд ВМРО-ДПМНЕ, реакција на соопштението на СДСМ . „СДСМ и Зоран Заев продолжуваат со негрижата за здравјето на граѓаните. Заев од опозиција ветуваше експресно решавање на проблемот, а сега од позиција носи популистички мерки ...

Општина Гостивар ќе дава субвенции за инвертери

Gostivarpress.mk - 10.10.2019

Општина Гостивар објави јавен повик за субвенционирање на граѓаните за набавка на инвертер клима уреди. „Субвенциите ќе се доделуваат со цел да се стимулира жителите на подрачјето на општина Гостивар за примена на посовремени уреди за затоплување на ...

Мицкоски: Двоецот Заев-Анѓушев ќе трошат милиони народни пари за да се обидат да опстанат

Република - 10.10.2019

Инвертори за гласови и продолжување на политичката кариера на Заев и Анѓушев – напиша на Фејсбук, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, образложувајќи го своето видување на мерката за поделба на инветор клими на граѓаните, со што наводно би се намалило ...

СДСМ: Обезбедени 10 милиони евра за субвенционирање на 10.000 семејства за набавка на инвертори, мерките за чист воздух ...

Centar - 10.10.2019

Мерките кои ги презема Владата предводена од СДСМ и сите надлежни институции покажуваат дека политиките што обезбедуваат почист воздух се на прав пат, велат од СДСМ. – Преку Електрани на Северна Македонија обезбедени се 10 милиони евра за ...

Растрчани министри, субвенции, награди - мириса ли на популизам

Фактор - 10.10.2019

Растрчани министри да промовираат мерки што ги засегаат граѓаните. Субвенции за купување инвертери, најавени како најмасовна мерка против загадувањето, наградна игра за Мој ДДВ, за која е „стокмен“ и паричен фонд од 500 илјади евра , па дури и ...

Фрли го шпоретот, добиј клима уред – Со „инвертори“ Владата ќе се бори против загадувањето

ТВ21 - 09.10.2019

Со клима уреди од типот инвертор владата сака да се бори против загадувањето во четирите најзагадени градови, Скопје, Тетово, Кичево и Битола. Направените анализи покажале дека најголемото загадување е предизвикано од начинот на кој се греат ...

Владата ќе субвенционира набавка на инвертер клима уреди за домаќинства

Канал5 - 09.10.2019

Владата одвои 10 милиони евра за купување на високо ефикасни инвертер клима уреди со кои во 4 општини ќе се заменуваат печките за греење на дрва. Со субвенции од 1000 евра по домаќинство за купување клима уреди Владата оваа зима ќе се бори со ...

Со инвертори против загадувањето на воздухот

Телма - 09.10.2019

Десет илјади семејства во Скопје, Тетово, Битола и Кичево ќе имаат можност да добијат субвенција од илјада зевра за да го сменат системот на греење од дрво на ивертори. Оваа мерка со која би требало да се намали загадувањето на воздухот вчера беше ...

Македонија е „Ел Дорадо“ за крадците на дрва

24 Вести - 09.10.2019

Дали Владата нуди популиситички мерки кога се ближат избори или навистина е загрижена за чистиот воздух што го дишат граѓаните. На денешната прес конференција на која премиерот најави дека со 10 милиони евра државата ќе ги субвенционира граѓаните за ...

Субвенционирање на клима уреди во 4 градови - предност ќе имаат семејства во социјален ризик

Сител - 09.10.2019

10 илјади семејства од Скопје, Кичево, Битола и Тетово ќе добијат по 1000 евра за инвертер клими.Предност ќе имаат семејствата кои месечно имаат примања до 500 евра, велат од Владата. Граѓаните кои ќе земат субвенвии, старите грејни тела ќе треба да ...

Државата ќе дава по 1.000 евра за инвертер, ама да се предадат ќумбињата

Алсат-М - 09.10.2019

По илјада евра субвенција од државата имаат можност да добијат десет илјади семејства од најзагадените градови во земјава. Домаќинствата од Скопје, Кичево, Тетово и Битола кои досега се грееле со дрва, ќе имаат можност да набават клима-инвертери со ...

За да се добијат субвенции за инвертери ќе треба да се дадат во отпад печките на дрва

Сакам да кажам - 09.10.2019

За да може да се аплицира за добивање владини субвенции за набавка на инвертери за греење ќе треба сопствените печки на дрва да се дадат на отпад. Во Владата денеска беше презентиран проектот за доделување субвенции за инвертер клими на 10.000 ...

Со субвенциите за инвертери за три години треба да бидат елиминирани печките на тврди горива

Мета - 09.10.2019

Субвенции за 10 илјади домаќинства за купување на инвертери со ваучери во износ од една илјада евра по домаќинство е една од клучните мерки во борбата против аерозагадувањето кои владата ги прифати и ги спроведува, објави на денешната ...

Прес-конференција на Владата на Република Северна Македонија: 10 илјади семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе ...

24Инфо - 09.10.2019

На денешната заедничка прес-конференција, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за животна средина и просторно планирање, Насер ...

Ваучер од 1000 евра за инвертер за домаќинства во Скопје, Битола, Тетово и Кичево

Бриф - 09.10.2019

АД ЕСМ ќе одвои 10 милиони евра односно 618 милиони денари за имплементирање на еколошка мерка за субвенции за набавка на инвертер клими за домаќинствата во Скопје, Битола, Тетово и Кичево, како најпогодени од загадениот воздух, кои се греат на ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев: Пристигнуваат субвенциите за инвертер клими

Бриф - 09.10.2019

„Греењето на домаќинствата е најголем загадувач на воздухот. Затоа, одлучивме да субвенционираме инвертер клима уреди за 10.000 домаќинства од Скопје, Битола, Тетово и Кичево. Овие најпогодени градови, се вклучени во првата фаза, која ќе продолжи да ...

Заев и Анѓушев: Ова е најрадикална и најмасовна акција на Владата против загадувањето

Фактор - 09.10.2019

Исплатата на 10 милиони евра за домаќинствата во Скопје, Битола, Тетово и Кичево за купување на инвертер клима уреди е најрадикалната и најмасовната мерка на Владата до сега против загадувањето, рекоа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо ...

Стоилковски: СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето

Курир - 09.10.2019

СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето. Зоран Заев најавуваше експресно почист воздух откако ќе ја преземе власта, и три години откако ја презема, ниту една мерка за спречување на загадувањето се нема спроведено, ...

ВО ЖИВО: Вонредната прес-конференција на Заев за инвертер-климите

Република - 09.10.2019

Во живо: Заедничка прес-конференција за промоција на новата мерка за субвенции на инвертер клима уреди и намалување на аерозагадувањето предизвикано од греење. [ Кочо Анѓушев, Јани Макрадули, Министерство за животна средина и просторно планирање, ...

Влада: 10 илјади семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1.000 евра за клима инвертери

МКД - 09.10.2019

Платите во основното, средното и високото образование и науката ќе пораснат за уште 10%, a утврден е и предлог-законот за субвенционирање придонеси за раст на платите во приватниот сектор, се дел од одлуките на вчерашната седница на Владата.

Владата ќе подели по 1.000 евра за инвертери на 10.000 семејства

Мета - 09.10.2019

Владата на вчерашната седница ја усвоила информацијата за субвенционирање на високоефикасни инвертер – клима уреди за 10.000 домаќинства во Скопје, Тетово, Битола и Кичево, кои сега за греење користат печки на дрва, јаглен или нафта.

Државата дели по 1000 евра за инвертер клими – еве кој се може да се пријави

Centar - 09.10.2019

10.000 домаќинсктва ќе добијат по околу 1000 евра за набавката на клима. Владата одлучи да ја спроведе неодамна најавената мерка за субвенционирање на инвертер клими за граѓаните кои живеат во најзагадените општини во земјава, а според податоците ...

Владата одобри 10 милиони евра за инвертори

Слободен Печат - 09.10.2019

Вкупно 10 милиони евра одобрува владата за набавка на клими инвертори за семејства од Тетово, Битола, Кичево и Скопје. Владата соопшти дека се одобрени по 1.000 евра за набавка на инвертери.

ГРЕЈНАТА СЕЗОНА ПОЧНА: Дрвата се трошат како „алва“, за субвенции за инвертери ќе почекаме

Слободен Печат - 08.10.2019

„Слободен печат“ направи истражување до каде е оваа најавена мерка и како граѓаните реагираат на неа. На стартот сме на грејната сезона, но „бомбастично“ најавените субвенции од страна на Владата за замена на печките на дрва со инвертер системи, ...

Десет илјади семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1.000 евра за набавка на клима-инвертери

Макфакс - 09.10.2019

Владата на седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, кои користат ...

Семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери

Канал5 - 09.10.2019

Владата на вчерашната 158-ма седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди. За домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, ...

Кој ќе добие по 1.000 евра за набавка на клима инвертери?

еМагазин - 09.10.2019

На 158. седница на Владата беше одлучено дека 10 илјади семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери. Ќе се субвенционираат граѓаните кои користат енергетски неефикасни уреди за греење на тврдо и ...

10 илјади семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе  добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери

Скопје1 - 09.10.2019

На 158 седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово ...

Десет илјади семејства ќе добијат по 1000 евра за набавка на инвертер клими

Република - 09.10.2019

Владата на седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, кои користат ...

10 000 семејства ќе добијат субвенции за клима уреди

Локално - 09.10.2019

Владата на вчерашната 158-ма седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, ...

Десет илјади семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери

Centar - 09.10.2019

Владата на седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, кои користат ...

Повеќе од 10 милиони евра за инвертер клими за четири града

Независен - 09.10.2019

Фото: Б.Грданоски На вчерашната редовна 158-ма седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за ...

Семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери

Сител - 09.10.2019

Владата на вчерашната 158-ма седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, ...

Субвенции за инвертер клими, но само за Битола, Кичево, Тетово и Скопје

Кумановски м. - 09.10.2019

На вчерашната редовна 158 седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините ...

10 000 семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери

iPortal - 09.10.2019

Владата на вчерашната 158-ма седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, ...

10 илјади семејства во Битола, Тетово, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери

Тера - 09.10.2019

На вчерашната редовна 158 седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот ...

Семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери

Курир - 09.10.2019

Владата на вчерашната 158-ма седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, ...

Семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери

Опсервер - 09.10.2019

Владата на вчерашната 158-ма седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, ...

Десет илјади семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1.000 евра за набавка на клима-инвертери

Точка - 09.10.2019

Владата на седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима-уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, кои користат ...

ВЛАДА: По 1.000 евра за клима конвертори за семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје

Денешен - 09.10.2019

Владата на вчерашната 158-ма седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, ...

Семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери

CivilMedia - 09.10.2019

Владата на вчерашната 158-ма седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, ...

Владата ќе издвои 618 милиони денари за субвенции за инвертер клими за домаќинствата

AKO - 09.10.2019

На редовната 158 седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима, уреди за домаќинствата во општините Битола, ...

Владата ја задолжи ЕСМ да почне со субвенициите за инвертери

+инфо - 09.10.2019

Со цел да се обезбеди транспарентност и инклузивност во реализацијата на мерката, Владата ќе го покани Советот за соработка со и развој на граѓанскиот сектор, да номинира две граѓански еколошки организации да бидат вклучени во имплементација на оваа ...

Прес-конференција за промоција на новата мерка за субвенции на инвертер клима уреди и намалување на аерозагадувањето ...

Локално - 09.10.2019

Во живо: Заедничка прес-конференција за промоција на новата мерка за субвенции на инвертер клима уреди и намалување на аерозагадувањето предизвикано од греење. [ Кочо Анѓушев, Јани Макрадули, Министерство за животна средина и просторно планирање, ...

Заев: Десет илјади семејства ќе добијат по 1.000 евра за клима инвертери

+инфо - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска објави дека во Скопје, Кичево, Тетово и Битола десет илјади семејства ќе добијат по 1.000 евра за набавка на клима инвертери со што Владата ќе почне да ја спроведува првата фаза од планот и еколошката мерка за ...

Во живо: Прес-конференција за промоција на новата мерка за субвенции на инвертер клима уреди и намалување на ...

iPortal - 09.10.2019

Во живо: Заедничка прес-конференција за промоција на новата мерка за субвенции на инвертер клима уреди и намалување на аерозагадувањето предизвикано од греење. [ Кочо Анѓушев, Јани Макрадули, Министерство за животна средина и просторно планирање, ...

Заев: По 1000 евра за клима за 10 илјади семејства

Фокус - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска објави дека во Скопје, Кичево, Тетово и Битола 10 илјади семејства ќе добијат по 1.000 евра за набавка на клима инвертери со што Владата ќе почне да ја спроведува првата фаза од планот и еколошката мерка за ...

По илјада евра за 10.000 домаќинства за да ги заменат шпоретите со инвертер клима

Р.С.Европа - 09.10.2019

Десет илјади семејства од Скопје, Кичево, Тетово и Битола ќе добијат по 1.000 евра за набавка на клима инвертери како дел од првата фаза на владиниот план и еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни уреди како што се ...

Стоилковски: Половични решенија не се решение за загадениот воздух, туку се само популистичка мерка за замајување на ...

24Инфо - 09.10.2019

СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето. Зоран Заев најавуваше експресно почист воздух откако ќе ја преземе власта, и три години откако ја презема, ниту една мерка за спречување на загадувањето се нема спроведено, ...