TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влада на РМ: Не го поставуваме натписот „Северна Македонија“ ја варосуваме фасадата пред церемонијата утре

Press24 - 11.02.2019

Откако денеска беше отстранет знакот на кој пишува „Влада на Република Македонија“ ноќеска пред валдата имало паркиран кран кој чекал да ја постави новата табла на која треба да пишува „Влада на Северна Македонија“ , пишува Скопје 1.мк.

(ФОТО) Кран пред Владата, вечерва ќе се поставува таблата „Влада на Северна Македонија“

Скопје1 - 11.02.2019

Владата на Северна Македонија, по теркот на Владата на Груевски, отстранува, но и става табли во доцните вечерни саати. Така вечерва по дождливо време градежна мехаизација – кран пред Владата, се чека знак да се постави таблата „ Влада на Северна ...

Симнат натписот „Влада на Република Македонија“, утре свечено ќе биде поставено знамето на НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

Забрзани подготовки се прават за утрешната церемонија пред владата. На свечен начин, со кревање на знамето на НАТО, ќе биде одбележано потпишувањето на Пристапниот протокол за членство во алијансата.

Утре ќе биде поставено знамето на НАТО пред Владата, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија

Фокус - 11.02.2019

Со почеток во 11:00 часот утре пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија, најавија од владината прес ...

Знамето на НАТО утре ќе биде поставено пред Владата

Макфакс - 11.02.2019

Со свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата. Како што најави владината прес-служба, во рамки на свеченоста, пред платото на Владата ќе се обрати премиерот Зоран Заев.

Свечена церемонија пред владата за поставување на знамето на НАТО

Независен - 11.02.2019

Знамето на НАТО ќе биде поставено утре пред зградата на македонската влада, откако земјите членки на овој сојуз, преку своите амбасадори во алијансата, минаатата среда го потпишаа во Брисел пристапниот Протокол за нашата земја.

Знамето на НАТО утре ќе се развиори пред Владата

Н.Македонија - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде поставено знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија, најави владината прес служба.

Пред Владата утре свечено подигање на знамето на НАТО

Мета - 11.02.2019

Со свечена церемонија, утре на платото пред Владата ќе биде подигнато знамето на НАТО. Владината зграда, пак, каде што утрово беше отстранет натписот „Влада на Република Македонија“, наскоро ќе добие натпис со новото уставно име.

Владата вежба кревање на знамето на НАТО

МКД - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи. Од Владата објаснуваат дека ова денеска било „проба“ на церемонијата на ...

Генерална проба на Владата и АРМ пред утрешното кревање на знамето на НАТО

Мета - 11.02.2019

Пред објектот на Владата, кој инаку утрово осамна без натписот „Влада на Република Македонија“ од претпладнево се вршат подготовки за утрешната церемонија за подигнување на знамето на НАТО пред владиниот објект, на кој наскоро ќе пишува „Влада на ...

Утре пред владата ќе биде подигнато знамето на НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

„Влада на Република Македонија“ денеска го немаше на зградата на Владата. Натписот беше изваден, а додека се чекаат новите да бидат поставени со „Влада на Република Северна Македонија“, утре со почеток во 11 часот ќе биде подигнато знамето на НАТО, ...

Утре пред Владата свечено ќе биде подигнато знамето на НАТО

Скопје инфо - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија. На свеченоста по овој повод, како што е најавено од владината прес-служба, ќе се обрати ...

Влада: Буквите се извадени рано утринава затоа што се подготвува поставување на НАТО знамето

Фокус - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Неработен ден во Влада, циркус пред Влада?

Република - 11.02.2019

Црвен тепих, свечени столици, знамиња, војници, гарда пред зградата на Владата денеска. Вработените се надвор и ги „надгледуваат“ работите. Нема поважна работа од ова утре. Минувачите, кои љубопитно ѕиркаат, се прашуваат каков настан е во тек.

Знамето на НАТО утре официјално пред Влада

Кумановски м. - 11.02.2019

Знамето на НАТО утре со свечена церемонија со почеток во 11 часот ќе се постави пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе стане „Северна“. Во склоп на настанот, како што информираат од прес службата, претседателот на Владата, Зоран Заев, ...

Владата се подготвува за поставување на НАТО знамето (ФОТО)

Слободен Печат - 11.02.2019

Оттаму објаснуваат дека тоа било причината зошто утринава биле тргнати буквите со натписот „Владата на Република Македонија“. На платото пред Владата, во текот на денот, ќе се одвиваат активности за поставување на НАТО знамето, информираат од ...

Утре ќе се поставува знамето на НАТО

Фактор - 11.02.2019

Од утре знамето на НАТО ќе се вее пред зградата на македонската влада, соопштија од прес-службата за медиумите. Токму поради оваа свечена манифестација се тргнати и буквите од натписот „Влада на Република Македонија“ од фасадата за да не се ...

Кран пред Владата, вечерва ќе се поставува таблата „Влада на Северна Македонија“

Press24 - 11.02.2019

Откако денеска беше отстранет знакот на кој пишува „Влада на Република Македонија“ ноќеска пред валдата имало паркиран кран кој чекал да ја постави новата табла на која треба да пишува „Влада на Северна Македонија“ , пишува Скопје 1.мк.

Симнат натписот „Влада на Република Македонија“, утре свечено ќе биде поставено знамето на НАТО

4NEWS - 12.02.2019

Забрзани подготовки се прават за утрешната церемонија пред владата. На свечен начин, со кревање на знамето на НАТО, ќе биде одбележано потпишувањето на Пристапниот протокол за членство во алијансата.

Пред зградата на Владата ќе се развее знамето на НАТО – Македонија и официјално дел од големото семејство

Centar - 11.02.2019

Во вторник 12.02.2019 година, со почеток во 11:00 часот пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија.

Знамето на НАТО утре ќе биде поставено пред Владата

Точка - 11.02.2019

Со свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата. Како што најави владината прес-служба, во рамките на свеченоста, пред платото на Владата ќе се обрати премиерот Зоран Заев.

Свечено кревање на знамето на НАТО пред Владата

Р.С.Европа - 11.02.2019

На платото пред Владата, утре, со свечена церемонија, ќе биде подигнато знамето на НАТО. Владината зграда, на која од денеска веќе не стои натписот „Влада на Република Македонија“, наскоро ќе добие натпис со новото уставно име.

ФОТО: Владата вежба да го крева знамето на НАТО

Press24 - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи. Од Владата објаснуваат дека ова денеска било „проба“ на церемонијата на ...

Утре пред владата ќе биде подигнато знамето на НАТО

4NEWS - 11.02.2019

„Влада на Република Македонија“ денеска го немаше на зградата на Владата. Натписот беше изваден, а додека се чекаат новите да бидат поставени со „Влада на Република Северна Македонија“, утре со почеток во 11 часот ќе биде подигнато знамето на НАТО, ...

Утре пред Владата свечено ќе биде подигнато знамето на НАТО

Скопје24 - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија. На свеченоста по овој повод, како што е најавено од владината прес-служба, ќе се обрати ...

Отстрането „Република Македонија“ од зградата на владата

Тера - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Влада: Не го поставуваме натписот „Северна Македонија“, ја варосуваме фасадата пред церемонијата за подигнување на ...

Либертас - 12.02.2019

Владиниот потпарол за Прес 24 вели дека не се поставува натписот „Севетна Македонија“ туку дека се варосува зградата. Откако денеска беше отстранет знакот на кој пишува „Влада на Република Македонија“ ноќеска пред валдата имало паркиран кран кој ...

Генерална проба – како ќе се крева знамето на НАТО пред Влада?

Скопје1 - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда, објави порталот мкд.мк. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи.

Влада: Буквите се извадени затоа што се подготвува поставување знамето на НАТО

Република - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Влада: Буквите се извадени затоа што се подготвува поставување на НАТО знамето

Скопје инфо - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Буквите „Влада на Република Македонија“ се извадени за да се постави НАТО знамето

365 - 11.02.2019

Утрово на фасадата на зградата на Владата ги нема буквите „Влада на Република Македонија“, а оттаму велат дека отстранувањето се случило рано утрово затоа што на платото ќе се одвиваат активности за поставување на НАТО знамето, пренесува „ Слободен ...